Praca za granicą Zasiłek chorobowy w Austrii.

Zasiłek chorobowy w Austrii.

-

Dokumenty dostarczane wraz z wnioskiem o zasiłek chorobowy

Aby ubiegać się o Krankengeld, należy dostarczyć następujące dokumenty:
– wspomniane orzeczenie wystawione przez lekarza, potwierdzające niezdolność do pracy oraz dostarczone do kasy chorych;
– potwierdzenie pobytu w placówce opiekuńczej w przypadku przebywania w niej na czas leczenia;
– zaświadczenie pracodawcy lub urzędu pracy odnośnie otrzymywanego przez pracownika wynagrodzenia, wypełnione oraz dostarczone do kasy chorych przez ubiegającego się o zasiłek;
– zaświadczenie o dochodach podpisane oraz podstemplowane przez pracodawcę;
– dane konta bankowego.

W przypadku bieżącej niezdolności do pracy wniosek o zasiłek chorobowy rozpatrywany jest przez kasę chorych w ciągu 4 tygodni. Osoba niezdolna do pracy otrzymuje zasiłek od 4 dnia począwszy od daty wystawienia zaświadczenia o niezdolności do pracy. Warunkiem uzyskania świadczenia jest brak pobierania wynagrodzenia.

Wysokość zasiłku chorobowego

Podczas ustalania prawa do zasiłku bierze się pod uwagę osiągnięty dochód, tzw. podstawę wymiaru świadczeń. Począwszy od 4 dnia orzeczonej niezdolności do pracy przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 50% podstawy wymiaru świadczeń. Od 43 dnia niezdolności do pracy wysokość Krankengeld zwiększa się do 60% podstawy wymiaru świadczeń. Należy podkreślić, że jeżeli dzienna stawka zasiłku chorobowego przekracza 20 Euro, to z Krankengeld należy się rozliczyć.

Okres przez jaki wypłacany jest Krankengeld

Zasiłek chorobowy jest przyznawany na okres 26 tygodni od daty wystawienia orzeczenia o niezdolności do pracy. Krankengeld jest wypłacany przez wydłużony okres (52 dni) pod warunkiem, że składki na ubezpieczenie zdrowotnie odprowadzane były przez przynajmniej przez pół roku w ciągu roku sprzed rozpoczęcia się choroby.

Czy korzystaliście z zasiłku chorobowego w Austrii? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.
Źródło:
1. KRANKENGELD – zasiłek chorobowy Austria, perfectazwrotpodatku.pl, dostępny w Internecie: www.perfectazwrotpodatku.pl/austria/zasilek-chorobowy.html.

1 KOMENTARZ

  1. Witam posiadam 5 lat w austrii pracujacych od 4 lat jest osoba nie zdolna do pracy chce juz pobierac stala rente jaka wysoka bedzie ,kto kolwiek wie gdzie zasiegne info

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak robić triki w Pure?

Poniżej przedstawiamy jak wykonywać triki w grze Pure.

Jak się ubrać w stylu boho?

Boho to styl artystów. Wyróżnia z szarego tłumu ludzi w mieście i zwraca uwagę. W nim nie czuje się nudy i codzienności. Jest oryginalny. Zestawia kontrasty. Wszystko jednak w końcowym połączeniu i tak do siebie pasuje.

Zobacz też

Inwestycja w pokoje hotelowe – warto?

Perspektywa czerpania zysków z pokoju zlokalizowanego w cudzym hotelu może wydawać się ekscentryczna. Trzeba jednak pamiętać, że to rozwiązanie sprawiło się krajach zachodniej Europy. Do naszego kraju idea condohoteli dotarła z pewnym opóźnieniem, jednak istnieje już grupa osób, które bardzo sobie cenią ten sposób inwestowania środków.

Pompa próżniowa – jak wybrać, montować i eksploatować?

Coraz częściej zdarza się, że nawet we własnych domach i mieszkaniach montujemy systemy klimatyzacji. Oczywiście w prywatnych obiektach są...

Autos – sprawdzony dostawca wysokiej klasy części zamiennych do pojazdów użytkowych

W przypadku firm, które dysponują flotą pojazdów użytkowych, szybka dostawa części zamiennych jest na wagę złota. Właśnie dlatego warto...

Może Cię zainteresuje: