Jaki prezent na bierzmowanie dla dziewczyny lub chłopaka?

Okoliczności    
ocena

Bierzmowanie nie jest okazją do zgarniania prezentów, ale otrzymanie upominku od świadka czy rodziców z pewnością będzie stanowić miłą pamiątkę. Ważne, żeby nie sprowadzić tego święta wyłącznie do poziomu materialnego.

Jaki prezent na bierzmowanie dla dziewczyny lub chłopaka?

sxc.hu

Bierzmowanie, w przeciwieństwie do Komunii Świętej powszechnie kojarzonej z wystawnymi prezentami, nie zostało wtłoczone w podobne zwyczaje kupowania rowerów, i-podów czy innych cudów techniki.

Częstym podarunkiem są złote lub srebrne łańcuszki z krzyżykiem albo medalikiem. Jest to uniwersalna pamiątka z bierzmowania, zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczyny. Bardzo często wręcza się także bierzmowanym książki (przeważnie o tematyce religijnej) ze specjalną dedykacją upamiętniającą ten wyjątkowy dzień. Nie kupujmy jednak przypadkowej książki – pierwszej, która wpadnie nam w ręce. Nie zapominajmy, że bierzmowanie przypada na trudny okres dorastania i buntu, więc trzeba się troszkę natrudzi, żeby kupić wartościową lekturę, która nie zostania na wstępie wyśmiana i rzucona w kąt przez obdarowanego.

Można także podarować tomik poezji, niekoniecznie Karola Wojtyły, choć to oczywiście dobry wybór, podobnie jak wiersze ks. Twardowskiego. Możemy sprezentować też płytę. Dziewczyny z pewnością ucieszą się z otrzymania kompletu biżuterii: kolczyków czy bransoletki.

Pozostając w klimacie akcesoriów i biżuterii – chłopcu można podarować zegarek.

Oczywiście prezent zależy w dużej mierze od stopnia naszej zażyłości z bierzmowanym oraz od tego, na ile znamy jego pasje. Jeśli np. wiemy, że deskorolka sprawi mu frajdę, możemy mu ją podarować. Pamiętajmy jednak o choć drobnym akcencie nawiązującym do duchowego przeżycia, jakim jest bierzmowanie. Do prezentu dołączmy kartkę – pamiątkę bierzmowania – ze specjalną na te okazję dedykacją, Pismo Święte, Katechizm Kościoła Katolickiego lub Brewiarz do codziennej modlitwy.

Ładnym prezentem jest także obraz przedstawiających świętą rodzinę lub świętych, idealnie znaleźć obraz z patronem bierzmowanego. Jeśli się nam to nie uda, można kupić kartkę lub książeczkę przybliżającą sylwetkę patrona.

Prezenty powinny akcentować duchowy wymiar tej uroczystości. Trzeba uważać, aby nie sprowadzić bierzmowania do wyłącznie komercyjnego wydarzenia.

Jaki prezent Wy otrzymaliście z okazji bierzmowania? Dajcie nam znać w komentarzu.

OCENA
1.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =