Umowy o pracę

Najczęściej wykorzystywane są następujące rodzaje umów:
– umowa o pracę – może być zawarta w formie ustnej lub pisemnej. Umowa ta wiąże się m.in. z obowiązkiem osobistego świadczenia pracy, podległością służbową, ale również z uprawnieniem do płatnego urlopu.
– umowa między usługodawcą i usługobiorcą – nie występuje podległość służbowa, warunki pracy ustalane są pomiędzy usługodawcą i usługobiorcą.
– umowy dla przedstawicieli „wolnych” zawodów – nie przewiduje podległości służbowej, praca nie musi być wykonana osobiście, zleceniodawca z kolei nie musi zapewniać środków pracy.

Czas pracy

Normalny czas pracy wynosi 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Tygodniowy czas pracy może być skrócony, jeżeli przewidują to umowy zbiorowe. Niekiedy czas pracy wydłużony jest do 10 godzin dziennie pod warunkiem, że tydzień pracy trwa tylko 4 dni lub do 52 tygodni w ciągu roku i wynika to ze specyfiki branży (stosuje się go przykładowo w hotelarstwie i gastronomii). Praca dłuższa niż 6 godzin powinna być przerywana, przerwa nie jest jednak płatna i nie wlicza się jej do czasu pracy. Inne stosowane formy czasu pracy to: zatrudnianie w niepełnym wymiarze czasu pracy, zatrudnianie częściowe, szychty itp.

Wynagrodzenie za pracę

Wysokość wynagrodzenia powinna być zawarta w umowie o pracę. Kwota wynagrodzenia jest uzależniona od: przepisów prawnych, umów i układów zbiorowych (np. ze związkami zawodowymi), regulaminów wewnątrzzakładowych oraz uwarunkowań indywidualnych: wieku, kwalifikacji pracownika, czasu pracy, zajmowanego stanowiska itp.

W Austrii praktykuje się wypłacanie dopłaty urlopowej (tzw. 13-tej pensji) i dodatku świątecznego z okazji świąt Bożego Narodzenia (tzw. 14-tej pensji), której wysokość jest równa miesięcznej pensji (po opodatkowaniu).

W Austrii przeciętne wynagrodzenie kobiet, podobnie jak w innych krajach europejskich, jest niższe od wynagrodzenia, jakie otrzymują mężczyźni.

Czy pracowaliście w Austrii? Opowiedzcie o tym.

Źródło:
1. Austria, Warunki życia i pracy w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Ministerstwo Gospodarki i Pracy Departament Rynku Pracy, Eures, Marzec 2005 r., dostępny w Internecie: www.eures.praca.gov.pl/zal/warunki_zycia/austria/Austria.pdf.
2. Austria potrzebuje doświadczonych polskich robotników, firmawirlandii.pl, dostępny w Internecie: http://www.firmawirlandii.pl/austria-potrzebuje-doswiadczonych-polskich-robotnikow/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here