Emerytury Kto może dostać emeryturę pomostową?

Kto może dostać emeryturę pomostową?

-

Jak ubiegać się o emeryturę pomostową?

Na początku należy wskazać, że emerytura pomostowa nie jest przyznawana automatycznie, „z urzędu”. Aby ją otrzymać, należy złożyć stosowny wniosek w ZUS. Procedurę uzyskiwania tego szczególnego świadczenia w każdej sytuacji rozpoczyna zatem pracownik. Aby określić kwotę emerytury pomostowej, należy podzielić podstawę obliczenia emerytury przez średnią długość dalszego trwania życia dla osób w wieku 60 lat. Średnią długość życia określa się na podstawie tablic średniego trwania życia obowiązujących w dniu, w którym zgłoszono wniosek o przyznanie emerytury pomostowej.

Kto może ubiegać się o emeryturę pomostową?

Emeryturę pomostową może uzyskać pracownik urodzony po 31 grudnia 1948 r., jeżeli ukończył 60 lat (w przypadku mężczyzn) lub 55 lat (w odniesieniu do kobiet) oraz spełniający inne wymogi wynikające z art. 4 Ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656).

Wniosek o emeryturę pomostową – istotne kwestie

Dla rozpatrzenia wniosku o emeryturę pomostową pracodawca zgłaszającego wniosek musi w ciągu 7 dni od zgłoszenia przesłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych „Zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze”. Sam wniosek o emeryturę pomostową przekazuje się tymczasem do Oddziału lub Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, właściwego ze względu na miejsce zameldowania lub przekazuje ostatniemu pracodawcy, który ma obowiązek przesłać go do ZUS-u. Wniosek można pobrać ze strony internetowej: zus.pl/pliki/formularze/Rp-1EP.pdf. Decyzję o przyznaniu świadczenia podejmowana jest przez ZUS w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Czy ubiegaliście się o emeryturę pomostową? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Źródła:
1. Elżbieta Suchowierska, Emerytura pomostowa. Komu przysługuje?, Poranny.pl, dostępny w Internecie: www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090213/AKCJARED08/387145394.
2. EMERYTURY POMOSTOWE, zus.pl, dostępny w Internecie: www.zus.pl/files/EmeryturyPomostowe.pdf.
3. Emerytury pomostowe, emeryturypomostowe.gov.pl, dostępny w Internecie: www.emeryturypomostowe.gov.pl/strona/dla-pracownika/emerytury-pomostowe.
4. Jak złożyć wniosek o emeryturę pomostową, dobra-rada.pl, dostępny w Internecie: www.dobra-rada.pl/jak-zlozyc-wniosek-o-emeryture-pomostowa_1046.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Choroby cywilizacyjne

Za każdym razem, kiedy człowiekowi uda się odkryć szczepionkę na nurtującą ludzkość chorobę lub dokonać innego ważnego odkrycia w dziedzinie medycyny wydaje się, że medycyna w końcu zaradzi wszelkim problemom i sprawi, ze człowiek osiągnie wymarzoną długowieczność, opierając się chorobom i śmierci dzięki jej wynalazkom. A jednak okazuje się, że ciągle borykamy się z nowymi problemami, wobec których medycyna często rozkłada ręce. Choroby cywilizacyjne są czymś, co wydaje się, będzie zawsze gnębić ludzkość. Czym są choroby cywilizacyjne i jak z nimi walczyć?

Ciąża urojona – co to jest?

Objawy ciąży urojonej do złudzenia przypominają objawy fizjologicznej ciąży. Czasami musi upłynąć trochę czasu zanim lekarze stwierdzą, że ciąża ma charakter urojony. Nie do końca sprecyzowana jest przyczyna występowania ciąży urojonej, na pewno jest ona złożona i ciężko wskazać na jeden powód występowania tego zjawiska. Przyczyn może być kilka.

Zobacz też

Pan de Muerto – przepis

W obchodach meksykańskiego święta zmarłych ważną rolę odgrywa to niezwykłe pieczywo, kształtowane tak, by przypominało czaszkę i kości.

Wybieramy blender ręczny — czym się kierować?

W domowej kuchni wykorzystuje się na co dzień liczne sprzęty, które w znacznym stopniu ułatwiają przygotowywanie poszczególnych potraw. Doskonałym...

Pierwsza pomoc przy oparzeniach. Podstawowe zasady

Oparzenie to uraz, na który narażone są osoby w każdym wieku. Wszyscy pacjenci wymagają tak samo pilnej pomocy medycznej....

Może Cię zainteresuje: