Polacy za granicą Kto może ubiegać się o zasiłek rodzinny w Austrii?

Kto może ubiegać się o zasiłek rodzinny w Austrii?

-

Komu przysługuje prawo do uzyskania zasiłku rodzinnego?

Świadczenie to mogą uzyskać rodzice, których dzieci nie ukończyły 18 roku życia. O Familienbeihilfe mogą ubiegać się również rodzice dzieci, które ukończyły 18 rok życia, jeżeli są w trakcie nauki, praktyk, studiów. Prawo do zasiłku utrzymują także rodzice pełnoletnich dzieci pod warunkiem, że ukończyły one studia planowo, z pozytywnym wynikiem. Prawo do zasiłku rodzinnego w Austrii mają rodzice kształcących się dzieci do momentu ukończenia przez nie 26 roku życia, a w określonych przypadkach do ukończenia 27 lat.

Wysokość zasiłku rodzinnego

Miesięczna wysokość zasiłku rodzinnego jest uzależniona od tego, w jakim wieku jest dziecko oraz od liczby dzieci i wynosi odpowiednio:

a) W przypadku jednego dziecka:
– 105.4 Euro na dziecko od 0 do 3 lat;
– 112.7 Euro na dziecko od 3 do 10 lat;
– 130.9 Euro na dziecko od 10 do 18 lat;
– 152.7 Euro na dziecko od 19 do 26 lat.
b) W przypadku dwójki dzieci:
– 118.2    Euro na dziecko od 0 do 3 lat;
– 125.5    Euro na dziecko od 3 do 10 lat;
– 143.7    Euro na dziecko od 10 do 18 lat;
– 165.5 Euro na dziecko od 19 do 26 lat.
c) W przypadku trójki dzieci:
– 140.4    Euro na dziecko od 0 do 3 lat;
– 147.7    Euro na dziecko od 3 do 10 lat;
– 165.9    Euro na dziecko od 10 do 18 lat;
– 187.7 Euro na dziecko od 19 do 26 lat.
d) W przypadku czwórki dzieci:
– 155.4 Euro na dziecko od 0 do 3 lat;
– 162.7 Euro na dziecko od 3 do 10 lat;
– 180.9 Euro na dziecko od 10 do 18 lat;
– 202.7 Euro na dziecko od 19 do 26 lat.

Na każde kolejne dziecko zasiłek rodzinny jest powiększany o 50 euro. Jeżeli dziecko jest niepełnosprawne, wysokość Familienbeihilfe zwiększa się o 138,30 Euro. W przypadku głębokiego upośledzenia wymagane jest przedłożenie zaświadczenia lekarskiego o stopniu upośledzenia w Finanzamt. W oparciu o takie zaświadczenie Finanzamt określa wysokość świadczenia.

Jak często wypłacany jest zasiłek rodzinny w Austrii?

Familienbeihilfe wypłacany jest co drugi miesiąc, przyznaje się go zatem 6 razy w ciągu roku. Finanzamt we wrześniu wypłaca podwojony zasiłek (tzw. trzynastka). Dodatkowo wypłacane jest do zasiłku 58,40 Euro. Począwszy od 2009 r. razem z zasiłkiem wypłacany jest Kinderabsetzbetrag, tzn. dodatek do zasiłku, który podlega opodatkowaniu i dotyczy świadczeń związanych z utrzymaniem dzieci.

Czy staraliście się o zasiłek rodzinny w Austrii? Opowiedzcie o tym.

Źródło:
1. Zasiłek rodzinny – Familienbeihilfe, perfectazwrotpodatku.pl, dostępny w Internecie: www.perfectazwrotpodatku.pl/austria/zasilek-rodzinny.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak ćwiczyć angielską wymowę?

Angielska wymowa i akcent sprawiają Co wiele trudności? Nie załamuj się, nie jesteś sam. Nam, Polakom, angielska wymowa sprawia dużo trudności już od samego początku. Dzieciom trudno zrozumieć, jak to możliwe, że pisze się inaczej, a wymawia inaczej. Niestety musimy uzmysłowić sobie fakt, że angielska pisownia nie oddaje angielskiej wymowy – to dwie różne rzeczy. Niemniej jednak nam nie wolno ich oddzielać. Kiedy uczysz się nowych słówek, równocześnie ucz się ich wymowy, a kiedy przyjdzie taka potrzeba, nie będziesz miał problemów z użyciem właściwego słowa (np. podczas konwersacji).

Mukowiscydoza – objawy, badania, leczenie

Mukowiscydoza jest poważną, genetyczną chorobą. Badania diagnostyczne, polegające na pobraniu kilku kropelek krwi z pięty noworodka, przeprowadzane są w szpitalu po narodzinach w ramach tzw. badań przesiewowych. Niestety mukowiscydoza jest chorobą, na temat której polskie społeczeństwo wie bardzo mało.

Zobacz też

Dwie przyjaciółki, jeden chłopak – co robić?

Trójkąt w miłości jest figurą mało pożądaną. Oznacza bowiem, że w relacji jest o jedną osobę za dużo. Sytuacja poważnie komplikuje się jednak wtedy, gdy jeden chłopak staje się obiektem westchnień dwóch przyjaciółek. Co zrobić w takich okolicznościach?

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: