Emerytury Emerytalny system repartycyjny - czym jest i na czym...

Emerytalny system repartycyjny – czym jest i na czym polega?

-

W obecnym systemie emerytalnym system repartycyjny dotyczy tylko jednego z trzech jego filarów. Jakie są filary systemu emerytalnego w Polsce i czym charakteryzuje się system repartycyjny?

Czym charakteryzuje się obecny system emerytalny w Polsce?

Po reformie dokonanej w 1999 roku polski system emerytalny składa się z trzech filarów:
I FILAR – opiera się na działalności ZUS, jest powszechny, uczestnictwo w tym filarze jest obowiązkowe, system repartycyjny administrowany przez państwo;
II FILAR – opiera się na działalności OFE, jest powszechny, uczestnictwo w tym filarze jest obowiązkowe, system kapitałowy zarządzany przez prywatne podmioty;
III FILAR – jest dodatkowy, uczestnictwo w tym filarze jest dobrowolne, system kapitałowy zarządzany przez prywatne podmioty;
– Oszczędzać na przyszłą emeryturą można także poprzez Indywidualne Konto Emerytalne (IKE).

Repartycyjny system emerytalny – na czym polega?

Jak pokazaliśmy wcześniej, podstawowy i –  podobnie jak II – obowiązkowy filar systemu emerytalnego w Polsce opiera się na tzw. systemie repartycyjnym. Określenie to wywodzi się od rodzaju finansowania świadczeń. Finansowanie repartycyjne polega na finansowaniu wypłacanych emerytur z bieżących składek pracujących ubezpieczonych.

Kwota wpłaconych składek jest odnotowywana na koncie osoby ubezpieczonej i stanowi podstawę do ustalenia wysokości jej przyszłej emerytury. Składki podlegają indeksacji wskaźnikiem przeciętnego wzrostu płac w gospodarce, a uzyskana w wyniku indeksacji kwota stanowi podstawę do obliczenia emerytury z I filaru. W systemie tym składki nie są inwestowane, lecz przeznaczane na wypłatę świadczeń dla emerytów.

Co sądzicie o emerytalnym systemie repartycyjnym? Zachęcamy do dyskusji.

Źródło:
1. Co to jest system emerytalny?, portalfinansowy.pl dostępny w Internecie: www.portalfinansowy.pl/in/wiadomosci/ofe21-7.html.
2. Emerytura z ZUS, wprost.pl, dostępny w Internecie: www.wprost.pl/ar/9881/Emerytura-z-ZUS/.
3. Co to jest OFE, jak działają Otwarte Fundusze Emerytalne?, destro.pl, dostępny w Internecie: www.destro.pl/bankowosc/co-to-jest-ofe-jak-dzialaja-otwarte-fundusze-emerytalne/.
4. Założenia zreformowanego systemu emerytalnego, multiofe.pl, dostępny w Internecie: www.multiofe.pl/krokpokroku.pierwszy.1.shtml.
5. Czym jest Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE), ipolisa.pl, dostępny w Internecie: ipolisa.pl/Czym-jest-Otwarty-Fundusz-Emerytalny-OFE,artykul,257.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kary za przestępstwa seksualne

Ilość przestępstw seksualnych w wielu krajach rośnie z roku na rok, a ustawodawcy próbują nadganiać rozszerzanie się swobody seksualnej, co rusz wprowadzając nowe przepisy lub zaostrzając kary. Warto wiedzieć jak te kwestie unormowane są w Polsce.

Jak uwieść faceta?

Dziewczyny posiadają zabójczą broń, która potrafi ustrzelić niejednego faceta. Umiejętnie wykorzystywany urok osobisty, jest w stanie zdziałać cuda i zwabić chłopaka do nocnej alkowy rozkoszy. Towarzyszy temu cała plejada skutecznych trików, a jeśli dodamy do nich poczucie humoru i inteligencję, to sukces jest gwarantowany.

Zobacz też

Jak nosić męskie szelki?

Szelki nie należą do eleganckiej części garderoby. Czasami są bardzo widoczne, co nie wygląda dobrze. Jeżeli jednak będą zgodne z zaleceniami etykiety, nie powinny stać się uciążliwe.

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Koszula męska — czym kierować się przy wyborze?

Męski ubiór to nie tylko garnitur i spodnie. Stylowy wygląd to odpowiednie dobranie wszystkich elementów garderoby, tak aby tworzyły...

Może Cię zainteresuje: