Prezenty na chrzest

Okoliczności    
ocena

Chrzest to wyjątkowe wydarzenie w życiu dziecka i jego rodziców. Mimo, że nie zapamięta ono z tego dnia ani chwili, warto podarować mu prezent przypominający o tym doniosłym wydarzeniu.

Prezenty na chrzest

sxc.hu

O ile dzieci przystępujące do pierwszej komunii zasypywane są praktycznymi prezentami i drogimi zabawkami, a nawet profesjonalnym sprzętem fotograficznym, o tyle większość z nas potrafi powstrzymać te praktyki z okazji chrztu i skupić się tego dnia wyłącznie na uroczystości.

Zwyczajowo przyjęło się, że chrzestna kupuje białą szatę, zaś chrzestny świecę. W zależności od regionu naszego kraju, zdarza się, że chrzestna sponsoruje także tort, zaś chrzestny dodatkowo kupuje bukiecik kwiatów. Jeśli jednak zaszczycono nas wybierając na rodzica chrzestnego dziecka, wówczas powinniśmy zapytać kogoś zorientowanego w tradycji o obowiązujące zwyczaje.

Poza kupnem wymienionych rzeczy kupowane są wszelkiego rodzaju dewocjonalia, łańcuszki z medalikiem i krzyżykiem, obrazy i posrebrzane obrazki. Dobrym prezentem jest Pismo Święte, pamiątka chrztu, album na zdjęcia czy inne drobiazgi upamiętniające ten dzień. Czasami rodzice, kupują dziecku wyjątkową bransoletkę z wygrawerowanym imieniem. Oczywiście decydując się na taki prezent powinniśmy zadbać o to, aby nie miała ona, żadnych ostrych elementów, którymi dziecko mogłoby się zranić.

Okazuje się, że najczęstszym prezentem są pieniądze. Zazwyczaj kwoty, ofiarowane przez darczyńców mieszczą się w granicach 100-500 złotych. Wszystko zależy od tego, kim jest osoba wręczająca pieniądze. Krewni dają niższe kwoty, chrzestni wyższe, zwłaszcza gdy nie kupują innych prezentów. Wadą tego podarunku jest wysokie prawdopodobieństwo, że rodzice wydadzą te pieniądze na bieżące potrzeby, zaś dziecko nie będzie miało żadnej pamiątki po tej uroczystości. Coraz częściej zdarza się jednak, że rodzice zakładają specjalne konto oszczędnościowe, na które wpłacają wszelkie ofiarowane dziecku pieniądze.

Oczywiście na chrzcie dziecko bardzo często otrzymuje zabawki. Wybór jest ogromny chrzczonym dzieciom ofiarujemy całą gamę tego typu prezentów począwszy od pluszaków, przez maty edukacyjne, na chodzikach i nosidełkach skończywszy. Często dajemy także ubranka (aby nie pomylić się w rozmiarze powinniśmy albo kupować ubranka na wyrost, albo zapytać rodziców, jaki rozmiar aktualnie nosi dziecko).

Jakie są Wasze pomysły na prezent z okazji chrztu? Czekam na Wasze komentarze.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =