Praca za granicą Zasiłek chorobowy w Austrii.

Zasiłek chorobowy w Austrii.

-

Dokumenty dostarczane wraz z wnioskiem o zasiłek chorobowy

Aby ubiegać się o Krankengeld, należy dostarczyć następujące dokumenty:
– wspomniane orzeczenie wystawione przez lekarza, potwierdzające niezdolność do pracy oraz dostarczone do kasy chorych;
– potwierdzenie pobytu w placówce opiekuńczej w przypadku przebywania w niej na czas leczenia;
– zaświadczenie pracodawcy lub urzędu pracy odnośnie otrzymywanego przez pracownika wynagrodzenia, wypełnione oraz dostarczone do kasy chorych przez ubiegającego się o zasiłek;
– zaświadczenie o dochodach podpisane oraz podstemplowane przez pracodawcę;
– dane konta bankowego.

W przypadku bieżącej niezdolności do pracy wniosek o zasiłek chorobowy rozpatrywany jest przez kasę chorych w ciągu 4 tygodni. Osoba niezdolna do pracy otrzymuje zasiłek od 4 dnia począwszy od daty wystawienia zaświadczenia o niezdolności do pracy. Warunkiem uzyskania świadczenia jest brak pobierania wynagrodzenia.

Wysokość zasiłku chorobowego

Podczas ustalania prawa do zasiłku bierze się pod uwagę osiągnięty dochód, tzw. podstawę wymiaru świadczeń. Począwszy od 4 dnia orzeczonej niezdolności do pracy przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 50% podstawy wymiaru świadczeń. Od 43 dnia niezdolności do pracy wysokość Krankengeld zwiększa się do 60% podstawy wymiaru świadczeń. Należy podkreślić, że jeżeli dzienna stawka zasiłku chorobowego przekracza 20 Euro, to z Krankengeld należy się rozliczyć.

Okres przez jaki wypłacany jest Krankengeld

Zasiłek chorobowy jest przyznawany na okres 26 tygodni od daty wystawienia orzeczenia o niezdolności do pracy. Krankengeld jest wypłacany przez wydłużony okres (52 dni) pod warunkiem, że składki na ubezpieczenie zdrowotnie odprowadzane były przez przynajmniej przez pół roku w ciągu roku sprzed rozpoczęcia się choroby.

Czy korzystaliście z zasiłku chorobowego w Austrii? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.
Źródło:
1. KRANKENGELD – zasiłek chorobowy Austria, perfectazwrotpodatku.pl, dostępny w Internecie: www.perfectazwrotpodatku.pl/austria/zasilek-chorobowy.html.

1 KOMENTARZ

  1. Witam posiadam 5 lat w austrii pracujacych od 4 lat jest osoba nie zdolna do pracy chce juz pobierac stala rente jaka wysoka bedzie ,kto kolwiek wie gdzie zasiegne info

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Lęk społeczny – objawy, leczenie

Niektórzy uważają, że to po prostu nieprzeciętna nieśmiałość. Unikasz ludzi, źle czujesz się w kontaktach towarzyskich i zawodowych. To nie zwykła niechęć, ale paraliżujący strach powstrzymują Cię od nawiązywania kontaktów z innymi.

Zasady higieny intymnej

Higiena intymna kobiet to ciągle kwestia tabu, wokół którego narosło wiele mitów. Nadal wiele kobiet nie wie, jak powinna wyglądać prawidłowa irygacja pochwy, w związku z czym nabawiają się grzybicy (objawia się świądem i pieczeniem).

Zobacz też

Rolety elektryczne – jakie wybrać?

Rolety chronią przede wszystkim wnętrze domu przed działaniem słońca oraz zapewniają nam bezpieczeństwo. Rolety mogą stanowić wspaniałą ozdobę wnętrza – zwłaszcza te bambusowe czy ozdobione różnymi wzorami. Jednak rolety elektryczne mają być przede wszystkim funkcjonalne. Co warto wiedzieć o roletach elektrycznych? Jakie warto wybrać?

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: