Ubezpieczenia Polisa posagowa co to jest, czy warto?

Polisa posagowa co to jest, czy warto?

-

Obecnie większość instytucji finansowych ma w swojej ofercie taką polisę posagową, od rodziców(lub dziadków czy chrzestnych) zależy jaki rodzaj ubezpieczenia wybiorą i jaką będą opłacali składkę. Polisa taka ma spełniać dwojaką rolę:

– w przypadku śmierci rodziców, dziecko które osiągnie pełnoletniość otrzyma sumę ubezpieczeniową, która będzie stanowić jego zabezpieczenie na przyszłość. Instytucja finansowa przejmie ponadto opłacanie składek i wypłaci opiekunowi dziecka regularną rentę;

– gdy nie wystąpi żadne nieszczęśliwe wydarzenie pieniądze także nie przepadają, ubezpieczyciel wypłaci dorosłemu już dziecku sumę ubezpieczeniową lub zyski narosłe z inwestowania części składek.

Polisa posagowa może być opłacona od razu, lub też możemy spłacać ją ratalnie, we wcześniej ustalonych odstępach czasu, w większości towarzystw kwota składki może być zwiększana w trakcie trwania umowy. Ważne aby przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdzić czy instytucja finansowa gwarantuje wypłatę zgromadzonego przez lata kapitału.

Po osiągnięciu określonego wieku młody człowiek jest uprawniony do otrzymania kwoty z ubezpieczenia, może otrzymać ją w całości na co decydują się przede wszystkim osoby chcące sfinansować swoją edukację lub otrzymywać wypłatę w formie ratalnej.

Waloryzacja polisy posagowej

W praktyce często pojawiają się problemy jak wyliczyć kwotę polisy na którą pieniądze były wpłacane przez wiele lat i czy podlega ona waloryzacji. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego wysokość sum ubezpieczenia należnych z tytułu umów ubezpieczeniowych-jako świadczenie pieniężne – podlega waloryzacji, nie ma jednak w przepisach dokładnych wytycznych jak wyliczyć zwaloryzowaną kwotę dlatego sądy mają tu spory zakres uznaniowości i do każdej sprawy podchodzą indywidualnie.

A czy Wy zabezpieczyliście swoje dzieci polisą posagową?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co warto zobaczyć w Meksyku?

Zaśnieżone szczyty, gęste dżungle i odizolowane pustynie – to tylko przykład tego, jak zróżnicowany jest Meksyk. Kojarzony z tequilą i sombrero kraj mieści wiele wspaniałych zabytków, na czele z pozostałościami cywilizacji Azteków, Majów i Indian Olmeca. Proponujemy, co zobaczyć podczas podróży po Meksyku.

Jak zarządzać wiedzą w organizacji?

Współcześnie uważa się, że podstawą rozwoju gospodarek są tzw. inteligentne przedsiębiorstwa. Ciągłe uczenie się organizacji wynika z kolei ze zmienności warunków funkcjonowania i konieczności dostosowania się do specyficznych wymagań odbiorców.

Zobacz też

Zgubiony paszport – co robić?

Za granicą przydarzyć nam się może wiele nieprzyjemnych sytuacji: od padnięcia ofiarą drobnego kieszonkowca, który okradnie nas jedynie z pieniędzy znajdujących się w kieszeni czy zegarka, po utratę całego portfela, zarówno z kartami bankomatowymi, jak i dokumentami. Jeżeli przebywamy w kraju, przy wjeździe do którego należy okazać paszport, sytuacja staje się wyjątkowo nieprzyjemna. Zamiast jednak tracić głowę, powinniśmy jak najszybciej zacząć działać. Co więc powinniśmy zrobić?

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: