Budowa domu

Czy na budowę ogrodzenia potrzebne jest pozwolenie?

Budowa ogrodzenia wokół działki jest niejednokrotnie koniecznością. Ogrodzenia buduje się nie tylko wokół działek budowlanych, na których usytuowany jest dom, lecz również wokół sadów czy pół uprawnych, aby chronić je przed szkodnictwem polnym ze strony dzikich zwierząt.

Legalizacja kotłowni – porady

Budynki mieszkalne przeznaczone na pobyt ludzi i użytkowane w ciągu całego roku wymagają ogrzewania – powinny być wyposażone w instalację grzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, jednak nie mogą to być wyłącznie piece, trzony kuchenne czy kominki.

Budowa garażu i budynku gospodarczego – warunki

W polskim prawie budowa garażu czy budynku gospodarczego musi spełniać określone techniczne wymogi, przewidziane dla tego typu obiektów. W zależności od wielkości obiektu konieczne może okazać się zakupienie projektu i uzyskanie pozwolenia na budowę. Jednak, choć w nielicznych wypadkach, na działce obok domu jednorodzinnego można bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę wybudować zarówno garaż, jak i budynek gospodarczy, jeżeli zostaną spełnione określone prawem warunki.

Ochrona środowiska na placu budowy – przepisy

Ochrona środowiska na placu budowy domu jednorodzinnego nie jest obwarowana wieloma przepisami prawa – teren budowy nie jest duży, zaś akt, że zostało wydane pozwolenie na budowę oznacza, że powstanie na działce domu jest zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a sąsiedzi nie oprotestowali budowy. Ponadto, ochroną środowiska powinien zająć się kierownik budowy oraz projektant, na etapie opracowania projektu budowlanego.

Co powinien zawierać projekt budowlany?

Zazwyczaj inwestor po zakupie działki zamawia projekt budowlany. Dla laika nie jest on niczym więcej niż rysunkiem nowego domu, jednakże dla kierownika budowy czy inspektora nadzoru projekt stanowi wytyczne dla całego zamierzenia budowlanego. Znajdują się w nim projekty instalacji, rzuty elewacji oraz przekroje budynku. Ponadto projekt zawiera figury zbrojenia poszczególnych elementów (np. schodów), wskazuje na rodzaje materiałów, z jakich powinny zostać wykonane, znajdują się w nim obliczenia dotyczące wytrzymałości konstrukcji budynku. Projekt budowlany musi być również zgodny z prawem budowlanym.

Kiedy można zrobić odbiór budynku?

Nie istnieją z góry narzucone terminy dotyczące obowiązkowego zgłoszenia budynku po zakończeniu budowy. Wynika to z faktu, że inwestor może dowolnie organizować prace wykończeniowe na budowie pozornie skończonej. Nie może jednak bez odbioru użytkować domu, nawet jeżeli już został skończony i nadaje się do zamieszkania.

Jakie dokumenty są potrzebne do odbioru domu?

Odbiór budynku mieszkalnego poddany jest określonej procedurze w zależności od jego wielkości. Najprościej jest przeprowadzić odbiór domu jednorodzinnego. W przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych przed przystąpieniem do ich użytkowania konieczne jest uzyskanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Zakończenie prac budowlanych oraz odbiór budynku, a także nadanie we właściwym urzędzie gminy numeru administracyjnego budynku stanowi zwieńczenie budowy.

Jak przekształcić działkę rolną na budowlaną – krok po kroku

Możliwość wybudowania na działce budynku mieszkalnego jednorodzinnego jest uzależniona od aktów prawa miejscowego, jakimi są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. To one wyznaczają, jakie czynności może wykonywać właściciel nieruchomości gruntowej, zwłaszcza zaś, czy może na nim wznieść budynek.

Latest news

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z...
- Advertisement -

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za tworzenie świątecznej atmosfery w każdym domu...

Czy warto ogrzewać dom gazem?

Sposób ogrzewania domu ma olbrzymie znaczenie dla jego mieszkańców. Dodatkowo też w naszym klimacie jest ono po prostu niezbędne,...

Must read

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają...

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z...
- Advertisement -

You might also likeRELATED
Recommended to you

Uszkodzony przepływomierz – objawy

Uszkodzenie przepływomierza może objawiać się bardzo silnie albo być prawie niewyczuwalne. Czasami jest to delikatny spadek mocy samochodu, czasami niewielkie zwiększenie zużycia paliwa. Bywa jednak i tak, że objawy nie pozostawiają złudzeń.

Curry z wieprzowiną i kalafiorem – przepis

Curry z kalafiorem? Nie ma mowy! A jednak. Wypróbuj nasz prosty przepis i daj się przekonać do tego niecodziennego mixu.

Jak konserwować, dbać o motocykl?

Użytkowanie motocykla oznacza nieustanne narażanie jego lakieru na rożne czynniki zewnętrzne. W odróżnieniu od pozostałych pojazdów, poza czynnikami zewnętrznymi, takimi jak deszcz, piach, kurz i promienie słoneczne, lakier motocykla wymaga ochrony przed otarciami w wyniku zamontowanie toreb, sakw i innych elementów ruchomych. Dbanie o lakier oznacza więc rozmyślne montowanie tych elementów i ochronę samej warstwy przed szkodliwym działaniem wszystkich elementów powodujących obtarcia.