Emerytury Czym jest i do kiedy przysługuje renta rodzinna?

Czym jest i do kiedy przysługuje renta rodzinna?

-

Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach do renty rodzinnej uprawnieni są:

– Dzieci;

– Wnuki i rodzeństwo;

– Wdowa;

– Wdowiec;

– Rodzice.

Renta rodzinna wynosi:

– dla jednej osoby uprawnionej – 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu;

– dla dwóch osób uprawnionych – 90% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu;

– dla trzech i więcej osób uprawnionych – 95% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Od 1 marca 2012 r. renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna wynosi 799,18 zł.

Renta rodzinna a emerytura

Co do zasady, osoba, która posiada prawo do obydwu świadczeń – emerytury i renty rodzinnej – musi zrezygnować z jednego z nich i wybrać dla siebie korzystniejsze. Jako że zazwyczaj do świadczenie emerytalne jest wyższe to właśnie na nie decyduje się większość uprawnionych. Co jednak istotne, prawo do emerytury może zostać zawieszone zgodnie z art. 103a ustawy emerytalnej tzn. w przypadku gdy emeryt osiąga dochód ze stosunku pracy. W takiej sytuacji osoba która zdecyduje się na łączenie pracy zarobkowej z emeryturą (a ta zostanie zawieszona) będzie otrzymywać od ZUS rentę rodzinną.

Czy Wy otrzymujecie rentę rodzinną?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak otworzyć zamarznięty zamek w samochodzie?

Jednym z elementów zimowego przygotowania auta powinno być osuszenie i nasmarowanie zamków w drzwiach. Jeżeli tego nie zrobimy, może przydarzyć się sytuacja, że nie będziemy mogli dostać się do własnego auta.

Jak oklepywać dziecko przy kaszlu?

Kiedy nasze dzieci często przechodzą infekcje dróg oddechowych staramy się ze wszystkich sił pomóc mu jak najlżej przechodzić chorobę. W przypadku dróg oddechowych bardzo częstymi objawami ze strony naszego organizmu jest uporczywy kaszel, zalegająca wydzielina. Bardzo dobra metodą, by pomóc dziecku w odkrztuszaniu jej jest oklepywanie.

Zobacz też

Śledzie pod pierzynką – przepis

Na śledzie pod pierzynką jest całe mnóstwo przepisów. Trudno jest oceniać, który z nich jest lepszy, a który gorszy - trzeba by wszystkie wypróbować i porównać. Podam dziś prosty przepis na śledzia, nieudziwniony, dość typowy.

Pomysł na wakacje. Busem na Bałkany

Rok 2020 postawił pod dużym znakiem zapytania większość naszych planów wakacyjnych. Zamknięte granice, wstrzymane połączenia lotnicze i niepewność, która...

Zegarek – uniwersalne akcesorium

Zegarki znane są już od wielu wieków i towarzyszą człowiekowi każdego dnia - czy to wisząc na ścianie, czy...

Może Cię zainteresuje: