Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /usr/home/rmenkala23/domains/teczka.pl/public_html/index.php:1) in /usr/home/rmenkala23/domains/teczka.pl/public_html/wp-includes/feed-rss2.php on line 8 Emerytury – Teczka.pl https://teczka.pl Darmowe porady, zrób to sam, krok po kroku Sun, 05 May 2024 13:08:00 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.25 Jak zmienić dane w OFE? https://teczka.pl/emerytury/jak-zmienic-dane-w-ofe/ https://teczka.pl/emerytury/jak-zmienic-dane-w-ofe/#respond Tue, 12 Mar 2013 07:50:24 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10477 Przystąpienie do Otwartego Funduszu Emerytalnego ma miejsce zawsze w momencie rozpoczęcia aktywności zawodowej. Wybierając OFE jesteśmy zatem młodymi ludźmi. Kolejne lata życia, na skutek na przykład zawarcia związku małżeńskiego czy zmiany miejsca zamieszkania, przynoszą często zmiany w danych personalnych.

Artykuł Jak zmienić dane w OFE? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Jakie zmiany w danych wymagają poinformowania OFE?

Fundusz należy poinformować o: zmianie imion, nazwiska, adresu zamieszkania (ulica, numer mieszkania lub domu, miejscowość, kod pocztowy, a w przypadku wsi – również gmina i poczta), numeru PESEL, numeru i serii dowodu osobistego lub paszportu, a także o zawarciu związku małżeńskiego i powstaniu lub zmianie małżeńskich stosunków majątkowych (rozwód, separacja, śmierć małżonka, ustanowienie rozdzielności majątkowej, ubezwłasnowolnienie, upadłość małżonka).

W jaki sposób można dokonać zmiany danych w Otwartym Funduszu Emerytalnym?

W większości przypadków dane można aktualizować za pomocą formularzy online dostępnych na stronach internetowych poszczególnych funduszy emerytalnych. Niektóre fundusze wymagają jednak własnoręcznie podpisanego formularza, dlatego informacji należy szukać na stronie określonego funduszu.

Poniżej zamieszczamy adresy formularzy zmian danych w funduszach:

AEGON OFE: www.aegon.pl/pl/Strona-glowna/Strefa-Klienta/Strefa-Klienta—Emerytura/Obsuga-Klienta-OFE/Zmiana-danych/,
AMPLICO OFE: www.metlifeamplico.pl/pl/Individual/Support-Centre/Amplico-PTE-S.A/Formularze-zmiany-danych.html,
ALLIANZ OFE: www.allianz.pl/oferta-dla-ciebie/emerytura/otwarty-fundusz-emerytalny/prawa-czlonka-ofe,260.html,
AXA OFE: www.axaofe.pl/formularze_w_pdf,
BANKOWY OFE: www.bankowy.pl/download/formularzd.pdf,
AVIVA OFE: www.aviva.pl/emerytura/otwarty-fundusz-emerytalny/zmiany-danych.html,
GENERALI OFE: www.generali.pl/obsluga-i-pomoc/ofe/aktualizacja-danych,
ING OFE: www.ingzycie.pl/moja-umowa/zmiana-danych-personalnych-ofe,
NORDEA OFE: www.nordeapolska.pl/nordea_ofe/1574.htm,
PEKAO OFE: hwww.pekaopte.pl/klient/aktualizacja_danych,
POCZTYLION OFE: www.pocztylion.pl/Default.aspx?tabid=76,
POLSAT OFE: www.ptepolsat.com.pl/dla-naszych-czlonkow/aktualizacja-danych.aspx,
PZU ZŁOTA JESIEŃ: www.pzu.pl/grupa-pzu/pte-pzu/jestem-czlonkiem-ofe,
WARTA OFE: www.ptewarta.pl/zmiana_danych.html.

Czy zmienialiście kiedyś dane w OFE? Opowiedzcie o swoich doświadczeniach.
Źródło:
1. Jestem członkiem OFE, pzu.pl, dostępny w Internecie: www.pzu.pl/grupa-pzu/pte-pzu/jestem-czlonkiem-ofe.
2. Formularze zmiany danych w funduszach emerytalnych, perfekcyjnaoferta.pl, dostępny w Internecie: www.ofe.perfekcyjnaoferta.pl/ofe_druki_aktualizacja_danych.html.

Artykuł Jak zmienić dane w OFE? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/emerytury/jak-zmienic-dane-w-ofe/feed/ 0
Status studenta a OFE https://teczka.pl/emerytury/status-studenta-a-ofe/ https://teczka.pl/emerytury/status-studenta-a-ofe/#respond Mon, 11 Mar 2013 14:48:02 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10476 Obowiązek odprowadzania składek do Otwartych Funduszy Emerytalnych mają wszystkie osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r., które wpłacają składki emerytalne do ZUS i rozpoczęły pracę zawodową lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Pytamy, czy studenci również muszą odprowadzać składki na OFE.

Artykuł Status studenta a OFE pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Kto musi odprowadzać składki na OFE?

Członkostwo w Otwartym Funduszu Emerytalnym dotyczy:
– pracujących w oparciu o umowę o pracę, umowę o dzieło, umowę zlecenie lub umowę agencyjną dłużej niż 14 dni;
– przebywających na zasiłku dla bezrobotnych;
– prowadzących własną działalność gospodarczą;
– pobierających zasiłek lub stypendium w związku z odbywaniem szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego (również staż absolwencki, praktyki zawodowe);
– przebywających na urlopie wychowawczym.

W jaki sposób należy wybrać Otwarty Fundusz Emerytalny?

Fundusz emerytalny OFE należy wybrać do 7 dni od rozpoczęcia pierwszej pracy. Aby przystąpić do określonego funduszu, wystarczy wypełnić i wysłać formularz drogą elektroniczną, wysłać SMS lub zadzwonić na infolinię, a przedstawiciele sami się z nami skontaktują. Osobom, które nie dokonają wyboru funduszu, zostanie losowo przydzielony jeden z funduszy emerytalnych działających na polskim rynku. Losowanie OFE odbywa się dwa razy do roku – w ostatnim dniu roboczym stycznia i lipca. Warto odnotować, że zgodnie z ustawą trzy największe fundusze emerytalne nie biorą udziału w losowaniu. Opłaca się więc samodzielnie podjąć decyzję, aby być pewnym, że fundusz, do którego odprowadzamy składki, osiąga dobre wyniki finansowe.

Czy studenci muszą przystąpić do OFE?

Jak już zostało wspomniane, członkami Otwartych Funduszy Emerytalnych mogą być osoby podlegające ubezpieczeniom społecznym. Studenci i uczniowie do 26 roku życia, którzy podjęli pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie, nie mają obowiązku przystąpienia do Otwartego Funduszu Emerytalnego, gdyż w tym przypadku nie powstał obowiązek ubezpieczenia społecznego.

Jeżeli studenci pracują w oparciu o umowę o pracę (z tego tytułu odprowadzana jest za nich składka na ubezpieczenia emerytalne) lub gdy zdecydowali się na dobrowolne opłacanie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mają także obowiązek przystąpienia do OFE.

Co sądzicie o zwolnieniu studentów z obowiązku opłacania składek OFE na umowach zleceniach i umowach o dzieło? Czekamy na Wasze opinie.

Źródło:
1. Dla kogo OFE?, ingzycie.pl, dostępny w Internecie: www.ingzycie.pl/produkty/produkty-emerytalne/warto-wiedziec/dla-kogo-ofe.
2. Otwarte fundusze emerytalne, portalfinansowy.pl, dostępny w Internecie: www.portalfinansowy.pl/ofe.
3. Otwarte Fundusze Inwestycyjne porady, dknotus.pl, dostępny w Internecie: www.dknotus.pl/ofe/porady.

Artykuł Status studenta a OFE pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/emerytury/status-studenta-a-ofe/feed/ 0
Kiedy można wypłacić środki z OFE? https://teczka.pl/emerytury/kiedy-mozna-wyplacic-srodki-z-ofe/ https://teczka.pl/emerytury/kiedy-mozna-wyplacic-srodki-z-ofe/#comments Mon, 11 Mar 2013 14:38:38 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10475 Przystąpienie do wybranego Otwartego Funduszu Emerytalnego lub w przypadku niedokonania wyboru – losowe przypisanie do funduszu jest obowiązkiem każdej osiągającej dochody osoby. W drugim filarze odkładane przez nas składki są inwestowane, zmienia się zatem ich wartość w czasie. W odniesieniu do gromadzonych na poczet przyszłej emerytury pieniędzy wątpliwości budzi możliwość ich wypłacenia. Czy możliwe jest zatem dokonanie wypłaty środków zgromadzonych w Otwartym Funduszu Emerytalnym? W jaki sposób i kiedy można tego dokonać?

Artykuł Kiedy można wypłacić środki z OFE? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Kiedy wypłacane są pieniądze z OFE?

Są dwie zasadnicze sytuacje, w których pieniądze są wypłacane z funduszu emerytalnego. Pierwsza z nich ma miejsce w przypadku śmierci członka OFE, druga – w sytuacji rozwodu. Wypłata środków z OFE podlega przepisom rozdziału 13 Ustawy o OFE.

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE

Należy podkreślić, że środki zgromadzone w Otwartym Funduszu Emerytalnym mogą podlegać dziedziczeniu. Dziedziczone mogą być pieniądze z OFE tylko wówczas, gdy dana osoba nie pobiera jeszcze emerytury, a sama emerytura nie została jeszcze skalkulowana i wypłacana. Środki, które zostały zgromadzone, dziedziczy w połowie wysokości współmałżonek, a w drugiej połowie osoby wskazane jako uposażone. Po śmierci uczestnika OFE pieniądze z funduszu wypłaca się w gotówce (muszą zostać jednak spełnione pewne warunki, np. gdy współmałżonek zmarłego członka OFE nie ma prawa do emerytury, ale ukończył 60 lat – kobieta i 65 lat  – mężczyzna) lub, jak ma to miejsce najczęściej, pozostają one w systemie na koncie emerytalnym. Po uzyskaniu przez małżonka zmarłej osoby wieku emerytalnego zostają wypłacane.

Bardzo istotne jest zatem wskazanie osoby, która ma dziedziczyć zgromadzone środki, gdyż znacznie upraszcza to procedurę wypłaty środków. Jeżeli członek funduszu nie wskaże uposażonych, po jego śmierci odziedziczenie środków wymaga, poza innymi dokumentami, dostarczenia również wyroku sądu o nabyciu spadku.

Dzielenie środków z Otwartego Funduszu Emerytalnego

Pieniądze zgromadzone w funduszu emerytalnym OFE w przypadku rozwodu małżonków są dzielone podobnie jak cały majątek. Część, która należy się drugiemu małżonkowi, zostaje przekazana na jego konto w jego funduszu emerytalnym OFE.

Co sądzicie o dzieleniu środków w OFE w przypadku rozwodu? Czekamy na Wasze opinie.

Źródło:
1. Czy można wypłacić pieniądze z funduszu emerytalnego OFE, fundusz.info, dostępny w Internecie: fundusz.info/czy-mona-wyplacic-pieniadze-z-funduszu-emerytalnego-ofe.
2. Śmierć członka otwartego funduszu emerytalnego, prawnik-online.eu, dostępny w Internecie: www.prawnik-online.eu/porady-prawne/smierc-czlonka-otwartego-funduszu-emerytalnego.
3. Wypłata pieniędzy z funduszu emerytalnego OFE, fundusz.info, dostępny w Internecie: fundusz.info/wyplata-pieniedzy-z-funduszu-emerytalnego-ofe.

Artykuł Kiedy można wypłacić środki z OFE? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/emerytury/kiedy-mozna-wyplacic-srodki-z-ofe/feed/ 1
Emerytalny system repartycyjny – czym jest i na czym polega? https://teczka.pl/emerytury/emerytalny-system-repartycyjny-czym-jest-i-na-czym-polega/ https://teczka.pl/emerytury/emerytalny-system-repartycyjny-czym-jest-i-na-czym-polega/#respond Mon, 11 Mar 2013 14:16:42 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10473 Z repartycyjnym systemem emerytalnym mieliśmy zasadniczo do czynienia przed reformą systemu emerytalnego z 1999 r. Finansowanie emerytur w tym okresie opierało się bowiem na tzw. umowie międzypokoleniowej – środki wpłacane w ramach składek ubezpieczeniowych pracowników były przeznaczane na wypłatę świadczeń dla emerytów.

Artykuł Emerytalny system repartycyjny – czym jest i na czym polega? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

W obecnym systemie emerytalnym system repartycyjny dotyczy tylko jednego z trzech jego filarów. Jakie są filary systemu emerytalnego w Polsce i czym charakteryzuje się system repartycyjny?

Czym charakteryzuje się obecny system emerytalny w Polsce?

Po reformie dokonanej w 1999 roku polski system emerytalny składa się z trzech filarów:
I FILAR – opiera się na działalności ZUS, jest powszechny, uczestnictwo w tym filarze jest obowiązkowe, system repartycyjny administrowany przez państwo;
II FILAR – opiera się na działalności OFE, jest powszechny, uczestnictwo w tym filarze jest obowiązkowe, system kapitałowy zarządzany przez prywatne podmioty;
III FILAR – jest dodatkowy, uczestnictwo w tym filarze jest dobrowolne, system kapitałowy zarządzany przez prywatne podmioty;
– Oszczędzać na przyszłą emeryturą można także poprzez Indywidualne Konto Emerytalne (IKE).

Repartycyjny system emerytalny – na czym polega?

Jak pokazaliśmy wcześniej, podstawowy i –  podobnie jak II – obowiązkowy filar systemu emerytalnego w Polsce opiera się na tzw. systemie repartycyjnym. Określenie to wywodzi się od rodzaju finansowania świadczeń. Finansowanie repartycyjne polega na finansowaniu wypłacanych emerytur z bieżących składek pracujących ubezpieczonych.

Kwota wpłaconych składek jest odnotowywana na koncie osoby ubezpieczonej i stanowi podstawę do ustalenia wysokości jej przyszłej emerytury. Składki podlegają indeksacji wskaźnikiem przeciętnego wzrostu płac w gospodarce, a uzyskana w wyniku indeksacji kwota stanowi podstawę do obliczenia emerytury z I filaru. W systemie tym składki nie są inwestowane, lecz przeznaczane na wypłatę świadczeń dla emerytów.

Co sądzicie o emerytalnym systemie repartycyjnym? Zachęcamy do dyskusji.

Źródło:
1. Co to jest system emerytalny?, portalfinansowy.pl dostępny w Internecie: www.portalfinansowy.pl/in/wiadomosci/ofe21-7.html.
2. Emerytura z ZUS, wprost.pl, dostępny w Internecie: www.wprost.pl/ar/9881/Emerytura-z-ZUS/.
3. Co to jest OFE, jak działają Otwarte Fundusze Emerytalne?, destro.pl, dostępny w Internecie: www.destro.pl/bankowosc/co-to-jest-ofe-jak-dzialaja-otwarte-fundusze-emerytalne/.
4. Założenia zreformowanego systemu emerytalnego, multiofe.pl, dostępny w Internecie: www.multiofe.pl/krokpokroku.pierwszy.1.shtml.
5. Czym jest Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE), ipolisa.pl, dostępny w Internecie: ipolisa.pl/Czym-jest-Otwarty-Fundusz-Emerytalny-OFE,artykul,257.

Artykuł Emerytalny system repartycyjny – czym jest i na czym polega? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/emerytury/emerytalny-system-repartycyjny-czym-jest-i-na-czym-polega/feed/ 0
Jak obliczyć wysokość emerytury pomostowej? https://teczka.pl/emerytury/jak-obliczyc-wysokosc-emerytury-pomostowej/ https://teczka.pl/emerytury/jak-obliczyc-wysokosc-emerytury-pomostowej/#respond Mon, 11 Mar 2013 13:51:09 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10472 Zagadnienie emerytur pomostowych jest często podejmowane przez media. W zakresie obliczania emerytur pomostowych powstają jednak wątpliwości. Podajemy kluczowe dla zrozumienia tematu wskazówki.

Artykuł Jak obliczyć wysokość emerytury pomostowej? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Czym jest emerytura pomostowa i jak ją obliczyć?

Emerytura pomostowa stanowi równowartość kwoty, jaka zostałaby uzyskana poprzez podzielenie podstawy obliczenia emerytury przez średnią długość dalszego trwania życia dla osób w wieku 60 lat i jest ustalona na podstawie obowiązujących w dniu, w którym zgłoszono wniosek o przyznanie emerytury pomostowej, tablic średniego trwania życia.

Tablice trwania życia ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego do dnia 31 marca każdego roku. Podstawą obliczenia emerytury jest suma zwaloryzowanych składek, zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąca, od którego przysługuje prawo do wypłacania emerytury oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego.

Komu przysługuje prawo do emerytury pomostowej?

O emeryturę pomostową może ubiegać się pracownik urodzony po 31 grudnia 1948 r., jeżeli ukończył 60 lat (mężczyzna) lub 55 lat (kobieta) i jeżeli spełni wszystkie poniższe warunki:
1) pracował w szczególnych warunkach lub wykonywał pracę o szczególnym charakterze, przez przynajmniej 15 lat;
2) ma okres składkowy i nieskładkowy (uwzględniony w wymiarze nie większym niż 1/3 udowodnionego okresu składkowego), który wynosi przynajmniej 20 lat w odniesieniu do kobiet i przynajmniej 25 lat dla mężczyzn;
3) przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywał (przez przynajmniej 1 dzień) prace:
– w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu art. 32 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, a więc określone w oparciu o przepisy obowiązujące przed 1 stycznia 2009 r. – nawet w przypadku gdy praca taka nie została ujęta w nowych wykazach prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze;
– w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, wymienione w nowych wykazach prac.
4) po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał (przez przynajmniej 1 dzień) pracę w  warunkach szczególnych lub w warunkach o szczególnym charakterze, które są wymienione w nowych wykazach prac obowiązujących od 1 stycznia 2009 r.;
5) rozwiązał stosunek pracy.

Co sądzicie o emeryturach pomostowych? Zapraszamy do dyskusji.

Źródło:
1. Katarzyna Wiśniewska, Jak ustalana będzie wysokość emerytury pomostowej?, wieszjak.pl, dostępny w Internecie: emerytury.wieszjak.pl/pomostowe/97232,Jak-ustalana-bedzie-wysokosc-emerytury-pomostowej.html
2. Mariusz Denisiuk, Jak obliczana jest wysokość emerytury pomostowej?, rzu.gov.pl, dostępny w Internecie: rzu.gov.pl/czesto-zadawane-pytania/zabezpieczenie-emerytalne-emerytury-z-nowego-systemu/Jak_obliczana_jest_wysokosc_emerytury_pomostowej___1803

Artykuł Jak obliczyć wysokość emerytury pomostowej? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/emerytury/jak-obliczyc-wysokosc-emerytury-pomostowej/feed/ 0
Kto może dostać emeryturę pomostową? https://teczka.pl/emerytury/kto-moze-dostac-emeryture-pomostowa/ https://teczka.pl/emerytury/kto-moze-dostac-emeryture-pomostowa/#respond Mon, 11 Mar 2013 12:34:30 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10471 Zgodnie z Ustawą z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656) dla osób wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przewidziany jest szczególny rodzaj świadczenia emerytalnego, jakim jest emerytura pomostowa.

Artykuł Kto może dostać emeryturę pomostową? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Jak ubiegać się o emeryturę pomostową?

Na początku należy wskazać, że emerytura pomostowa nie jest przyznawana automatycznie, „z urzędu”. Aby ją otrzymać, należy złożyć stosowny wniosek w ZUS. Procedurę uzyskiwania tego szczególnego świadczenia w każdej sytuacji rozpoczyna zatem pracownik. Aby określić kwotę emerytury pomostowej, należy podzielić podstawę obliczenia emerytury przez średnią długość dalszego trwania życia dla osób w wieku 60 lat. Średnią długość życia określa się na podstawie tablic średniego trwania życia obowiązujących w dniu, w którym zgłoszono wniosek o przyznanie emerytury pomostowej.

Kto może ubiegać się o emeryturę pomostową?

Emeryturę pomostową może uzyskać pracownik urodzony po 31 grudnia 1948 r., jeżeli ukończył 60 lat (w przypadku mężczyzn) lub 55 lat (w odniesieniu do kobiet) oraz spełniający inne wymogi wynikające z art. 4 Ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656).

Wniosek o emeryturę pomostową – istotne kwestie

Dla rozpatrzenia wniosku o emeryturę pomostową pracodawca zgłaszającego wniosek musi w ciągu 7 dni od zgłoszenia przesłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych „Zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze”. Sam wniosek o emeryturę pomostową przekazuje się tymczasem do Oddziału lub Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, właściwego ze względu na miejsce zameldowania lub przekazuje ostatniemu pracodawcy, który ma obowiązek przesłać go do ZUS-u. Wniosek można pobrać ze strony internetowej: zus.pl/pliki/formularze/Rp-1EP.pdf. Decyzję o przyznaniu świadczenia podejmowana jest przez ZUS w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Czy ubiegaliście się o emeryturę pomostową? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Źródła:
1. Elżbieta Suchowierska, Emerytura pomostowa. Komu przysługuje?, Poranny.pl, dostępny w Internecie: www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090213/AKCJARED08/387145394.
2. EMERYTURY POMOSTOWE, zus.pl, dostępny w Internecie: www.zus.pl/files/EmeryturyPomostowe.pdf.
3. Emerytury pomostowe, emeryturypomostowe.gov.pl, dostępny w Internecie: www.emeryturypomostowe.gov.pl/strona/dla-pracownika/emerytury-pomostowe.
4. Jak złożyć wniosek o emeryturę pomostową, dobra-rada.pl, dostępny w Internecie: www.dobra-rada.pl/jak-zlozyc-wniosek-o-emeryture-pomostowa_1046.

Artykuł Kto może dostać emeryturę pomostową? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/emerytury/kto-moze-dostac-emeryture-pomostowa/feed/ 0
System emerytalny w Polsce https://teczka.pl/emerytury/system-emerytalny-w-polsce/ https://teczka.pl/emerytury/system-emerytalny-w-polsce/#respond Mon, 11 Mar 2013 12:12:36 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10470 Emerytura jest powszechnie znanym świadczeniem pieniężnym, które ma zabezpieczyć sytuację materialną osób starszych, które nie są zdolne do podjęcia pracy zarobkowej. Świadczenie emerytalne nie jest ekwiwalentne w stosunku do wartości składek z tytułu ubezpieczenia społecznego płaconych przez czas aktywności zawodowej. Dowiedz się, co charakteryzuje polski system emerytalny i na jakich filarach się opiera się jego działanie.

Artykuł System emerytalny w Polsce pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Charakterystyka polskiego systemu emerytalnego

Przeprowadzona w 1999 r. reforma systemu emerytalnego w miejsce sytemu opartego na umowie międzypokoleniowej wprowadziła system, w którym wysokość otrzymywanej emerytury zależy od kapitału zgromadzonego przez całe życie w odpowiednich funduszach. Umowa pokoleniowa częściowo obowiązuje nadal, jednak tylko w odniesieniu do środków gromadzonych w I filarze. Kwota emerytury zostaje obliczona poprzez podzielenie zgromadzonego kapitału przez statystyczną długość życia, która wynosi:

– w przypadku 60-latków-18,1 roku;
– w przypadku 65-latków-14,5 roku;
– w przypadku 70-latków-11,4 roku.

Po takim wyliczeniu emerytury może się okazać, że jej kwota jest niższa od minimalnej emerytury. W tym przypadku różnicę pokrywa państwo, pod warunkiem, że mężczyzna ma więcej niż 65 lat i przepracował przynajmniej 25 lat, a kobieta przekroczyła 60 rok życia i ma przepracowane co najmniej 20 lat.

Filary systemu emerytalnego w Polsce

Ostateczna wysokość emerytury zależy od zgromadzonego kapitału w trzech źródłach, tzw. filarach. Na polski system emerytalny składają się zatem następujące filary:

I filar opiera się na działalności ZUS-u, do którego wpływają składki emerytalne. Uczestnictwo w I filarze jest obowiązkowe, środki zgromadzone w tym filarze nie podlegają jednak zasadzie dziedziczenia. Ze składek tych na bieżąco wypłaca się renty i emerytury. Środki te nie są zatem inwestowane. I filar oparty jest na systemie repartycyjnym.
II filar – Otwarte Fundusze Emerytalne – uczestnictwo w tym filarze, podobnie jak w I, jest obowiązkowe. Środki wpłacane do OFE są inwestowane, każda osoba może dokonać wyboru funduszu, który najbardziej korzystnie zainwestuje jej pieniądze. Składki wpłacane do II filaru są zwolnione z podatku dochodowego i w ograniczonym stopniu podlegają dziedziczeniu.
III filar – uczestnictwo w nim jest dobrowolne, samodzielnie decydujemy również o wysokości składki. Trzeci filar ma na celu pomnożyć wartość zgromadzonych środków pieniężnych.

Co sądzicie o zmianach w polskim systemie emerytalnym? Czekamy na Wasze opinie.

Źródło:
1. System emerytalny w Polsce, system-emerytalny.pl, dostępny w Internecie: www.system-emerytalny.pl/system_emerytalny/polski_system_emerytalny/system_emerytalny_w_polsce2.
2. System emerytalny w Polsce, polskieradio.pl, dostępny w Internecie: las.polskieradio.pl/emerytury/artykul140388.html.

Artykuł System emerytalny w Polsce pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/emerytury/system-emerytalny-w-polsce/feed/ 0
Czym różni się kapitałowy system emerytalny od systemu repartycyjnego? https://teczka.pl/emerytury/czym-rozni-sie-kapitalowy-system-emerytalny-od-systemu-repartycyjnego/ https://teczka.pl/emerytury/czym-rozni-sie-kapitalowy-system-emerytalny-od-systemu-repartycyjnego/#respond Mon, 11 Mar 2013 12:05:06 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10469 Z kapitałowym systemem emerytalnym mamy obecnie do czynienia w Polsce. Wiele osób nie wie jednak, czym charakteryzuje się ten rodzaj systemu emerytalnego. Podpowiadamy, czym jest system emerytalny i czym kapitałowy system emerytalny różni się od systemu repartycyjnego.

Artykuł Czym różni się kapitałowy system emerytalny od systemu repartycyjnego? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

System emerytalny

Poprzez system emerytalny w danym państwie określa się, w jaki sposób zostanie zorganizowana i wypłacana emerytura jako świadczenie zabezpieczające sytuację materialną osób niezdolnych do pracy zarobkowej. Systemy emerytalne tworzy się w oparciu o dane demograficzne oraz trendy na rynku finansowym i gospodarczym. Wyróżnia się dwa rodzaje systemów emerytalnych: repartycyjny i kapitałowy.

Repartycyjny system emerytalny

Zasadniczo polega na tym, że od pracujących osób pobiera się składki na ubezpieczenie emerytalne, a następnie środki te przeznacza się na bieżącą wypłatę emerytur. Kwota wpłaconych składek jest odnotowywana na koncie osoby ubezpieczonej i stanowi podstawę do ustalenia wysokości jej przyszłej emerytury. System ten funkcjonował w przeszłości również w Polsce, jednak ze względu na proces starzenia się społeczeństw (podlegają mu wszystkie społeczeństwa europejskie) konieczne było stopniowe zwiększanie środków na emerytury (w uproszczeniu: więcej emerytów niż osób pracujących). Prowadzi to do obciążenia finansów publicznych państwa lub obciążenia pracujących (wysokie składki), co sprawiło, że w Polsce częściowo zrezygnowano z systemu repartycyjnego na rzecz systemu kapitałowego (system repartycyjny dotyczy jedynie I filaru).

Kapitałowy system emerytalny

Polega na wpłacaniu przez każdego pracownika składek na indywidualne konto w funduszu emerytalnym. Składki te są następnie inwestowane (podlegają kapitalizacji) – w odróżnieniu od systemu repartycyjnego, w którym składki przeznacza się na wypłatę świadczeń dla emerytów. W ten sposób zorganizowany jest II filar obowiązującego w Polsce systemu emerytalnego. Składki wpłacone do II filaru, powiększane są o zyski z dokonanych inwestycji, pomniejszone zaś o koszty uczestnictwa w OFE i tworzą kapitał, który posłuży do wypłaty emerytury z II filaru.

Który system emerytalny jest Waszym zdaniem bardziej sprawiedliwy? Czekamy na Wasze opinie.

Źródło:

1. Rodzaje systemów emerytalnych, investor.wroclaw.pl, dostępny w Internecie: www.investor.wroclaw.pl/rodzaje-systemow-emerytalnych/.
2. Co to jest system emerytalny?, portalfinansowy.pl dostępny w Internecie: www.portalfinansowy.pl/in/wiadomosci/ofe21-7.html.
3. Ile pieniędzy trafia do ZUS, ile do OFE czyli podział składników pensji, artelis.pl, dostępny w Internecie: artelis.pl/artykuly/6934/ile-pieniedzy-trafia-do-zus-ile-do-ofe-czyli-podzial-skladnikow-pensji.
4. Czym jest Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE), ipolisa.pl, dostępny w Internecie: ipolisa.pl/Czym-jest-Otwarty-Fundusz-Emerytalny-OFE,artykul,257.

Artykuł Czym różni się kapitałowy system emerytalny od systemu repartycyjnego? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/emerytury/czym-rozni-sie-kapitalowy-system-emerytalny-od-systemu-repartycyjnego/feed/ 0
Kto może przejść z renty na emeryturę? https://teczka.pl/emerytury/kto-moze-przejsc-z-renty-na-emeryture/ https://teczka.pl/emerytury/kto-moze-przejsc-z-renty-na-emeryture/#respond Mon, 11 Mar 2013 11:56:41 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10468 Uzyskanie emerytury zasadniczo wymaga złożenia przez zainteresowanego odpowiedniego wniosku we właściwym organie emerytalno-rentowym. Wyjątek stanowi nabycie prawa do otrzymania emerytury po okresie otrzymywania renty, w przypadku którego – po spełnieniu określonych warunków – emerytura przyznawana jest renciście „z urzędu” przez ZUS, bez konieczności ubiegania się o nią.

Artykuł Kto może przejść z renty na emeryturę? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Komu należy się emerytura po rencie?

Emeryturę przyznaje się renciście automatycznie (bez konieczności składania wniosku), jeżeli osiągnął wiek emerytalny. Aby otrzymać emeryturę z urzędu, rencista musi podlegać ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Należy udokumentować jakikolwiek okres ubezpieczenia (nie ma minimalnej liczby lat, które trzeba udokumentować).

Należy podkreślić, że wraz z podniesieniem wieku emerytalnego, jaki przeforsował obecny rząd, zmianie ulegnie też moment przyznawania emerytury po rencie. Istotne jest również, że ten rodzaj emerytury przyznawany jest zamiast renty pobieranej z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy, spowodowanej ogólnym stanem zdrowia. Osoba, która nabywa prawo do emerytury, nie ma możliwości pozostania przy pobieraniu renty.

Emeryturę wypłaca się począwszy od dnia, w którym rencista uzyskał wiek uprawniający do jej otrzymania.

Kto nie otrzyma emerytury po rencie

Świadczenie emerytalne przysługuje jedynie wówczas, gdy renta pobierana jest z tytułu niezdolności do pracy. Emerytury nie otrzymają zatem pobierający renty: wypadkową, socjalną, inwalidy wojennego lub wojskowego, a także otrzymujący rentę z tytułu choroby zawodowej.

W jakiej wysokości wypłacana jest emerytura?

Wysokość emerytury po rencie nie może być niższa od kwoty pobieranej dotychczas renty z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy, spowodowanej ogólnym stanem zdrowia. Jeżeli kwota emerytury z urzędu byłaby niższa od kwoty najniższej emerytury, wysokość emerytury jest wówczas podwyższana do kwoty najniższej emerytury. Aby ustalić wysokość emerytury, wykorzystuje się odpowiednio zwaloryzowaną podstawę wymiaru renty.

Co sądzicie o sposobie obliczania wysokości emerytury dla byłych rencistów? Zachęcamy do dyskusji.

Źródło:
1. Emerytura po rencie, ubezpieczenie.com.pl, dostępny w Internecie: www.spoleczne.ubezpieczenie.com.pl/emerytura_po_rencie/66,9551,1.html.
2. Ewa Ryś, Po rencie emerytura z urzędu, wieszjak.pl, dostępny w Internecie: renty.wieszjak.pl/renta-inwalidzka/90588,Po-rencie-emerytura-z-urzedu.html.
3. Jak przejść z renty na emeryturę?, se.pl, dostępny w Internecie: www.se.pl/twoje-pieniadze/emerycie-walcz-o-swoje/jak-przejsc-z-renty-na-emeryture_221347.html.

Artykuł Kto może przejść z renty na emeryturę? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/emerytury/kto-moze-przejsc-z-renty-na-emeryture/feed/ 0
Rodzaje emerytur w Polsce https://teczka.pl/emerytury/rodzaje-emerytur-w-polsce/ https://teczka.pl/emerytury/rodzaje-emerytur-w-polsce/#comments Mon, 11 Mar 2013 11:49:13 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10467 Emerytura to świadczenie zabezpieczające byt osobom starszym, które nie mogą już pracować. Warto wiedzieć, z jakimi rodzajami emerytur mamy do czynienia w Polsce. Czy można dokonać wyboru rodzaju świadczenia emerytalnego.

Artykuł Rodzaje emerytur w Polsce pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Jakie rodzaje emerytur występują w polskim systemie emerytalnym?

Po osiągnięciu wieku emerytalnego zyskuje się prawo do świadczenia emerytalnego. Zgromadzonych w trakcie aktywności zawodowej pieniędzy nie otrzymuje się jednak „do ręki”, lecz jest w postaci wypłacanego co miesiąc świadczenia emerytalnego.

Wyróżniany zatem następujące rodzaje emerytur, z których możemy wybrać jeden, najbardziej nam odpowiadający:

indywidualna – najbardziej powszechny rodzaj emerytury, jest ona pobierana do końca życia, jeżeli w czasie okresu aktywności zawodowej składki były regularnie opłacane;
indywidualna z gwarantowanym okresem płatności – szczególny rodzaj emerytury indywidualnej, w ramach której gwarantowany jest określony okres pobierania emerytury (minimum 10 lat), a ponadto – w razie wcześniejszej śmierci emeryta – świadczenie otrzymuje wybrana osoba do końca zadeklarowanego okresu;
małżeńska – otrzymuje się ją po śmierci ubezpieczonego współmałżonka, jej wysokość musi stanowić przynajmniej 60% emerytury, którą otrzymywali wcześniej oboje małżonkowie. Emerytura wypłacana jest małżonkowi dożywotnio;
małżeńska z gwarantowanym okresem płatności – szczególny rodzaj emerytury małżeńskiej, która zakłada przyznanie świadczenia wskazanej osobie, np. dziecku, aż do końca ustalonego wcześniej okresu (przynajmniej przez 10 lat) po śmierci obu małżonków;
pomostowa – wypłacana pracującym w szczególnych warunkach lub wykonującym pracę o szczególnym charakterze w okresie pomiędzy zakończeniem pracy a osiągnięciem wieku emerytalnego.

Kiedy zawiesza się wypłacanie emerytury lub zmniejsza się wysokość świadczenia?

Świadczenie emerytalne zostanie zawieszone, gdy przychód emeryta przekroczy 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kwartale poprzedzającym. Osiągnięcie przychodu w granicach 70%-130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia skutkuje zmniejszeniem świadczenia (maksymalnie o 24%).

Co sądzicie o systemie emerytalnym w Polsce? Podzielcie się swoimi opiniami.

Źródło:
1. Emerytura – dla kogo, na jakich warunkach?, money.pl, dostępny w Internecie: www.money.pl/emerytury/poradniki/artykul/emerytura;-;dla;kogo;na;jakich;warunkach,113,0,258417.html.
2. Emerytura, wyborcza.pl, dostępny w Internecie: info.wyborcza.pl/temat/wyborcza/rodzaje+emerytur.
3. Emerytura, Encyklopedia Zarządzania, dostępny w Internecie: mfiles.pl/pl/index.php/Emerytura.
4. System emerytalny w Polsce, polskieradio.pl, dostępny w Internecie: las.polskieradio.pl/emerytury/artykul140388.html.

Artykuł Rodzaje emerytur w Polsce pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/emerytury/rodzaje-emerytur-w-polsce/feed/ 2