Emerytury System emerytalny w Polsce

System emerytalny w Polsce

-

Charakterystyka polskiego systemu emerytalnego

Przeprowadzona w 1999 r. reforma systemu emerytalnego w miejsce sytemu opartego na umowie międzypokoleniowej wprowadziła system, w którym wysokość otrzymywanej emerytury zależy od kapitału zgromadzonego przez całe życie w odpowiednich funduszach. Umowa pokoleniowa częściowo obowiązuje nadal, jednak tylko w odniesieniu do środków gromadzonych w I filarze. Kwota emerytury zostaje obliczona poprzez podzielenie zgromadzonego kapitału przez statystyczną długość życia, która wynosi:

– w przypadku 60-latków-18,1 roku;
– w przypadku 65-latków-14,5 roku;
– w przypadku 70-latków-11,4 roku.

Po takim wyliczeniu emerytury może się okazać, że jej kwota jest niższa od minimalnej emerytury. W tym przypadku różnicę pokrywa państwo, pod warunkiem, że mężczyzna ma więcej niż 65 lat i przepracował przynajmniej 25 lat, a kobieta przekroczyła 60 rok życia i ma przepracowane co najmniej 20 lat.

Filary systemu emerytalnego w Polsce

Ostateczna wysokość emerytury zależy od zgromadzonego kapitału w trzech źródłach, tzw. filarach. Na polski system emerytalny składają się zatem następujące filary:

I filar opiera się na działalności ZUS-u, do którego wpływają składki emerytalne. Uczestnictwo w I filarze jest obowiązkowe, środki zgromadzone w tym filarze nie podlegają jednak zasadzie dziedziczenia. Ze składek tych na bieżąco wypłaca się renty i emerytury. Środki te nie są zatem inwestowane. I filar oparty jest na systemie repartycyjnym.
II filar – Otwarte Fundusze Emerytalne – uczestnictwo w tym filarze, podobnie jak w I, jest obowiązkowe. Środki wpłacane do OFE są inwestowane, każda osoba może dokonać wyboru funduszu, który najbardziej korzystnie zainwestuje jej pieniądze. Składki wpłacane do II filaru są zwolnione z podatku dochodowego i w ograniczonym stopniu podlegają dziedziczeniu.
III filar – uczestnictwo w nim jest dobrowolne, samodzielnie decydujemy również o wysokości składki. Trzeci filar ma na celu pomnożyć wartość zgromadzonych środków pieniężnych.

Co sądzicie o zmianach w polskim systemie emerytalnym? Czekamy na Wasze opinie.

Źródło:
1. System emerytalny w Polsce, system-emerytalny.pl, dostępny w Internecie: www.system-emerytalny.pl/system_emerytalny/polski_system_emerytalny/system_emerytalny_w_polsce2.
2. System emerytalny w Polsce, polskieradio.pl, dostępny w Internecie: las.polskieradio.pl/emerytury/artykul140388.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak prowadzić zajęcia z przedszkolakami?

Przedszkolak to mały człowiek, bardzo wrażliwy i ciekawy otaczającego go świata. Prowadzenie zajęć z nimi wymaga posiadania wielu umiejętności o charakterze komunikacyjnym oraz dydaktycznym. I przede wszystkim dzieci trzeba lubić.

Pieniądze a rodzina

Możliwość liczenia na pomoc finansową rodziny jest bardzo cenna. Jednak nie zawsze wychodzi ona obu stronom na dobre. Kiedy pomoc finansowa może zatem zmienić dobre stosunki rodzinne?

Zobacz też

Bułka wrocławska – przepis

Bułka wrocławska to rodzaj podłużnego pszennego pieczywa, podobnego troszkę do bagietki, różniąca się jednak od niej grubością i często długością.

Pokarmy stałe w diecie niemowlęcia. ABC rozszerzania diety

Rozszerzanie diety to niezwykle ważny etap w życiu każdego niemowlęcia. Wprowadzanie pokarmów stałych pozwala bowiem nie tylko poznawać nowe...

Zastosowanie płytek ceramicznych Aparici Carpet

Tytułowy model płytek to bez wątpienia produkt wyjątkowy. To wynik efektownych przetarć stonowanych kolorów i metalizowanych, oryginalnych dodatków. Dzięki...

Może Cię zainteresuje: