Nauczyciel na studniówce – zachowanie

Okoliczności    
ocena

Studniówka to bal dla uczniów i ich nauczycieli, dlatego zasady savoir-vivre’u obowiązują obydwie strony. Co wypada nauczycielom, a jak nie powinni się zachowywać?

Nauczyciel na studniówce – zachowanie

photoxpress.com

Dla kobiet istotną sprawą jest wybór stroju. Na studniówce obowiązują ubiory wieczorowe. Nauczycielkom, ze względu na powagę, zaleca się długie kreacje. Savoir-vivre paniom w średnim i starszym wieku doradza suknie z zakrytymi ramionami. Mężczyznom wypada ubrać się w elegancki strój. Panowie na wieczorny bal zazwyczaj zakładają smoking, ale na studniówkę mogą ubrać garnitur.

Studniówka jest oficjalną imprezą, więc wypada zachowywać się tak jak nakazuje formalny savoir-vivre. Nie trzeba rozmawiać z uczniami o szkole, ale poruszanie prywatnych spraw mogłoby wywołać zakłopotanie. Nadal obowiązuje dystans. Jeśli nauczyciele nie mają nic przeciwko przyjacielskim relacjom  z młodzieżą, powinni zostawić tą kwestię na później, czyli po maturze. Zbytnie spoufalanie się obydwu stron nie jest dobrze widziane przez savoir-vivre.

Poproszenie do tańca może być kłopotliwą sytuacją. Czy wówczas wypada odmówić? Tak, ale dyskretnie i kulturalnie. Nie trzeba tłumaczyć się, że ktoś czuje się niezręcznie, nie tańczy albo po prostu nie chce. Wystarczą grzeczne słowa odmowy. Taka reguła obowiązuje bez względu na to, czy do tańca zaprasza uczeń czy inna osoba z grona pedagogów. Gdyby nauczyciel chciał zatańczyć z uczennicą albo nauczycielka z uczniem, wypada poprosić tylko wtedy, kiedy grono pedagogiczne jest w dobrych relacjach z młodzieżą. Zazwyczaj uczniów i nauczycieli dzieli dystans, więc wypada wziąć pod uwagę późniejsze, ewentualne komentarze innych uczestników balu.

Kiedy właściciele lokalu, bardziej zadbali o posiłek dla pedagogów, podając starannie wykonane ciasta, potrawy, których nie ma stole uczniów, wtedy wypada załagodzić sytuację. Savoir-vivre nakazuje równą dbałość o wszystkich gości, niezależnie od ich wieku. Natomiast nie wypada nauczycielom pić zbyt dużej ilości alkoholu. Procentowy napój, inny niż szampan, nie powinien znaleźć się na stole pedagogów.

Wypada natomiast zwrócić uwagę, jeżeli uczniowie piją wysokoprocentowe trunki. Rozmawiać można stanowczo, ale i dyskretnie. Awantura, zwracanie na siebie uwagi wszystkich uczestników imprezy, bardzo źle świadczą o wychowaniu. Tak samo niekulturalne słownictwo. Przeszukiwanie torebek i plecaków, savoir-vivre traktuje jako zachowanie w złym tonie.

Co wypada, a co nie, nauczycielom na studniówce? Podzielcie się swoimi opiniami.

OCENA
4.75
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =