Emerytury Rodzaje emerytur w Polsce

Rodzaje emerytur w Polsce

-

Jakie rodzaje emerytur występują w polskim systemie emerytalnym?

Po osiągnięciu wieku emerytalnego zyskuje się prawo do świadczenia emerytalnego. Zgromadzonych w trakcie aktywności zawodowej pieniędzy nie otrzymuje się jednak „do ręki”, lecz jest w postaci wypłacanego co miesiąc świadczenia emerytalnego.

Wyróżniany zatem następujące rodzaje emerytur, z których możemy wybrać jeden, najbardziej nam odpowiadający:

indywidualna – najbardziej powszechny rodzaj emerytury, jest ona pobierana do końca życia, jeżeli w czasie okresu aktywności zawodowej składki były regularnie opłacane;
indywidualna z gwarantowanym okresem płatności – szczególny rodzaj emerytury indywidualnej, w ramach której gwarantowany jest określony okres pobierania emerytury (minimum 10 lat), a ponadto – w razie wcześniejszej śmierci emeryta – świadczenie otrzymuje wybrana osoba do końca zadeklarowanego okresu;
małżeńska – otrzymuje się ją po śmierci ubezpieczonego współmałżonka, jej wysokość musi stanowić przynajmniej 60% emerytury, którą otrzymywali wcześniej oboje małżonkowie. Emerytura wypłacana jest małżonkowi dożywotnio;
małżeńska z gwarantowanym okresem płatności – szczególny rodzaj emerytury małżeńskiej, która zakłada przyznanie świadczenia wskazanej osobie, np. dziecku, aż do końca ustalonego wcześniej okresu (przynajmniej przez 10 lat) po śmierci obu małżonków;
pomostowa – wypłacana pracującym w szczególnych warunkach lub wykonującym pracę o szczególnym charakterze w okresie pomiędzy zakończeniem pracy a osiągnięciem wieku emerytalnego.

Kiedy zawiesza się wypłacanie emerytury lub zmniejsza się wysokość świadczenia?

Świadczenie emerytalne zostanie zawieszone, gdy przychód emeryta przekroczy 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kwartale poprzedzającym. Osiągnięcie przychodu w granicach 70%-130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia skutkuje zmniejszeniem świadczenia (maksymalnie o 24%).

Co sądzicie o systemie emerytalnym w Polsce? Podzielcie się swoimi opiniami.

Źródło:
1. Emerytura – dla kogo, na jakich warunkach?, money.pl, dostępny w Internecie: www.money.pl/emerytury/poradniki/artykul/emerytura;-;dla;kogo;na;jakich;warunkach,113,0,258417.html.
2. Emerytura, wyborcza.pl, dostępny w Internecie: info.wyborcza.pl/temat/wyborcza/rodzaje+emerytur.
3. Emerytura, Encyklopedia Zarządzania, dostępny w Internecie: mfiles.pl/pl/index.php/Emerytura.
4. System emerytalny w Polsce, polskieradio.pl, dostępny w Internecie: las.polskieradio.pl/emerytury/artykul140388.html.

2 KOMENTARZE

  1. Zlodziejstwo!!jesli ja mam 1200 emerytury i moj maz tez to w razie jego smierci otrzymam moze 1500 zl !!!!a co z reszta jego pieniedzy??Panstwo zzera!!!Samych oplat mamy 1100 zl!!!!To jest agonia!!!

  2. Po śmierci męża zaproponowano mi osobie 68 letniej 85% emerytury męża tyle co wdowom i wdowcom po 50 roku którzy pracują a przynajmniej mają szansę na otrzymanie pracy. Skandalem jest że nie daje się 100% emerytury większej w moim przypadku mąż miał emeryturę większą pd mojej o niecałe 300 zł. Tak więc 85% emerytury męża jest mniejsze od mojej emerytury i zostaję tylko na swojej bez żadnego dodatku ze świadczenia męża. W innych krajach jak Litwa Czechy Włochy Niemcy Węgry i innych nie tylko wybiera się 100% większego świadczenia to jeszcze z emerytury drugiej otrzymuje się nawet do 50% dodatku. Dlatego o Włoszech mówi się że emeryci pomagają nawet w utrzymaniu rodzin no jest duże bezrobocie. Nas po stracie żony czy męża skazuje się na nędzę i wegetację po opłaceniu rachunków które nie umierają razem z mężem czy żoną zostaje niewiele. Przez nieludzkie nieprzemyślane durne przepisy skazuje się osoby których nikt już do pracy przyjąć nie chce mimo kwalifikacji i bycia na bieżąco z nowoczesnymi technologiami ze wzgledu na wiek (68 lat). Spycha się nas w nedzny niebyt bez możliwości kupna gazet książek skorzystania z teatru czy kina mimo ograniczania się do kupna podstawowych rzeczy potrzebnych do życia. Ohyda jesteśmy najgorzej uposażonymi emerytami w Europie, mimo 43 lat solidnej pracy!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak ozdobić paznokcie french?

French manicure od wielu lat jest najpopularniejszym rodzajem manicure. W ten sposób ozdabiają swoje paznokcie bizneswoman, panny młode, modelki, aktorki i młode dziewczyny. Jego popularność jest zrozumiała, ponieważ jest uniwersalnym, elegancki, pasującym do każdego ubioru wzorem.

Jak bandażować nogę?

Kończyny dolne bandażujemy zawsze od dołu do góry. Bandażując goleń wykonujemy opatrunek kolisty, śrubowy, wężykowy, zaginany i kłosowy wstępujący.

Zobacz też

Pierwsza pomoc w przypadku nagłego zatrzymania krążenia

Na wstępie warto uzmysłowić sobie, że stany nagłe zagrażające życiu zdarzają się na co dzień. W dużej mierze życie drugiego człowieka zależy od tego, jak inni ludzie zareagują w danej sytuacji. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby każdy z nas potrafił rozpoznać wcześnie stan zagrożenia zdrowia i życia człowieka oraz umiejętnie, spokojnie i kompetentnie na niego zareagować.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: