Emerytury Kiedy można wypłacić środki z OFE?

Kiedy można wypłacić środki z OFE?

-

Kiedy wypłacane są pieniądze z OFE?

Są dwie zasadnicze sytuacje, w których pieniądze są wypłacane z funduszu emerytalnego. Pierwsza z nich ma miejsce w przypadku śmierci członka OFE, druga – w sytuacji rozwodu. Wypłata środków z OFE podlega przepisom rozdziału 13 Ustawy o OFE.

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE

Należy podkreślić, że środki zgromadzone w Otwartym Funduszu Emerytalnym mogą podlegać dziedziczeniu. Dziedziczone mogą być pieniądze z OFE tylko wówczas, gdy dana osoba nie pobiera jeszcze emerytury, a sama emerytura nie została jeszcze skalkulowana i wypłacana. Środki, które zostały zgromadzone, dziedziczy w połowie wysokości współmałżonek, a w drugiej połowie osoby wskazane jako uposażone. Po śmierci uczestnika OFE pieniądze z funduszu wypłaca się w gotówce (muszą zostać jednak spełnione pewne warunki, np. gdy współmałżonek zmarłego członka OFE nie ma prawa do emerytury, ale ukończył 60 lat – kobieta i 65 lat  – mężczyzna) lub, jak ma to miejsce najczęściej, pozostają one w systemie na koncie emerytalnym. Po uzyskaniu przez małżonka zmarłej osoby wieku emerytalnego zostają wypłacane.

Bardzo istotne jest zatem wskazanie osoby, która ma dziedziczyć zgromadzone środki, gdyż znacznie upraszcza to procedurę wypłaty środków. Jeżeli członek funduszu nie wskaże uposażonych, po jego śmierci odziedziczenie środków wymaga, poza innymi dokumentami, dostarczenia również wyroku sądu o nabyciu spadku.

Dzielenie środków z Otwartego Funduszu Emerytalnego

Pieniądze zgromadzone w funduszu emerytalnym OFE w przypadku rozwodu małżonków są dzielone podobnie jak cały majątek. Część, która należy się drugiemu małżonkowi, zostaje przekazana na jego konto w jego funduszu emerytalnym OFE.

Co sądzicie o dzieleniu środków w OFE w przypadku rozwodu? Czekamy na Wasze opinie.

Źródło:
1. Czy można wypłacić pieniądze z funduszu emerytalnego OFE, fundusz.info, dostępny w Internecie: fundusz.info/czy-mona-wyplacic-pieniadze-z-funduszu-emerytalnego-ofe.
2. Śmierć członka otwartego funduszu emerytalnego, prawnik-online.eu, dostępny w Internecie: www.prawnik-online.eu/porady-prawne/smierc-czlonka-otwartego-funduszu-emerytalnego.
3. Wypłata pieniędzy z funduszu emerytalnego OFE, fundusz.info, dostępny w Internecie: fundusz.info/wyplata-pieniedzy-z-funduszu-emerytalnego-ofe.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak leczyć jęczmień domowymi sposobami?

Jęczmieniem nazywany jest grudkowaty ropień, który pojawia się na zewnętrznej bądź na wewnętrznej stronie powieki. Jego powstawanie jest efektem zakażenia bakteryjnego, najczęściej gronkowcem. Jęczmień wiąże się z bólem, obrzękiem, swędzeniem oraz łzawieniem oka. Zwykle pęka i znika samoczynnie po kilku dniach, ale możemy mu w tym pomóc domowymi sposobami.

Co to jest TORCH?

TORCH jest tajemniczo brzmiącym skrótem, który oznacza przewlekłe niebakteryjne infekcje wewnątrzmaciczne. Każda z liter tego skrótu pochodzi od różnych drobnoustrojów, które są odpowiedzialne za rozwój takich zakażeń wewnątrzmacicznych. Literka T odpowiada pasożytowi Toxoplasma gondi. Pod R kryje się wirus różyczki – Rubella virus. C pochodzi od wirusa cytomegalii – CMV, a H oznacza, Herpes simplex virus, czyli wirusa opryszczki. Pozostaje jeszcze litera O, która pochodzi od angielskiego słówka „other”, czyli inne.

Zobacz też

Styl Carrie Bradshaw

Carrie Bradshaw choć jest tylko postacią z filmowej fikcji, to w świecie rzeczywistym stała się ikoną mody. Jej styl jest wyrafinowany i seksowny. Ubiera się u najlepszych projektantów, jak Chanel czy Prada.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: