Emerytury Emerytalny system repartycyjny - czym jest i na czym...

Emerytalny system repartycyjny – czym jest i na czym polega?

-

W obecnym systemie emerytalnym system repartycyjny dotyczy tylko jednego z trzech jego filarów. Jakie są filary systemu emerytalnego w Polsce i czym charakteryzuje się system repartycyjny?

Czym charakteryzuje się obecny system emerytalny w Polsce?

Po reformie dokonanej w 1999 roku polski system emerytalny składa się z trzech filarów:
I FILAR – opiera się na działalności ZUS, jest powszechny, uczestnictwo w tym filarze jest obowiązkowe, system repartycyjny administrowany przez państwo;
II FILAR – opiera się na działalności OFE, jest powszechny, uczestnictwo w tym filarze jest obowiązkowe, system kapitałowy zarządzany przez prywatne podmioty;
III FILAR – jest dodatkowy, uczestnictwo w tym filarze jest dobrowolne, system kapitałowy zarządzany przez prywatne podmioty;
– Oszczędzać na przyszłą emeryturą można także poprzez Indywidualne Konto Emerytalne (IKE).

Repartycyjny system emerytalny – na czym polega?

Jak pokazaliśmy wcześniej, podstawowy i –  podobnie jak II – obowiązkowy filar systemu emerytalnego w Polsce opiera się na tzw. systemie repartycyjnym. Określenie to wywodzi się od rodzaju finansowania świadczeń. Finansowanie repartycyjne polega na finansowaniu wypłacanych emerytur z bieżących składek pracujących ubezpieczonych.

Kwota wpłaconych składek jest odnotowywana na koncie osoby ubezpieczonej i stanowi podstawę do ustalenia wysokości jej przyszłej emerytury. Składki podlegają indeksacji wskaźnikiem przeciętnego wzrostu płac w gospodarce, a uzyskana w wyniku indeksacji kwota stanowi podstawę do obliczenia emerytury z I filaru. W systemie tym składki nie są inwestowane, lecz przeznaczane na wypłatę świadczeń dla emerytów.

Co sądzicie o emerytalnym systemie repartycyjnym? Zachęcamy do dyskusji.

Źródło:
1. Co to jest system emerytalny?, portalfinansowy.pl dostępny w Internecie: www.portalfinansowy.pl/in/wiadomosci/ofe21-7.html.
2. Emerytura z ZUS, wprost.pl, dostępny w Internecie: www.wprost.pl/ar/9881/Emerytura-z-ZUS/.
3. Co to jest OFE, jak działają Otwarte Fundusze Emerytalne?, destro.pl, dostępny w Internecie: www.destro.pl/bankowosc/co-to-jest-ofe-jak-dzialaja-otwarte-fundusze-emerytalne/.
4. Założenia zreformowanego systemu emerytalnego, multiofe.pl, dostępny w Internecie: www.multiofe.pl/krokpokroku.pierwszy.1.shtml.
5. Czym jest Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE), ipolisa.pl, dostępny w Internecie: ipolisa.pl/Czym-jest-Otwarty-Fundusz-Emerytalny-OFE,artykul,257.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Forex – strategia skalpowania

Strategia skalpowana stanowi dobry wybór dla tych graczy, którym zależy na krótkoterminowych zyskach. Jej szerokie zastosowanie stało się możliwe dzięki rozwojowi automatów inwestycyjnych.

Jak uniknąć niezręcznych sytuacji?

Niezręczne sytuacje, to takie których nie stwarzamy z premedytacją. Wypływają one z braku subtelności, nadmiernej uprzejmości, na którą ktoś nie jest przygotowany, a czasami po prostu z braku ogłady towarzyskiej.

Zobacz też

Wakacje w Polsce czy za granicą?

To pytanie zadajemy sobie co roku planując urlop. Czy lepiej spędzić wczasy w rodzinnym kraju, czy może wybrać się na wakacje gdzieś dalej? Obecnie coraz więcej Polaków decyduje się na zagraniczne wyjazdy. Czym zatem sugerują się nasi rodacy decydując się na dalsze wojaże? Powodów może być wiele...

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: