Emerytury Kto może przejść z renty na emeryturę?

Kto może przejść z renty na emeryturę?

-

Komu należy się emerytura po rencie?

Emeryturę przyznaje się renciście automatycznie (bez konieczności składania wniosku), jeżeli osiągnął wiek emerytalny. Aby otrzymać emeryturę z urzędu, rencista musi podlegać ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Należy udokumentować jakikolwiek okres ubezpieczenia (nie ma minimalnej liczby lat, które trzeba udokumentować).

Należy podkreślić, że wraz z podniesieniem wieku emerytalnego, jaki przeforsował obecny rząd, zmianie ulegnie też moment przyznawania emerytury po rencie. Istotne jest również, że ten rodzaj emerytury przyznawany jest zamiast renty pobieranej z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy, spowodowanej ogólnym stanem zdrowia. Osoba, która nabywa prawo do emerytury, nie ma możliwości pozostania przy pobieraniu renty.

Emeryturę wypłaca się począwszy od dnia, w którym rencista uzyskał wiek uprawniający do jej otrzymania.

Kto nie otrzyma emerytury po rencie

Świadczenie emerytalne przysługuje jedynie wówczas, gdy renta pobierana jest z tytułu niezdolności do pracy. Emerytury nie otrzymają zatem pobierający renty: wypadkową, socjalną, inwalidy wojennego lub wojskowego, a także otrzymujący rentę z tytułu choroby zawodowej.

W jakiej wysokości wypłacana jest emerytura?

Wysokość emerytury po rencie nie może być niższa od kwoty pobieranej dotychczas renty z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy, spowodowanej ogólnym stanem zdrowia. Jeżeli kwota emerytury z urzędu byłaby niższa od kwoty najniższej emerytury, wysokość emerytury jest wówczas podwyższana do kwoty najniższej emerytury. Aby ustalić wysokość emerytury, wykorzystuje się odpowiednio zwaloryzowaną podstawę wymiaru renty.

Co sądzicie o sposobie obliczania wysokości emerytury dla byłych rencistów? Zachęcamy do dyskusji.

Źródło:
1. Emerytura po rencie, ubezpieczenie.com.pl, dostępny w Internecie: www.spoleczne.ubezpieczenie.com.pl/emerytura_po_rencie/66,9551,1.html.
2. Ewa Ryś, Po rencie emerytura z urzędu, wieszjak.pl, dostępny w Internecie: renty.wieszjak.pl/renta-inwalidzka/90588,Po-rencie-emerytura-z-urzedu.html.
3. Jak przejść z renty na emeryturę?, se.pl, dostępny w Internecie: www.se.pl/twoje-pieniadze/emerycie-walcz-o-swoje/jak-przejsc-z-renty-na-emeryture_221347.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co grozi za rozbój?

Rozbój jest przestępstwem przeciwko mieniu, za które grozi kara pozbawienia wolności.

Srebrny makijaż oczu – krok po kroku

Komu będzie pasował srebrny makijaż oka? Przede wszystkim typom chłodnym.

Zobacz też

Sztuczne wąsy – jak je przykleić?

Karnawał daleko za nami. Jednak każdej chwili możemy otrzymać zaproszenie na bal przebierańców. Sztuczne wąsy mogą przydać się nie tylko kobietom. Jeśli mężczyźni chcą wyglądać inaczej, a nie maja cierpliwości, aby zapuścić prawdziwe wąsy, mogą zdecydować się na sztuczne.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: