Polacy za granicą Kiedy i jak można ubiegać się o zasiłek rodzinny...

Kiedy i jak można ubiegać się o zasiłek rodzinny w Szwecji?

-

Przepisy unijne a świadczenia rodzinne

Przepisy unijne zobowiązują kraje członkowskie do koordynacji wypłaty świadczeń na dziecko lub dzieci, w związku z czym rodzina nie może zostać pozbawiona zasiłku, ale też nie może otrzymywać podwójnych świadczeń. Jeżeli rodzice zamieszkują w różnych krajach, pierwszym płatnikiem zasiłku na dziecko jest zawsze jedno z nich (np. Polska), ale jeżeli w drugim z krajów (np. w Szwecji) zasiłek jest wyższy, to drugi kraj wypłaca różnicę.

W jakich sytuacjach Szwecja jest pierwszym, a w jakich drugim płatnikiem zasiłku na dziecko?

Szwecja wypłaca zasiłek na dziecko jako pierwszy kraj, jeżeli:
1. Cała rodzina zamieszkuje w Szwecji;
2. Jedno z rodziców pozostaje w stosunku pracy w Szwecji, drugie pracuje w Polsce, a dziecko mieszka w Szwecji;
3. Jedno z rodziców pozostaje w stosunku pracy w Szwecji, drugie nie pracuje w Polsce, a dziecko mieszka w Szwecji lub w Polsce. Należy nadmienić, że jeżeli dziecko i drugi z rodziców mieszkają w Polsce, niezbędne jest przedstawienie:
a) aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub jego kserokopii z uwierzytelnieniem instytucji wystawiającej dokument;
b) aktu małżeństwa lub jego kserokopii z uwierzytelnieniem instytucji wystawiającej dokument;
c) zaświadczenie o zameldowaniu każdego z członków rodziny.

Szwecja jest drugim płatnikiem zasiłku, czyli wypłaca różnicę pomiędzy zasiłkiem wypłacanym w Polsce a wysokością zasiłku w Szwecji, jeżeli jedno z rodziców pracuje w Szwecji, drugie pracuje w Polsce, a dziecko mieszka w Polsce.

Jak ubiegać się o zasiłek rodzinny w Szwecji i ile on wynosi?

Aby otrzymać świadczenie, należy dokonać rejestracji w lokalnym oddziale Kasy chorych (Försäkringskassa), która prowadzi dalsze postępowanie, jeżeli dziecko ma szwedzki PESEL. Zasiłek przysługuje od pierwszego dnia podjęcia zatrudnienia lub rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Dziecko, na które przysługuje zasiłek, nie może mieć więcej niż 16 lat. Kwota zasiłku rodzinnego to 1050 kr., zaś na drugie i kolejne dziecko przysługuje premia.

Dodatkowe informacje można uzyskać w broszurze wydanej przez Försäkringskassa: „Familjeförmaner inom EU” lub dzwoniąc na numer 0771 524012 oddziału Försäkringskassa – EU. Oddział jest czynny codziennie w godzinach od 10.00 do 12.00

Czy znacie kogoś korzystającego z zasiłków rodzinnych za granicą? Opowiedzcie o swoich doświadczeniach.
Źródło:
1. Anna Żynis, Świadczenia rodzinne w Szwecji – część I – zasiłek na dziecko, poloniainfo.se, dostępny w Internecie: www.poloniainfo.se/artykul.php?id=1036.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Masaż a choroby serca – jak masować chorych na serce?

Choroby serca są różne. W zależności od ich przyczyn, należy odpowiednio dobrać technik masażu. Każda z tych technik rożnie oddziałuje na obszar masowany. Zabieg jednak zawsze powinien być przeprowadzony spokojnie i lekko.

Cholera – epidemiologia, objawy

Na cholerę zachorować mogą szczególnie mieszkańcy, turyści, podróżni, którzy zamieszkują bądź odwiedzają kraje o niskim statusie ekonomicznym. Również patologia ta stanowi problem w państwach rozwijających się. Nie bez znaczenia jest układ stref klimatycznych – strefy klimatu podzwrotnikowego i zwrotnikowego, to właśnie tam istnieje zwiększone ryzyko zakażenia się cholerą.

Zobacz też

Jak usunąć sierść z ubrań?

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez kota lub psa w domu. Ulubieniec ma zazwyczaj prawa domownika. I choć ukochany zwierzak przynosi wiele radości, to niestety także i pracy. O higienę zwierząt trzeba dbać regularnie.

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: