Emerytury

Jak zmienić dane w OFE?

Przystąpienie do Otwartego Funduszu Emerytalnego ma miejsce zawsze w momencie rozpoczęcia aktywności zawodowej. Wybierając OFE jesteśmy zatem młodymi ludźmi. Kolejne lata życia, na skutek na przykład zawarcia związku małżeńskiego czy zmiany miejsca zamieszkania, przynoszą często zmiany w danych personalnych.

Status studenta a OFE

Obowiązek odprowadzania składek do Otwartych Funduszy Emerytalnych mają wszystkie osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r., które wpłacają składki emerytalne do ZUS i rozpoczęły pracę zawodową lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Pytamy, czy studenci również muszą odprowadzać składki na OFE.

Kiedy można wypłacić środki z OFE?

Przystąpienie do wybranego Otwartego Funduszu Emerytalnego lub w przypadku niedokonania wyboru – losowe przypisanie do funduszu jest obowiązkiem każdej osiągającej dochody osoby. W drugim filarze odkładane przez nas składki są inwestowane, zmienia się zatem ich wartość w czasie. W odniesieniu do gromadzonych na poczet przyszłej emerytury pieniędzy wątpliwości budzi możliwość ich wypłacenia. Czy możliwe jest zatem dokonanie wypłaty środków zgromadzonych w Otwartym Funduszu Emerytalnym? W jaki sposób i kiedy można tego dokonać?

Emerytalny system repartycyjny – czym jest i na czym polega?

Z repartycyjnym systemem emerytalnym mieliśmy zasadniczo do czynienia przed reformą systemu emerytalnego z 1999 r. Finansowanie emerytur w tym okresie opierało się bowiem na tzw. umowie międzypokoleniowej – środki wpłacane w ramach składek ubezpieczeniowych pracowników były przeznaczane na wypłatę świadczeń dla emerytów.

Jak obliczyć wysokość emerytury pomostowej?

Zagadnienie emerytur pomostowych jest często podejmowane przez media. W zakresie obliczania emerytur pomostowych powstają jednak wątpliwości. Podajemy kluczowe dla zrozumienia tematu wskazówki.

Kto może dostać emeryturę pomostową?

Zgodnie z Ustawą z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656) dla osób wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przewidziany jest szczególny rodzaj świadczenia emerytalnego, jakim jest emerytura pomostowa.

System emerytalny w Polsce

Emerytura jest powszechnie znanym świadczeniem pieniężnym, które ma zabezpieczyć sytuację materialną osób starszych, które nie są zdolne do podjęcia pracy zarobkowej. Świadczenie emerytalne nie jest ekwiwalentne w stosunku do wartości składek z tytułu ubezpieczenia społecznego płaconych przez czas aktywności zawodowej. Dowiedz się, co charakteryzuje polski system emerytalny i na jakich filarach się opiera się jego działanie.

Czym różni się kapitałowy system emerytalny od systemu repartycyjnego?

Z kapitałowym systemem emerytalnym mamy obecnie do czynienia w Polsce. Wiele osób nie wie jednak, czym charakteryzuje się ten rodzaj systemu emerytalnego. Podpowiadamy, czym jest system emerytalny i czym kapitałowy system emerytalny różni się od systemu repartycyjnego.

Latest news

Jakie są zalety i różnice między rzęsami marki Puluk?

Zastanawiasz się, jakie są zalety i różnice między rzęsami marki Puluk? Jeśli interesuje Cię dodanie efektownego wyglądu swoim rzęsom,...
- Advertisement -

Zakład pogrzebowy – profesjonalna obsługa w trudnych chwilach

Po śmierci bliskiej osoby stajemy przed koniecznością zorganizowania ceremonii pogrzebowej i dokonania pochówku. Zadania z tym związane mogą nas...

Dlaczego warto kupić mieszkanie na warszawskim Wawrze?

Wawer jest jedną z dzielnic Warszawy, stolicy Polski. Położona jest na wschodnim krańcu miasta i graniczy z innymi dzielnicami,...

Must read

Jakie są zalety i różnice między rzęsami marki Puluk?

Zastanawiasz się, jakie są zalety i różnice między rzęsami...

Zakład pogrzebowy – profesjonalna obsługa w trudnych chwilach

Po śmierci bliskiej osoby stajemy przed koniecznością zorganizowania ceremonii...
- Advertisement -

You might also likeRELATED
Recommended to you

Jak jeść cytrynę?

Cytrynę można przygotować i zjeść na różne sposoby. Sposób jej jedzenia, narzucany przez savoir - vivre, zależy od tego w jakich potrawach znajdzie się owoc. Jak go jeść, zachowując dobre maniery?

Jak ograniczyć jedzenie?

Zdrowa i dobra dieta to taka, która nie pozwala nam na odczuwanie głodu przez cały dzień. Co jednak, kiedy mimo tego zaczyna nam doskwierać głód między posiłkami, a wiemy przecież, że nie zdrowo i tucząco podjadać? Jest kilka sposobów na to, żeby temu zapobiec.

Szejk – przepis

Shake to fantastycznie orzeźwiający napój na bazie mleka i lodów, a do tego naprawdę smaczny. Nie ma nic bardziej przyjemnego niż napicie się go po obiedzie zamiast deseru. Mleko, które jest jego głównym składnikiem dostarcza naszemu organizmowi niezbędnego wapnia.