Emerytury Kto może dostać emeryturę pomostową?

Kto może dostać emeryturę pomostową?

-

Jak ubiegać się o emeryturę pomostową?

Na początku należy wskazać, że emerytura pomostowa nie jest przyznawana automatycznie, „z urzędu”. Aby ją otrzymać, należy złożyć stosowny wniosek w ZUS. Procedurę uzyskiwania tego szczególnego świadczenia w każdej sytuacji rozpoczyna zatem pracownik. Aby określić kwotę emerytury pomostowej, należy podzielić podstawę obliczenia emerytury przez średnią długość dalszego trwania życia dla osób w wieku 60 lat. Średnią długość życia określa się na podstawie tablic średniego trwania życia obowiązujących w dniu, w którym zgłoszono wniosek o przyznanie emerytury pomostowej.

Kto może ubiegać się o emeryturę pomostową?

Emeryturę pomostową może uzyskać pracownik urodzony po 31 grudnia 1948 r., jeżeli ukończył 60 lat (w przypadku mężczyzn) lub 55 lat (w odniesieniu do kobiet) oraz spełniający inne wymogi wynikające z art. 4 Ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656).

Wniosek o emeryturę pomostową – istotne kwestie

Dla rozpatrzenia wniosku o emeryturę pomostową pracodawca zgłaszającego wniosek musi w ciągu 7 dni od zgłoszenia przesłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych „Zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze”. Sam wniosek o emeryturę pomostową przekazuje się tymczasem do Oddziału lub Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, właściwego ze względu na miejsce zameldowania lub przekazuje ostatniemu pracodawcy, który ma obowiązek przesłać go do ZUS-u. Wniosek można pobrać ze strony internetowej: zus.pl/pliki/formularze/Rp-1EP.pdf. Decyzję o przyznaniu świadczenia podejmowana jest przez ZUS w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Czy ubiegaliście się o emeryturę pomostową? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Źródła:
1. Elżbieta Suchowierska, Emerytura pomostowa. Komu przysługuje?, Poranny.pl, dostępny w Internecie: www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090213/AKCJARED08/387145394.
2. EMERYTURY POMOSTOWE, zus.pl, dostępny w Internecie: www.zus.pl/files/EmeryturyPomostowe.pdf.
3. Emerytury pomostowe, emeryturypomostowe.gov.pl, dostępny w Internecie: www.emeryturypomostowe.gov.pl/strona/dla-pracownika/emerytury-pomostowe.
4. Jak złożyć wniosek o emeryturę pomostową, dobra-rada.pl, dostępny w Internecie: www.dobra-rada.pl/jak-zlozyc-wniosek-o-emeryture-pomostowa_1046.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Aromamarketing – co to jest?

Termin aromaterapii zna każdy z nas. Co więcej, każdy z nas ma pewne zapachowe wspomnienia. Zapach igliwia automatycznie kojarzy się ze Świętami Bożego narodzenia. Zapach perfum ukochanej osoby wywołuje uśmiech, zapach zasypki dla niemowląt rozczulenie u matek. Każdy z nas ma wypracowane wspomnienia związane z tysiącami zapachów. Mogą one być całkiem prywatne, lub sztucznie wytworzone przez specjalistów od aromamarketingu. Niemożliwe? A jednak, zwłaszcza jeśli zapachy kojarzą nam się dobrze, marketingowcy będą wiedzieli jak je wykorzystać aby zwiększyć sprzedaż.

Jak otworzyć kokosa?

Kokos nie jest popularnym owocem. Nie nadaje się za bardzo do zjedzenia go samego, bo jest za słodki. Nie warto kupować go dla mleczka, albo dla uzyskania wiórek, bo bez problemu obydwa te produkty można kupić już gotowe i nie męczyć się z całym kokosem. Jest rzadko widywany w sklepach, nawet w wielkich supermarketach, gdzie można spotkać najróżniejsze owoce i warzywa, a jeśli już faktycznie go znajdziemy – jest stosunkowo drogi.

Zobacz też

Babka cytrynowa – przepis

Dobrze upieczona babka cytrynowa powinna być wilgotna, ale nie za ciężka, pachnieć cytrynową skórką i smakować słodką, lekką cytrynową nutą.

Pompa próżniowa – jak wybrać, montować i eksploatować?

Coraz częściej zdarza się, że nawet we własnych domach i mieszkaniach montujemy systemy klimatyzacji. Oczywiście w prywatnych obiektach są...

Autos – sprawdzony dostawca wysokiej klasy części zamiennych do pojazdów użytkowych

W przypadku firm, które dysponują flotą pojazdów użytkowych, szybka dostawa części zamiennych jest na wagę złota. Właśnie dlatego warto...

Może Cię zainteresuje: