Emerytury Co to jest renta planistyczna?

Co to jest renta planistyczna?

-

Zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego mogą  spowodować zarówno obniżenie jak i wzrost wartości nieruchomości. Stosownie do art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel albo użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości, przy czym zbycie nieruchomości musi nastąpić przed upływem 5 lat od dnia wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Stawka renty planistycznej jest ustalana przez radę gminy, nie może ona jednak przekroczyć 30% wzrostu wartości nieruchomości. Co istotne, jeszcze przed zbyciem nieruchomości można uzyskać informację o wysokości renty, którą trzeba będzie uiścić, być może warto poczekać ze zbyciem nieruchomości do upływu 5 letniego  okresu od wejścia w życie planu zagospodarowania. Jeżeli nieruchomość jest zbywana po upływie tego terminu, renty planistycznej się nie pobiera. Przy ustalaniu wartości nieruchomości istotna jest wartość wyliczona przez rzeczoznawcę majątkowego a nie ta widniejąca w akcie notarialnym.

Co gdy wartość nieruchomości spadnie

Jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą, wartość nieruchomości uległa obniżeniu, a właściciel albo użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, może żądać od gminy odszkodowania równego obniżeniu wartości nieruchomości. O odszkodowanie może wystąpić, jeżeli nie skorzystał z prawa do odszkodowania, wykupienia nieruchomości, nie otrzymał nieruchomości zamiennej. Ponadto jeżeli zmiany w planie ograniczają lub wręcz uniemożliwiają prawidłowe korzystanie z nieruchomości jej właściciel może domagać się od gminy odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę  lub wykupienia nieruchomości lub jej części.

Czy Wy otrzymujecie rentę planistyczną? Na jakiej podstawie została Wam przyznana?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Domowe sposoby na migrenę

Czym migrena różni się od zwykłego bólu głowy? Co ją wywołuje? Jak sobie z nią radzić?

Zarobki w banku

Prezesi banków zarabiają miliony złotych. Ile zarabia w takim razie „pani w okienku”, obsługująca klienta, a ile analityk finansowy? Zdecydowanie mniej, ale w porównaniu do innych branż - nie jest źle!

Zobacz też

Jak dobrze wyjść na zdjęciach z imprezy?

Kiedy na imprezie pojawia się aparat, początkowo uciekamy przed blaskiem jego flesza, ale po paru głębszych łowimy go wzrokiem niczym najbardziej łakomy kąsek. Nasze umiłowanie obiektywu weryfikuje się następnego dnia, kiedy stajemy się posiadaczami imprezowych zdjęć, a nasze oblicze na nich nie wygląda zbyt wyraźnie.

Zegarki do 600 zł na prezent dla taty, chłopaka czy męża

Zegarek to jeden z najczęściej wybieranych prezentów świątecznych dla mężczyzn. Dobrej jakości czasomierz może służyć latami i stanowić ponadczasowy...

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Może Cię zainteresuje: