Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /usr/home/rmenkala23/domains/teczka.pl/public_html/index.php:2) in /usr/home/rmenkala23/domains/teczka.pl/public_html/wp-includes/feed-rss2.php on line 8 Wydarzenia – Teczka.pl https://teczka.pl Darmowe porady, zrób to sam, krok po kroku Thu, 09 May 2024 01:22:00 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.25 Przygotowania do wesela – lista zadań do wykonania https://teczka.pl/wydarzenia/przygotowania-do-wesela-lista-zadan-do-wykonania/ https://teczka.pl/wydarzenia/przygotowania-do-wesela-lista-zadan-do-wykonania/#respond Fri, 16 Apr 2021 09:08:15 +0000 https://teczka.pl/?p=1250333 Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Ceremonia zaślubin, jak również impreza weselna to przeżycia, które pozostają w pamięci na długie lata. Same przygotowania do tego dnia są bardzo czasochłonne i niekiedy męczące, jednakże niemalże wszyscy nowożeńcy dokładają wszelkich starań, by uroczystość ta była piękna, wyjątkowa oraz niezapomniana. Jak zadbać o nastrój i […]

Artykuł Przygotowania do wesela – lista zadań do wykonania pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Ceremonia zaślubin, jak również impreza weselna to przeżycia, które pozostają w pamięci na długie lata. Same przygotowania do tego dnia są bardzo czasochłonne i niekiedy męczące, jednakże niemalże wszyscy nowożeńcy dokładają wszelkich starań, by uroczystość ta była piękna, wyjątkowa oraz niezapomniana.

Jak zadbać o nastrój i przebieg wesela? Jakie dekoracje na wesela upiększą salę i całą atmosferę? O czym należy pamiętać przygotowując tego rodzaju uroczystość?

Przed rozpoczęciem przygotowań warto stworzyć listę, która pomoże później kolejno wykonywać wszystkie zaplanowane działania. Co zatem powinno znaleźć się na tej liście i jak podejść do realizacji poszczególnych podpunktów?

Pierwszym i można powiedzieć, że najważniejszym jest ustalenie daty zaślubin i wesela. Tu jednak wiele zależy od samych urzędów, jak również przekonań narzeczonych.

Lokalizacja wesela

Kolejną pozycją jest wybór lokalizacji. Należy wybrać kościół, urząd stanu cywilnego, jak również miejsce zabawy i przyjęcia.
Wśród ważnych zdań jest także wybranie dekoracji sali, jak również odpowiednie przystrojenie jej oraz innych miejsc takich, jak ołtarz czy wejście do kościoła. Warto tu zadać o kwiaty, które będą spełniały oczekiwania nowożeńców oraz ładnie komponowały się z klimatem panującym podczas uroczystości. Na stołach weselnych powinny znajdować się różnego rodzaju akcesoria dekoracyjne w postaci świeczników, świec czy innych bibelotów.

Wybór zaproszeń ślubnych

Przed ceremonią warto także zadbać o odpowiednie zaproszenia na ślub. Bez nich goście nie poznają daty ani miejsca tego wyjątkowego wydarzenia. Warto skupić się na tym, aby zaproszenia były estetyczne, czytelne oraz zachęcające do udziału w ceremonii. Można je wręczać osobiście, jak również wysłać do przyszłych gości. Na zaproszeniu powinna znaleźć się konkretna data, miejsce ślubu, a także wyróżnione imię i nazwisko osoby, którą chcemy zaprosić. Można także umieścić na nim swoje prośby i oczekiwania lub mile poinformować o ceremonii efektownym cytatem.

Jak podziękować gościom za obecność na weselu?

W ostatnich czasach bardzo modne stało się także przygotowanie podziękowania dla gości weselnych. Jest to niewielki upominek wręczany podczas rozpoczęcia lub zakończenia uroczystości. Zazwyczaj jest to prezencik w formie cukierków, słodyczy, świeczuszek czy innych spersonalizowanych gadżetów, które pozwolą miło wspominać ten wyjątkowy dzień.

Wśród innych zadań, które należy wykonać przed weselem są:

– wybór sukni i ubrania męskiego,
– przygotowane menu,
– zatrudnienie fotografa, kamerzysty, zespołu muzycznego,
– wiele innych.

Artykuł Przygotowania do wesela – lista zadań do wykonania pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/wydarzenia/przygotowania-do-wesela-lista-zadan-do-wykonania/feed/ 0
Co to są Dni Dziedzictwa Kulturowego? https://teczka.pl/wydarzenia/co-to-sa-dni-dziedzictwa-kulturowego/ https://teczka.pl/wydarzenia/co-to-sa-dni-dziedzictwa-kulturowego/#respond Wed, 28 Sep 2011 12:45:44 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=8322 W Europejskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego (EDD) Polska uczestniczy od 1993 roku. Pod hasłem tym kryje się międzynarodowa impreza, która odbywa się z inicjatywy Rady Europy i pod patronatem Unii Europejskiej. Co roku w dwa wrześniowe weekendy w każdym kraju UE organizowane są różnego rodzaju imprezy, przybliżające szeroko rozumianą historię Europy.

Artykuł Co to są Dni Dziedzictwa Kulturowego? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Jest to jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Europie, którego celem jest promocja dziedzictwa europejskiego. Każdej edycji przewodzi określony temat. Były to m. in. takie hasła jak: „Od pomysłu do przemysłu”, „Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz”, „Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny” czy „Ludzie gościńca. Wędrowcy, pielgrzymi, tułacze”. Na wszystkie organizowane w tym czasie imprezy wstęp jest bezpłatny. W Polsce ogólnym koordynatorem projektu jest Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID), zaś w województwach jego realizacją zajmują się oddziały Terenowych NID i koordynatorzy regionalni NID.

W tym roku (2011) obchody Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego będą odbywać się po raz dziewiętnasty. Zgodnie z tradycją każdej edycji przewodzi określony temat. W tym roku hasło dni dziedzictwa kulturowego brzmi: „Kamienie milowe”. Chodzi o popularyzację wiedzy związanej z najważniejszymi wydarzeniami z historii Europy. We wszystkich krajach Unii Europejskiej w dwa weekendy, czyli 10-11 i 17-18 września, zorganizowane zostaną różnego rodzaju imprezy, który celem będzie promocja i przybliżanie europejskiego dziedzictwa. Będą to wystawy, festyny, wyjazdy studyjne, konferencje, wycieczki, wykłady czy zwiedzanie obiektów zabytkowych.

Warto zaznaczyć, że w Polsce EDD odbywają się w każdym z województw. Uroczysta inauguracja będzie mieć miejsce na Ostrowie Lednickim. Jedno z zaplanowanych wydarzeń, czyli Europejskie Forum Dziedzictwa znalazło się w kalendarzu polskiej prezydencji. Informacji na temat planowanych imprez należy szukać na stronie www.edd.com.pl.

Uwaga!

Reasumując, warto zainteresować się wydarzeniami, które zostały przewidziane w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, ponieważ jest to okazja do zwiedzenia wielu ciekawych miejsc i zabytków. Często zdarza się, że właśnie wtedy pojawia się możliwość wejścia do obiektów, które raczej nie są udostępniane turystom lub uczestnictwa w bezpłatnej wycieczce.

Uważacie, że tego typu wydarzenia to dobry pomysł? Uczestniczyliście kiedyś w Dniach Dziedzictwa Kulturowego? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Artykuł Co to są Dni Dziedzictwa Kulturowego? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/wydarzenia/co-to-sa-dni-dziedzictwa-kulturowego/feed/ 0
Noc Muzeów – informacje https://teczka.pl/wydarzenia/noc-muzeow-informacje/ https://teczka.pl/wydarzenia/noc-muzeow-informacje/#respond Wed, 28 Sep 2011 12:43:12 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=8320 Europejska Noc Muzeów jest niczym innym jak zwiedzaniem tych obiektów nocą. Odbywa się ona w majowy weekend, który poprzedza Międzynarodowy Dzień Muzeów. Pobyt nie ogranicza się jedynie do zwiedzania ekspozycji. Często wiąże się to dodatkowymi atrakcjami, takimi jak: pokazy artystyczne, koncerty, poczęstunek czy udział w grze miejskiej.

Artykuł Noc Muzeów – informacje pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997 roku. Od 2001 stała się imprezą międzynarodową i odbywa się pod patronatem Rady Europy. Obecnie uczestniczy w niej około 120 europejskich miast. W Polsce organizowana jest od 2003 roku. Oprócz placówek muzealnych w akcji tej uczestniczą także instytucje kultury: galerie, archiwa, biblioteki, kina czy teatry. Organizowane imprezy są okazją do zwiedzenia ekspozycji, ale również poznania kulisów funkcjonowania instytucji kulturalnych.

W Polsce akcja ta zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością, czego konsekwencją jest wzrastająca liczba uczestników wydarzeń kulturalnych. Po raz pierwszy odbyła się ona w Poznaniu w 2003 roku. Obecnie Noc Muzeów jest organizowana w każdym województwie. Z roku na rok przybywa również atrakcji, z których mogą skorzystać zwiedzający. W Gdańsku podczas tegorocznej edycji mieli do wyboru ponad 50 muzeów i galerii, w których mogli w ciekawy sposób spędzić nocny czas. Wstęp był bezpłatny lub za symboliczną złotówkę. W Będzinie dużym zainteresowaniem cieszyło się oblężenie tamtejszego zamku. W Białymstoku impreza ta organizowana jest we współpracy z Ministerstwem Kultury Francji.

W Warszawie do najbardziej obleganych miejsc należały: Muzeum Erotyzmu, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Techniki, Muzeum Wojska Polskiego czy Centrum Nauki Kopernik. Dużym zainteresowaniem cieszyły się Łazienki i Multimedialny Park Fontann. Z kolei w Krakowie podczas tej imprezy w 24 instytucjach, które uczestniczyły w akcji, wejście było bezpłatne. Nocą można było zwiedzać m.in. wszystkie oddziały Muzeum Historycznego Krakowa, podziemia rynku oraz Fabrykę Emalia Oskara Schindlera.

Uwaga!

Wnioski nasuwają się same. Taka forma spędzania wolnego czasu jest bardziej atrakcyjna niż klasycznie rozumiana wizyta w danej instytucji kultury. Propozycja ta przypadła do gustów zwiedzającym, o czym świadczy liczba osób, które pojawiają się nocą w obiektach biorących udział w akcji.

Braliście kiedyś udział w Nocy Muzeów? Uważacie, że to dobra inicjatywa? Czekam na Wasze komentarze.

Artykuł Noc Muzeów – informacje pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/wydarzenia/noc-muzeow-informacje/feed/ 0
Rekonstrukcje historyczne bitew w Polsce https://teczka.pl/wydarzenia/rekonstrukcje-historyczne-bitew-w-polsce/ https://teczka.pl/wydarzenia/rekonstrukcje-historyczne-bitew-w-polsce/#respond Wed, 28 Sep 2011 12:41:46 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=8319 Celem inscenizacji bitew jest wierne odtworzenie wydarzeń historycznych na podstawie dostępnych dokumentów źródłowych. Niektóre z nich (jak np. bitwa pod Grunwaldem) zyskały rangę międzynarodową.

Artykuł Rekonstrukcje historyczne bitew w Polsce pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Dotyczy to zarówno osób bezpośrednio biorących udział w tych rekonstrukcjach historycznych, jak i turystów-obserwatorów. Taka lekcja historii na żywo to atrakcyjna i pożyteczna forma spędzenia wolnego czasu.

Warto zaznaczyć, że imprezom tym często towarzyszą dodatkowe atrakcje, takie jak: jarmarki, pokazy rzemieślnicze, występy zespołów artystycznych itp. Ze względu na specyfikę imprez zdecydowałam się na stworzenie listy miejsc, gdzie odbywają się tego rodzaju wydarzenia. Między innymi są to:

– bitwa po Grunwaldem;

– zdobycie zamku w Tykocinie;

– manewry grunwaldzkie w Małoszycach;

– Szturm Twierdzy Zamość AD 1656;

– oblężenie Malborka 2011;

– obóz Jana Kazimierza w Borowcu;

– inscenizacja bitwy pod Świecinem;

– VIVAT VASA!, czyli Bitwa Dwóch Wazów na zamku Gniew;

– oblężenie Słupska;

– zdobycie Drahimia przez króla Władysława Jagiełłę;

– bitwa pod Płowcami;

– najazd Barbarzyńców na zamek w Ogrodzieńcu;

– oblężenie Zamościa z 1648 r.;

– oblężenie Malborka;

– oblężenie Sławogrodu w Czaplinku;

– najazd Wikingów na Kamień Pomorski;

– Inscenizacja bitwy pod Świeciem Świecino;

– Polonia Minor Pustynia Błędowska;

– Najazd Wikingów na ziemie suszeckie w Suszcu;

– Dni Twierdz Nysa;

– Kędzierzyn-Koźle;

– Krasiczyn – Kozacy po zamkiem;

– „Cud nad Wisłą” w Radzyminie;

– Racławice.

Braliście kiedyś udział w jakiejś rekonstrukcji historycznej? Podobają się Wam tego typu wydarzenia? Czekam na komentarze.

Artykuł Rekonstrukcje historyczne bitew w Polsce pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/wydarzenia/rekonstrukcje-historyczne-bitew-w-polsce/feed/ 0
„Dymarki Świętokrzyskie” – informacje https://teczka.pl/wydarzenia/dymarki-swietokrzyskie-informacje/ https://teczka.pl/wydarzenia/dymarki-swietokrzyskie-informacje/#respond Wed, 28 Sep 2011 12:19:55 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=8315 Jest to jeden z najstarszych festynów archeologicznych w Polsce, który odbywa się w Nowej Słupi. Po raz pierwszy impreza ta odbyła się w 1967 roku. Jej głównym celem jest zapoznanie zwiedzających z historią starożytnego hutnictwa w tym regionie. „Dymarki Świętokrzyskie” odbywają się zawsze w sierpniu i cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów.

Artykuł „Dymarki Świętokrzyskie” – informacje pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Tłem historycznym do zorganizowanie tej imprezy jest fakt, że na terenie Gór Świętokrzyskich odkryto ślady po największym rzymskim ośrodku hutniczo-górniczym w Europie Środkowo-Wschodniej. Powstał on ponad 2 tysiące lat temu w Górach Świętokrzyskich. W trakcie prac wykopaliskowych znaleziono około 6 tysięcy stanowisk dymarskich, na których znajdowało się około 400 tysięcy pieców hutniczych do wytapiania żelaza. Właśnie owe odkrycia archeologiczne stały się podstawą do zorganizowania festynu archeologicznego, podczas którego będzie prezentowane to antyczne dziedzictwo. Z roku na rok impreza cieszyła się coraz większą popularnością, zaś organizatorzy wzbogacali ją o kolejne atrakcje. Obecnie „Dymarki Świętokrzyskie” przybliżają nie tylko sam proces wytopu żelaza, ale także życie codzienne Rzymian.

W czasie imprezy, która odbywa się w Centrum Kulturowo-Archeologicznym w Nowej Słupi, dla zwiedzających przygotowuje się wiele ciekawych atrakcji. Najważniejszym punktem programu są pokazy wytopu żelaza w pieca dymarskich. Oprócz pokazu hutników czy kowali zwiedzający mogą zobaczyć jak kiedyś wykonywano odlewy z brązu i srebra. Poza tym dla uczestników imprezy przygotowuje się warsztaty: prezentacji uzbrojenia, złotniczy, tkackie, obróbki poroża i kości, farbiarski, plecionkarski, wyrobu szklanych paciorków, obróbki drewna i antycznego snycerstw, piśmiennictwa starożytnego, obróbki skóry i szewstwa antycznego, obróbki bursztynu czy garncarskie. Podczas dymarek w Nowej Słupi można zwiedzić mennice produkujące kopie monet rzymskich i celtyckich, zobaczyć stanowisko antycznej kuchni rzymskiej, rekonstrukcję gospodarstwa domowego i kuchni. Dla dzieci przygotowano kącik gier i zabaw antycznych. Imprezą na pewno nie będą rozczarowani pasjonaci wojskowości. Na czas trwania imprezy legion rzymski rozbija tam swój obóz.

Uwaga!

Tradycją stały się pokazy musztry i walk armii rzymskiej czy fechtunku i bitew z wojownikami germańskim i celtyckimi. Również zwiedzający mogą przez chwilę poczuć się jak legioniści rzymscy, biorąc udział w ćwiczeniach fechtunku, strzelając z łuku lub rzucając oszczepem.

Braliście kiedyś udział w „Dymarkach Świętokrzyskich”? Podobał się Wam ten festyn? Podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach.

Artykuł „Dymarki Świętokrzyskie” – informacje pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/wydarzenia/dymarki-swietokrzyskie-informacje/feed/ 0
Najsłynniejsze jarmarki w Polsce https://teczka.pl/wydarzenia/najslynniejsze-jarmarki-w-polsce/ https://teczka.pl/wydarzenia/najslynniejsze-jarmarki-w-polsce/#respond Wed, 28 Sep 2011 12:10:05 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=8312 Jarmarki mogą być samodzielną imprezą lub wydarzeniem towarzyszącym większemu wydarzeniu. Niektóre z nich poprzez wieloletnią tradycję i specyfikę wpisały się do ogólnopolskiego kalendarza imprez turystycznych czy ich regionalnych odpowiedników.

Artykuł Najsłynniejsze jarmarki w Polsce pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

– Jarmarki często towarzyszą turniejom rycerskim, festynom archeologicznym czy innym imprezom, które nawiązuje do konkretnych wydarzeń historycznych lub specyfiki danego regionu. Obok możliwości kupienia ciekawych pamiątek, można podziwiać występy grup artystycznych czy obserwować pokazy rzemiosła. Tego rodzaju imprezy należą do najbardziej popularnych i jest ich najwięcej w Polsce. Towarzyszą takim wydarzeniom historycznym jak turnieje rycerskie, festyny archeologiczne czy rekonstrukcje bitew. Są to: jarmarki na zamku Grodno, św. Jakuba w Nysie, cysterski w Pelpinie, jagielloński w Lublinie, świętojański w Bielsko-Białej, w Sandomierzu, wigierski w Wigrach, hetmański w Zamościu, Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie, przy Bramie Portowej w Stargardzie Szczecińskim;

– Do najbardziej znanych należy Jarmark Dominikański – ta cykliczna impreza o charakterze kulturalno-handlowym odbywa się co roku w Gdańsku. Szacuje się w czasie trwania tej imprezy przez miasto przewija się dobre kilka milionów zwiedzających. Oprócz klasycznych kramów, gdzie można kupić naprawdę różne przedmioty, organizowane są imprezy towarzyszące. Są to m.in.: pokazy rzemieślnicze, koncerty, happeningi, wystawy czy warsztaty

– Jarmark Jagielloński w Lublinie – nawiązuje do tradycji jarmarków organizowanych tutaj w XV i XVI wieku. Jego współczesna wersja stanowi połączenie jarmarku kupieckiego oraz jarmarku kulturalnego. Dla zwiedzających przygotowuje się co roku wiele ciekawych atrakcji, które splatają przeszłość z teraźniejszością;

– Spalski Jarmark Antyków i Rękodzielnictwa Ludowego – jego adresatami są kolekcjonerzy przedmiotów zwanych potocznie starociami. Imprezie towarzyszą dodatkowe atrakcje, takie jak: pokazy rzemieślnicze, przejażdżki bryczkami czy koncerty;

Uwaga!

Należy podkreślić, że w Polsce odbywa się dużo różnego rodzaju jarmarków. I najczęściej nie ma problemu z dostępem do informacji na temat terminów oraz przewidzianych atrakcji. Można je znaleźć w lokalnej prasie czy na stronach Internetowych.

Byliście kiedyś na jakimś jarmarku? Lubicie tego typu wydarzenia? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Artykuł Najsłynniejsze jarmarki w Polsce pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/wydarzenia/najslynniejsze-jarmarki-w-polsce/feed/ 0