Emerytury Kiedy można wypłacić środki z OFE?

Kiedy można wypłacić środki z OFE?

-

Kiedy wypłacane są pieniądze z OFE?

Są dwie zasadnicze sytuacje, w których pieniądze są wypłacane z funduszu emerytalnego. Pierwsza z nich ma miejsce w przypadku śmierci członka OFE, druga – w sytuacji rozwodu. Wypłata środków z OFE podlega przepisom rozdziału 13 Ustawy o OFE.

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE

Należy podkreślić, że środki zgromadzone w Otwartym Funduszu Emerytalnym mogą podlegać dziedziczeniu. Dziedziczone mogą być pieniądze z OFE tylko wówczas, gdy dana osoba nie pobiera jeszcze emerytury, a sama emerytura nie została jeszcze skalkulowana i wypłacana. Środki, które zostały zgromadzone, dziedziczy w połowie wysokości współmałżonek, a w drugiej połowie osoby wskazane jako uposażone. Po śmierci uczestnika OFE pieniądze z funduszu wypłaca się w gotówce (muszą zostać jednak spełnione pewne warunki, np. gdy współmałżonek zmarłego członka OFE nie ma prawa do emerytury, ale ukończył 60 lat – kobieta i 65 lat  – mężczyzna) lub, jak ma to miejsce najczęściej, pozostają one w systemie na koncie emerytalnym. Po uzyskaniu przez małżonka zmarłej osoby wieku emerytalnego zostają wypłacane.

Bardzo istotne jest zatem wskazanie osoby, która ma dziedziczyć zgromadzone środki, gdyż znacznie upraszcza to procedurę wypłaty środków. Jeżeli członek funduszu nie wskaże uposażonych, po jego śmierci odziedziczenie środków wymaga, poza innymi dokumentami, dostarczenia również wyroku sądu o nabyciu spadku.

Dzielenie środków z Otwartego Funduszu Emerytalnego

Pieniądze zgromadzone w funduszu emerytalnym OFE w przypadku rozwodu małżonków są dzielone podobnie jak cały majątek. Część, która należy się drugiemu małżonkowi, zostaje przekazana na jego konto w jego funduszu emerytalnym OFE.

Co sądzicie o dzieleniu środków w OFE w przypadku rozwodu? Czekamy na Wasze opinie.

Źródło:
1. Czy można wypłacić pieniądze z funduszu emerytalnego OFE, fundusz.info, dostępny w Internecie: fundusz.info/czy-mona-wyplacic-pieniadze-z-funduszu-emerytalnego-ofe.
2. Śmierć członka otwartego funduszu emerytalnego, prawnik-online.eu, dostępny w Internecie: www.prawnik-online.eu/porady-prawne/smierc-czlonka-otwartego-funduszu-emerytalnego.
3. Wypłata pieniędzy z funduszu emerytalnego OFE, fundusz.info, dostępny w Internecie: fundusz.info/wyplata-pieniedzy-z-funduszu-emerytalnego-ofe.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zorganizować wesele tematyczne?

Ślub i wesele to pierwszy i jeden z najważniejszych dni w życiu młodego małżeństwa. Dlatego nie dziwi fakt, że każda pora coraz bardziej pragnie nadać mu indywidualny charakter. Do Polski powolnymi krokami wkracza zwyczaj organizowania wesel tematycznych. Teraz Twoje wesele może mieć więcej fajerwerków niż sztuczne ognie o północy i „Jesteś szalona” nad ranem.

Jak dobrze pomalować paznokcie u rąk?

Malowanie paznokci – cóż w tym trudnego? Otóż wcale nie jest to łatwa sztuka, jeśli chcemy pomalować paznokcie ładnie, a do tego: szybko, precyzyjnie i bez konieczności nanoszenia poprawek.

Zobacz też

Badanie satysfakcji klientów – informacje

Nie jednego przedsiębiorcę termin badania satysfakcji klientów mierzi, wręcz irytuje. Nie zdają oni sobie sprawy z tego, że są uzależnieni od swoich klientów, jak niemowlę od matki czy tego chcą, czy nie. Jedynie poprzez uważne słuchanie o potrzebach klienta i wychodzenie im na przeciw, czyli relacja niemowlę matka, będzie trwać i przynosić zyski tak jednej, jak i drugiej stronie. Jednym z narzędzi pozwalających na zbudowanie relacji z konsumentem, jest badanie satysfakcji klientów. Nie chodzi tutaj jedynie o suche ankiety, czy analizę sprzedaży. Poprzez zdobycie wiedzy o nabywcach i poziomie ich zadowolenia, możemy zwiększać swoją konkurencyjność na rynku .

Czym jest wizualizacja i jak działa?

Wizualizacja to tworzenie w wyobraźni obrazów pożądanej rzeczywistości. Jest to jedno z najpotężniejszych narzędzi do osiągania celów. Wizualizacja jest...

Jakie wino na karnawał? 14 pomysłów

Karnawał to niezwykła część roku, przepełniona dobrą zabawą – magiczny czas, który często dodatkowo umilamy sobie szklanką lub kieliszkiem...

Może Cię zainteresuje: