Emerytury Emerytalny system repartycyjny - czym jest i na czym...

Emerytalny system repartycyjny – czym jest i na czym polega?

-

W obecnym systemie emerytalnym system repartycyjny dotyczy tylko jednego z trzech jego filarów. Jakie są filary systemu emerytalnego w Polsce i czym charakteryzuje się system repartycyjny?

Czym charakteryzuje się obecny system emerytalny w Polsce?

Po reformie dokonanej w 1999 roku polski system emerytalny składa się z trzech filarów:
I FILAR – opiera się na działalności ZUS, jest powszechny, uczestnictwo w tym filarze jest obowiązkowe, system repartycyjny administrowany przez państwo;
II FILAR – opiera się na działalności OFE, jest powszechny, uczestnictwo w tym filarze jest obowiązkowe, system kapitałowy zarządzany przez prywatne podmioty;
III FILAR – jest dodatkowy, uczestnictwo w tym filarze jest dobrowolne, system kapitałowy zarządzany przez prywatne podmioty;
– Oszczędzać na przyszłą emeryturą można także poprzez Indywidualne Konto Emerytalne (IKE).

Repartycyjny system emerytalny – na czym polega?

Jak pokazaliśmy wcześniej, podstawowy i –  podobnie jak II – obowiązkowy filar systemu emerytalnego w Polsce opiera się na tzw. systemie repartycyjnym. Określenie to wywodzi się od rodzaju finansowania świadczeń. Finansowanie repartycyjne polega na finansowaniu wypłacanych emerytur z bieżących składek pracujących ubezpieczonych.

Kwota wpłaconych składek jest odnotowywana na koncie osoby ubezpieczonej i stanowi podstawę do ustalenia wysokości jej przyszłej emerytury. Składki podlegają indeksacji wskaźnikiem przeciętnego wzrostu płac w gospodarce, a uzyskana w wyniku indeksacji kwota stanowi podstawę do obliczenia emerytury z I filaru. W systemie tym składki nie są inwestowane, lecz przeznaczane na wypłatę świadczeń dla emerytów.

Co sądzicie o emerytalnym systemie repartycyjnym? Zachęcamy do dyskusji.

Źródło:
1. Co to jest system emerytalny?, portalfinansowy.pl dostępny w Internecie: www.portalfinansowy.pl/in/wiadomosci/ofe21-7.html.
2. Emerytura z ZUS, wprost.pl, dostępny w Internecie: www.wprost.pl/ar/9881/Emerytura-z-ZUS/.
3. Co to jest OFE, jak działają Otwarte Fundusze Emerytalne?, destro.pl, dostępny w Internecie: www.destro.pl/bankowosc/co-to-jest-ofe-jak-dzialaja-otwarte-fundusze-emerytalne/.
4. Założenia zreformowanego systemu emerytalnego, multiofe.pl, dostępny w Internecie: www.multiofe.pl/krokpokroku.pierwszy.1.shtml.
5. Czym jest Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE), ipolisa.pl, dostępny w Internecie: ipolisa.pl/Czym-jest-Otwarty-Fundusz-Emerytalny-OFE,artykul,257.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Dieta dla nastolatków

Większość nastolatków pragnie być szczupła. Atrakcyjnym ludziom łatwiej zdobywa się akceptację otoczenia. Nieraz jednak nastolatki o normalnej budowie ciała chcą być chudsze – stąd ograniczenia posiłków. Z drugiej strony jednak trudno jest im przejść obojętnie obok zapachu pizzy, podjadania chipsów czy picia napojów gazowanych. Jak więc młodzi ludzie powinni się odżywiać, żeby jadać zdrowo?

Psychologia inwestowania – podstawowe zasady

Aby rozpocząć swoją przygodę z giełdą, nie trzeba wydawać majątku na odpowiednie szkolenia czy praktyczną wiedzę. Należy nauczyć się rozumienia i przestrzegania kilku podstawowych zasad psychologii inwestowania, która pomoże zagłębić się w grę.

Zobacz też

Ile zabawek powinno mieć dziecko?

Zabawa jest taką czynnością dla dzieci jak praca dla dorosłych. To ich podstawowa aktywność, kształtująca umiejętności, a także dostarczająca przyjemności. Nieodłącznym elementem świata zabaw są zabawki.

Czym jest wizualizacja i jak działa?

Wizualizacja to tworzenie w wyobraźni obrazów pożądanej rzeczywistości. Jest to jedno z najpotężniejszych narzędzi do osiągania celów. Wizualizacja jest...

Jakie wino na karnawał? 14 pomysłów

Karnawał to niezwykła część roku, przepełniona dobrą zabawą – magiczny czas, który często dodatkowo umilamy sobie szklanką lub kieliszkiem...

Może Cię zainteresuje: