Pracownicy
Zazwyczaj największym kosztem dla pracodawcy są wynagrodzenia pracowników. Na początkowym etapie działalności większość właścicieli firm unika zatrudniania etatowych pracowników – gdyż właśnie to wiąże się z największym obciążeniem – i stara się jak najwięcej czynności wykonać sam lub wspomagać się pracownikami na umowę zlecenie którzy mogą pomagać dorywczo, w miarę potrzeby. Przychodzi jednak moment kiedy zatrudnienie pełnoetatowych pracowników staje się koniecznością, wtedy trzeba liczyć się z kosztami badań lekarskich, szkoleń BHP i oczywiście pensji, ubezpieczenia i podatków.
Koszty lokalu
Oprócz pracowników jednym z głównych obciążeń finansowych dla przedsiębiorcy jest utrzymanie lokalu firmowego. Trzeba tu się liczyć z kosztami takimi jak: czynsz, opłaty za prąd, gaz, wodę, media itp. Wydatki poniesione na lokal, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli posiadamy odpowiednie warunki można zdecydować się na rejestrację firmy w miejscu zamieszkania wówczas koszty uzyskania przychodów oblicza się w oparciu o wskaźnik udziału powierzchni przeznaczonej do prowadzenia działalności w ogólnej powierzchni nieruchomości.
Reklama i marketing
Każda firma wymaga dobrego wypromowania. Bez reklamy i działań marketingowych ciężko zaistnieć na rynku, a takie działania oczywiście kosztują. Aby stworzyć rozpoznawalny przez klientów wizerunek firmy trzeba zainwestować m.in. w: wizytówki, ulotki i foldery, papier do korespondencji i koperty, stronę w Internecie, reklamę w prasie.
Do stałych wydatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej zaliczyć można m.in. koszty księgowości, wywozu śmieci, doradztwa prawnego, koszty samochodu firmowego itp.
Czy ponieśliście jakieś dodatkowe koszty prowadzenia działalności gospodarczej?