Praca za granicą Jak szukać pracy w Szwecji?

Jak szukać pracy w Szwecji?

-

Poszukiwanie pracy w Szwecji

W Szwecji można przebywać bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pobyt pod warunkiem samodzielnego utrzymywania się. Poszukiwać pracy można na własną rękę lub korzystając z usług publicznych służb zatrudnienia. Emigranci podejmują pracę na takich samych zasadach jak Szwedzi.

Warunki pracy w Szwecji

W Szwecji praktykuje się ustalanie minimalnego wynagrodzenia za pracę w poszczególnych branżach. Wynagrodzenie wzrasta w przypadku pracy w godzinach nadliczbowych. Ponadto pracodawców zobowiązuje się do wypłaty 13% wynagrodzenia urlopowego od całego wynagrodzenia. Wynagrodzenie urlopowe otrzymuje się najpóźniej w momencie zakończenia zatrudnienia. Od wynagrodzenia pracowników pracodawcy opłacają podatki (w przypadku okresu pracy nie przekraczającego 6 miesięcy, podatek wynosi 25%).

Czas pracy

W Szwecji obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy (praca trwa 8 godzin dziennie zwykle pomiędzy godzinami 7 i 17, od poniedziałku do piątku). Jeżeli praca polega na opiece nad zwierzętami, mogą obowiązywać inne godziny pracy.

Świadectwo pracy

Przepisy prawa zobowiązują pracodawcę do wystawienia świadectwa pracy po zakończeniu pracy, które powinno zawierać: nazwisko pracodawcy i pracownika, miejsce zatrudnienia, zakres obowiązków (lub stanowisko) oraz formę zatrudnienia.

Związki zawodowe

Największym związkiem zawodowym w Szwecji jest Kommunal, zrzeszający ok. 500.000 członków. Związek ten zajmuje się negocjowaniem warunków pracy i wysokości wynagrodzeń z pracodawcami.

Potwierdzenie kwalifikacji zawodowych

Niezwykle istotną kwestią przed ubieganiem się o pracę za granicą jest uzyskanie informacji na temat zapotrzebowania na określonego rodzaju umiejętności w kraju, do którego się udajemy. Szwecja – obok Niemiec – należy do krajów, w których przygotowanie zawodowe musi zostać udokumentowane dyplomem czy certyfikatem zawodowym. Warto zatem przygotować niezbędne dokumenty jeszcze przed wyjazdem.

Czy poszukiwaliście pracy w Szwecji? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak uczyć dziecko liter?

Nauka literek to dla dziecka trudny proces, dlatego powinno być do tego gotowe wiekowo. Nie skracajmy dziecku dzieciństwa i nie próbujmy na siłę uczyć go rzeczy dla niego za trudnych, tylko dlatego, aby przewyższało swoimi umiejętnościami rówieśników.

Biorezonans – czy to sposób na palenie?

Medycyna wychodzi palaczom na przeciw oferując już nie tylko wspomagające rzucenie palenia preparaty, ale także różnego rodzaju zabiegi, które po wypaleniu ostatniego papierosa pomagają walczyć z silnym i paraliżującym głodem tytoniowym. Do takich zabiegów z całą pewnością zaliczyć można biorezonans, który jest coraz częściej stosowany w terapiach antynikotynowych.

Zobacz też

System nie widzi napędu CD/DVD – dlaczego, co robić?

Jeżeli system nie widzi napędu, można spróbować sobie pomóc na kilka sposobów.

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z...

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za tworzenie świątecznej atmosfery w każdym domu...

Może Cię zainteresuje: