Polacy za granicą Podatek dochodowy w Austrii - zwrot, ulgi.

Podatek dochodowy w Austrii – zwrot, ulgi.

-

Zwrot podatku

Prawo podatkowe w Austrii jest zbliżone do niemieckiego i zawiera jednocześnie elementy podobieństwa z polskim prawem podatkowym. System podatkowy podlega zatem bardzo podobnym zasadom. Wysokość dochodów i pobranych zaliczek na podatek potwierdza dokument podatkowy Lohnzettel.

W zakresie zwrotu podatku możliwe są następujące sytuacje:
– gdy pobyt i legalna praca w Austrii trwała do 6 miesięcy (183 dni), można uzyskać całość potrąconego podatku;
– jeżeli podatnik mieszka i pracuje w Austrii dłużej niż 6 miesięcy, warunkiem odzyskania nadpłaconego podatku jest uzyskanie w danym roku podatkowym 90 % dochodów na terenie Austrii;

Aby otrzymać zwrot podatku, konieczne jest przedłożenie karty podatkowej Lohnzettel (druk L16) do austriackiego urzędu podatkowego. Procedura zwrotu podatku trwa od 3 do 6 miesięcy. Warto dodać, że rozliczenia podatku dochodowego w Austrii dokonuje się na formularzu L1 (ArbeitnehmerInnenveranlagung) lub w przypadku uzyskiwania dodatkowych dochodów – np. z umowy zlecenia, umowy najmu, umowy o dzieło, które przekraczają 730 euro – wypełnia się deklarację E1. W każdym przypadku składa się tylko jedną z tych dwóch deklaracji. Termin rozliczenia upływa 30.04. danego roku.

Ulgi podatkowe:
– Mehrkindzuschlag w wysokości 36,4 euro miesięcznie na dziecko, jeżeli rodzice pobierają zasiłek na co najmniej 3 dzieci, a ich dochody nie przekraczają 55 000 euro;
– Kinderfreibetrag – 220 euro rocznie, gdy na dziecko pobierany był zasiłek przez minimum 6 miesięcy;
– Kinderbetreuungsgeld do 2300 euro rocznie na opiekę nad dzieckiem. Warunki: pobieranie zasiłku przez co najmniej 6 miesięcy, nieprzekroczenie przez dziecko wieku 10 lat lub w przypadku dziecka niepełnosprawnego 16 lat, koszty opieki w przedszkolu, internacie;
– Kinderabsetzbetrag (KAB) 50,9 euro miesięcznie wraz z zasiłkiem;
– Inne, takie jak: Werbungskosten Pendlerpauschale, Arbeitsmittel, Kosten für doppelte Haushaltsführung und Familienheimfahrten.

Źródło:
1. Austria potrzebuje doświadczonych polskich robotników, firmawirlandii.pl, dostępny w Internecie: www.firmawirlandii.pl/austria-potrzebuje-doswiadczonych-polskich-robotnikow/.
2. Podatek dochodowy, perfectazwrotpodatku.pl dostępny w Internecie: www.perfectazwrotpodatku.pl/austria/zwrot-podatku.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak działa PDF Creator?

PDF Creator pozwala na przekonwertowanie dokumentów do formatu PDF (czyli Portable Document Format). Program instaluje się jako dodatkowa drukarka dlatego, aby przekonwertować dany plik konieczne jest skorzystanie z opcji „Drukuj”.

Jak zarządzać zapasami w przedsiębiorstwie?

Przedsiębiorstwo jest systemem ekonomicznym, produkującym wyroby na sprzedaż, świadczącym odpłatnie usługi, oraz prowadzącym handel. Niezależnie od przedmiotu, jakim zajmuje się działalność gospodarcza, jej głównym celem jest zysk. Rentowność firmy, właściwie w całości uzależniona jest od zarządzania finansami. Finanse przedsiębiorstwa to wszystkie te zjawiska ekonomiczne, które związane są bezpośrednio lub pośrednio z gromadzeniem i wydatkowaniem środków na cele działalności gospodarczej. Gospodarowanie środkami w przedsiębiorstwie opiera się na uwzględnieniu trzech podstawowych obszarów. Pierwszym jest określenie przypuszczalnych korzyści i kosztów wynikających z form rozdysponowania środków.

Zobacz też

Lasagne ze szpinakiem – przepis

Lasagne to jeden ze specjałów kuchni włoskiej. Jest to przede wszystkim rodzaj makaronu, charakteryzujący się dużymi, prostokątnymi płatami, ale także nazwa całego dania, które z tych płatów makaronu – z różnym dodatkami – się przygotowuje. Podstawę lasagne stanowi głównie makaron, ale także sos pomidorowy z mielonym mięsem, sos beszamelowy, szpinak, warzywa czy żółty ser. Wszystkie te składniki układa się w żaroodpornym naczyniu na przemian, aż do ich wyczerpania.

Pompa próżniowa – jak wybrać, montować i eksploatować?

Coraz częściej zdarza się, że nawet we własnych domach i mieszkaniach montujemy systemy klimatyzacji. Oczywiście w prywatnych obiektach są...

Autos – sprawdzony dostawca wysokiej klasy części zamiennych do pojazdów użytkowych

W przypadku firm, które dysponują flotą pojazdów użytkowych, szybka dostawa części zamiennych jest na wagę złota. Właśnie dlatego warto...

Może Cię zainteresuje: