Ubezpieczenia Polisa posagowa co to jest, czy warto?

Polisa posagowa co to jest, czy warto?

-

Obecnie większość instytucji finansowych ma w swojej ofercie taką polisę posagową, od rodziców(lub dziadków czy chrzestnych) zależy jaki rodzaj ubezpieczenia wybiorą i jaką będą opłacali składkę. Polisa taka ma spełniać dwojaką rolę:

– w przypadku śmierci rodziców, dziecko które osiągnie pełnoletniość otrzyma sumę ubezpieczeniową, która będzie stanowić jego zabezpieczenie na przyszłość. Instytucja finansowa przejmie ponadto opłacanie składek i wypłaci opiekunowi dziecka regularną rentę;

– gdy nie wystąpi żadne nieszczęśliwe wydarzenie pieniądze także nie przepadają, ubezpieczyciel wypłaci dorosłemu już dziecku sumę ubezpieczeniową lub zyski narosłe z inwestowania części składek.

Polisa posagowa może być opłacona od razu, lub też możemy spłacać ją ratalnie, we wcześniej ustalonych odstępach czasu, w większości towarzystw kwota składki może być zwiększana w trakcie trwania umowy. Ważne aby przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdzić czy instytucja finansowa gwarantuje wypłatę zgromadzonego przez lata kapitału.

Po osiągnięciu określonego wieku młody człowiek jest uprawniony do otrzymania kwoty z ubezpieczenia, może otrzymać ją w całości na co decydują się przede wszystkim osoby chcące sfinansować swoją edukację lub otrzymywać wypłatę w formie ratalnej.

Waloryzacja polisy posagowej

W praktyce często pojawiają się problemy jak wyliczyć kwotę polisy na którą pieniądze były wpłacane przez wiele lat i czy podlega ona waloryzacji. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego wysokość sum ubezpieczenia należnych z tytułu umów ubezpieczeniowych-jako świadczenie pieniężne – podlega waloryzacji, nie ma jednak w przepisach dokładnych wytycznych jak wyliczyć zwaloryzowaną kwotę dlatego sądy mają tu spory zakres uznaniowości i do każdej sprawy podchodzą indywidualnie.

A czy Wy zabezpieczyliście swoje dzieci polisą posagową?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kiedy i jak wystąpić o podział majątku?

Podział majątku po rozwodzie to najczęściej długie i mozolne postępowanie, które jest stresujące dla obydwu stron. Jak przeprowadzić taki podział sprawnie i bez komplikaci?

Jak napisać wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty, określane jest często przedsądowym, gdyż poprzedza skierowanie sprawy do sądu i ma nakłonić nierzetelnego kontrahenta do uregulowania zaległych należności. Wezwanie do zapłaty ma najczęściej formę pisemną i jest zwykle przesyłane do dłużnika listownie. Brak uregulowania zaległych płatności skłania niekiedy do wysłania ostatecznego wezwania do zapłaty. Jak powinno zostać sporządzone skuteczne wezwanie do zapłaty? Podajemy kluczowe wskazówki.

Zobacz też

Jak pić bruderszaft?

Użytkownicy języka angielskiego nie muszą martwić się o zasady tytułowania osób. Niezależnie od wieku i rangi, zwracają się do siebie po imieniu. Z kolei bogactwo języka polskiego niekiedy wzbudza wątpliwości, jak powinniśmy tytułować drugą osobę. Mamy tytuły służbowe, naukowe, dyplomatyczne, a także honorowe… Aby pominąć je w nieoficjalnych kontaktach, wystarczy zaproponować komuś przejście na „ty”. Czasem wystarczy tylko uścisk dłoni i wymówienie na głos swoich imion. Niektóre sytuacje jednak wymagają wypicia bruderszaftu.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: