Emerytury System emerytalny w Polsce

System emerytalny w Polsce

-

Charakterystyka polskiego systemu emerytalnego

Przeprowadzona w 1999 r. reforma systemu emerytalnego w miejsce sytemu opartego na umowie międzypokoleniowej wprowadziła system, w którym wysokość otrzymywanej emerytury zależy od kapitału zgromadzonego przez całe życie w odpowiednich funduszach. Umowa pokoleniowa częściowo obowiązuje nadal, jednak tylko w odniesieniu do środków gromadzonych w I filarze. Kwota emerytury zostaje obliczona poprzez podzielenie zgromadzonego kapitału przez statystyczną długość życia, która wynosi:

– w przypadku 60-latków-18,1 roku;
– w przypadku 65-latków-14,5 roku;
– w przypadku 70-latków-11,4 roku.

Po takim wyliczeniu emerytury może się okazać, że jej kwota jest niższa od minimalnej emerytury. W tym przypadku różnicę pokrywa państwo, pod warunkiem, że mężczyzna ma więcej niż 65 lat i przepracował przynajmniej 25 lat, a kobieta przekroczyła 60 rok życia i ma przepracowane co najmniej 20 lat.

Filary systemu emerytalnego w Polsce

Ostateczna wysokość emerytury zależy od zgromadzonego kapitału w trzech źródłach, tzw. filarach. Na polski system emerytalny składają się zatem następujące filary:

I filar opiera się na działalności ZUS-u, do którego wpływają składki emerytalne. Uczestnictwo w I filarze jest obowiązkowe, środki zgromadzone w tym filarze nie podlegają jednak zasadzie dziedziczenia. Ze składek tych na bieżąco wypłaca się renty i emerytury. Środki te nie są zatem inwestowane. I filar oparty jest na systemie repartycyjnym.
II filar – Otwarte Fundusze Emerytalne – uczestnictwo w tym filarze, podobnie jak w I, jest obowiązkowe. Środki wpłacane do OFE są inwestowane, każda osoba może dokonać wyboru funduszu, który najbardziej korzystnie zainwestuje jej pieniądze. Składki wpłacane do II filaru są zwolnione z podatku dochodowego i w ograniczonym stopniu podlegają dziedziczeniu.
III filar – uczestnictwo w nim jest dobrowolne, samodzielnie decydujemy również o wysokości składki. Trzeci filar ma na celu pomnożyć wartość zgromadzonych środków pieniężnych.

Co sądzicie o zmianach w polskim systemie emerytalnym? Czekamy na Wasze opinie.

Źródło:
1. System emerytalny w Polsce, system-emerytalny.pl, dostępny w Internecie: www.system-emerytalny.pl/system_emerytalny/polski_system_emerytalny/system_emerytalny_w_polsce2.
2. System emerytalny w Polsce, polskieradio.pl, dostępny w Internecie: las.polskieradio.pl/emerytury/artykul140388.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jaki silnik wybrać – diesel czy benzyna?

Zakup auta z silnikiem diesla często traktowany jest jako swojego rodzaju inwestycja. Istnieje przekonanie, że jazda samochodem z silnikiem diesla jest tańsza niż „benzyniakiem”. Wyższa cena zakupu diesla ma się zrekompensować niższymi kosztami eksploatacji. Czy tak jest naprawdę?

Pęknięty tips – co zrobić?

Nie ma z pewnością manicurzystki, która by się nie spotkała z pękniętym tipsem. Problem ten pojawia się już w momencie przyklejania tipsa. Najczęściej pękniecie pojawia się przy mało elastycznych tipsach, ale także wtedy, gdy stylistki celowo wybierają za małe tipsy, by optycznie zmniejszyć szeroką płytkę paznokciową.

Zobacz też

Różyczka – objawy

Różyczka to choroba, która zazwyczaj dotyka najmłodszych, podobnie jak świnka czy ospa. Zdarza się jednak, że chorują na nią również dorośli. Jakie są jej najbardziej typowe objawy? Przeczytaj!

Wybieramy blender ręczny — czym się kierować?

W domowej kuchni wykorzystuje się na co dzień liczne sprzęty, które w znacznym stopniu ułatwiają przygotowywanie poszczególnych potraw. Doskonałym...

Pierwsza pomoc przy oparzeniach. Podstawowe zasady

Oparzenie to uraz, na który narażone są osoby w każdym wieku. Wszyscy pacjenci wymagają tak samo pilnej pomocy medycznej....

Może Cię zainteresuje: