Ubezpieczenia Jakie formalności należy załatwić po urodzeniu dziecka?

Jakie formalności należy załatwić po urodzeniu dziecka?

-

Formalności po urodzeniu dziecka:
– zgłoszenie narodzin dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, na tej podstawie przyznawany jest numer PESEL;
– zameldowanie dziecka;
– zgłoszenie w przychodni i wybór lekarza;
– zgłoszenie do ZUS-u (jeden z pracujących rodziców zgłasza w miejscu pracy);
– odebranie pieniędzy z ubezpieczenia, jeżeli dana firma ubezpieczeniowa oferuje jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka.

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka

Osoby podlegające ubezpieczeniu zdrowotnemu (są nimi m.in. zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę) są zobowiązani zgłosić do ubezpieczenia swoich członków rodziny, którzy nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu. Zakład pracy ubezpieczonego zgłasza dziecko do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego po złożeniu oświadczenia woli pracownika. Należy to uczynić niezwłocznie.

Za członków rodziny uznaje się:

– dziecko własne;
– dziecko małżonka;
– dziecko przysposobione;
– wnuka;
– dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę;
– dziecko obce w ramach rodziny zastępczej;
– małżonka;
– wstępnych pozostających z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Za członków rodziny uznaje się dzieci, które nie ukończyły 18 lat, a jeżeli kontynuują kształcenie – do ukończenia 26 lat. Członkiem rodziny bez ograniczenia wieku są osoby o orzeczonym znacznym stopniu niepełnosprawności lub innym, traktowanym na równi.

Jakie formularze są niezbędne?

Do zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego dziecka po urodzeniu konieczne są dokumenty:
ZUS ZCNA – zgłoszenie danych o członkach rodziny, których adres zamieszkania nie jest zgodny z adresem zamieszkania ubezpieczonego;
ZUS ZCZA – zgłoszenie danych o członkach rodziny, których adres zamieszkania jest zgodny z adresem zamieszkania ubezpieczonego.

Formularz można pobrać ze strony internetowej.

Czy napotkaliście jakieś problemy przy formalnościach związanych z urodzeniem dziecka? Opowiedzcie o swoich doświadczeniach.

Źródło:
1. Formalności po urodzeniu dziecka, forum.styl.fm, dostępny w Internecie: forum.styl.fm/formalnosci-po-urodzeniu-dziecka.t72770.html.
2. Monika Moryń, Formalności związane z narodzeniem dziecka, planujemydziecko.pl, dostępny w Internecie: www.planujemydziecko.pl/index.php/Porod/Formalnosci-zwiazane-z-narodzeniem-dziecka.
3. Ubezpieczenie zdrowotne dziecka, dzieckowpodrozy.pl, dostępny w Internecie: www.dzieckowpodrozy.pl/ubezpieczenie-zdrowotne-dziecka-przy-rodzicu-pracowniku-ubezpieczenie-dziecka-po-urodzeniu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

PageRank Checker – jak działa?

Dzięki użyciu Page Rank Checkera możliwe jest sprawdzenie PageRanku na stronie internetowej.

Jak przejść Prince of Persia?

Prince of Persia to kultowa gra, która na zawsze zachowała się w naszej pamięci. Na jej ukończenie, bez względu na wszystko, mamy jedną godzinę. Jak zatem przeprowadzić naszego księcia do końca w tak krótkim czasie? Dowiecie się tego z poniższego poradnika.

Zobacz też

Pstrąg w sosie koperkowym – przepis

Koperek pasuje idealnie do ryb. Dlatego też warto go dodawać do potraw, które przygotowujemy na przykład z pstrągów.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: