Wychowca na studniówce – zachowanie

Okoliczności    
ocena

Trudno jednoznacznie określić, jak powinien zachowywać się wychowawca na studniówce. Jest co prawda opiekunem uczniów, ale też gościem młodych ludzi i ich rodziców. Jak sytuację ocenia savoir-vivre?

Wychowca na studniówce – zachowanie

photoxpress.com

Dobre wychowanie nakazuje szacunek do gości, dbanie o to, żeby dobrze czuli się na imprezie, na którą ich zaproszono. Poważanie należy się także zapraszającym. Wychowawca powinien opiekować się swoją klasą, ale musi również pamiętać, że studniówkę organizują i finansują rodzice uczniów i to oni wraz z młodzieżą zapraszają nauczycieli. Savoir–vivre sugeruje więc, że wychowawca powinien zachowywać się jak gość. Kulturalnie będzie podziękować za zaproszenie.

Wybór lokalu i menu zależy od finansujących osób. Wychowawca mógłby doradzić, jeśli zna odpowiednie miejsce, ale nie może narzucać swojego wyboru. Powinien wyrazić opinię na temat posiłków dopiero wtedy, gdy zostanie o nią poproszony. Wypominanie błędów organizatorom, zapraszającym na bal, byłoby nie na miejscu. Nie wszyscy rodzice dobrze znoszą krytykę, o czym też dobrze pamiętać.

Na studniówce wychowawca powinien być zainteresowany swoją klasą, ale wyrażać swoją troskę w dyskretny sposób. Jest gościem, dlatego obszerna krytyka byłaby nie na miejscu. Można zwrócić uwagę, ale w tej sytuacji z wyczuciem.

Ze względu na powagę nauczycieli jako osób starszych od swoich uczniów, wychowawca nie musi oczekiwać, że młodzież pierwsza zacznie rozmowę. Inicjatywa należy do niego. Angażowanie się w czyjąś dyskusję nie jest kulturalnym zachowaniem.

Studniówka jest imprezą po godzinach spędzonych w szkole. Nauczyciel powinien mimo to pamiętać o zachowaniu dystansu, aby jego zachowanie nie zostało niewłaściwie odebrane. Dobrze pamiętać, że savoir–vivre krytykuje nadmierne spoufalanie się z osobą, która zaprosiła na bal. Dobre wychowanie nakazuje także pamiętać o relacjach pomiędzy uczniami i nauczycielami.

Wychowawca, zwracając uwagę na swoją klasę, powinien równocześnie zauważać innych pedagogów oraz, co ważne, rodziców. Jeśli ma ewentualne uwagi na temat ucznia, może powiedzieć o niech mamie lub ojcu wychowanka. Uwaga jednak powinna być zwrócona dyskretnie. Bardzo niekulturalne byłoby lekceważenie uczniów i ich rodziców. Osoby zapraszające powinny być traktowane z szacunkiem ze strony zaproszonych, równocześnie druga strona powinna pamiętać o poważaniu wychowawcy.

Czego Waszym zdaniem nie wypada robić wychowcy na studniówce? Podzielcie się swoimi opiniami.

OCENA
4.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

A jak powinien zachować się wychowawca, który organizuje studniówkę?

~ Ala / 2016-01-24 02:24:28
oceń komentarz: (0) (0)