Emerytury Czym jest i do kiedy przysługuje renta rodzinna?

Czym jest i do kiedy przysługuje renta rodzinna?

-

Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach do renty rodzinnej uprawnieni są:

– Dzieci;

– Wnuki i rodzeństwo;

– Wdowa;

– Wdowiec;

– Rodzice.

Renta rodzinna wynosi:

– dla jednej osoby uprawnionej – 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu;

– dla dwóch osób uprawnionych – 90% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu;

– dla trzech i więcej osób uprawnionych – 95% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Od 1 marca 2012 r. renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna wynosi 799,18 zł.

Renta rodzinna a emerytura

Co do zasady, osoba, która posiada prawo do obydwu świadczeń – emerytury i renty rodzinnej – musi zrezygnować z jednego z nich i wybrać dla siebie korzystniejsze. Jako że zazwyczaj do świadczenie emerytalne jest wyższe to właśnie na nie decyduje się większość uprawnionych. Co jednak istotne, prawo do emerytury może zostać zawieszone zgodnie z art. 103a ustawy emerytalnej tzn. w przypadku gdy emeryt osiąga dochód ze stosunku pracy. W takiej sytuacji osoba która zdecyduje się na łączenie pracy zarobkowej z emeryturą (a ta zostanie zawieszona) będzie otrzymywać od ZUS rentę rodzinną.

Czy Wy otrzymujecie rentę rodzinną?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Modne buty na wiosnę

Po długich zimowych miesiącach w końcu mamy szansę ubrać na stopy coś lżejszego i dać im trochę wytchnienia, choć niektórzy projektanci usilnie próbują namówć nas od kilku sezonów na połączenie sandały plus grube rajstopy – i wszechobecne wysokie muszkieterki.

Kuchnia włoska – charakterystyka – potrawy, przyprawy

Kuchnia włoska (wł. cucina italiana) w jej obecnym kształcie powstawała przez setki lat, a jej początki datowane są na IV wiek przed naszą erą. Wpływała na nią kuchnia etruska, grecka, bizantyjska, żydowska czy arabska - a także wiele innych. Kto by pomyślał, że makaron, pierwsze skojarzenie z włoskim gotowaniem, przywędrował wraz z Marco Polo z Azji? Wielkie odkrycia geograficzne zaowocowały pojawieniem się we Włoszech pomidorów, ziemniaków, słodkiej papryki czy kukurydzy.

Zobacz też

Terapia behawioralno-poznawcza – co to jest, na czym polega?

Psychoterapia behawioralno-poznawcza jest całkiem udanym mariażem między terapią behawioralną a terapią poznawczą. Określenie „behawioralny” pochodzi od angielskiego „behaviour” czyli zachowanie. W terapii behawioralnej za podstawowy uznaje się związek między bodźcem a reakcją na ten bodziec. W terapii tej powszechne jest założenie, że nic nie dzieje się bez przyczyny, a nasze zachowania, pozytywne i negatywne, uformowały się w procesie uczenia.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: