Poniżej znajdziesz instrukcję, jak ozdobić kartkę techniką serwetkową.

dwa identyczne kawałki grubej tektury
farby akrylowye
nożyczki
serwetki
klej
pędzle i wałkI
lakier
dziurkacz
sznurek
kartka

  • Krok pierwszy

    Grubą tekturę malujemy dokładnie farbą akrylową w jasnym kolorze. Z serwetki wycinamy motyw, np. aniołki. Należy pamiętać o tym, żeby rozdzielić wszystkie warstwy serwetki; potrzebna nam jedynie ta zadrukowana.

  • Krok drugi

    Wycięty motyw wkładamy na 30 sekund do miseczki z zimną wodą. Po tym czasie delikatnie wyciągamy i osuszamy ręcznikiem kuchennym.

  • Krok trzeci

    Gdy farba wyschnie, smarujemy tekturę klejem wikol wymieszanym z wodą i nakładamy ostrożnie serwetkę. Manewrujemy nią tak delikatnie, aby nie uległa zniszczeniu. Nadmiar kleju i powietrza usuwamy za pomocą wałka kauczukowego, który także wyprostuje ewentualne fałdki.

  • Krok czwarty

    Czekamy aż wszystko dokładnie wyschnie. Całość możemy pokryć warstwą lakieru bezbarwnego, który zabezpieczy pracę przed zniszczeniem. Na kartce papieru zapisujemy życzenia. Możemy także napisać je za pomocą edytora tekstu i wydrukować.

  • Krok piąty

    Kartkę z życzeniami wkładamy między obie tekturki (tę ozdobioną kładziemy na wierzch) i robimy w nich dziurki, przez które przewlekamy sznurek lub wstążeczkę. Kartkę z życzeniami docinamy tak, aby jej rozmiar pasował do tekturek.

  • Dlaczego używamy tak grubego materiału? Otóż brystol i cienki kartonik nie nadają się do zdobienia techniką decoupage. Nasiąknięte farbą, klejem i wodą zdeformują się i przestaną być płaskie.

    Zamiast dziurkacza możesz użyć oczkarki, którą zamontujesz srebrne kółeczka. Na zewnętrznej części kartki możesz dokleić scrapki, których używa się w scrapbookingu. Możesz użyć do ozdoby koralików, piórek lub filcu, a także organzy, czy drobiazgów wykonanych na szydełku.

    Jak myślicie – ręcznie wykonana kartka to dobry pomysł? Gdybyście otrzymali taką od kogoś, co byście pomyśleli? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić kartkę ślubną?
Następny artykułJak samemu zrobić zaproszenie na ślub?

Monika Piotrowska - z zawodu pedagog, animator kultury. Entuzjastka wszystkiego, co jest eko, etno oraz hand-made. Bardziej crafter'ka, niż projektantka; szydełkuje, szyje, haftuje, “dekupażuje”, maluje, fotografuje...

 

Autorka Mika Kośka Projekt - inicjatywy twórczo-przetwórczej poświęconej hendmejdowi, recyklingowi i etnodizajnowi. Czasem także wokalistka i producent muzyczny - Miss Brefka.

Projekty Moniki Piotrowskiej:


http://mikakoska.pl/
https://www.facebook.com/mikakoska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here