Jakie podatki składają się na podatek dochodowy od osób fizycznych w Szwecji?

Podatek dochodowy od osób fizycznych w Szwecji obejmuje podatki lokalne oraz podatek państwowy. Stawki podatku dochodowego lokalnego wahają się w zależności do gminy między 29%-35% podstawy opodatkowania w skali rocznej. Jeżeli dochód podlegający opodatkowaniu przewyższa kwotę 290 tys. koron szwedzkich (SEK), potrąca się ponadto 20 %- 25% podatku państwowego.

Podstawę opodatkowania w Szwecji tworzy dochód, od którego nalicza się podatek dochodowy od osób fizycznych i może to być: dochód z pracy najemnej, dochód pochodzący z samozatrudnienia oraz dochód z kapitału.

Dochód z pracy najemnej tworzą: wynagrodzenie za pracę, zasiłki, emerytury, odprawy, nagrody, diety podróżne oraz świadczenia niepieniężne, takie jak np.: posiłki firmowe, użytkowanie samochodu służbowego, służbowe mieszkania.

W przypadku samozatrudnienia dochód wyliczany jest poprzez odjęcie od dochodów netto kosztów działalności. Osoby zamieszkujące w Szwecji, są zarejestrowane w urzędzie skarbowym, a osoby uzyskujące przychody – osoby fizyczne i przedsiębiorcy – posiadają konta podatkowe.

Ważne terminy

Zeznanie podatkowe w szwedzkim urzędzie skarbowym składa się po zakończeniu roku podatkowego. W terminie do 15 kwietnia roku następującego po roku podatkowym do podatnika zostaje wysłany przez urząd skarbowy formularz zeznania rocznego z danymi, jakie posiada urząd. Zmiana danych następuje poprzez przepisanie formularza i dostarczenie go do urzędu skarbowego. Zeznanie można złożyć również telefonicznie lub przez Internet. Własnoręcznie wypełniony formularz powinny złożyć w urzędzie osoby, dla których jest to pierwszy rok pobytu w Szwecji. Zeznania podatkowe szwedzcy rezydenci mogą składać do 2 maja, natomiast nierezydenci składają je najpóźniej do 31 maja.

Ulgi podatkowe

Ulgi podatkowe dotyczą głównie najmniej zarabiających. W Szwecji zasiłek rodzinny w wymiarze podstawowym wynosi 1050 koron szwedzkich (SEK) miesięcznie (ok. 430 zł.) i jest zwolniony z opodatkowania. Opodatkowaniu podlega natomiast zasiłek opiekuńczy na dziecko niepełnosprawne.

Czy waszym zdaniem system podatkowy w Szwecji jest lepszy niż w Polsce? Zapraszamy do dyskusji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here