Zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego mogą spowodować zarówno obniżenie jak i wzrost wartości nieruchomości. Stosownie do art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel albo użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości, przy czym zbycie nieruchomości musi nastąpić przed upływem 5 lat od dnia wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Stawka renty planistycznej jest ustalana przez radę gminy, nie może ona jednak przekroczyć 30% wzrostu wartości nieruchomości. Co istotne, jeszcze przed zbyciem nieruchomości można uzyskać informację o wysokości renty, którą trzeba będzie uiścić, być może warto poczekać ze zbyciem nieruchomości do upływu 5 letniego okresu od wejścia w życie planu zagospodarowania. Jeżeli nieruchomość jest zbywana po upływie tego terminu, renty planistycznej się nie pobiera. Przy ustalaniu wartości nieruchomości istotna jest wartość wyliczona przez rzeczoznawcę majątkowego a nie ta widniejąca w akcie notarialnym.
Co gdy wartość nieruchomości spadnie
Jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą, wartość nieruchomości uległa obniżeniu, a właściciel albo użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, może żądać od gminy odszkodowania równego obniżeniu wartości nieruchomości. O odszkodowanie może wystąpić, jeżeli nie skorzystał z prawa do odszkodowania, wykupienia nieruchomości, nie otrzymał nieruchomości zamiennej. Ponadto jeżeli zmiany w planie ograniczają lub wręcz uniemożliwiają prawidłowe korzystanie z nieruchomości jej właściciel może domagać się od gminy odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę lub wykupienia nieruchomości lub jej części.
Czy Wy otrzymujecie rentę planistyczną? Na jakiej podstawie została Wam przyznana?