Jaki prezent na parapetówkę?

Okoliczności    
ocena

Podarowanie prezentu znajomemu na luźnej, domowej imprezie co prawda nie zwalnia z zasad dobrego wychowania, ale reguły savoir-vivre’ u nie są już tak surowe. Ogólnie zasady są podobne jak w przypadku każdego innego prezentu podarowanego znajomemu. Co w tej kwestii mówi savoir-vivre?

Jaki prezent na parapetówkę?

sxc.hu

Przede wszystkim podarunek zależy nie tylko od okazji, ale też od gustu kogoś, kto dostanie prezent. W formalnych relacjach należałoby dać oficjalny prezent, uzależniony przede wszystkim od okazji, np. kwiaty. Gdy obdarowany zostanie przyjaciel, można pozwolić sobie na większą dowolność.

Prezent może być nietypowy. Jeżeli ktoś lubi ekstrawagancję, nie będzie trzeba obawiać się, że może się obrazić. Dobrze jednak przemyśleć, co dokładnie podoba się komuś. Nietypowy styl ma różne wzory i odmiany. Ktoś ma poczucie humoru, inna osoba lubi rzadko spotykane motywy. Komuś innemu może podobać się prezent w nietypowych albo niezbyt stonowanych barwach. Jeżeli jednak ktoś woli klasyczny styl, dobrze podarować prezent w bardziej typowej odmianie. Lepiej jeśli będzie to przedmiot bez ekstrawaganckich wzorów, kolorów. Podarunek może być także praktyczny, czyli może nim być coś, co będzie potrzebne osobie, która go dostanie.

Pod uwagę można wziąć czyjeś hobby i zgodnie z nim wybrać podarunek. Dobrze uzupełnić czyjąś kolekcję, gdy obdarowany zbiera jakieś przedmioty. Savoir-vivre radzi, aby wcześniej omówić tą sprawę z pozostałymi gośćmi, żeby podarunki nie powtarzały się. Nie byłoby to niegrzeczne, gdyby niechcący dwie osoby dały taki sam prezent, ale mogłoby stanowić kłopot. Jeżeli ktoś posiada kolekcjonowany przedmiot jako pamiątkę z innego zakątka Ziemi, może go podarować, jeśli chce.

jaki prezent na parapetówkęsxc.hu

Czy kwiaty będą właściwym prezentem? Jeśli wiadomo, że osoba, która je dostanie bardzo lubi kwiaty, wówczas jak najbardziej tak. Z dużych, drogich bukietów lepiej zrezygnować. Przynieść można skromny bukiet ładnych kwiatów, dopasowanych do gustu koleżanki. Dobrze jednak uważać, jeżeli dla kogoś wymowny jest kolor i gatunek kwiatków. Niektóre z nich posiadają szczególne znaczenie, np. żółte symbolizują zazdrość, fioletowe wdzięczność, goździkowy bukiet z wielu barw to odmowa.

Cena prezentu nie powinna być wysoka. Na luźne, koleżeńskie przyjęcie nie przynosi się drogich upominków. Inni goście mogliby być zakłopotani. Niezręcznie czułby się także sam obdarowany. Byłoby niemiłą sytuacją, gdyby odmówił przyjęcia takiego prezentu.

Co Waszym zdaniem jest najlepszym prezentem na parapetówkę? Kierujecie się użytecznością czy upodobaniami obdarowanego?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =