Polacy za granicą Podatek dochodowy w Austrii - zwrot, ulgi.

Podatek dochodowy w Austrii – zwrot, ulgi.

-

Zwrot podatku

Prawo podatkowe w Austrii jest zbliżone do niemieckiego i zawiera jednocześnie elementy podobieństwa z polskim prawem podatkowym. System podatkowy podlega zatem bardzo podobnym zasadom. Wysokość dochodów i pobranych zaliczek na podatek potwierdza dokument podatkowy Lohnzettel.

W zakresie zwrotu podatku możliwe są następujące sytuacje:
– gdy pobyt i legalna praca w Austrii trwała do 6 miesięcy (183 dni), można uzyskać całość potrąconego podatku;
– jeżeli podatnik mieszka i pracuje w Austrii dłużej niż 6 miesięcy, warunkiem odzyskania nadpłaconego podatku jest uzyskanie w danym roku podatkowym 90 % dochodów na terenie Austrii;

Aby otrzymać zwrot podatku, konieczne jest przedłożenie karty podatkowej Lohnzettel (druk L16) do austriackiego urzędu podatkowego. Procedura zwrotu podatku trwa od 3 do 6 miesięcy. Warto dodać, że rozliczenia podatku dochodowego w Austrii dokonuje się na formularzu L1 (ArbeitnehmerInnenveranlagung) lub w przypadku uzyskiwania dodatkowych dochodów – np. z umowy zlecenia, umowy najmu, umowy o dzieło, które przekraczają 730 euro – wypełnia się deklarację E1. W każdym przypadku składa się tylko jedną z tych dwóch deklaracji. Termin rozliczenia upływa 30.04. danego roku.

Ulgi podatkowe:
– Mehrkindzuschlag w wysokości 36,4 euro miesięcznie na dziecko, jeżeli rodzice pobierają zasiłek na co najmniej 3 dzieci, a ich dochody nie przekraczają 55 000 euro;
– Kinderfreibetrag – 220 euro rocznie, gdy na dziecko pobierany był zasiłek przez minimum 6 miesięcy;
– Kinderbetreuungsgeld do 2300 euro rocznie na opiekę nad dzieckiem. Warunki: pobieranie zasiłku przez co najmniej 6 miesięcy, nieprzekroczenie przez dziecko wieku 10 lat lub w przypadku dziecka niepełnosprawnego 16 lat, koszty opieki w przedszkolu, internacie;
– Kinderabsetzbetrag (KAB) 50,9 euro miesięcznie wraz z zasiłkiem;
– Inne, takie jak: Werbungskosten Pendlerpauschale, Arbeitsmittel, Kosten für doppelte Haushaltsführung und Familienheimfahrten.

Źródło:
1. Austria potrzebuje doświadczonych polskich robotników, firmawirlandii.pl, dostępny w Internecie: www.firmawirlandii.pl/austria-potrzebuje-doswiadczonych-polskich-robotnikow/.
2. Podatek dochodowy, perfectazwrotpodatku.pl dostępny w Internecie: www.perfectazwrotpodatku.pl/austria/zwrot-podatku.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Masło ziołowe – przepis

Masło ziołowe jest bardzo smacznym dodatkiem do smażonych i pieczonych mięs, gotowanych ziemniaków i innych warzyw, nadaje się do smarowania grzanek czy kromek jakiegokolwiek pieczywa.

Zakrzepowe zapalenie żył – objawy, przyczyny

Zapalenie zakrzepowe żył najczęściej dotyczy żył znajdujących się w obrębie kończyn dolnych. W tym miejscu należy podać, że układ żylny kończyn dolnych składa się z trzech składowych, z żył głęboki, żył powierzchownych i z żył przeszywających, które łączą dwa pozostałe typy żył. Zakrzepowe zapalenie żył obejmuje zmianami patologicznymi żyły powierzchowne, rzadko głębokie.

Zobacz też

Jak zrobić ocieplacz na kubek na drutach?

Zdarzyło Ci się kiedyś oparzyć sobie palce kawą w kartonowym czy plastikowym kubeczku z baru czy automatu? Lubisz, kiedy herbata w fajansowym kubku długo trzyma wysoką temperaturę? W takim razie ten otulacz jest dla Ciebie.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: