Czym jest ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie należy do majątkowych ubezpieczeń prywatnych. Oferta ubezpieczenia kierowana jest najczęściej do osób między 13 a 65 lub 69 rokiem życia. Wygaśnięcie umowy ubezpieczenia na życie powoduje nabycie prawa do wypłaty środków zgromadzonych na koncie, która może być jednorazowa lub ratalna – gdy suma ubezpieczenia wypłacana jest w częściach w określonych odstępach czasowych. Ubezpieczenie na życie najczęściej przybiera formę materialnego zabezpieczenia członków rodziny na wypadek śmierci ubezpieczonego.

Na czym polega ubezpieczenie od śmierci bliskich?

W przypadku tego ubezpieczenia przedmiotem ubezpieczenia jest życie współubezpieczonego, którym może być:
– rodzic ubezpieczonego albo ojczym lub macocha ubezpieczonego, jeżeli nie żyje ojciec lub matka ubezpieczonego;
– rodzic aktualnego małżonka ubezpieczonego albo ojczym lub macocha małżonka ubezpieczonego, jeżeli nie żyje ojciec lub matka małżonka ubezpieczonego.

W przypadku śmierci współubezpieczonego wypłacane jest dodatkowe świadczenie w wysokości 100% sumy ubezpieczenia aktualnej w dniu śmierci współubezpieczonego.

Co jest istotne w przypadku ubezpieczeń na życie?

Kancelaria odszkodowawcza Votum dokonała analiz, na podstawie których ustalono, że obecnie, w związku z tym, że nie jest konieczne udowadnianie pogorszenia sytuacji materialnej, na odszkodowanie po śmierci bliskiej osoby może liczyć więcej osób. Mimo to wskazuje się, że odszkodowania są stosunkowo niskie i wynoszą od pięciu do trzydziestu tysięcy złotych. Wybierając ubezpieczenie na życie warto zatem zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia i zakres ochrony ubezpieczeniowej. Bardzo ważne jest uważne zapoznanie się z warunkami umowy, które niejednokrotnie stanowią dużo ważniejsze kryterium wyboru odpowiedniego ubezpieczenia niż wysokość składki ubezpieczeniowej.

Czy ubezpieczacie bliskich na wypadek swojej śmierci? Jakie są wasze przemyślenia?

Źródło:
1. Marcin Jaworski, Przeciętna wypłata za śmierć bliskiego wynosi 33 tys. zł, forsal.pl, dostępny w Internecie: forsal.pl/artykuly/355310,przecietna_wyplata_za_smierc_bliskiego_wynosi_33_tys_zl.html.
2. Dodatkowe grupowe ubezpieczenie na wypadek śmierci rodzica ubezpieczonego oraz rodzica małżonka ubezpieczonego, pzu.pl, dostępny w Internecie: www.pzu.pl/produkty/dodatkowe-grupowe-ubezpieczenie-na-wypadek-smierci-rodzica-ubezpieczonego-oraz-rodzica-malzonka-ubezpieczonego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here