Emerytury Co to jest renta planistyczna?

Co to jest renta planistyczna?

-

Zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego mogą  spowodować zarówno obniżenie jak i wzrost wartości nieruchomości. Stosownie do art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel albo użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości, przy czym zbycie nieruchomości musi nastąpić przed upływem 5 lat od dnia wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Stawka renty planistycznej jest ustalana przez radę gminy, nie może ona jednak przekroczyć 30% wzrostu wartości nieruchomości. Co istotne, jeszcze przed zbyciem nieruchomości można uzyskać informację o wysokości renty, którą trzeba będzie uiścić, być może warto poczekać ze zbyciem nieruchomości do upływu 5 letniego  okresu od wejścia w życie planu zagospodarowania. Jeżeli nieruchomość jest zbywana po upływie tego terminu, renty planistycznej się nie pobiera. Przy ustalaniu wartości nieruchomości istotna jest wartość wyliczona przez rzeczoznawcę majątkowego a nie ta widniejąca w akcie notarialnym.

Co gdy wartość nieruchomości spadnie

Jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą, wartość nieruchomości uległa obniżeniu, a właściciel albo użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, może żądać od gminy odszkodowania równego obniżeniu wartości nieruchomości. O odszkodowanie może wystąpić, jeżeli nie skorzystał z prawa do odszkodowania, wykupienia nieruchomości, nie otrzymał nieruchomości zamiennej. Ponadto jeżeli zmiany w planie ograniczają lub wręcz uniemożliwiają prawidłowe korzystanie z nieruchomości jej właściciel może domagać się od gminy odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę  lub wykupienia nieruchomości lub jej części.

Czy Wy otrzymujecie rentę planistyczną? Na jakiej podstawie została Wam przyznana?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zapytać o wynagrodzenie na rozmowie o pracę?

Jak pytać o wynagrodzenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Rozmowa kwalifikacyjna jest przepustką do kariery. Samo otrzymanie na nią zaproszenia oznacza, że firma bierze pod uwagę Twoją kandydaturę i masz realne szanse na uzyskanie zatrudnienia. Niektóre oferty pracy nie są jednak godne zainteresowania, a przecież zdecydowanie się na współpracę z konkretną firmą jest wiążącą decyzją.

Dziewczyna się nie odzywa

Kobiety od zawsze były wielką zagadką mężczyzn. Niemal nigdy nie zachowywały się zgodnie z ich oczekiwaniami, albo zgodnie z tym, co w danej chwili wypadało, czy należało. To właśnie dlatego mężczyźni przy każdej nadarzającej się okazji starają się dowiedzieć, czego się po kobietach spodziewać i co w danej sytuacji oznacza ich konkretne zachowanie. Podobnie sytuacja wygląda już na początku znajomości, kiedy oboje ludzi poznaje się wzajemnie, a bardzo dużo z ich typowych dla charakteru i płci zachowań staje się dla nich nieodgadnioną zagadką ludzkości.

Zobacz też

Paznokcie na imprezę – stopy

Lato to czas, który sprzyja imprezom, także tym plenerowym. Wychodząc na dyskotekę czy koncert musimy pamiętać o starannie wypielęgnowanych dłoniach i dopasowanym do stroju manicure.

Pomysł na wakacje. Busem na Bałkany

Rok 2020 postawił pod dużym znakiem zapytania większość naszych planów wakacyjnych. Zamknięte granice, wstrzymane połączenia lotnicze i niepewność, która...

Zegarek – uniwersalne akcesorium

Zegarki znane są już od wielu wieków i towarzyszą człowiekowi każdego dnia - czy to wisząc na ścianie, czy...

Może Cię zainteresuje: