Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /usr/home/rmenkala23/domains/teczka.pl/public_html/index.php:2) in /usr/home/rmenkala23/domains/teczka.pl/public_html/wp-includes/feed-rss2.php on line 8 Polacy za granicą – Teczka.pl https://teczka.pl Darmowe porady, zrób to sam, krok po kroku Wed, 08 May 2024 13:20:00 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.25 Jak przeprowadzić się do innego kraju? Niezbędne wskazówki https://teczka.pl/polacy-za-granica/jak-przeprowadzic-sie-do-innego-kraju-niezbedne-wskazowki/ https://teczka.pl/polacy-za-granica/jak-przeprowadzic-sie-do-innego-kraju-niezbedne-wskazowki/#respond Tue, 22 Feb 2022 09:51:40 +0000 https://teczka.pl/?p=1251178 Są osoby, które marzą o zamieszkaniu nie tyle w innym mieście, ile nawet w innym kraju. Bywa bowiem i tak, że niekoniecznie czujemy się dobrze w miejscu, w którym aktualnie żyjemy. Z wielu względów rezygnujemy jednak z takich dalekosiężnych planów. Boimy się nie tylko tego, że w nowej lokalizacji nie damy sobie rady, ale przeraża […]

Artykuł Jak przeprowadzić się do innego kraju? Niezbędne wskazówki pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
Są osoby, które marzą o zamieszkaniu nie tyle w innym mieście, ile nawet w innym kraju. Bywa bowiem i tak, że niekoniecznie czujemy się dobrze w miejscu, w którym aktualnie żyjemy. Z wielu względów rezygnujemy jednak z takich dalekosiężnych planów. Boimy się nie tylko tego, że w nowej lokalizacji nie damy sobie rady, ale przeraża nas też wizja przenoszenia całego swojego dobytku w obce miejsce. Z tego artykułu dowiesz się, co możesz zrobić, aby przygotować się na taką podróż.

Przeprowadzki międzynarodowe – jak się do nich przygotować?

Przeprowadzki międzynarodowe mogą wiązać się z dodatkowym stresem, a nawet strachem. Często przeraża nas sam fakt zmiany otoczenia na takie, które znacząco różni się od naszej dotychczasowej sytuacji. Trudna może być dla nas bariera językowa. Dlatego im wcześniej zaczniesz uczyć się nowego języka lub powtarzać poznane wcześniej słówka, tym lepiej dla Ciebie.

Przed wyjazdem postaraj się także o ograniczenie posiadanych rzeczy. Niektóre z nich mogą się wydać na miejscu kompletnie niepotrzebne, natomiast dla Ciebie będzie wyzwaniem odpowiednie ich spakowanie i przetransportowanie. Część przedmiotów możesz sprzedać, oddać, wyrzucić lub pozostawić na przechowanie. Wybór należy do Ciebie. Pamiętaj, że bardzo często im mniej rzeczy zabierasz, tym mniej masz ich do rozpakowania już na miejscu, a może się przecież okazać, że wynajmowany bądź zakupiony metraż wcale nie należy do największych.

O czym pamiętać przy przeprowadzce za granice?

Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, jeżeli przeprowadzasz się za granicę, to przygotowanie odpowiednich dokumentów. Powinno być ich jak najwięcej. Postaraj się uzyskać kopię niektórych z nich przetłumaczone na język kraju, do którego wyjeżdżasz. To znacząco ułatwi Ci późniejsze formalności. Zwróć też uwagę na to, czego może wymagać od Ciebie Twój przyszły pracodawca.

Jeżeli przeprowadzasz się razem z innymi członkami rodziny, to postaraj się pomóc im w kompletowaniu dokumentów. Jeżeli jednak mowa o dzieciach czy zwierzętach, to obowiązek przygotowania najważniejszych papierów należy do Ciebie.

Przeprowadzki międzynarodowe – profesjonalny przewóz rzeczy

Dla wielu z nas największą obawą jest sam przewóz rzeczy. Martwimy się o to, że zostaną one nieodpowiednio zabezpieczone lub zaginą podczas transportu. Sami również nie chcemy podejmować się tego zadania, ponieważ konieczne jest posiadanie dużego samochodu. Co zatem możemy zrobić? Oczywiście zdarzają się przypadki, kiedy to korzystamy z usług naszych znajomych bądź rodziny. Lepiej jednak wykorzystać taką pomoc w przypadku przeprowadzek krajowych. Przy wyjazdach za granicę musimy mieć pewność, że dobytek zostanie bezpiecznie przewieziony przez granice.

Jeżeli chcesz skorzystać z profesjonalnych usług firmy, która cieszy się szczególnie dobrymi opiniami wśród klientów, sprawdź warunki przedstawiane przez Fortis Przeprowadzki (https://fortis-przeprowadzki.pl/przeprowadzki/miedzynarodowe). Na stronie znajdziesz niezbędne informacje, dzięki którym przekonasz się, że warto powierzyć tak ważne zadanie w ręce specjalistów.

Artykuł Jak przeprowadzić się do innego kraju? Niezbędne wskazówki pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/polacy-za-granica/jak-przeprowadzic-sie-do-innego-kraju-niezbedne-wskazowki/feed/ 0
Wyprowadzka za granicę – kwestia dokumentów https://teczka.pl/polacy-za-granica/wyprowadzka-za-granice-kwestia-dokumentow/ https://teczka.pl/polacy-za-granica/wyprowadzka-za-granice-kwestia-dokumentow/#respond Tue, 15 Feb 2022 13:11:36 +0000 https://teczka.pl/?p=1251150 Czasami decydujemy się na przeprowadzkę za granicę nawet nie znając języka kraju, w którym będziemy mieszkać. Sen z powiek może spędzać wtedy kwestia przetłumaczenia dokumentów. Jakie dokumenty warto przetłumaczyć przed wyprowadzką i jak się za to zabrać? Przeprowadzka za granicę to nie przelewki. Wiąże się z ogromną liczbą spraw do załatwienia, ale nie wszystkim przyjdzie […]

Artykuł Wyprowadzka za granicę – kwestia dokumentów pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
Czasami decydujemy się na przeprowadzkę za granicę nawet nie znając języka kraju, w którym będziemy mieszkać. Sen z powiek może spędzać wtedy kwestia przetłumaczenia dokumentów. Jakie dokumenty warto przetłumaczyć przed wyprowadzką i jak się za to zabrać?

Przeprowadzka za granicę to nie przelewki. Wiąże się z ogromną liczbą spraw do załatwienia, ale nie wszystkim przyjdzie na myśl, że konieczne może być także przetłumaczenie dokumentów. O jakie dokumenty tutaj chodzi?

Curiculum Vitae

Zmiana miejsca zamieszkania na zagraniczne będzie się zazwyczaj wiązała z poszukiwaniem nowej pracy. W związku z tym, na start przyda nam się perfekcyjnie przełożone CV. Nawet jeśli ogólnie znamy już język, przetłumaczenie go może okazać się zadaniem trudnym. Warto więc zdać się tutaj na profesjonalistę, który precyzyjnie będzie w stanie oddać szczegóły faktów na temat naszej edukacji i pracy. Dobrze będzie poszukać tłumacza dokumentów .pdf online.

Świadectwa pracy od dotychczasowych pracodawców

Jako że w CV będziemy prawdopodobnie chwalić się dotychczasowymi pracodawcami, warto do niego dołożyć także przetłumaczone kopie świadectw pracy. Dzięki nim udowodnimy, że nie dodaliśmy poszczególnych wpisów do niego bezpodstawnie, a przy okazji może zapunktujemy tym, że np. rzadko byliśmy na absencji chorobowej. Sprawdź, jak wygląda tłumaczenie uwierzytelnione w różnych krajach europejskich.

Świadectwa szkolne, akademickie oraz dyplomy i certyfikaty ukończonych kursów

Tutaj sprawa ma się tak samo jak że świadectwami pracy. Warto przetłumaczyć przynajmniej najważniejsze dowody naszej edukacji, aby w razie potrzeby pracodawca mógł upewnić się co do naszych osiągnąć w uczelni i szkole. Tu także warto wybrać profesjonalnego tłumacza, ponieważ akademickie słownictwo może być dość zawiłe. Jeśli chodzi zaś o certyfikaty, nieraz mogą być w nich trudne pojęcia branżowe.

Akt ślubu, akty urodzenia dzieci

Zbaczając z tematu pracy, warto zająć się też życiem rodzinnym. Dlaczego niezbędne mogą być przetłumaczenie takich dokumentów, jak akt ślubu? Czasami przed obcojęzycznym urzędem trzeba będzie udowodnić pozostawanie w związku małżeńskim. W wielu krajach Unii Europejskiej (i nie tylko ich) rodzice mogą liczyć na świadczenie socjalne z tytułu posiadania dziecka. Aby je udowodnić, niezbędne będą ich akty urodzenia, najlepiej od razu przetłumaczone. To dokumenty urzędowe, dlatego trzeba tutaj koniecznie zatrudnić tłumacza przysięgłego. Sprawdź, czym różni się tłumaczenie przysięgłe od zwykłego.

Dokumentacja medyczna

Ostatnimi niezwykle istotnymi dokumentami do przetłumaczenia jest wszelka dokumentacja medyczna. Jeśli leczenie trzeba będzie kontynuować zagranicą, lekarze na miejscu powinni móc dowiedzieć się, jak z chorobą obchodzili się ich polscy odpowiednicy. Nieprzetłumaczenie lub złe przetłumaczenie dokumentacji medycznej to proszenie się o późniejsze problemy zdrowotne.

Jest kilka dokumentów, bez których przetłumaczenie przy przeprowadzce zagranicę trudno się obejść. Warto w to zainwestować i zatrudnić profesjonalistę, żeby później nie żałować i nie musieć załatwiać wszystkiego już na miejscu. Możesz poszukać np. tłumacza dokumentów pdf online, aby maksymalnie ułatwić wszystkie procedury.

Dowiedz się, o czym należy pamiętać, zlecając tłumaczenia przysięgłe: https://shareinfo.pl/zlecenie-tlumaczen-przysieglych-o-czym-nalezy-pamietac/

Artykuł Wyprowadzka za granicę – kwestia dokumentów pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/polacy-za-granica/wyprowadzka-za-granice-kwestia-dokumentow/feed/ 0
Kiedy i jak można ubiegać się o zasiłek rodzinny w Szwecji? https://teczka.pl/polacy-za-granica/kiedy-i-jak-mozna-ubiegac-sie-o-zasilek-rodzinny-w-szwecji/ https://teczka.pl/polacy-za-granica/kiedy-i-jak-mozna-ubiegac-sie-o-zasilek-rodzinny-w-szwecji/#respond Wed, 13 Mar 2013 13:15:05 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10493 Posiadanie rodziny przez pracowników, a także prowadzących działalność gospodarczą uprawnia w określonych sytuacjach do ubiegania się o świadczenia rodzinne w Szwecji. Zagadnieniem tym powinni szczególnie zainteresować się Polacy mieszkający i pracujący w Szwecji, gdyż zasiłki rodzinne są tam znacznie wyższe niż w naszym kraju.

Artykuł Kiedy i jak można ubiegać się o zasiłek rodzinny w Szwecji? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Przepisy unijne a świadczenia rodzinne

Przepisy unijne zobowiązują kraje członkowskie do koordynacji wypłaty świadczeń na dziecko lub dzieci, w związku z czym rodzina nie może zostać pozbawiona zasiłku, ale też nie może otrzymywać podwójnych świadczeń. Jeżeli rodzice zamieszkują w różnych krajach, pierwszym płatnikiem zasiłku na dziecko jest zawsze jedno z nich (np. Polska), ale jeżeli w drugim z krajów (np. w Szwecji) zasiłek jest wyższy, to drugi kraj wypłaca różnicę.

W jakich sytuacjach Szwecja jest pierwszym, a w jakich drugim płatnikiem zasiłku na dziecko?

Szwecja wypłaca zasiłek na dziecko jako pierwszy kraj, jeżeli:
1. Cała rodzina zamieszkuje w Szwecji;
2. Jedno z rodziców pozostaje w stosunku pracy w Szwecji, drugie pracuje w Polsce, a dziecko mieszka w Szwecji;
3. Jedno z rodziców pozostaje w stosunku pracy w Szwecji, drugie nie pracuje w Polsce, a dziecko mieszka w Szwecji lub w Polsce. Należy nadmienić, że jeżeli dziecko i drugi z rodziców mieszkają w Polsce, niezbędne jest przedstawienie:
a) aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub jego kserokopii z uwierzytelnieniem instytucji wystawiającej dokument;
b) aktu małżeństwa lub jego kserokopii z uwierzytelnieniem instytucji wystawiającej dokument;
c) zaświadczenie o zameldowaniu każdego z członków rodziny.

Szwecja jest drugim płatnikiem zasiłku, czyli wypłaca różnicę pomiędzy zasiłkiem wypłacanym w Polsce a wysokością zasiłku w Szwecji, jeżeli jedno z rodziców pracuje w Szwecji, drugie pracuje w Polsce, a dziecko mieszka w Polsce.

Jak ubiegać się o zasiłek rodzinny w Szwecji i ile on wynosi?

Aby otrzymać świadczenie, należy dokonać rejestracji w lokalnym oddziale Kasy chorych (Försäkringskassa), która prowadzi dalsze postępowanie, jeżeli dziecko ma szwedzki PESEL. Zasiłek przysługuje od pierwszego dnia podjęcia zatrudnienia lub rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Dziecko, na które przysługuje zasiłek, nie może mieć więcej niż 16 lat. Kwota zasiłku rodzinnego to 1050 kr., zaś na drugie i kolejne dziecko przysługuje premia.

Dodatkowe informacje można uzyskać w broszurze wydanej przez Försäkringskassa: „Familjeförmaner inom EU” lub dzwoniąc na numer 0771 524012 oddziału Försäkringskassa – EU. Oddział jest czynny codziennie w godzinach od 10.00 do 12.00

Czy znacie kogoś korzystającego z zasiłków rodzinnych za granicą? Opowiedzcie o swoich doświadczeniach.
Źródło:
1. Anna Żynis, Świadczenia rodzinne w Szwecji – część I – zasiłek na dziecko, poloniainfo.se, dostępny w Internecie: www.poloniainfo.se/artykul.php?id=1036.

Artykuł Kiedy i jak można ubiegać się o zasiłek rodzinny w Szwecji? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/polacy-za-granica/kiedy-i-jak-mozna-ubiegac-sie-o-zasilek-rodzinny-w-szwecji/feed/ 0
Kto może się ubiegać o zasiłek dla bezrobotnych w Szwecji? https://teczka.pl/polacy-za-granica/kto-moze-sie-ubiegac-o-zasilek-dla-bezrobotnych-w-szwecji/ https://teczka.pl/polacy-za-granica/kto-moze-sie-ubiegac-o-zasilek-dla-bezrobotnych-w-szwecji/#respond Wed, 13 Mar 2013 09:58:44 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10489 Decydując się na podjęcie pracy czy to w kraju, czy za granicą jesteśmy równocześnie narażeni na ryzyko jej utraty. Istotne w tym kontekście staje się zatem zagadnienie świadczeń dla osób pozostających bez pracy. Czym charakteryzuje się system świadczeń na wypadek utraty pracy w Szwecji? Kto w Szwecji może liczyć na zasiłek dla bezrobotnych?

Artykuł Kto może się ubiegać o zasiłek dla bezrobotnych w Szwecji? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Charakterystyka szwedzkiego systemu świadczeń dla bezrobotnych

Rozwiązania w zakresie wspierania osób bezrobotnych w Szwecji odbiegają od tych przyjętych w większości krajów europejskich. Zasadnicza różnica dotyczy istnienia poza świadczeniami podstawowymi także możliwości dobrowolnego ubezpieczenia na wypadek bezrobocia.

Ubezpieczenie od utraty pracy obejmuje zatem dwa elementy:
ubezpieczenie podstawowe, w tym przypadku wypłacana kwota zasiłku wynosi maksymalnie 320 koron dziennie przez 5 dni w tygodniu;
dobrowolne uzupełniające ubezpieczenie od utraty dochodów. Aby ubezpieczyć się w ten sposób, niezbędne jest członkostwo lub przynależność do kasy bezrobotnych, a więc tzw. arbetslöshetskassa (a-kassan). Otrzymywana wysokość zasiłku to maksymalnie 680 koron dziennie.

Uzyskanie zasiłku z tytułu dobrowolnego ubezpieczenia od utraty dochodów, jak już wspomniano, wymaga uczestnictwa w kasie bezrobotnych oraz pozostawania w tym okresie w stosunku pracy. Warto podkreślić, że zasiłki dla bezrobotnych podlegają opodatkowaniu.

Jakie warunki należy spełnić aby ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych?

Aby otrzymać zasiłek dla pozostających bez pracy, należy:
– posiadać status osoby bezrobotnej w pełnym lub niepełnym wymiarze;
– być zdolnym do pracy i gotowym do jej podjęcia w wymiarze przynajmniej trzech godzin na dzień i przynajmniej siedemnastu godzin na tydzień;
– wykazywać się gotowością do przyjęcia odpowiedniej oferty pracy;
– zarejestrować się jako osoba poszukująca pracy w publicznym biurze pośrednictwa pracy;
– uczestniczyć w tworzeniu własnego planu działania na rzecz uzyskania zatrudnienia we współpracy z biurem pośrednictwa pracy;
– aktywnie poszukiwać pracy.

Aby ubiegać się o zasiłek, konieczne jest pozostawanie w stosunku pracy przez 6 miesięcy (przynajmniej 70 godzin miesięcznie lub przynajmniej 450 godzin w ciągłym okresie 6 miesięcy w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed bezrobociem).

Zasiłek można otrzymywać przez maksymalnie 300 dni zasiłkowych.

Czy ubiegaliście się o zasiłek dla bezrobotnych w Szwecji? Opowiedzcie o tym.

Artykuł Kto może się ubiegać o zasiłek dla bezrobotnych w Szwecji? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/polacy-za-granica/kto-moze-sie-ubiegac-o-zasilek-dla-bezrobotnych-w-szwecji/feed/ 0
Kto może ubiegać się o zasiłek rodzinny w Austrii? https://teczka.pl/polacy-za-granica/kto-moze-ubiegac-sie-o-zasilek-rodzinny-w-austrii/ https://teczka.pl/polacy-za-granica/kto-moze-ubiegac-sie-o-zasilek-rodzinny-w-austrii/#respond Wed, 13 Mar 2013 09:42:28 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10487 Zasiłek rodzinny w Austrii to Familienbeihilfe. Przysługuje on rodzicom pod warunkiem, że ich dzieci spełniają określone warunki (jednym z zasadniczych kryteriów jest wiek dziecka). Kto zatem może ubiegać się o zasiłek rodzinny w Austrii? Jaka jest wysokość Familienbeihilfe? Czy zasiłek rodzinny w Austrii wypłacany jest w każdym miesiącu?

Artykuł Kto może ubiegać się o zasiłek rodzinny w Austrii? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Komu przysługuje prawo do uzyskania zasiłku rodzinnego?

Świadczenie to mogą uzyskać rodzice, których dzieci nie ukończyły 18 roku życia. O Familienbeihilfe mogą ubiegać się również rodzice dzieci, które ukończyły 18 rok życia, jeżeli są w trakcie nauki, praktyk, studiów. Prawo do zasiłku utrzymują także rodzice pełnoletnich dzieci pod warunkiem, że ukończyły one studia planowo, z pozytywnym wynikiem. Prawo do zasiłku rodzinnego w Austrii mają rodzice kształcących się dzieci do momentu ukończenia przez nie 26 roku życia, a w określonych przypadkach do ukończenia 27 lat.

Wysokość zasiłku rodzinnego

Miesięczna wysokość zasiłku rodzinnego jest uzależniona od tego, w jakim wieku jest dziecko oraz od liczby dzieci i wynosi odpowiednio:

a) W przypadku jednego dziecka:
– 105.4 Euro na dziecko od 0 do 3 lat;
– 112.7 Euro na dziecko od 3 do 10 lat;
– 130.9 Euro na dziecko od 10 do 18 lat;
– 152.7 Euro na dziecko od 19 do 26 lat.
b) W przypadku dwójki dzieci:
– 118.2    Euro na dziecko od 0 do 3 lat;
– 125.5    Euro na dziecko od 3 do 10 lat;
– 143.7    Euro na dziecko od 10 do 18 lat;
– 165.5 Euro na dziecko od 19 do 26 lat.
c) W przypadku trójki dzieci:
– 140.4    Euro na dziecko od 0 do 3 lat;
– 147.7    Euro na dziecko od 3 do 10 lat;
– 165.9    Euro na dziecko od 10 do 18 lat;
– 187.7 Euro na dziecko od 19 do 26 lat.
d) W przypadku czwórki dzieci:
– 155.4 Euro na dziecko od 0 do 3 lat;
– 162.7 Euro na dziecko od 3 do 10 lat;
– 180.9 Euro na dziecko od 10 do 18 lat;
– 202.7 Euro na dziecko od 19 do 26 lat.

Na każde kolejne dziecko zasiłek rodzinny jest powiększany o 50 euro. Jeżeli dziecko jest niepełnosprawne, wysokość Familienbeihilfe zwiększa się o 138,30 Euro. W przypadku głębokiego upośledzenia wymagane jest przedłożenie zaświadczenia lekarskiego o stopniu upośledzenia w Finanzamt. W oparciu o takie zaświadczenie Finanzamt określa wysokość świadczenia.

Jak często wypłacany jest zasiłek rodzinny w Austrii?

Familienbeihilfe wypłacany jest co drugi miesiąc, przyznaje się go zatem 6 razy w ciągu roku. Finanzamt we wrześniu wypłaca podwojony zasiłek (tzw. trzynastka). Dodatkowo wypłacane jest do zasiłku 58,40 Euro. Począwszy od 2009 r. razem z zasiłkiem wypłacany jest Kinderabsetzbetrag, tzn. dodatek do zasiłku, który podlega opodatkowaniu i dotyczy świadczeń związanych z utrzymaniem dzieci.

Czy staraliście się o zasiłek rodzinny w Austrii? Opowiedzcie o tym.

Źródło:
1. Zasiłek rodzinny – Familienbeihilfe, perfectazwrotpodatku.pl, dostępny w Internecie: www.perfectazwrotpodatku.pl/austria/zasilek-rodzinny.html.

Artykuł Kto może ubiegać się o zasiłek rodzinny w Austrii? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/polacy-za-granica/kto-moze-ubiegac-sie-o-zasilek-rodzinny-w-austrii/feed/ 0
Podatek dochodowy w Austrii – zwrot, ulgi. https://teczka.pl/polacy-za-granica/podatek-dochodowy-w-austrii-zwrot-ulgi/ https://teczka.pl/polacy-za-granica/podatek-dochodowy-w-austrii-zwrot-ulgi/#respond Wed, 13 Mar 2013 09:33:42 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10486 W systemie podatkowym Austrii przewidziana jest możliwość zwrotu nadpłaconego podatku, a także ulgi podatkowe. O zwrot nadpłaty podatku dochodowego za legalną pracę w Austrii można ubiegać się nawet do 5 lat wstecz. Tymczasem ulgi dotyczą głównie podatników, którzy pobierali zasiłek rodzinny (Familienbeihilfe). Dowiedz się, jakie są warunki zwrotu podatku oraz jakie ulgi podatkowe przewiduje prawo podatkowe w Austrii.

Artykuł Podatek dochodowy w Austrii – zwrot, ulgi. pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Zwrot podatku

Prawo podatkowe w Austrii jest zbliżone do niemieckiego i zawiera jednocześnie elementy podobieństwa z polskim prawem podatkowym. System podatkowy podlega zatem bardzo podobnym zasadom. Wysokość dochodów i pobranych zaliczek na podatek potwierdza dokument podatkowy Lohnzettel.

W zakresie zwrotu podatku możliwe są następujące sytuacje:
– gdy pobyt i legalna praca w Austrii trwała do 6 miesięcy (183 dni), można uzyskać całość potrąconego podatku;
– jeżeli podatnik mieszka i pracuje w Austrii dłużej niż 6 miesięcy, warunkiem odzyskania nadpłaconego podatku jest uzyskanie w danym roku podatkowym 90 % dochodów na terenie Austrii;

Aby otrzymać zwrot podatku, konieczne jest przedłożenie karty podatkowej Lohnzettel (druk L16) do austriackiego urzędu podatkowego. Procedura zwrotu podatku trwa od 3 do 6 miesięcy. Warto dodać, że rozliczenia podatku dochodowego w Austrii dokonuje się na formularzu L1 (ArbeitnehmerInnenveranlagung) lub w przypadku uzyskiwania dodatkowych dochodów – np. z umowy zlecenia, umowy najmu, umowy o dzieło, które przekraczają 730 euro – wypełnia się deklarację E1. W każdym przypadku składa się tylko jedną z tych dwóch deklaracji. Termin rozliczenia upływa 30.04. danego roku.

Ulgi podatkowe:
– Mehrkindzuschlag w wysokości 36,4 euro miesięcznie na dziecko, jeżeli rodzice pobierają zasiłek na co najmniej 3 dzieci, a ich dochody nie przekraczają 55 000 euro;
– Kinderfreibetrag – 220 euro rocznie, gdy na dziecko pobierany był zasiłek przez minimum 6 miesięcy;
– Kinderbetreuungsgeld do 2300 euro rocznie na opiekę nad dzieckiem. Warunki: pobieranie zasiłku przez co najmniej 6 miesięcy, nieprzekroczenie przez dziecko wieku 10 lat lub w przypadku dziecka niepełnosprawnego 16 lat, koszty opieki w przedszkolu, internacie;
– Kinderabsetzbetrag (KAB) 50,9 euro miesięcznie wraz z zasiłkiem;
– Inne, takie jak: Werbungskosten Pendlerpauschale, Arbeitsmittel, Kosten für doppelte Haushaltsführung und Familienheimfahrten.

Źródło:
1. Austria potrzebuje doświadczonych polskich robotników, firmawirlandii.pl, dostępny w Internecie: www.firmawirlandii.pl/austria-potrzebuje-doswiadczonych-polskich-robotnikow/.
2. Podatek dochodowy, perfectazwrotpodatku.pl dostępny w Internecie: www.perfectazwrotpodatku.pl/austria/zwrot-podatku.html.

Artykuł Podatek dochodowy w Austrii – zwrot, ulgi. pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/polacy-za-granica/podatek-dochodowy-w-austrii-zwrot-ulgi/feed/ 0
Zasiłek dla bezrobotnych w Austrii – terminy, dokumenty. https://teczka.pl/polacy-za-granica/zasilek-dla-bezrobotnych-w-austrii-terminy-dokumenty/ https://teczka.pl/polacy-za-granica/zasilek-dla-bezrobotnych-w-austrii-terminy-dokumenty/#respond Tue, 12 Mar 2013 14:02:35 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10483 Zasiłek dla bezrobotnych w Austrii określany jest jako Arbeitslosengeld. Przysługuje on osobom zdolnym do pracy i jej poszukujących, które przez odpowiedni okres czasu opłacały obowiązkowe składki na ubezpieczenie i złożyły właściwy wniosek.

Artykuł Zasiłek dla bezrobotnych w Austrii – terminy, dokumenty. pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Warunki ubiegania się o Arbeitslosengeld

O zasiłek dla bezrobotnych w Austrii mogą ubiegać się:
– bezrobotni do 25 roku życia, jeżeli byli zatrudnieni co najmniej 26 tygodni w ostatnich 12 miesiącach;
– bezrobotni po 25 roku życia, jeżeli rejestrują się po raz pierwszy i byli zatrudnieni przez minimum 52 tygodnie w ostatnich 24 miesiącach;
– pozostali bezrobotni, jeżeli byli zatrudnieni przynajmniej przez 28 tygodni w ostatnich 12 miesiącach.

Rejestracji dokonuje się w Arbeitsmarktservice możliwie jak najwcześniej (najlepiej w pierwszym dniu rozpoczęcia bezrobocia). Możliwa jest także rejestracja przez Internet na stronie www.ams.or.at, jednak po 7 dniach od momentu rejestracji należy złożyć osobiście wniosek.

Dokumenty jakie należy załączyć do wniosku:
– dokument meldunkowy (Meldezettel);
– dokument potwierdzający naszą tożsamość (np. akt urodzenia);
– akt urodzenia dziecka, które mamy na utrzymaniu;
– dowód wpłaty alimentów na dzieci,;
– kartę ubezpieczenia społecznego.

Okres, na jaki przyznawany jest zasiłek dla bezrobotnych:
– 20 tygodni – okres minimalny;
– 30 tygodni – jeżeli okres zatrudnienia wyniósł 3 lata w ciągu 5 lat;
– 39 tygodni – jeżeli bezrobotny ukończył 40 lat oraz podlegał zatrudnieniu przez 6 lat w okresie ostatnich 10 lat;
– 52 tygodni – jeżeli bezrobotny ukończył 50 lat oraz podlegał zatrudnieniu przez 9 lat w okresie zatrudnienia w ciągu ostatnich 15 lat.

Szczegółowe informacje na temat zasiłku dla bezrobotnych w Austrii można znaleźć na stronie internetowej: www.soziales-leben-oesterreich.at/arbeitslosengeld.html.

Czy staraliście się o zasiłek dla bezrobotnych w Austrii? Podzielcie się doświadczeniami.

Źródła:
1. Austria potrzebuje doświadczonych polskich robotników, firmawirlandii.pl, dostępny w Internecie: www.firmawirlandii.pl/austria-potrzebuje-doswiadczonych-polskich-robotnikow/.
2. Zasiłki dla bezrobotnych, euro-punkt.pl, dostępny w Internecie: www.euro-punkt.pl/zasilki-i-swiadczenia/zasilki-dla-bezrobotnych-austria,2,2,154,114,154.

Artykuł Zasiłek dla bezrobotnych w Austrii – terminy, dokumenty. pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/polacy-za-granica/zasilek-dla-bezrobotnych-w-austrii-terminy-dokumenty/feed/ 0
Zasiłki rodzinne w Irlandii https://teczka.pl/polacy-za-granica/zasilki-rodzinne-w-irlandii/ https://teczka.pl/polacy-za-granica/zasilki-rodzinne-w-irlandii/#respond Tue, 08 Nov 2011 08:17:46 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=11397 W Irlandii, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, można otrzymać zasiłek rodzinny na dziecko określany jako Child Benefit. Różnią się jednak warunki jego przyznawania i instytucja, w której należy składać dokumenty.

Artykuł Zasiłki rodzinne w Irlandii pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Ponadto rodziny o niskich dochodach mogą liczyć na wsparcie w postaci zasiłku Family Income Suplement. Jakie są warunki przyznawania tych zasiłków oraz kto może na nie liczyć? Podajemy istotne wskazówki.

Child Benefit przysługuje na dziecko:

– Niepełnosprawne;

– Uczące się do 16 roku życia;

– Uczące się w trybie dziennym do 18 roku życia;

– Zarejestrowane w Ireland’s National Training and Employment Authority (FAS) i uczestniczące w szkoleniach.

O świadczenie mogą się ubiegać obywatele Irlandii (lub państw UE pracujący w Irlandii) do roku od: momentu narodzin dziecka (dotyczy dzieci urodzonych w Irlandii), miesiąca przybycia do Irlandii, miesiąca bądź adopcji dziecka. Wniosek o zasiłek (Child Benefis Form) powinien zawierać odpis aktu urodzenia dziecka, numer PPS dziecka, zaświadczenie ze szkoły (w przypadku dziecka powyżej 16 roku życia), a także potwierdzenie daty rozpoczęcia pracy i klasę składek ubezpieczenia społecznego. Należy go złożyć w następującej instytucji:

Child Benefit Section
Department of Social Protection
Social Welfare Services Office
St Oliver Plunkett Road
Letterkenny
Donegal
IRELAND

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej: www.welfare.ie.

Dla rodziców, których dzieci ukończyły 18 rok życia przysługuje świadczenie wyrównawcze w wysokości 15 € na tydzień, jeżeli ich dzieci: otrzymują dodatek z tytułu niepełnosprawności, podwyższony zasiłek socjalny lub dodatek rodzinny (w przypadku niskich dochodów rodziców).

Family Income Suplement wypłacany jest w formie zasiłku tygodniowo, nie jest opodatkowany. Warunkiem otrzymania jest:

– nieprzekroczenie przez dziecko 18 roku życia (w przypadki dziecka uczącego się 22 roku życia);

– przepracowanie min. 19 godzin tygodniowo lub 38 godzin w ciągu dwóch tygodni przez rodzica / rodziców lub opiekuna / opiekunów.
Kwoty zasiłku rozpoczynają się od 20 euro i zależą od dochodów rodziców i liczby dzieci. Zasiłek jest wypłacany po rozpatrzeniu złożonego wniosku. Formularz FIS1 niezbędny do uzyskania świadczenia i pomoc w jego uzupełnianiu można uzyskać w miejscowym biurze opieki społecznej. Do formularza wniosku należy dołączyć otrzymane od pracodawcy dokumenty:

– P60 za ostatni rok podatkowy;

– minimum dwa ostatnie payslipy – odcinki otrzymywane wraz z tygodniowym wynagrodzeniem;

– kopię certyfikatu kredytów podatkowych na bieżący rok podatkowy – Certificate of Tax Credit.

Wniosek składa się w instytucji:

Family Income Supplement Section
Social Welfare Services Office
Government Buildings
Ballinalee Road
Longford

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Artykuł Zasiłki rodzinne w Irlandii pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/polacy-za-granica/zasilki-rodzinne-w-irlandii/feed/ 0
Zasiłki rodzinne w Wielkiej Brytanii https://teczka.pl/polacy-za-granica/zasilki-rodzinne-w-wielkiej-brytanii/ https://teczka.pl/polacy-za-granica/zasilki-rodzinne-w-wielkiej-brytanii/#respond Tue, 08 Nov 2011 07:57:47 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=11391 W Wielkiej Brytanii system zasiłków rodzinnych jest jednym z najbardziej szczodrych na świecie. Child benefit, Child Tax Credit, Income Suport, Disability Living Allowence, Guardians Allowence to nazwy podstawowych świadczeń przysługujących rodzicom i opiekunom.

Artykuł Zasiłki rodzinne w Wielkiej Brytanii pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Komu w Wielkiej Brytanii przysługują zasiłki rodzinne oraz w jaki sposób można się o nie ubiegać? Podajemy kluczowe wskazówki. Child benefit jest to zasiłek, który przyznaje się rodzicom bądź opiekunom dzieci:

– do 16 roku życia;

– powyżej 16 roku życia, o ile nadal się uczą;

– pomiędzy 16 a 17 rokiem życia zarejestrowanych jako bezrobotne.

Świadczenie przysługuje również rodzicom nie zamieszkującym z dzieckiem, ale łożącym na jego utrzymanie. Istotne w tym zakresie jest jednak to, że zasiłek może otrzymywać tylko jedna osoba (rodzic niezamieszkujący z dzieckiem a pobierający zasiłek, pozbawi go zajmującego się dzieckiem opiekuna) oraz że wydatki ponoszone na utrzymanie dziecka muszą być zbliżone do kwoty zasiłku. Zasiłek ten nie jest przyznawany z mocy prawa, a więc niejako automatycznie, konieczne jest złożenie wniosku i przesłanie go na adres:

Child Benefis Office
Freepost
NEA 10463
PO BOX 133
Washington
NE39 7BR.

Nie jest możliwe złożenie wniosku drogą telefoniczną lub przez Internet. Formularz wniosku można znaleźć pod adresem: http://www.hmrc.gov.uk/forms/ch2-online-stubb.htm. Do wniosku należy dołączyć akt urodzenia dziecka lub zaświadczenie o adopcji.

Child Tax Credit przyznawany jest na pokrycie kosztów opieki nad dzieckiem:

– nowonarodzonym;

– uczącym się (do ukończenia przez nie 20 roku życia);

– mieszkającym z rodzicem / opiekunem (dodatek jest wypłacany do 31 sierpnia po ukończeniu przez nie 16 roku życia).

Wysokość świadczenia zależy od ilości przepracowanych tygodniowo godzin przez rodzica, liczby dzieci i przychodu brutto rodziny za ostatni rok podatkowy. W ramach Child Tax Credit wypłacany jest także tzw. dodatek dziecięcy w wysokości 2300 GBP. Na dzieci niepełnosprawne i niepełnosprawne w stopniu znacznym w wymiarze rocznym przysługują następujące stawki Child Tax Credit odpowiednio: 2715 GBP i 1095 GBP.

Income Suport dodatek dla mieszkańców Wielkiej Brytanii o niskich przychodach i oszczędnościach nie przekraczających 16.000 GBP, które:

– ukończyły 16, a nie przekroczyły 59 roku życia;

– samotnie wychowują dziecko lub opiekują się osobą starszą lub chorą;

– nie mogą pracować w ogóle lub w pełnym wymiarze (mniej niż 16 godzin tygodniowo) ze względu na chorobę lub niepełnosprawność (potwierdzoną urzędowo).

O zasiłek dochodowy dla osób o niskich przychodach można starać się uzupełniając wniosek na stronie internetowej Department for Work and Pensions’ Benefits lub telefonicznie pod numerem 08000556688.

Disability Living Allowence przysługuje rodzicom dzieci niepełnosprawnych fizycznie lub umysłowo do 16 roku życia.

O Guardians Allowence mogą ubiegać się opiekunowie dzieci adoptowanych.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Artykuł Zasiłki rodzinne w Wielkiej Brytanii pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/polacy-za-granica/zasilki-rodzinne-w-wielkiej-brytanii/feed/ 0