Zupy

Krupnik pomidorowy – przepis

Krupnik w wersji klasycznej zna chyba każdy Polak. Można jednak poeksperymentować z jego smakiem. Istnieją wersje grzybowe – ale można pokusić się i o połączenie dwóch iście polskich i tradycyjnych zup – i przyrządzić krupnik pomidorowy.

Zupa krem z cukinii – przepis

Cukinia jest delikatna w smaku i lekkostrawna, a przede wszystkim niskokaloryczna i nieuczulająca. Zawiera potas, żelazo i magnez oraz witaminę A, C, K, PP i B1. Doskonale nadaje się dla niemowląt i może być jedną z pierwszych jarzyn w diecie malutkiego, nawet półrocznego dziecka.

Zupa z kurek – przepis

Jesień to ulubiony czas dla miłośników grzybów. Należy zatem całkowicie wykorzystać dary lasu i użyć ich np. do smacznej zupy z kurek.

Zupa miso – przepis

Podstawowym i charakterystycznym składnikiem zupy miso jest pasta miso, która pod pewnymi względami przypomina jogurt. Nie, nie jest robiona z mleka, nie występuje w setkach owocowych odmian, nie miesza się jej z musli.

Zupa z rzodkiewek – przepis

Świeży twarożek z rzodkiewką i szczypiorkiem ma wielu amatorów. Rzodkiewka nadaje mu wyrazistości i sprawia, że smakuje wyśmienicie.

Zupa laksa – przepis

Laksa to malezyjska zupa, pikantna i gęsta, bardzo sycąca i satysfakcjonująca podniebienia.

Zupa-krem z selera – przepis

Seler to wartościowe warzywo o wyrazistym, orzechowym smaku. Nadaje się do jedzenia na surowo, świetnie sprawdza się jak składnik włoszczyzny, jednak może stanowić również główny składnik ciekawej i niecodziennej zupy-kremu.

Dodatki do zup czystych, kremów, warzywnych

Zupa to potrawa płynna lub półpłynna, najczęściej będąca wywarem z mięsa, kości, warzyw, owoców lub grzybów. Dzięki temu, że składniki są gotowane dłuższy czas, zmienia się ich struktura białkowa, wydzielają się nowe składniki, nie występujące w surowym produkcie - a przede wszystkim stają się łatwiej przyswajalne dla człowieka. Zupy są zatem ważnym elementem zbilansowanej diety. Są lekkostrawne, nadają się dla rekonwalescentów i chorych, a czasem działają jak lekarstwo - potwierdzone jest na przykład, że prawdziwy rosół z kury działa przeciwwirusowo.

Latest news

Chroń się przed napaścią

Nie czujesz się bezpiecznie, chodząc po swojej miejscowości po zmroku? Obawiasz się agresywnego napastnika? A może pracujesz w ochronie...
- Advertisement -

Sprzedaż mieszkania spółdzielczego – jakich formalności trzeba dopełnić?

Chcemy sprzedać mieszkanie spółdzielcze i zastanawiamy się, czy możemy to zrobić? Co na to spółdzielnia? O czym musimy pamiętać?...

Brak apetytu w ciąży – czy stanowi powód do niepokoju?

Większość kobiet spodziewających się dziecka zmaga się z nieposkromioną chęcią jedzenia. Tymczasem niektóre panie uskarżają się na brak apetytu...

Must read

Chroń się przed napaścią

Nie czujesz się bezpiecznie, chodząc po swojej miejscowości po...

Sprzedaż mieszkania spółdzielczego – jakich formalności trzeba dopełnić?

Chcemy sprzedać mieszkanie spółdzielcze i zastanawiamy się, czy możemy...
- Advertisement -

You might also likeRELATED
Recommended to you

Potówki u niemowlaka – wygląd, gdzie występują, leczenie

Potówki są zazwyczaj efektem przegrzania dziecka. Niedojrzałe gruczoły potowe maluszków nie są w stanie poradzić sobie ze zbyt wysoką temperaturą. W podobny sposób może zareagować skóra na podwyższą temperaturę ciała, podczas utrzymującej się gorączki. Zdarza się, że potówki wywołuje niewystarczająca pielęgnacja lub niewłaściwie dobrane kosmetyki.

Kto wpłaca składki na OFE?

Kwestia składek transferowanych do Otwartych Funduszy Emerytalnych stała się w roku ubiegłym przedmiotem ożywionej debaty publicznej. Zmiany postulowane, a następnie wdrożone przez rząd (w maju 2011 roku) dotyczyły przede wszystkim proporcji, które są stosowane w trakcie podziału środków pochodzących ze składki emerytalnej pracownika. Konkretniej rzecz ujmując nowelizacja ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych przyczyniła się do ogromnego transferu środków na rzecz pierwszego filaru reprezentowanego przez zreformowany Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba jednak pamiętać, że generalne zasady partycypacji pracownika oraz pracodawcy w ubezpieczeniu emerytalnym pozostały takie same.

Błonica – objawy

Błonica jest to choroba zakaźa, która dotyka szczególnie często dzieci. Wywołana jest przez Corynebacterium diphteriae (maczugowiec błonicy). Bakterie te wytwarzają toksynę- jad błoniczy, która w głównej mierze odpowiada za rozwój choroby.