Emerytury Kto może przejść z renty na emeryturę?

Kto może przejść z renty na emeryturę?

-

Komu należy się emerytura po rencie?

Emeryturę przyznaje się renciście automatycznie (bez konieczności składania wniosku), jeżeli osiągnął wiek emerytalny. Aby otrzymać emeryturę z urzędu, rencista musi podlegać ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Należy udokumentować jakikolwiek okres ubezpieczenia (nie ma minimalnej liczby lat, które trzeba udokumentować).

Należy podkreślić, że wraz z podniesieniem wieku emerytalnego, jaki przeforsował obecny rząd, zmianie ulegnie też moment przyznawania emerytury po rencie. Istotne jest również, że ten rodzaj emerytury przyznawany jest zamiast renty pobieranej z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy, spowodowanej ogólnym stanem zdrowia. Osoba, która nabywa prawo do emerytury, nie ma możliwości pozostania przy pobieraniu renty.

Emeryturę wypłaca się począwszy od dnia, w którym rencista uzyskał wiek uprawniający do jej otrzymania.

Kto nie otrzyma emerytury po rencie

Świadczenie emerytalne przysługuje jedynie wówczas, gdy renta pobierana jest z tytułu niezdolności do pracy. Emerytury nie otrzymają zatem pobierający renty: wypadkową, socjalną, inwalidy wojennego lub wojskowego, a także otrzymujący rentę z tytułu choroby zawodowej.

W jakiej wysokości wypłacana jest emerytura?

Wysokość emerytury po rencie nie może być niższa od kwoty pobieranej dotychczas renty z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy, spowodowanej ogólnym stanem zdrowia. Jeżeli kwota emerytury z urzędu byłaby niższa od kwoty najniższej emerytury, wysokość emerytury jest wówczas podwyższana do kwoty najniższej emerytury. Aby ustalić wysokość emerytury, wykorzystuje się odpowiednio zwaloryzowaną podstawę wymiaru renty.

Co sądzicie o sposobie obliczania wysokości emerytury dla byłych rencistów? Zachęcamy do dyskusji.

Źródło:
1. Emerytura po rencie, ubezpieczenie.com.pl, dostępny w Internecie: www.spoleczne.ubezpieczenie.com.pl/emerytura_po_rencie/66,9551,1.html.
2. Ewa Ryś, Po rencie emerytura z urzędu, wieszjak.pl, dostępny w Internecie: renty.wieszjak.pl/renta-inwalidzka/90588,Po-rencie-emerytura-z-urzedu.html.
3. Jak przejść z renty na emeryturę?, se.pl, dostępny w Internecie: www.se.pl/twoje-pieniadze/emerycie-walcz-o-swoje/jak-przejsc-z-renty-na-emeryture_221347.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak poprawić sprawność fizyczną dziecka?

Na sprawność fizyczną składa się kilka wymiarów, między innymi zręczność, szybkość, siła oraz wytrzymałość. Niestety o ile rodzice mniejszych dzieci zapewniają im wiele atrakcji wymagających ruchu, o tyle w następnych latach aktywność coraz częściej ustępuje miejsca lenistwu, telewizji i komputerowi. To już bliska droga do otyłości i ogólnego spadku formy. Co zrobić, by poprawić sprawność dziecka?

Masaż szwedzki – na czy polega, technika, efekty

Swedish massage to inaczej masaż szwedzki. Pomimo że masaż klasyczny i szwedzki wywodzą się z tego samego nurtu, z czasem oba zaczęły się między sobą różnić. Masaż szwedzki przypomina bardziej zabieg relaksacyjny – przesunął się od bolesnych i siłowych technik w stronę bardziej delikatnych, o głębokim działaniu na organizm.

Zobacz też

Najlepsze gry wyścigowe

W dzisiejszych czasach na rynku mamy prawdziwy zalew gier wyścigowych. Ogólnie można je podzielić na symulacje, w których wiernie odwzorowane są różnego rodzaju statystyki, model jazdy oraz arcade'ówki, które choć mniej realistyczne, to jednak często potrafią o wiele bardziej bawić przeciętnych graczy, dzięki łatwemu w opanowaniu mechanizmowi rozgrywki.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: