Emerytury Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli

Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli

-

Obowiązujące przepisy przewidują szereg możliwości nabycia uprawnień do wcześniejszej emerytury przez osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949 r. Osoby te mogą m.in. nabywać prawo do emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek oraz emerytury dla nauczycieli akademickich.

Prawo do emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek przysługuje nauczycielom, gdy mogą wykazać oni co najmniej 30-letni okres zatrudnienia (składkowy i nieskładkowy), w tym co najmniej 20-letni okres pracy nauczycielskiej albo co najmniej 25-letni okres zatrudnienia, w tym co najmniej 20-letni okres pracy w szkolnictwie specjalnym muszą oni ponadto wykazać iż rozwiązali  stosunek pracy.

Nauczyciele akademiccy mają prawo do wcześniejszej emerytury bez względu na to czy pozostają nadal w stosunku pracy gdy:

– urodzili się przed 31 grudnia 1948 r.;

– przepracowali 30 lat  w tym 20 lat w szkolnictwie lub instytucjach naukowych.

Emeryturę nauczycielską na podstawie Karty Nauczyciela mogą uzyskać również osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948r., a przed dniem 1 stycznia 1969r., jeśli do dnia 31 grudnia 2008r. udowodniły co najmniej:

– 30 – letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania pracy nauczycielskiej co najmniej w połowie obowiązującego wymiaru zajęć lub

– 25 – letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania zatrudnienia w szkolnictwie specjalnym co najmniej w połowie obowiązującego wymiaru zajęć (w przypadku nauczycieli klas, szkół, placówek i zakładów specjalnych).

Osoby które spełnią powyższe warunki powinny wystąpić do ZUS ze  stosownym wnioskiem zawierającym niezbędne dokumenty, a także wykazać iż nie pozostają w stosunku pracy nauczycielskiej.

A czy Wy skorzystaliście z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zegarki do 600 zł na prezent dla taty, chłopaka czy męża

Zegarek to jeden z najczęściej wybieranych prezentów świątecznych dla...

Punktualność – savoir-vivre, zasady

Punktualne przybycie na przyjęcie należy do obowiązku gości, a także świadczy o ich dobrych manierach. Jednakże czy zawsze trzeba przychodzić o wyznaczonej godzinie? Kiedy można się spóźnić? Czy można przyjść do kogoś wcześniej?

Zobacz też

Distance learning – co to jest, czy warto?

Distance learning oznacza uczenie się i nauczanie na odległość. Generalną zasadą tego typu edukacji jest pewna, większa lub mniejsza, odległość pomiędzy uczniem a nauczycielem oraz wolny dostęp do wiedzy, gdzie szkolony decyduje o tym, czego chce się uczyć. Dlatego też, nauczanie na odległość określa się również otwartym.

Pompa próżniowa – jak wybrać, montować i eksploatować?

Coraz częściej zdarza się, że nawet we własnych domach i mieszkaniach montujemy systemy klimatyzacji. Oczywiście w prywatnych obiektach są...

Autos – sprawdzony dostawca wysokiej klasy części zamiennych do pojazdów użytkowych

W przypadku firm, które dysponują flotą pojazdów użytkowych, szybka dostawa części zamiennych jest na wagę złota. Właśnie dlatego warto...

Może Cię zainteresuje: