Emerytury Czym różni się kapitałowy system emerytalny od systemu repartycyjnego?

Czym różni się kapitałowy system emerytalny od systemu repartycyjnego?

-

System emerytalny

Poprzez system emerytalny w danym państwie określa się, w jaki sposób zostanie zorganizowana i wypłacana emerytura jako świadczenie zabezpieczające sytuację materialną osób niezdolnych do pracy zarobkowej. Systemy emerytalne tworzy się w oparciu o dane demograficzne oraz trendy na rynku finansowym i gospodarczym. Wyróżnia się dwa rodzaje systemów emerytalnych: repartycyjny i kapitałowy.

Repartycyjny system emerytalny

Zasadniczo polega na tym, że od pracujących osób pobiera się składki na ubezpieczenie emerytalne, a następnie środki te przeznacza się na bieżącą wypłatę emerytur. Kwota wpłaconych składek jest odnotowywana na koncie osoby ubezpieczonej i stanowi podstawę do ustalenia wysokości jej przyszłej emerytury. System ten funkcjonował w przeszłości również w Polsce, jednak ze względu na proces starzenia się społeczeństw (podlegają mu wszystkie społeczeństwa europejskie) konieczne było stopniowe zwiększanie środków na emerytury (w uproszczeniu: więcej emerytów niż osób pracujących). Prowadzi to do obciążenia finansów publicznych państwa lub obciążenia pracujących (wysokie składki), co sprawiło, że w Polsce częściowo zrezygnowano z systemu repartycyjnego na rzecz systemu kapitałowego (system repartycyjny dotyczy jedynie I filaru).

Kapitałowy system emerytalny

Polega na wpłacaniu przez każdego pracownika składek na indywidualne konto w funduszu emerytalnym. Składki te są następnie inwestowane (podlegają kapitalizacji) – w odróżnieniu od systemu repartycyjnego, w którym składki przeznacza się na wypłatę świadczeń dla emerytów. W ten sposób zorganizowany jest II filar obowiązującego w Polsce systemu emerytalnego. Składki wpłacone do II filaru, powiększane są o zyski z dokonanych inwestycji, pomniejszone zaś o koszty uczestnictwa w OFE i tworzą kapitał, który posłuży do wypłaty emerytury z II filaru.

Który system emerytalny jest Waszym zdaniem bardziej sprawiedliwy? Czekamy na Wasze opinie.

Źródło:

1. Rodzaje systemów emerytalnych, investor.wroclaw.pl, dostępny w Internecie: www.investor.wroclaw.pl/rodzaje-systemow-emerytalnych/.
2. Co to jest system emerytalny?, portalfinansowy.pl dostępny w Internecie: www.portalfinansowy.pl/in/wiadomosci/ofe21-7.html.
3. Ile pieniędzy trafia do ZUS, ile do OFE czyli podział składników pensji, artelis.pl, dostępny w Internecie: artelis.pl/artykuly/6934/ile-pieniedzy-trafia-do-zus-ile-do-ofe-czyli-podzial-skladnikow-pensji.
4. Czym jest Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE), ipolisa.pl, dostępny w Internecie: ipolisa.pl/Czym-jest-Otwarty-Fundusz-Emerytalny-OFE,artykul,257.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Sałatka czosnkowa – przepis

Czosnek to jedna z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Już w starożytnym Egipcie stał się on zarzewiem buntu robotników budujących piramidy, którzy rozpoczęli strajk, nie otrzymawszy wraz z dzienną racją żywności tej pełnej witamin i dobroczynnej dla całego organizmu główki. Także i w całej Europie czosnek był lubianym dodatkiem do potraw. Słowianie wierzyli, iż stanowi on remedium na ukąszenia żmij. Tak naprawdę jednak zwiększa on wydzielanie soków żołądkowych, chroniąc równocześnie przed zgagą, działa żółciopędnie i przeciwskurczowo, wpływa korzystnie na drogi oddechowe, reguluje florę bakteryjną i sprzyja lepszemu ukrwieniu naczyń wieńcowych. Działa jak łagodny antybiotyk – ma właściwości przeciwbakteryjne, antygrzybicze i przeciwrobacze.

Jak oszczędzać gaz?

Gaz ziemny jest jednym z najtańszych źródeł energii, niemniej jego ceny stale rosną. Wprowadzona we wrześniu 2010 roku podwyżka gazu, ma podnieść rachunki gospodarstwa domowego średnio o 6-10 złotych miesięcznie. Te uśrednione obliczenia nijak mają się do rzeczywistości, kiedy zmuszeni jesteśmy do zakupu na przykład butli gazowej, której cena wzrosła o około 15 złotych. Warto zastanowić się, czy da się zredukować wydatków na gaz w taki sposób, aby oszczędności były sensowne, ale nie przysparzały nam trudu czy wyrzeczeń.

Zobacz też

Jak wyznać miłość?

Wyznanie miłości nie jest dla każdego łatwe i wielu osobom, pomimo szczerości uczuć z trudem przychodzi wypowiedzenie słów „kocham cię”. Nie ma w tym nic dziwnego. Uczucia i mówienie o nich jest bardzo delikatną i wymagającą wyczucia sprawą. Poza tym wyznanie miłości nie jest związane tylko z samymi słowami. Pociąga za sobą pewną odpowiedzialność, swego rodzaju konsekwencje wynikające z przejścia związku na inny, wyższy i poważniejszy etap. Jednak nieśmiałość, wahanie lub skrępowanie mogą znacznie utrudnić wyznanie uczuć drugiej osobie.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: