Gąsiory dachowe

Gąsiory dachowe w szczelny i bezpieczny sposób łączą kalenice i grzbiety dachu. Dodatkowe akcesoria tego rodzaju stanowią niezbędne uzupełnienie każdej połaci. Gąsior zastosowany na dachu ceramicznym wraz z dachówkami ceramicznymi tworzą dach nie tylko funkcjonalny, ale również kompletny pod względem wizualnym.

Czym jest gąsior dachowy i jakie są jego rodzaje?

Gąsiory dachowe to elementy uzupełniające dachu, które montuje się na krawędziach styku co najmniej dwóch połaci, czyli na kalenicach i grzbietach dachu. Ich najważniejszą funkcją jest zapewnienie newralgicznym fragmentom połaci jak najwyższej szczelności. Gąsiory mają specjalnie wyprofilowany kształt, kompatybilny nie tylko ze specyficznym miejscem montażu, ale też formą różnych rodzajów dachówek. Dobierając gąsior dachowy ceramiczny, warto brać pod uwagę konkretny model dachówek, którymi będzie pokryty dany dach. W większości przypadków stosuje się uniwersalne gąsiory początkowe i gąsiory końcowe, jednak niektóre rodzaje dachówek wymagają specjalnych rozwiązań. Do jednego z nich należy pokrycie typu mnich-mniszka, które wymaga zastosowania gąsiora nazywanego mnichem kalenicowym, a także zamknięciem początkowym kalenicy i zamknięciem końcowym kalenicy.

W dachach jednospadowych, zwanych też pulpitowymi, nie stosuje się gąsiorów (jak na tradycyjnej kalenicy). W tym przypadku producenci pokryć dachowych oferują specjalne elementy służące do wykończenia górnej krawędzi tego rodzaju dachów, takie jak np. dachówki pulpitowe.

Jednym ze specyficznych rodzajów elementów uzupełniających gąsiory dachowe są trójniki i czwórniki. Są to elementy uzupełniające do dachów wielopołaciowych, kiedy wykończenia wymagają miejsca styku trzech i więcej krawędzi połaci.

Gąsiory – niezbędne elementy dachu ceramicznego

Ze względu na swoje funkcje gąsiory dachowe stanowią nieodzowne uzupełnienie każdego dachu ceramicznego, wpływając na jego funkcjonalność i estetykę. Odpowiadają m.in. za:

  • szczelność dachu – gąsiory umiejscowione w trudnych do wykończenia częściach dachu, czyli na styku połaci i jego narożach, w skuteczny sposób zabezpieczają je przed wnikaniem opadów atmosferycznych pod pokrycie,
  • estetykę dachu – idealnie dopasowane do elementów głównych dachu pod względem wizualnym gąsiory uzupełniają dach ceramiczny, czyniąc go kompletnym i wysoce atrakcyjnym,
  • wentylację dachu – dzięki specjalnej budowie i miejscu montażu gąsiory dachowe odpowiadają za prawidłową wentylację konstrukcji dachowej. Za ich sprawą para wodna wydobywająca się z wnętrza domu ma możliwość odparowania zamiast skroplenia i w konsekwencji zawilgocenia warstwy ocieplenia i drewnianej więźby dachowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here