Budowa domu Gąsiory dachowe – do czego służą i czy trzeba...

Gąsiory dachowe – do czego służą i czy trzeba je montować na dachu?

-

Gąsiory dachowe w szczelny i bezpieczny sposób łączą kalenice i grzbiety dachu. Dodatkowe akcesoria tego rodzaju stanowią niezbędne uzupełnienie każdej połaci. Gąsior zastosowany na dachu ceramicznym wraz z dachówkami ceramicznymi tworzą dach nie tylko funkcjonalny, ale również kompletny pod względem wizualnym.

Czym jest gąsior dachowy i jakie są jego rodzaje?

Gąsiory dachowe to elementy uzupełniające dachu, które montuje się na krawędziach styku co najmniej dwóch połaci, czyli na kalenicach i grzbietach dachu. Ich najważniejszą funkcją jest zapewnienie newralgicznym fragmentom połaci jak najwyższej szczelności. Gąsiory mają specjalnie wyprofilowany kształt, kompatybilny nie tylko ze specyficznym miejscem montażu, ale też formą różnych rodzajów dachówek. Dobierając gąsior dachowy ceramiczny, warto brać pod uwagę konkretny model dachówek, którymi będzie pokryty dany dach. W większości przypadków stosuje się uniwersalne gąsiory początkowe i gąsiory końcowe, jednak niektóre rodzaje dachówek wymagają specjalnych rozwiązań. Do jednego z nich należy pokrycie typu mnich-mniszka, które wymaga zastosowania gąsiora nazywanego mnichem kalenicowym, a także zamknięciem początkowym kalenicy i zamknięciem końcowym kalenicy.

W dachach jednospadowych, zwanych też pulpitowymi, nie stosuje się gąsiorów (jak na tradycyjnej kalenicy). W tym przypadku producenci pokryć dachowych oferują specjalne elementy służące do wykończenia górnej krawędzi tego rodzaju dachów, takie jak np. dachówki pulpitowe.

Jednym ze specyficznych rodzajów elementów uzupełniających gąsiory dachowe są trójniki i czwórniki. Są to elementy uzupełniające do dachów wielopołaciowych, kiedy wykończenia wymagają miejsca styku trzech i więcej krawędzi połaci.

Gąsiory – niezbędne elementy dachu ceramicznego

Ze względu na swoje funkcje gąsiory dachowe stanowią nieodzowne uzupełnienie każdego dachu ceramicznego, wpływając na jego funkcjonalność i estetykę. Odpowiadają m.in. za:

  • szczelność dachu – gąsiory umiejscowione w trudnych do wykończenia częściach dachu, czyli na styku połaci i jego narożach, w skuteczny sposób zabezpieczają je przed wnikaniem opadów atmosferycznych pod pokrycie,
  • estetykę dachu – idealnie dopasowane do elementów głównych dachu pod względem wizualnym gąsiory uzupełniają dach ceramiczny, czyniąc go kompletnym i wysoce atrakcyjnym,
  • wentylację dachu – dzięki specjalnej budowie i miejscu montażu gąsiory dachowe odpowiadają za prawidłową wentylację konstrukcji dachowej. Za ich sprawą para wodna wydobywająca się z wnętrza domu ma możliwość odparowania zamiast skroplenia i w konsekwencji zawilgocenia warstwy ocieplenia i drewnianej więźby dachowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Budowa domu metodą szkieletową

Technologię szkieletową budownictwa domków jednorodzinnych należy rozumieć w dwóch aspektach. Technologia szkieletowa jest popularna zarówno w budownictwie przemysłowym i wielorodzinnym, obecnie coraz popularniejsza przy budowie domów jednorodzinnych o konstrukcji szkieletowej. Na czym polega ta technologia i czym różnią się jej rodzaje?

Co grozi za wzięcie łapówki?

Łapówkarstwo jest dość gorącym tematem i lubianym, zwłaszcza przez media, gdyż zazwyczaj odkrywa się w ten sposób skandale wśród wysoko postawionych osób. Jednak kara za łapówkarstwo nie zależy wcale od wielkości danej łapówki - ustawa nie przewiduje najniższej kwoty łapówki, co oznacza, że nawet 50 zł wręczone lekarzowi dodatkowo za wypisanie recepty jest już przestępstwem. Musimy pamiętać, że nie tylko wzięcie łapówki, lecz również jej danie czy obietnica łapówki jest już przestępstwem.

Zobacz też

Masaż ajurwedyjski – co to jest, na czym polega, działanie

Słowo ajurweda pochodzi od sanskryckich słów „Ajus” – życie i „Veda” – wiedza, nauka. W tłumaczeniu oznacza to „wiedza o życiu”. Pochodzi z Indii i powstało ponad 5000 lat temu. Według staroindyjskiej nauki wszystkie istoty żywe posiadają trzy typy energii (doshu): vata, pitta, kapha - są odpowiednikami pięciu żywiołów: przestrzeni, powietrza, wody, ognia, ziemi. Każdy z nas posiada inną energię, którą powinnyśmy dostosować do naszego życia.

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: