Emerytury Emerytalny system repartycyjny - czym jest i na czym...

Emerytalny system repartycyjny – czym jest i na czym polega?

-

W obecnym systemie emerytalnym system repartycyjny dotyczy tylko jednego z trzech jego filarów. Jakie są filary systemu emerytalnego w Polsce i czym charakteryzuje się system repartycyjny?

Czym charakteryzuje się obecny system emerytalny w Polsce?

Po reformie dokonanej w 1999 roku polski system emerytalny składa się z trzech filarów:
I FILAR – opiera się na działalności ZUS, jest powszechny, uczestnictwo w tym filarze jest obowiązkowe, system repartycyjny administrowany przez państwo;
II FILAR – opiera się na działalności OFE, jest powszechny, uczestnictwo w tym filarze jest obowiązkowe, system kapitałowy zarządzany przez prywatne podmioty;
III FILAR – jest dodatkowy, uczestnictwo w tym filarze jest dobrowolne, system kapitałowy zarządzany przez prywatne podmioty;
– Oszczędzać na przyszłą emeryturą można także poprzez Indywidualne Konto Emerytalne (IKE).

Repartycyjny system emerytalny – na czym polega?

Jak pokazaliśmy wcześniej, podstawowy i –  podobnie jak II – obowiązkowy filar systemu emerytalnego w Polsce opiera się na tzw. systemie repartycyjnym. Określenie to wywodzi się od rodzaju finansowania świadczeń. Finansowanie repartycyjne polega na finansowaniu wypłacanych emerytur z bieżących składek pracujących ubezpieczonych.

Kwota wpłaconych składek jest odnotowywana na koncie osoby ubezpieczonej i stanowi podstawę do ustalenia wysokości jej przyszłej emerytury. Składki podlegają indeksacji wskaźnikiem przeciętnego wzrostu płac w gospodarce, a uzyskana w wyniku indeksacji kwota stanowi podstawę do obliczenia emerytury z I filaru. W systemie tym składki nie są inwestowane, lecz przeznaczane na wypłatę świadczeń dla emerytów.

Co sądzicie o emerytalnym systemie repartycyjnym? Zachęcamy do dyskusji.

Źródło:
1. Co to jest system emerytalny?, portalfinansowy.pl dostępny w Internecie: www.portalfinansowy.pl/in/wiadomosci/ofe21-7.html.
2. Emerytura z ZUS, wprost.pl, dostępny w Internecie: www.wprost.pl/ar/9881/Emerytura-z-ZUS/.
3. Co to jest OFE, jak działają Otwarte Fundusze Emerytalne?, destro.pl, dostępny w Internecie: www.destro.pl/bankowosc/co-to-jest-ofe-jak-dzialaja-otwarte-fundusze-emerytalne/.
4. Założenia zreformowanego systemu emerytalnego, multiofe.pl, dostępny w Internecie: www.multiofe.pl/krokpokroku.pierwszy.1.shtml.
5. Czym jest Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE), ipolisa.pl, dostępny w Internecie: ipolisa.pl/Czym-jest-Otwarty-Fundusz-Emerytalny-OFE,artykul,257.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Przemoc psychiczna w małżeństwie

Przemoc psychiczna jest najczęstszą formą przemocy, jaka występuje w rodzinie. Często osoby, wobec których jest ona stosowana, nie uważają się za ofiary. Czy możemy, zatem im pomóc?

Jak holować samochód?

Holowanie samochodu nie jest czynnością prostą, ani dla kierowcy auta holowanego, ani dla kierowcy „holownika”. Wymagane jest zachowanie szczególnej ostrożności przez obu kierujących oraz pełnej współpracy między nimi. Warto również wiedzieć, co na temat holowania mówi kodeks drogowy.

Zobacz też

Czy można sprzedać samochód z niespłaconym kredytem?

Konieczność sprzedaży kredytowanego samochodu może wiązać się z nieoczekiwanymi sytuacjami życiowymi, które zwiększają zapotrzebowanie na gotówkę. Inny częsty motyw sprzedaży takiego pojazdu to problemy finansowe, spowodowane przez zbyt wysokie raty kredytu.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: