Praca za granicą Jak szukać pracy w Szwecji?

Jak szukać pracy w Szwecji?

-

Poszukiwanie pracy w Szwecji

W Szwecji można przebywać bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pobyt pod warunkiem samodzielnego utrzymywania się. Poszukiwać pracy można na własną rękę lub korzystając z usług publicznych służb zatrudnienia. Emigranci podejmują pracę na takich samych zasadach jak Szwedzi.

Warunki pracy w Szwecji

W Szwecji praktykuje się ustalanie minimalnego wynagrodzenia za pracę w poszczególnych branżach. Wynagrodzenie wzrasta w przypadku pracy w godzinach nadliczbowych. Ponadto pracodawców zobowiązuje się do wypłaty 13% wynagrodzenia urlopowego od całego wynagrodzenia. Wynagrodzenie urlopowe otrzymuje się najpóźniej w momencie zakończenia zatrudnienia. Od wynagrodzenia pracowników pracodawcy opłacają podatki (w przypadku okresu pracy nie przekraczającego 6 miesięcy, podatek wynosi 25%).

Czas pracy

W Szwecji obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy (praca trwa 8 godzin dziennie zwykle pomiędzy godzinami 7 i 17, od poniedziałku do piątku). Jeżeli praca polega na opiece nad zwierzętami, mogą obowiązywać inne godziny pracy.

Świadectwo pracy

Przepisy prawa zobowiązują pracodawcę do wystawienia świadectwa pracy po zakończeniu pracy, które powinno zawierać: nazwisko pracodawcy i pracownika, miejsce zatrudnienia, zakres obowiązków (lub stanowisko) oraz formę zatrudnienia.

Związki zawodowe

Największym związkiem zawodowym w Szwecji jest Kommunal, zrzeszający ok. 500.000 członków. Związek ten zajmuje się negocjowaniem warunków pracy i wysokości wynagrodzeń z pracodawcami.

Potwierdzenie kwalifikacji zawodowych

Niezwykle istotną kwestią przed ubieganiem się o pracę za granicą jest uzyskanie informacji na temat zapotrzebowania na określonego rodzaju umiejętności w kraju, do którego się udajemy. Szwecja – obok Niemiec – należy do krajów, w których przygotowanie zawodowe musi zostać udokumentowane dyplomem czy certyfikatem zawodowym. Warto zatem przygotować niezbędne dokumenty jeszcze przed wyjazdem.

Czy poszukiwaliście pracy w Szwecji? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Nieuczciwa konkurencja i dochodzenie odszkodowania

Czyny nieuczciwej konkurencji są działaniem sprzecznym z prawem lub dobrymi obyczajami, które dodatkowo zagrażają lub naruszają interes innego przedsiębiorcy i klienta. Roszczeń z tytułu popełnienia czynu nieuczciwej konkurencji (na mocy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji) dochodzą przedsiębiorcy pomiędzy sobą, gdyż relacje dotyczące nieuczciwych praktyk rynkowych w stosunku do konsumentów zostały w 2007r. przeniesione do innej ustawy – o ochronie konkurencji i konsumentów.

Jak upomnieć się o pożyczone pieniądze?

Upominanie się o spłatę długu nie ma nic wspólnego ze złym wychowaniem. Przeciwnie, savoir-vivre twierdzi, że każdy ma prawo odzyskać to, co do niego należało. Ważniejsza jest forma wypowiedzi i zachowanie, przypominającego o pożyczonych pieniądzach.

Zobacz też

Kiedy, jak wymieniać kaloryfery?

Estetyka PRL-u, a właściwie jej brak, jest to bez wątpienia podstawowa przyczyna chęci wymiany grzejników na niekoniecznie lepsze, lecz inne. Poza tym wszelkie awarie, modernizacje czy inne prace przy instalacji C.O. są dobrym momentem na zmiany. Sprawdź kiedy najlepiej wymienić grzejniki, a kiedy nie powinniśmy tego robić.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: