Autor
Inne porady tego autora
50 rocznica ślubu - jak zorganizować złote gody?
Jaki prezent dla męża na rocznicę ślubu?
W tym dziale
Prezenty na dzień dziecka
Jak uniknąć kaca?
Dekoracja stołu na Komunię
Dekoracja stołu na chrzciny
Prezent na komunię
Prezenty na chrzest
Trudno jednoznacznie określić, jak powinien zachowywać się wychowawca na studniówce. Jest co prawda opiekunem uczniów, ale też gościem młodych ludzi i ich rodziców. Jak sytuację ocenia savoir-vivre?
Dobre wychowanie nakazuje szacunek do gości, dbanie o to, żeby dobrze czuli się na imprezie, na którą ich zaproszono. Poważanie należy się także zapraszającym. Wychowawca powinien opiekować się swoją klasą, ale musi również pamiętać, że studniówkę organizują i finansują rodzice uczniów i to oni wraz z młodzieżą zapraszają nauczycieli. Savoir–vivre sugeruje więc, że wychowawca powinien zachowywać się jak gość. Kulturalnie będzie podziękować za zaproszenie.
Wybór lokalu i menu zależy od finansujących osób. Wychowawca mógłby doradzić, jeśli zna odpowiednie miejsce, ale nie może narzucać swojego wyboru. Powinien wyrazić opinię na temat posiłków dopiero wtedy, gdy zostanie o nią poproszony. Wypominanie błędów organizatorom, zapraszającym na bal, byłoby nie na miejscu. Nie wszyscy rodzice dobrze znoszą krytykę, o czym też dobrze pamiętać.
Na studniówce wychowawca powinien być zainteresowany swoją klasą, ale wyrażać swoją troskę w dyskretny sposób. Jest gościem, dlatego obszerna krytyka byłaby nie na miejscu. Można zwrócić uwagę, ale w tej sytuacji z wyczuciem.
Ze względu na powagę nauczycieli jako osób starszych od swoich uczniów, wychowawca nie musi oczekiwać, że młodzież pierwsza zacznie rozmowę. Inicjatywa należy do niego. Angażowanie się w czyjąś dyskusję nie jest kulturalnym zachowaniem.
Studniówka jest imprezą po godzinach spędzonych w szkole. Nauczyciel powinien mimo to pamiętać o zachowaniu dystansu, aby jego zachowanie nie zostało niewłaściwie odebrane. Dobrze pamiętać, że savoir–vivre krytykuje nadmierne spoufalanie się z osobą, która zaprosiła na bal. Dobre wychowanie nakazuje także pamiętać o relacjach pomiędzy uczniami i nauczycielami.
Wychowawca, zwracając uwagę na swoją klasę, powinien równocześnie zauważać innych pedagogów oraz, co ważne, rodziców. Jeśli ma ewentualne uwagi na temat ucznia, może powiedzieć o niech mamie lub ojcu wychowanka. Uwaga jednak powinna być zwrócona dyskretnie. Bardzo niekulturalne byłoby lekceważenie uczniów i ich rodziców. Osoby zapraszające powinny być traktowane z szacunkiem ze strony zaproszonych, równocześnie druga strona powinna pamiętać o poważaniu wychowawcy.
Czego Waszym zdaniem nie wypada robić wychowcy na studniówce? Podzielcie się swoimi opiniami.
A jak powinien zachować się wychowawca, który organizuje studniówkę?