Wydarzenia Co to są Dni Dziedzictwa Kulturowego?

Co to są Dni Dziedzictwa Kulturowego?

-

Jest to jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Europie, którego celem jest promocja dziedzictwa europejskiego. Każdej edycji przewodzi określony temat. Były to m. in. takie hasła jak: „Od pomysłu do przemysłu”, „Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz”, „Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny” czy „Ludzie gościńca. Wędrowcy, pielgrzymi, tułacze”. Na wszystkie organizowane w tym czasie imprezy wstęp jest bezpłatny. W Polsce ogólnym koordynatorem projektu jest Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID), zaś w województwach jego realizacją zajmują się oddziały Terenowych NID i koordynatorzy regionalni NID.

W tym roku (2011) obchody Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego będą odbywać się po raz dziewiętnasty. Zgodnie z tradycją każdej edycji przewodzi określony temat. W tym roku hasło dni dziedzictwa kulturowego brzmi: „Kamienie milowe”. Chodzi o popularyzację wiedzy związanej z najważniejszymi wydarzeniami z historii Europy. We wszystkich krajach Unii Europejskiej w dwa weekendy, czyli 10-11 i 17-18 września, zorganizowane zostaną różnego rodzaju imprezy, który celem będzie promocja i przybliżanie europejskiego dziedzictwa. Będą to wystawy, festyny, wyjazdy studyjne, konferencje, wycieczki, wykłady czy zwiedzanie obiektów zabytkowych.

Warto zaznaczyć, że w Polsce EDD odbywają się w każdym z województw. Uroczysta inauguracja będzie mieć miejsce na Ostrowie Lednickim. Jedno z zaplanowanych wydarzeń, czyli Europejskie Forum Dziedzictwa znalazło się w kalendarzu polskiej prezydencji. Informacji na temat planowanych imprez należy szukać na stronie www.edd.com.pl.

Uwaga!

Reasumując, warto zainteresować się wydarzeniami, które zostały przewidziane w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, ponieważ jest to okazja do zwiedzenia wielu ciekawych miejsc i zabytków. Często zdarza się, że właśnie wtedy pojawia się możliwość wejścia do obiektów, które raczej nie są udostępniane turystom lub uczestnictwa w bezpłatnej wycieczce.

Uważacie, że tego typu wydarzenia to dobry pomysł? Uczestniczyliście kiedyś w Dniach Dziedzictwa Kulturowego? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Poprzedni artykułPomysły na prezenty imprezowe
Następny artykułTekken – sterowanie
Małgorzata Łyczak

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Tarta z truskawkami – przepis

Tarta to tradycyjny i bardzo popularny przepis pochodzący z kuchni francuskiej. Jest to kruche ciasto, którym wylepia się brzegi specjalnie przygotowanej do tego celu formy, zwykle okrągłej i niziutkiej, podobnej jak do kruchych babeczek, którego uzupełnienie stanowi słodkie lub słone nadzienie. Najczęściej i najchętniej pieczone są jednak tarty słodkie, najlepiej z owocami. Stąd tak popularny jest przepis na tartę z owocami. Poniżej przedstawiam przepisy na jej wykonanie.

Jaka kara za używanie antyradaru?

Używając antyradaru trzeba liczyć się z konsekwencjami w postaci mandatu oraz punktów karnych.

Zobacz też

Co to są ekoopony?

Dbałość o ochronę środowiska, ale również dbałość o ochronę portfeli kierowców pokazują koncerny zajmujące się produkcją opon. Opony typu fuel-saver pozwalają zaoszczędzić paliwo i są przy tym bardziej trwałe od zwykłych opony. Czy mają same plusy?

Wybieramy blender ręczny — czym się kierować?

W domowej kuchni wykorzystuje się na co dzień liczne sprzęty, które w znacznym stopniu ułatwiają przygotowywanie poszczególnych potraw. Doskonałym...

Pierwsza pomoc przy oparzeniach. Podstawowe zasady

Oparzenie to uraz, na który narażone są osoby w każdym wieku. Wszyscy pacjenci wymagają tak samo pilnej pomocy medycznej....

Może Cię zainteresuje: