Emerytury Rodzaje emerytur w Polsce

Rodzaje emerytur w Polsce

-

Jakie rodzaje emerytur występują w polskim systemie emerytalnym?

Po osiągnięciu wieku emerytalnego zyskuje się prawo do świadczenia emerytalnego. Zgromadzonych w trakcie aktywności zawodowej pieniędzy nie otrzymuje się jednak „do ręki”, lecz jest w postaci wypłacanego co miesiąc świadczenia emerytalnego.

Wyróżniany zatem następujące rodzaje emerytur, z których możemy wybrać jeden, najbardziej nam odpowiadający:

indywidualna – najbardziej powszechny rodzaj emerytury, jest ona pobierana do końca życia, jeżeli w czasie okresu aktywności zawodowej składki były regularnie opłacane;
indywidualna z gwarantowanym okresem płatności – szczególny rodzaj emerytury indywidualnej, w ramach której gwarantowany jest określony okres pobierania emerytury (minimum 10 lat), a ponadto – w razie wcześniejszej śmierci emeryta – świadczenie otrzymuje wybrana osoba do końca zadeklarowanego okresu;
małżeńska – otrzymuje się ją po śmierci ubezpieczonego współmałżonka, jej wysokość musi stanowić przynajmniej 60% emerytury, którą otrzymywali wcześniej oboje małżonkowie. Emerytura wypłacana jest małżonkowi dożywotnio;
małżeńska z gwarantowanym okresem płatności – szczególny rodzaj emerytury małżeńskiej, która zakłada przyznanie świadczenia wskazanej osobie, np. dziecku, aż do końca ustalonego wcześniej okresu (przynajmniej przez 10 lat) po śmierci obu małżonków;
pomostowa – wypłacana pracującym w szczególnych warunkach lub wykonującym pracę o szczególnym charakterze w okresie pomiędzy zakończeniem pracy a osiągnięciem wieku emerytalnego.

Kiedy zawiesza się wypłacanie emerytury lub zmniejsza się wysokość świadczenia?

Świadczenie emerytalne zostanie zawieszone, gdy przychód emeryta przekroczy 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kwartale poprzedzającym. Osiągnięcie przychodu w granicach 70%-130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia skutkuje zmniejszeniem świadczenia (maksymalnie o 24%).

Co sądzicie o systemie emerytalnym w Polsce? Podzielcie się swoimi opiniami.

Źródło:
1. Emerytura – dla kogo, na jakich warunkach?, money.pl, dostępny w Internecie: www.money.pl/emerytury/poradniki/artykul/emerytura;-;dla;kogo;na;jakich;warunkach,113,0,258417.html.
2. Emerytura, wyborcza.pl, dostępny w Internecie: info.wyborcza.pl/temat/wyborcza/rodzaje+emerytur.
3. Emerytura, Encyklopedia Zarządzania, dostępny w Internecie: mfiles.pl/pl/index.php/Emerytura.
4. System emerytalny w Polsce, polskieradio.pl, dostępny w Internecie: las.polskieradio.pl/emerytury/artykul140388.html.

2 KOMENTARZE

  1. Zlodziejstwo!!jesli ja mam 1200 emerytury i moj maz tez to w razie jego smierci otrzymam moze 1500 zl !!!!a co z reszta jego pieniedzy??Panstwo zzera!!!Samych oplat mamy 1100 zl!!!!To jest agonia!!!

  2. Po śmierci męża zaproponowano mi osobie 68 letniej 85% emerytury męża tyle co wdowom i wdowcom po 50 roku którzy pracują a przynajmniej mają szansę na otrzymanie pracy. Skandalem jest że nie daje się 100% emerytury większej w moim przypadku mąż miał emeryturę większą pd mojej o niecałe 300 zł. Tak więc 85% emerytury męża jest mniejsze od mojej emerytury i zostaję tylko na swojej bez żadnego dodatku ze świadczenia męża. W innych krajach jak Litwa Czechy Włochy Niemcy Węgry i innych nie tylko wybiera się 100% większego świadczenia to jeszcze z emerytury drugiej otrzymuje się nawet do 50% dodatku. Dlatego o Włoszech mówi się że emeryci pomagają nawet w utrzymaniu rodzin no jest duże bezrobocie. Nas po stracie żony czy męża skazuje się na nędzę i wegetację po opłaceniu rachunków które nie umierają razem z mężem czy żoną zostaje niewiele. Przez nieludzkie nieprzemyślane durne przepisy skazuje się osoby których nikt już do pracy przyjąć nie chce mimo kwalifikacji i bycia na bieżąco z nowoczesnymi technologiami ze wzgledu na wiek (68 lat). Spycha się nas w nedzny niebyt bez możliwości kupna gazet książek skorzystania z teatru czy kina mimo ograniczania się do kupna podstawowych rzeczy potrzebnych do życia. Ohyda jesteśmy najgorzej uposażonymi emerytami w Europie, mimo 43 lat solidnej pracy!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Choroba popromienna – leczenie

Mianem choroby popromiennej nazywa się grupę chorób, za których powstanie odpowiada promieniowanie jonizujące, które działa na organizm człowieka. Objawy choroby popromiennej początkowo utrzymują się mimo leczenia. Dopiero z czasem ustępują. Chory musi być pod ścisłą kontrolą lekarza. Niezbędne są stałe wizyty, które z czasem stają się coraz rzadsze.

Dom jako zabezpieczenie kredytu konsolidacyjnego

Banki oferujące kredyty konsolidacyjne przychylnie odnoszą się do tych klientów, którzy mogą zadeklarować jakąś formę zabezpieczenia zobowiązań. Niektóre z nich wręcz uzależniają pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego od wniesienia stosownego zabezpieczenia w postaci mienia ruchomego (na przykład samochód) lub nieruchomości. Oczywiście takie rozwiązanie nie cieszy się popularnością wśród klientów, co w pewnym sensie jest trudno wytłumaczalne. Zapewne nie wszyscy kredytobiorcy zdają sobie sprawę z faktu, że decydując się na zaciągniecie zobowiązanie nie zabezpieczonego poprzez jakikolwiek składnik swojego mienia tak czy inaczej narażają się na konsekwencje sprawnej egzekucji komorniczej.

Zobacz też

Gin z tonikiem – przepis

Gin z tonikiem. Drink, który rządzi imprezami. Aby go zrobić, potrzeba ginu, toniku i limonki. Proporcje są różne i żadna z nich nie jest ortodoksyjna i pewna. Wszystko zależne jest od szkoły i stylu barmaństwa oraz od smaku pijącego.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: