Okoliczności Jaki prezent na bierzmowanie dla dziewczyny lub chłopaka?

Jaki prezent na bierzmowanie dla dziewczyny lub chłopaka?

-

Bierzmowanie, w przeciwieństwie do Komunii Świętej powszechnie kojarzonej z wystawnymi prezentami, nie zostało wtłoczone w podobne zwyczaje kupowania rowerów, i-podów czy innych cudów techniki.

Częstym podarunkiem są złote lub srebrne łańcuszki z krzyżykiem albo medalikiem. Jest to uniwersalna pamiątka z bierzmowania, zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczyny. Bardzo często wręcza się także bierzmowanym książki (przeważnie o tematyce religijnej) ze specjalną dedykacją upamiętniającą ten wyjątkowy dzień. Nie kupujmy jednak przypadkowej książki – pierwszej, która wpadnie nam w ręce. Nie zapominajmy, że bierzmowanie przypada na trudny okres dorastania i buntu, więc trzeba się troszkę natrudzi, żeby kupić wartościową lekturę, która nie zostania na wstępie wyśmiana i rzucona w kąt przez obdarowanego.

Można także podarować tomik poezji, niekoniecznie Karola Wojtyły, choć to oczywiście dobry wybór, podobnie jak wiersze ks. Twardowskiego. Możemy sprezentować też płytę. Dziewczyny z pewnością ucieszą się z otrzymania kompletu biżuterii: kolczyków czy bransoletki.

Pozostając w klimacie akcesoriów i biżuterii – chłopcu można podarować zegarek.

Oczywiście prezent zależy w dużej mierze od stopnia naszej zażyłości z bierzmowanym oraz od tego, na ile znamy jego pasje. Jeśli np. wiemy, że deskorolka sprawi mu frajdę, możemy mu ją podarować. Pamiętajmy jednak o choć drobnym akcencie nawiązującym do duchowego przeżycia, jakim jest bierzmowanie. Do prezentu dołączmy kartkę – pamiątkę bierzmowania – ze specjalną na te okazję dedykacją, Pismo Święte, Katechizm Kościoła Katolickiego lub Brewiarz do codziennej modlitwy.

Ładnym prezentem jest także obraz przedstawiających świętą rodzinę lub świętych, idealnie znaleźć obraz z patronem bierzmowanego. Jeśli się nam to nie uda, można kupić kartkę lub książeczkę przybliżającą sylwetkę patrona.

Prezenty powinny akcentować duchowy wymiar tej uroczystości. Trzeba uważać, aby nie sprowadzić bierzmowania do wyłącznie komercyjnego wydarzenia.

Jaki prezent Wy otrzymaliście z okazji bierzmowania? Dajcie nam znać w komentarzu.

Joanna Nieć

Joanna Nieć – kulturoznawca i menager kultury. Dziennikarskie kroki stawiała w kilku redakcjach. Zaczynała w miesięczniku studenckim, potem weszła z piórem do krakowskiej prasy. Współpracowała także z lokalną telewizją internetową. Opisywała, relacjonowała, komentowała. Zawsze stawia na rzetelność komunikatu i jednoczesne przekazanie go z polotem. Laszka sądecka od kilku lat związana z Krakowem.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Dotychczasowa edukacyjna i zawodowa ścieżka pokazała mi, że pisanie sprawia mi największą frajdę. Pisałam o krakowskich wydarzeniach codziennych, mam na swoim koncie kilka felietonów i wywiadów. Najbardziej cieszyło mnie pisanie o kulturalnych imprezach w Krakowie.

Podpatrywanie studenckiego życia i uczestniczenie w nim pozwoliło mi wychwycić kilka smaczków z imprezowego życia studenta. Każdą obserwację pointowałam w głowie odpowiednimi wnioskami i rozwiązaniami, czego wyrazem są moje porady na Spec.pl. Okazało się, że imprezowanie ma swoje zagwozdki, na które trzeba znaleźć patent.

W swoich poradach staram się podpowiedzieć, jak w danej sytuacji należy się zachować – żeby zabłysnąć, lub się nie zachowywać – żeby nie zbłaźnić się. Podaję na tacy propozycje imprezowego menu oraz sposoby zorganizowania domówki czy parapetówki. Sprawy z pozoru proste. Z pozoru, bo zazwyczaj okazuje się, że rzeczy proste są najbardziej skomplikowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Liszaj płaski – przyczyny, objawy, leczenie

Liszaj płaski należy do grupy często chorób, do których powstawania przyczyniają się mechanizmy immunologiczne. Jednak etiologia liszaja ostatecznie nie została do końca wyjaśniona. Naukowcy dążą do poszerzenia wiedzy odnośnie tej choroby, także, dlatego, że czas jej trwania jest długi. Objawy obserwowane są przez pacjentów przez wiele miesięcy, a nawet lat. Zmiany patologiczne pojawiają się na skórze, błonach śluzowych, paznokciach, wargach. Ich stopień nasilenia jest różnorodny od typowej lokalizacji ograniczonej do charakterystycznych miejsc, takich jak skóra w okolicy nadgarstków i kostek, zwłaszcza przyśrodkowych, aż do zajęcia dużej powierzchni skóry i możliwego występowania na całej skórze.

Jak spędzić, świętować Dzień Matki?

Dzień Matki to okazja by przypomnieć naszym mamom jak są ważne. To dzień kiedy możemy podziękować im za wszystko, co dla nas zrobiły. Przynosimy im kwiaty, słodycze i laurki, ale oprócz tego możemy także przygotować niespodziankę, która będzie przeznaczona wyłącznie dla niej.

Zobacz też

Jak zainstalować moda Freeruning? GTA SA

Pierwsze, co powinniśmy zrobić, to ściągnąć...

Łóżka piętrowe idealnym wyborem do pokoju dziecięcego? Podpowiadamy dlaczego

Własny pokój to raj dla każdego dziecka - prawdziwa kraina zabaw, do której może ono uciekać w beztroskich latach...

Czółenka, a może balerinki? Jakie buty Maciejka zdobędą sympatię klientów?

Co sprawia, że buty Maciejka cieszą się tak wielką popularnością? Przemawia za tym wiele czynników, jednak do najważniejszych można...

Może Cię zainteresuje: