Emerytury Kto może dostać emeryturę pomostową?

Kto może dostać emeryturę pomostową?

-

Jak ubiegać się o emeryturę pomostową?

Na początku należy wskazać, że emerytura pomostowa nie jest przyznawana automatycznie, „z urzędu”. Aby ją otrzymać, należy złożyć stosowny wniosek w ZUS. Procedurę uzyskiwania tego szczególnego świadczenia w każdej sytuacji rozpoczyna zatem pracownik. Aby określić kwotę emerytury pomostowej, należy podzielić podstawę obliczenia emerytury przez średnią długość dalszego trwania życia dla osób w wieku 60 lat. Średnią długość życia określa się na podstawie tablic średniego trwania życia obowiązujących w dniu, w którym zgłoszono wniosek o przyznanie emerytury pomostowej.

Kto może ubiegać się o emeryturę pomostową?

Emeryturę pomostową może uzyskać pracownik urodzony po 31 grudnia 1948 r., jeżeli ukończył 60 lat (w przypadku mężczyzn) lub 55 lat (w odniesieniu do kobiet) oraz spełniający inne wymogi wynikające z art. 4 Ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656).

Wniosek o emeryturę pomostową – istotne kwestie

Dla rozpatrzenia wniosku o emeryturę pomostową pracodawca zgłaszającego wniosek musi w ciągu 7 dni od zgłoszenia przesłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych „Zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze”. Sam wniosek o emeryturę pomostową przekazuje się tymczasem do Oddziału lub Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, właściwego ze względu na miejsce zameldowania lub przekazuje ostatniemu pracodawcy, który ma obowiązek przesłać go do ZUS-u. Wniosek można pobrać ze strony internetowej: zus.pl/pliki/formularze/Rp-1EP.pdf. Decyzję o przyznaniu świadczenia podejmowana jest przez ZUS w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Czy ubiegaliście się o emeryturę pomostową? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Źródła:
1. Elżbieta Suchowierska, Emerytura pomostowa. Komu przysługuje?, Poranny.pl, dostępny w Internecie: www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090213/AKCJARED08/387145394.
2. EMERYTURY POMOSTOWE, zus.pl, dostępny w Internecie: www.zus.pl/files/EmeryturyPomostowe.pdf.
3. Emerytury pomostowe, emeryturypomostowe.gov.pl, dostępny w Internecie: www.emeryturypomostowe.gov.pl/strona/dla-pracownika/emerytury-pomostowe.
4. Jak złożyć wniosek o emeryturę pomostową, dobra-rada.pl, dostępny w Internecie: www.dobra-rada.pl/jak-zlozyc-wniosek-o-emeryture-pomostowa_1046.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy długość penisa ma znaczenie?

Czy rozmiar męskiego penisa ma znaczenie? – oto odwieczne pytanie w dziedzinie seksuologii, na które tak naprawdę nie można dać jednoznacznej odpowiedzi. Mówiąc najbardziej ogólnie, rozmiar ma bowiem takie znaczenie, jakie sami mu przypisujemy.

Jak ubierać się do szkoły?

Temat stroju do szkoły od wielu lat wzbudza wątpliwości i wywołuje dyskusje. Czy można ubrać się modnie, ale z odrobiną ekstrawagancji? Gdzie leży granica, jakiej długości powinny być spódniczki? Czy obowiązują kanony kolorystyczne? Przez pewien czas wydawało się, ze mundurki ujednolicą uczniowski strój, jednak sama decyzja dotycząca wyboru mundurka również nie była łatwa. Jak więc powinna ubierać się dzisiejsza młodzież? Na pewno wiele zależy od charakteru i stanowiska szkoły oraz nauczycieli.

Zobacz też

Jak się ośmielić?

Śmiałość w pozytywnym znaczeniu tego słowa postrzegana jest jako umiejętność bycia asertywnym. Oznacza to przede wszystkim otwartość i szczere wyrażanie swoich myśli.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: