Budowa domu Chemia techniczna w budownictwie

Chemia techniczna w budownictwie

-

Chemia techniczna to dział, który zajmuje się tworzeniem odpowiednich środków chemicznych. Ale do czego są one odpowiednie? Zadaniem takich chemikaliów jest konserwacja maszyn i urządzeń oraz utrzymanie ruchu i przebiegu produkcji. Stosuje się je do aktualnej eksploatacji narzędzi. Wspomagają prace budowalne, a także wykończeniowe. Dodatkowo wiele produktów, należących do chemii technicznej, używa się w życiu codziennym, podczas remontów czy jakiś drobnych napraw.

Jak wykorzystywana jest chemia techniczna?

Chemia techniczna jest przede wszystkim wykorzystywana przemyśle, elektronice oraz motoryzacji, a także budownictwie. Przykładami produktów chemii technicznej są wyroby antykorozyjne, farby, zmywacze, smary czy kleje. Rodzaj używanego preparatu zależny jest od dziedziny, która z niego korzysta. Budownictwo skupia się na stosowaniu różnych odmian klei.

Jakie rodzaje klei wyróżniamy?

klej elastyczny

Jednym z przykładów jest klej elastyczny. Służy on utwierdzeniu płytek, mozaiki ceramicznej do określonego podłoża. Można nim mocować również kamienie naturalne. Rodzajem powierzchni mogą być podłogi oraz ściany, czyli płaszczyzna pozioma, a także pionowa. Można sklasyfikować kleje ze względu na parametry techniczne, a mianowicie na:

1) normalnie wiążące

2) o podwyższonych parametrach.

Kleje elastyczne cechują się dużą przyczepnością do podłoża. Dodatkowo większość z nich jest mrozoodporna i wodoodporna. Istotnym parametrem kleju jest jego elastyczność. Dzięki tym cechom można je stosować na podłogach, tarasach oraz powierzchniach z ogrzewaniem podłogowym. Aby wiedzieć czy klej jest odpowiedni do danego podłoża należy sprawdzić czy ma adekwatne właściwości.

klej epoksydowy

Przygotowanie prawidłowo powierzchni i zaprawy to podstawa przy zastosowaniu kleju elastycznego. Ważne jest, aby podłoże było czyste, równe oraz suche. Prace powinno się wykonywać przy warunkach atmosferycznych od +5 °C do +25 °C. Zastosowanie się do zaleceń producenta daje potwierdzenie wykonania zadania przez klej elastyczny.

W budownictwie szerokie zastosowanie ma klej epoksydowy. Można używać go między innymi do kamienia, metalu, drewna czy betonu. Klej epoksydowy to klej żywiczny. Może być dwuskładnikowy lub jednoskładnikowy. Warto pamiętać, że jest bardzo wytrzymały mechaniczne, a także odporny na niekorzystne bodźce. Klej epoksydowy wytrzymuje w skrajnych temperaturach, a dokładniej mówiąc od -40 °C do + 130 °C. Utwardza się go na gorąco. Może on zastygać w kilka minut, ale również przez kilkadziesiąt godzin. Ze względu na łatwość łączenia klei epoksydowych powstają różne mieszanki żywic epoksydowych.

Chemia przemysłowa wyprzedaż

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zarobki w kinie

Pracę w kinie wybierają przede wszystkim ludzie młodzi, bez doświadczenia zawodowego. Dlaczego? System zmianowy i możliwość pracy na 1/2 lub 1/4 etatu sprawia, że uczniowie i studenci mogą pogodzić pracę z obowiązkami w szkole bądź na uczelni. Dodatkowym wabikiem jest możliwość oglądania za darmo filmów. Jak natomiast wygląda kwestia zarobków? Czy są one atrakcyjne?

Jak czyścić akwarium?

Czyszczenie i sprzątanie może okazać się trudne dla tych, którzy nie wiedzą, w jaki sposób należy to zrobić i od czego zacząć. Wystarczy więc poznać parę zasad i wszystko może okazać się łatwiejsze niż myślisz!

Zobacz też

Kanasta – zasady gry

Kanasta to gra karciana, w której brać udział mogą 2-4 osoby jednocześnie. Każdy z uczestników gry otrzymuje na początek 15 kart. Reszta kart z talii tworzy stos zakryty. Do gry potrzebny jest też drugi, odkryty stos kart, który rozpoczyna pierwsza kart ze stosu zakrytego (odkrywa się ją na początku gry).

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: