Emerytury Status studenta a OFE

Status studenta a OFE

-

Kto musi odprowadzać składki na OFE?

Członkostwo w Otwartym Funduszu Emerytalnym dotyczy:
– pracujących w oparciu o umowę o pracę, umowę o dzieło, umowę zlecenie lub umowę agencyjną dłużej niż 14 dni;
– przebywających na zasiłku dla bezrobotnych;
– prowadzących własną działalność gospodarczą;
– pobierających zasiłek lub stypendium w związku z odbywaniem szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego (również staż absolwencki, praktyki zawodowe);
– przebywających na urlopie wychowawczym.

W jaki sposób należy wybrać Otwarty Fundusz Emerytalny?

Fundusz emerytalny OFE należy wybrać do 7 dni od rozpoczęcia pierwszej pracy. Aby przystąpić do określonego funduszu, wystarczy wypełnić i wysłać formularz drogą elektroniczną, wysłać SMS lub zadzwonić na infolinię, a przedstawiciele sami się z nami skontaktują. Osobom, które nie dokonają wyboru funduszu, zostanie losowo przydzielony jeden z funduszy emerytalnych działających na polskim rynku. Losowanie OFE odbywa się dwa razy do roku – w ostatnim dniu roboczym stycznia i lipca. Warto odnotować, że zgodnie z ustawą trzy największe fundusze emerytalne nie biorą udziału w losowaniu. Opłaca się więc samodzielnie podjąć decyzję, aby być pewnym, że fundusz, do którego odprowadzamy składki, osiąga dobre wyniki finansowe.

Czy studenci muszą przystąpić do OFE?

Jak już zostało wspomniane, członkami Otwartych Funduszy Emerytalnych mogą być osoby podlegające ubezpieczeniom społecznym. Studenci i uczniowie do 26 roku życia, którzy podjęli pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie, nie mają obowiązku przystąpienia do Otwartego Funduszu Emerytalnego, gdyż w tym przypadku nie powstał obowiązek ubezpieczenia społecznego.

Jeżeli studenci pracują w oparciu o umowę o pracę (z tego tytułu odprowadzana jest za nich składka na ubezpieczenia emerytalne) lub gdy zdecydowali się na dobrowolne opłacanie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mają także obowiązek przystąpienia do OFE.

Co sądzicie o zwolnieniu studentów z obowiązku opłacania składek OFE na umowach zleceniach i umowach o dzieło? Czekamy na Wasze opinie.

Źródło:
1. Dla kogo OFE?, ingzycie.pl, dostępny w Internecie: www.ingzycie.pl/produkty/produkty-emerytalne/warto-wiedziec/dla-kogo-ofe.
2. Otwarte fundusze emerytalne, portalfinansowy.pl, dostępny w Internecie: www.portalfinansowy.pl/ofe.
3. Otwarte Fundusze Inwestycyjne porady, dknotus.pl, dostępny w Internecie: www.dknotus.pl/ofe/porady.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak nakładać balsam do ciała?

Na rynku dostępnych jest tyle wiele balsamów do ciała. Można dostać zawrotu głowy już na etapie zakupów. Balsamy ujędrniające, antycellulitowe, modelujące, wybielające rozstępy, ujędrniające i wreszcie zwykłe balsamy nawilżające dla każdego rodzaju skóry.

List intencyjny – wzór

List intencyjny nie został w polskim...

Zobacz też

Jak myć lustra bez smug?

Lustro to nie tylko ważny element dekoracyjny, ale aby dobrze spełniało swoje funkcje, należy o nie odpowiednio zadbać.

Czym jest wizualizacja i jak działa?

Wizualizacja to tworzenie w wyobraźni obrazów pożądanej rzeczywistości. Jest to jedno z najpotężniejszych narzędzi do osiągania celów. Wizualizacja jest...

Jakie wino na karnawał? 14 pomysłów

Karnawał to niezwykła część roku, przepełniona dobrą zabawą – magiczny czas, który często dodatkowo umilamy sobie szklanką lub kieliszkiem...

Może Cię zainteresuje: