Jaki prezent na prymicje?

Okoliczności    
ocena

Prymicje to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego kapłana. Jest to symboliczne wkroczenie na nową drogę życia, rozpoczęcie kolejnego jego etapu. Dlatego też zwyczajowo obdarowuje się nowo wyświęconego księdza prezentem.

Jaki prezent na prymicje?

photoxpress.com

Dobrym prezentem jest z pewnością książka, która może przydać się, np. do pracy z młodzieżą, w przypadku, kiedy zostanie katechetą. Szczególnie polecanymi propozycjami dla duchownych są książki M. Quoista lub G. Gilberta. Odpowiednią lekturą będą także pozycje autorstwa Karola Wojtyły czy wiersze ks. Twardowskiego. Ładnym prezentem są wszelkie wydania albumowe dotyczące np. Ziemi Świętej czy europejskich miejsc kultu Dla przyszłego kaznodziei bardzo przydatny okaże się także „Słownik symboli” Kopalińskiego.

Pamiątką tego wydarzenia jest również album ze zdjęciami prymicjanta, głównie przedstawiającymi różne, mniej i bardziej oficjalne sytuacje, które przybliżały kleryka do bycia kapłanem. Idąc tym tropem, można obdarować nowego księdza obrazem przedstawiającym jego samego w sutannie.

Jeśli chcemy zrezygnować z olejnych obrazów świętych, podarujmy zamiennie ikonę. Miejmy jednak na uwadze, że ikona wykonana tradycyjną techniką opartą na jej pisaniu, jest dosyć kosztownym upominkiem.

Z bardziej praktycznych prezentów – wybierz stułę lub podróżny zestaw do odprawiania mszy świętej.

Jeśli wiemy, że neoprezbiter jest smakoszem kawy, podaruj mu dobrą kawę wraz z młynkiem do kawy; z pewnością ucieszy go taki prezent. Jeśli pasja kapłana jest muzyka i gra na gitarze, sprezentuj mu ten instrument. Przyda mu się w jego duszpasterskiej posłudze. Nie trzeba ukrywać, że niektórzy księża są także smakoszami tytoniu, a jeśli tak, możesz podarować prymicjantowi elegancką fajkę. Pamiętaj jednak, że na taki bardziej nieformalny prezent możesz pozwolić sobie tylko w sytuacji bliskiej, przyjacielskiej zażyłości z księdzem.

Z pewnością młody kapłan nie pogardzi sprzętem RTV i AGD. Telewizor, kuchenka mikrofalowa, a nawet pralka – czemu nie? Z racji, że większość tego typu sprzętów nie jest zbyt tania, takie prezenty w większości przypadków zarezerwowane są dla najbliższej rodziny kapłana.

Zestaw ręczników, pościeli, zestaw obiadowy, sztućce także okażą się trafnym prezentem. Nie zapominaj o tym, że ksiądz na parafii oprócz mieszkania nie dostanie żadnych sprzętów i urządzeń do jego wyposażenia, z tego względu typowo „weselne” upominki są jak najbardziej na miejscu.

Całość możesz zwieńczyć (jeśli uda Ci się je zdobyć) uroczystym papieskim błogosławieństwem.

Czy macie inne pomysły na prezenty na prymicje? Dajcie nam znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =