Obecnie większość instytucji finansowych ma w swojej ofercie taką polisę posagową, od rodziców(lub dziadków czy chrzestnych) zależy jaki rodzaj ubezpieczenia wybiorą i jaką będą opłacali składkę. Polisa taka ma spełniać dwojaką rolę:

– w przypadku śmierci rodziców, dziecko które osiągnie pełnoletniość otrzyma sumę ubezpieczeniową, która będzie stanowić jego zabezpieczenie na przyszłość. Instytucja finansowa przejmie ponadto opłacanie składek i wypłaci opiekunowi dziecka regularną rentę;

– gdy nie wystąpi żadne nieszczęśliwe wydarzenie pieniądze także nie przepadają, ubezpieczyciel wypłaci dorosłemu już dziecku sumę ubezpieczeniową lub zyski narosłe z inwestowania części składek.

Polisa posagowa może być opłacona od razu, lub też możemy spłacać ją ratalnie, we wcześniej ustalonych odstępach czasu, w większości towarzystw kwota składki może być zwiększana w trakcie trwania umowy. Ważne aby przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdzić czy instytucja finansowa gwarantuje wypłatę zgromadzonego przez lata kapitału.

Po osiągnięciu określonego wieku młody człowiek jest uprawniony do otrzymania kwoty z ubezpieczenia, może otrzymać ją w całości na co decydują się przede wszystkim osoby chcące sfinansować swoją edukację lub otrzymywać wypłatę w formie ratalnej.

Waloryzacja polisy posagowej

W praktyce często pojawiają się problemy jak wyliczyć kwotę polisy na którą pieniądze były wpłacane przez wiele lat i czy podlega ona waloryzacji. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego wysokość sum ubezpieczenia należnych z tytułu umów ubezpieczeniowych-jako świadczenie pieniężne – podlega waloryzacji, nie ma jednak w przepisach dokładnych wytycznych jak wyliczyć zwaloryzowaną kwotę dlatego sądy mają tu spory zakres uznaniowości i do każdej sprawy podchodzą indywidualnie.

A czy Wy zabezpieczyliście swoje dzieci polisą posagową?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here