chemia techniczna

Chemia techniczna to dział, który zajmuje się tworzeniem odpowiednich środków chemicznych. Ale do czego są one odpowiednie? Zadaniem takich chemikaliów jest konserwacja maszyn i urządzeń oraz utrzymanie ruchu i przebiegu produkcji. Stosuje się je do aktualnej eksploatacji narzędzi. Wspomagają prace budowalne, a także wykończeniowe. Dodatkowo wiele produktów, należących do chemii technicznej, używa się w życiu codziennym, podczas remontów czy jakiś drobnych napraw.

Jak wykorzystywana jest chemia techniczna?

Chemia techniczna jest przede wszystkim wykorzystywana przemyśle, elektronice oraz motoryzacji, a także budownictwie. Przykładami produktów chemii technicznej są wyroby antykorozyjne, farby, zmywacze, smary czy kleje. Rodzaj używanego preparatu zależny jest od dziedziny, która z niego korzysta. Budownictwo skupia się na stosowaniu różnych odmian klei.

Jakie rodzaje klei wyróżniamy?

klej elastyczny

Jednym z przykładów jest klej elastyczny. Służy on utwierdzeniu płytek, mozaiki ceramicznej do określonego podłoża. Można nim mocować również kamienie naturalne. Rodzajem powierzchni mogą być podłogi oraz ściany, czyli płaszczyzna pozioma, a także pionowa. Można sklasyfikować kleje ze względu na parametry techniczne, a mianowicie na:

1) normalnie wiążące

2) o podwyższonych parametrach.

Kleje elastyczne cechują się dużą przyczepnością do podłoża. Dodatkowo większość z nich jest mrozoodporna i wodoodporna. Istotnym parametrem kleju jest jego elastyczność. Dzięki tym cechom można je stosować na podłogach, tarasach oraz powierzchniach z ogrzewaniem podłogowym. Aby wiedzieć czy klej jest odpowiedni do danego podłoża należy sprawdzić czy ma adekwatne właściwości.

klej epoksydowy

Przygotowanie prawidłowo powierzchni i zaprawy to podstawa przy zastosowaniu kleju elastycznego. Ważne jest, aby podłoże było czyste, równe oraz suche. Prace powinno się wykonywać przy warunkach atmosferycznych od +5 °C do +25 °C. Zastosowanie się do zaleceń producenta daje potwierdzenie wykonania zadania przez klej elastyczny.

W budownictwie szerokie zastosowanie ma klej epoksydowy. Można używać go między innymi do kamienia, metalu, drewna czy betonu. Klej epoksydowy to klej żywiczny. Może być dwuskładnikowy lub jednoskładnikowy. Warto pamiętać, że jest bardzo wytrzymały mechaniczne, a także odporny na niekorzystne bodźce. Klej epoksydowy wytrzymuje w skrajnych temperaturach, a dokładniej mówiąc od -40 °C do + 130 °C. Utwardza się go na gorąco. Może on zastygać w kilka minut, ale również przez kilkadziesiąt godzin. Ze względu na łatwość łączenia klei epoksydowych powstają różne mieszanki żywic epoksydowych.

Chemia przemysłowa wyprzedaż

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here