Weekend majowy w górach - pomysły

Okoliczności    
ocena

Góry są piękne o każdej porze roku. Na początku maja możemy obawiać się jeszcze chłodnych nocy i dość niskich temperatur na szczycie, ale poza tym nie ma żadnych przeciwwskazań. Wypad w góry w majowy weekend to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Odnajdą się tu zarówno osoby, które chcą spędzić majówkę w ruchu, jak i ci którzy chcą poleżeć nic nie robiąc.

Weekend majowy w górach - pomysły

photoxpress.com

Wybierając się w góry trzeba wziąć pod uwagę warunki pogodowe. W Tatrach o tej porze roku bywa na szlakach bardzo niebezpiecznie. Mowa tu o wyprawach w wyższe partie gór. Na trasach zalega śliski zlodowaciały śnieg. Bardzo łatwo o poważny upadek. Na wyprawe na większość tatrzańskich szczytów mogą pozwolić sobie tylko doświadczeni miłośnicy gór. Za to bez żadnych obaw możemy wybrać się na spacer dolinami. Będzie to okazja, by zobaczyć jak budzi się do życia górska przyroda. Jeśli nie lubimy tłumów, możemy czuć się dość niekomfortowo, bo w majówkę tatrzańskie doliny są punktem docelowym wielu wycieczek. Ale to jedyny minus takiej wyprawy.

Bardziej przyjazne w majowy weekend będą Bieszczady. Nie powinno być problemów ze śniegiem. Może być za to trochę błota, bo o tej porze deszcz w Bieszczadach zdarza się często. Na początku maja będzie jeszcze nie za dużo zieleni, ale widoki jak zwykle zapierające dech w piersiach. Wybierając się na wyjazd z namiotem weźmy pod uwagę temperatury. W nocy temperatury spadają poniżej zera. Warto więc rozważyć kwestie noclegu pod dachem. W innym przypadku zabierzmy ciepłe ubrania i śpiwory. Górska wędrówka w maju może nas zaskoczyć. Pamiętajmy o kurtkach przeciwdeszczowych i wygodnych butach. Przydadzą się także kije trekingowe i okulary przeciwsłoneczne. Podobnie jak w przypadku innych miejsc wypoczynkowych, w czasie majowego weekendu,  tak i w Bieszczadach trzeba spodziewać się tłumów. Może to przeszkadzać, ale wszystko jest kwestią indywidualnych preferencji.

Celem górskich wypraw w majówkę może być także Beskid Niski. To wciąż mniej oblegane przez turystów miejsce. Jeśli ktoś szuka ciszy i spokoju powinnien wybrać się właśnie tutaj. Szczyty są niższe od bieszczadzkich, ale o tej porze roku to ich zaleta. Widoki piękne, trasy dość łatwe i dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna. Znajdzie się także wiele obiektów do zwiedzania, które związane są z burzliwymi dziejami tych terenów. Ale planując górski wypad w majowy weekend nie zapominajmy również o Pieninach i Karkonoszach.

Co myślicie o spędzeniu majówki w górach? Lubicie góry? Dokąd najchętniej byście się wybrali? Dajcie znać!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =