Wydarzenia Noc Muzeów - informacje

Noc Muzeów – informacje

-

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997 roku. Od 2001 stała się imprezą międzynarodową i odbywa się pod patronatem Rady Europy. Obecnie uczestniczy w niej około 120 europejskich miast. W Polsce organizowana jest od 2003 roku. Oprócz placówek muzealnych w akcji tej uczestniczą także instytucje kultury: galerie, archiwa, biblioteki, kina czy teatry. Organizowane imprezy są okazją do zwiedzenia ekspozycji, ale również poznania kulisów funkcjonowania instytucji kulturalnych.

W Polsce akcja ta zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością, czego konsekwencją jest wzrastająca liczba uczestników wydarzeń kulturalnych. Po raz pierwszy odbyła się ona w Poznaniu w 2003 roku. Obecnie Noc Muzeów jest organizowana w każdym województwie. Z roku na rok przybywa również atrakcji, z których mogą skorzystać zwiedzający. W Gdańsku podczas tegorocznej edycji mieli do wyboru ponad 50 muzeów i galerii, w których mogli w ciekawy sposób spędzić nocny czas. Wstęp był bezpłatny lub za symboliczną złotówkę. W Będzinie dużym zainteresowaniem cieszyło się oblężenie tamtejszego zamku. W Białymstoku impreza ta organizowana jest we współpracy z Ministerstwem Kultury Francji.

W Warszawie do najbardziej obleganych miejsc należały: Muzeum Erotyzmu, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Techniki, Muzeum Wojska Polskiego czy Centrum Nauki Kopernik. Dużym zainteresowaniem cieszyły się Łazienki i Multimedialny Park Fontann. Z kolei w Krakowie podczas tej imprezy w 24 instytucjach, które uczestniczyły w akcji, wejście było bezpłatne. Nocą można było zwiedzać m.in. wszystkie oddziały Muzeum Historycznego Krakowa, podziemia rynku oraz Fabrykę Emalia Oskara Schindlera.

Uwaga!

Wnioski nasuwają się same. Taka forma spędzania wolnego czasu jest bardziej atrakcyjna niż klasycznie rozumiana wizyta w danej instytucji kultury. Propozycja ta przypadła do gustów zwiedzającym, o czym świadczy liczba osób, które pojawiają się nocą w obiektach biorących udział w akcji.

Braliście kiedyś udział w Nocy Muzeów? Uważacie, że to dobra inicjatywa? Czekam na Wasze komentarze.

Małgorzata Łyczak

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Niespełna dwa lata temu w Polsce upadłość ogłosić mogły jedynie podmioty gospodarcze. 31 marca 2009 roku w życie weszła ustawa gwarantująca ogłoszenie upadłości również osobom fizycznym. Każdy obywatel ma prawo do bankructwa. Razem z tym prawem nabywa wielu przywilejów pomagającym w wyjściu z ciężkiej sytuacji. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wiąże się również z szeregiem późniejszych konsekwencji prawnych.

Kryzys małżeński – objawy

Dwoje zakochanych ludzi mówią sobie słowa: „Ja biorę Ciebie za męża/żonę i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci”, mając nadzieję, że ich życie będzie usłane różami, że nic zmąci ich szczęścia. Co zrobić, gdy stanie się inaczej, kiedy pojawią się pierwsze kłótnie, pierwsze łzy, pierwszy kryzys?

Zobacz też

Jak można holować motocykl?

Awaria na drodze jest często niespodziewana, dlatego trudno przygotować się na 100% przypadków, szczególnie gdy jedziemy motocyklem, którego zdolność do przewożenia bagażu, a więc również narzędzi, są bardzo niewielkie. Największym problemem okazuje się to w przypadku długich wycieczek, podczas których kierowca musi zorganizować sposób na przewóz zazwyczaj już sporej ilości bagażu osobistego.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: