Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy

W Szwecji każda osoba pozostająca w stosunku pracy, która nie może pracować ze względu na chorobę, otrzymuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Wynagrodzenie chorobowe otrzymuje osoba, która była zatrudniona przez przynajmniej 14 dni. Za pierwsze 14 dni choroby wynagrodzenie wypłaca pracodawca. Wynosi ono 80% dziennych dochodów i jest przyznawane od drugiego dnia choroby (w takiej wysokości wypłacany jest także zasiłek chorobowy). Począwszy od 15 dnia choroby lub w przypadku osoby nieuprawnionej do otrzymania wynagrodzenia chorobowego – od 2. dnia choroby instytucja ubezpieczeniowa wypłaca zasiłek chorobowy.

Zdarza się, że jednocześnie wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Musi być jednak spełniony jeden z następujących warunków:
– uzyskiwanie dochodów z kilku źródeł;
– uzyskiwanie dochodów z tytułu bycia pracodawcą i z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej;
– posiadanie statusu tymczasowo bezrobotnego lub uzyskiwanie dochodów ze zleceń oraz prowizji (łączenie dochodów pracodawcy i osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą).

W jakiej formie wypłacane jest świadczenie chorobowe w Szwecji?

Zasiek chorobowy może być wypłacany poprzez przelew bankowy lub przesyłany pocztą raz na miesiąc lub po okresie zasiłku chorobowego. Świadczenie to podlega opodatkowaniu, a jego wysokość jest wykazywana w corocznej informacji instytucji ubezpieczeniowej o wypłaconych świadczeniach stanowiących dochód ubezpieczonego.

O niezdolności do pracy pracownik zobowiązany jest poinformować pracodawcę lub instytucję ubezpieczeniową już w pierwszym dniu choroby.

Czy korzystaliście z zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia chorobowego w Szwecji? Jakie są Wasze doświadczenia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here