Okoliczności Prezenty na chrzest

Prezenty na chrzest

-

O ile dzieci przystępujące do pierwszej komunii zasypywane są praktycznymi prezentami i drogimi zabawkami, a nawet profesjonalnym sprzętem fotograficznym, o tyle większość z nas potrafi powstrzymać te praktyki z okazji chrztu i skupić się tego dnia wyłącznie na uroczystości.

Zwyczajowo przyjęło się, że chrzestna kupuje białą szatę, zaś chrzestny świecę. W zależności od regionu naszego kraju, zdarza się, że chrzestna sponsoruje także tort, zaś chrzestny dodatkowo kupuje bukiecik kwiatów. Jeśli jednak zaszczycono nas wybierając na rodzica chrzestnego dziecka, wówczas powinniśmy zapytać kogoś zorientowanego w tradycji o obowiązujące zwyczaje.

Poza kupnem wymienionych rzeczy kupowane są wszelkiego rodzaju dewocjonalia, łańcuszki z medalikiem i krzyżykiem, obrazy i posrebrzane obrazki. Dobrym prezentem jest Pismo Święte, pamiątka chrztu, album na zdjęcia czy inne drobiazgi upamiętniające ten dzień. Czasami rodzice, kupują dziecku wyjątkową bransoletkę z wygrawerowanym imieniem. Oczywiście decydując się na taki prezent powinniśmy zadbać o to, aby nie miała ona, żadnych ostrych elementów, którymi dziecko mogłoby się zranić.

Okazuje się, że najczęstszym prezentem są pieniądze. Zazwyczaj kwoty, ofiarowane przez darczyńców mieszczą się w granicach 100-500 złotych. Wszystko zależy od tego, kim jest osoba wręczająca pieniądze. Krewni dają niższe kwoty, chrzestni wyższe, zwłaszcza gdy nie kupują innych prezentów. Wadą tego podarunku jest wysokie prawdopodobieństwo, że rodzice wydadzą te pieniądze na bieżące potrzeby, zaś dziecko nie będzie miało żadnej pamiątki po tej uroczystości. Coraz częściej zdarza się jednak, że rodzice zakładają specjalne konto oszczędnościowe, na które wpłacają wszelkie ofiarowane dziecku pieniądze.

Oczywiście na chrzcie dziecko bardzo często otrzymuje zabawki. Wybór jest ogromny chrzczonym dzieciom ofiarujemy całą gamę tego typu prezentów począwszy od pluszaków, przez maty edukacyjne, na chodzikach i nosidełkach skończywszy. Często dajemy także ubranka (aby nie pomylić się w rozmiarze powinniśmy albo kupować ubranka na wyrost, albo zapytać rodziców, jaki rozmiar aktualnie nosi dziecko).

Jakie są Wasze pomysły na prezent z okazji chrztu? Czekam na Wasze komentarze.

Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Pomysły na prezenty inspirowane marzeniami

Urodziny to dla nas wyjątkowy dzień. A wspomnienia zawsze...

Co grozi za nieodebranie listu, pisma z sądu, z urzędu skarbowego?

Nieodebranie listu bądź pisma z sądu lub urzędu skarbowego może przysporzyć dodatkowych kłopotów. Lepiej takie listy odbierać od razu.

Zobacz też

Co grozi za jazdę bez karty motorowerowej, prawa jazdy AM?

Prawo jazdy AM jest dobrym rozwiązaniem dla młodych kierowców. Zdanie egzaminu daje uprawnienia do jazdy skuterem i pozwoli nam uniknąć mandatu.

Łóżka piętrowe idealnym wyborem do pokoju dziecięcego? Podpowiadamy dlaczego

Własny pokój to raj dla każdego dziecka - prawdziwa kraina zabaw, do której może ono uciekać w beztroskich latach...

Czółenka, a może balerinki? Jakie buty Maciejka zdobędą sympatię klientów?

Co sprawia, że buty Maciejka cieszą się tak wielką popularnością? Przemawia za tym wiele czynników, jednak do najważniejszych można...

Może Cię zainteresuje: