Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /usr/home/rmenkala23/domains/teczka.pl/public_html/index.php:1) in /usr/home/rmenkala23/domains/teczka.pl/public_html/wp-includes/feed-rss2.php on line 8 Ciąża – Teczka.pl https://teczka.pl Darmowe porady, zrób to sam, krok po kroku Mon, 29 Apr 2024 00:42:00 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.25 Czy w ciąży można uprawiać seks? Wyjaśniamy https://teczka.pl/ciaza/czy-w-ciazy-mozna-uprawiac-seks-wyjasniamy/ https://teczka.pl/ciaza/czy-w-ciazy-mozna-uprawiac-seks-wyjasniamy/#respond Mon, 11 Oct 2021 09:52:44 +0000 https://teczka.pl/?p=1250838 Ciąża to okres wyjątkowych zmian w ciele oraz psychice kobiety. Dla przyszłych rodziców jest to czas przygotowywania się do wychowywania dziecka. Nie powinni jednak zapominać o pielęgnowaniu łączącej ich relacji. W związku z tym, że istotnym elementem relacji jest współżycie, wyjaśniamy, czy seks z kobietą w ciąży jest bezpieczny dla niej i rozwijającego się płodu. […]

Artykuł Czy w ciąży można uprawiać seks? Wyjaśniamy pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
Ciąża to okres wyjątkowych zmian w ciele oraz psychice kobiety. Dla przyszłych rodziców jest to czas przygotowywania się do wychowywania dziecka. Nie powinni jednak zapominać o pielęgnowaniu łączącej ich relacji. W związku z tym, że istotnym elementem relacji jest współżycie, wyjaśniamy, czy seks z kobietą w ciąży jest bezpieczny dla niej i rozwijającego się płodu.

Czy można uprawiać seks w ciąży?

Ginekolodzy i położnicy zgodnie twierdzą, że w przypadku braku jakichkolwiek nieprawidłowości nie ma przeciwwskazań do uprawiania seksu w ciąży. Jest bezpieczny także dla płodu, chronionego przez mięśnie macicy, pęcherz płodowy oraz wypełniający go płyn owodniowy. Dzięki temu nie odczuwa on nic poza delikatnym kołysaniem; dodatkowo hormony wydzielające się podczas orgazmu mają nań zdecydowanie pozytywny wpływ – podobnie jak na samą kobietę.

Nie ma także powodu, by unikać seksu oralnego i analnego w ciąży – oczywiście pod warunkiem, że zarówno kobieta, jak i jej partner, mają nań ochotę. Można także bez przeszkód korzystać z akcesoriów takich jak wibratory erotyczne.

Seks kobiet w ciąży – dlaczego budzi obawy?

W przypadku większości przyszłych rodziców obawa przed uprawianiem seksu wynika z niewiedzy, jak również zmiennego samopoczucia kobiety, co ma znaczący wpływ na libido. Zmiany hormonalne, emocjonalne i fizyczne sprawiają, że w wielu osobach rodzi się lęk przed dyskomfortem lub poronieniem. Złe samopoczucie w pierwszym trymestrze sprawia też często, że ochota na seks w ciąży zmniejsza się praktycznie do zera – co jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Zdarzają się również takie dolegliwości jak suchość pochwy, którą na szczęście można zniwelować, stosując odpowiednie lubrykanty od N69.

Z kolei seks w 4-6 miesiącu ciąży, czyli w drugim trymestrze, wiele osób określa jako najlepszy w życiu. Większość dolegliwości ustępuje, kobieta adaptuje się do nowej sytuacji, a zaokrąglone kształty i powiększające się piersi sprawiają, że jest ona jeszcze atrakcyjniejsza w oczach swojego partnera.

Bezpieczny seks w zaawansowanej ciąży

Nieco trudniejszy staje się seks w trzecim trymestrze ciąży. Pojawiają się nowe dolegliwości, takie jak bóle pleców czy dyskomfort związany z bardzo powiększonym brzuchem. Ponadto niektóre kobiety czują się w tej sytuacji aseksualne. Jest to zupełnie normalne zjawisko; ważne, by nie zmuszać się do niczego, na co się nie ma ochoty.

Seks w zaawansowanej ciąży również jest bezpieczny, chyba że lekarz zaleci inaczej. Może się zdarzyć, że wskazane będzie unikanie współżycia w ostatnich tygodniach, aby zapobiec przedwczesnemu rozpoczęciu akcji porodowej.

Nawet jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do seksu w 3. trymestrze ciąży, różni się on od tego, który para uprawiała do tej pory. Przede wszystkim ważne jest takie dobranie pozycji, by nie uciskać powiększonego brzucha. Należy także unikać sytuacji, w której kobieta leży na plecach – macica może bowiem uciskać na naczynia krwionośne transportujące krew do nóg, blokując jej prawidłowy przepływ.

Intensywne stosunki i orgazmy mogą także powodować nieprzyjemne skurcze macicy, spowodowane między innymi działaniem prostaglandyn zawartych w spermie.

To wszystko sprawia, że przyszli rodzice mogą chcieć zrezygnować na jakiś czas z klasycznego seksu z penetracją. Wiele osób chce jednak pielęgnować intymność. Jest to możliwe dzięki różnego rodzaju pieszczotom i wyrafinowanym technikom, uwzględniającym między innymi seks oralny czy korzystanie z gadżetów, w tym różnego rodzaju wibratorów, takich jak popularne króliczki: https://n69.pl/wibratory/wibratory-kroliczki.

Seks w ciąży – przeciwwskazania

Istnieją przypadki, w których lekarze zalecają zachowanie wstrzemięźliwości w ciąży.

Należą do nich następujące sytuacje:

– krwawienia z dróg rodnych,
– przebyte wcześniej poronienia,
– ciąża zagrożona poronieniem,
– łożysko przodujące,
– infekcje układu moczowo-płciowego,
– niektóre przypadki ciąż mnogich,
– zagrożenie porodem przedwczesnym ze skróceniem szyjki macicy,
– odpłynięcie płynu owodniowego.

Konieczne jest także zgłaszanie lekarzowi bólu w podbrzuszu lub utrzymującej się przez kilka dni po stosunku brązowo-czerwonej wydzieliny z pochwy. W innych sytuacjach, o ile lekarz nie zaleci inaczej, można z powodzeniem cieszyć się seksem w ciąży i jego korzystnym wpływem na organizm kobiety – udowodniono bowiem, że u osób, które uprawiały seks w tym czasie, poród przebiega łatwiej i jest obciążony mniejszym ryzykiem powikłań, między innymi dzięki regularnym treningom mięśni dna miednicy.

Artykuł Czy w ciąży można uprawiać seks? Wyjaśniamy pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/ciaza/czy-w-ciazy-mozna-uprawiac-seks-wyjasniamy/feed/ 0
O czym musisz pamiętać w trakcie ciąży? https://teczka.pl/ciaza/o-czym-musisz-pamietac-w-trakcie-ciazy/ https://teczka.pl/ciaza/o-czym-musisz-pamietac-w-trakcie-ciazy/#respond Tue, 08 Jun 2021 06:16:24 +0000 https://teczka.pl/?p=1250465 Odpowiedzialna postawa w czasie ciąży to konieczność. Pamiętajcie, że jako przyszli rodzice dbacie nie tylko o własne zdrowie, ale także o rozwój i zdrowie dziecka! Podpowiadamy, jakie kwestie powinniście wziąć pod uwagę i o czym pamiętać w czasie ciąży, a także w trakcie jej planowania. Konieczne badania prenatalne Badania prenatalne to ważna część prawidłowego dbania […]

Artykuł O czym musisz pamiętać w trakcie ciąży? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
Odpowiedzialna postawa w czasie ciąży to konieczność. Pamiętajcie, że jako przyszli rodzice dbacie nie tylko o własne zdrowie, ale także o rozwój i zdrowie dziecka! Podpowiadamy, jakie kwestie powinniście wziąć pod uwagę i o czym pamiętać w czasie ciąży, a także w trakcie jej planowania.

Konieczne badania prenatalne

Badania prenatalne to ważna część prawidłowego dbania o przebieg ciąży. Pozwalają sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo i wykryć ewentualne wady genetyczne i wrodzone. Jeśli stanie się to odpowiednio wcześnie, w wielu przypadkach będzie można im przeciwdziałać, tj. podjąć leczenie jeszcze na etapie ciąży lub tuż po porodzie. Badania prenatalne przygotowują też rodziców na sytuację, gdy na świat ma przyjść dziecko z wadą. Nie jest to już dla nich zaskoczeniem i mają szansę dowiedzieć się na ten temat więcej.

Badania prenatalne pozwalają wykryć następujące wady i choroby płodu: przepuklinę oponową i pępowinową, mukowiscydozę, wady serca, zespół Downa, hemofilię, zespół Edwardsa, zespół Turnera i zespół Patau. Nie wszystkie z nich są uleczalne, ale na przykład wady serca i wady układu moczowego można z powodzeniem operować jeszcze w łonie matki.

Badania prenatalne dzielą się na inwazyjne i nieinwazyjne. Te pierwsze obarczone są ryzykiem powikłań i uszkodzenia płodu. Wykonuje się je przy podejrzeniu poważnych wad genetycznych. Badania nieinwazyjne nie stwarzają żadnego zagrożenia ani dla dziecka, ani dla kobiety. Należy do nich np. USG genetyczne płodu, test podwójny PAPP-A (beta hCG), test potrójny z krwi, echokardiografia płodowa i testy NIFTY. IONA, HARNMONY i PANORAMA. Badania te pozwalają wykryć nieprawidłowości takie jak zespół Patau, zespół Downa i zespół Edwardsa, wady wrodzone serca i zaburzenia krążenia oraz ocenić budowę i rozwój płodu na danym etapie ciąży.

Najczęściej wykonywane badanie prenatalne inwazyjne to amniopunkcja. Nakłuwa się podczas niego powłoki brzuszne i pobiera płyn owodniowy, który następnie bada się pod kątem chorób genetycznych.

Badania prenatalne powinno się wykonywać w terminie zaleconym przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne – dokładny harmonogram powinien przedstawić przyszłej mamie jej lekarz.

Niezbędne szczepienia

W czasie ciąży należy szczególnie dbać o zdrowie. Nie zaleca się jednak wykonywania wówczas szczepień ochronnych, chyba że zachodzi taka konieczność. Natomiast warto zadbać o nie na etapie planowania ciąży i upewnić się np. czy wcześniej zostało wykonane szczepienie przeciwko różyczce. To choroba zakaźna szczególnie groźna dla płodu, szczepionkę powinny otrzymać dziewczynki w 13. roku życia. Po porodzie zaleca się natomiast przestrzegać kalendarza szczepień noworodka. Pomoże to uchronić dziecko przed chorobami zagrażającymi jego zdrowiu i życiu.

Właściwe odżywianie i tryb życia

Odpowiedzialna postawa w czasie ciąży i na etapie jej planowania to także przestrzeganie zasad zdrowej diety i zdrowego trybu życia. Oznacza to rezygnację z fast foodów i przetworzonej żywności oraz sklepowych słodyczy na rzecz warzyw, owoców, olejów roślinnych, chudego mięsa dobrej jakości, nabiału i ryb morskich. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu pomoże zaś zachować dobrą kondycję i dotleni organizm.

Przygotuj wyprawkę dla maluszka

I wreszcie ostatnia, ale równie ważna kwestia: wyprawka dla maluszka. Warto przygotować ją wcześniej, by tuż przed porodem i zaraz po nim uniknąć niepotrzebnego stresu.

Artykuł O czym musisz pamiętać w trakcie ciąży? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/ciaza/o-czym-musisz-pamietac-w-trakcie-ciazy/feed/ 0
Palenie w ciąży – negatywne skutki dla dziecka https://teczka.pl/ciaza/palenie-w-ciazy-negatywne-skutki-dla-dziecka/ https://teczka.pl/ciaza/palenie-w-ciazy-negatywne-skutki-dla-dziecka/#respond Wed, 26 May 2021 13:39:42 +0000 https://teczka.pl/?p=1250580 O tym, że palenie w czasie ciąży jest szkodliwe wiedzą niemal wszyscy. Mimo to wiele przyszłych matek sięga po papierosy. Zobacz, z jakimi konsekwencjami wiąże się dostarczanie tytoniu do organizmu kobiety ciężarnej. Poród przedwczesny, poronienie a palenie w ciąży Pierwszym zagrożeniem związanym z paleniem w ciąży jest podwyższone ryzyko wcześniejszego porodu, a nawet poronienia. Przedwczesne […]

Artykuł Palenie w ciąży – negatywne skutki dla dziecka pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
O tym, że palenie w czasie ciąży jest szkodliwe wiedzą niemal wszyscy. Mimo to wiele przyszłych matek sięga po papierosy. Zobacz, z jakimi konsekwencjami wiąże się dostarczanie tytoniu do organizmu kobiety ciężarnej.

Poród przedwczesny, poronienie a palenie w ciąży

Pierwszym zagrożeniem związanym z paleniem w ciąży jest podwyższone ryzyko wcześniejszego porodu, a nawet poronienia. Przedwczesne przyjście na świat i związane z nim wcześniactwo może negatywnie wpłynąć na dalsze funkcjonowanie dziecka. Zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych – począwszy od zaburzeń pracy serca, aż po trudności w rozwoju psychoruchowym.

Wykazano także, że dzieci, które z powodów medycznych zaraz po urodzeniu musiały znajdować się z dala od czułych ramion rodziców, np. w inkubatorze, mają słabiej wytworzoną więź emocjonalną z opiekunami.

Palenie w czasie ciąży a wady rozwojowe dzieci

Należy podkreślić, że maluchy, których matki paliły w trakcie ciąży, rodzą się z mniejszą niską masą urodzeniową niż dzieci kobiet rezygnujących z tej używki. Noworodek palącej waży zwykle około 150-300 g mniej od noworodka matki niepalącej. Nierzadko dzieci matek, które paliły w czasie ciąży, rodzą się ze zdeformowanymi rękami oraz nogami. Mogą pojawić się u nich także wady serca.

Tytoń ma tak ogromny wpływ na organizm płodu, że w przyszłości dziecko może borykać się z chorobami krążenia czy układu oddechowego. Matka, która pali w ciąży, musi liczyć się również z tym, że palenie w czasie ciąży może doprowadzić do tego, że diametralnie wzrośnie ryzyko wystąpienia alergii, astmy czy częstych zapaleń ucha środkowego. Palenie w ciąży ma również wpływ na rozwój emocjonalny i intelektualny malucha. Obserwuje się deficyty rozwojowe w tych obszarach u dzieci, których matki paliły w czasie ciąży.

Ciąża i papieros a śmierć łóżeczkowa

Należy mieć świadomość, że palenie w ciąży jest czynnikiem zwiększającym ryzyko śmierci łóżeczkowej. Jak dotąd, jej jednoznaczne przyczyny nie zostały do końca określone przez naukowców, ale dowiedziono, że o wiele częściej zgon następuje wśród dzieci, które w życiu płodowym miały dostarczane do organizmu substancje z papierosów.

Dlatego rezygnując z palenia w okresie ciąży, zapewniasz maluchowi większą ochronę przed problemami z oddychaniem, które mogą zakończyć się tragicznie.

Jak widać, palenie w czasie ciąży prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji dla maluszka, które mogą pojawić się nie od razu, lecz po wielu latach. Zanim więc podejmiemy decyzję o postaraniu się o potomka, warto rzucić palenie, by w ten sposób zadbać o zdrowy start dla malucha. Jednak pozbycie się nałogu nie jest łatwe. Warto wesprzeć się czymś, co pomoże przejść przez najtrudniejsze momenty. Skuteczne mogą okazać się więc tabletki Recigar. Zmniejszają one głód nikotynowy, a zatem minimalizują ryzyko sięgnięcia po papierosa nawet w pierwszych dniach od odstaienia. Jedno opakowanie wystarczy na pełną terapię, trwającą 25 dni.

Artykuł Palenie w ciąży – negatywne skutki dla dziecka pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/ciaza/palenie-w-ciazy-negatywne-skutki-dla-dziecka/feed/ 0
Ciąża a zapotrzebowanie na potas i magnez https://teczka.pl/ciaza/ciaza-a-zapotrzebowanie-na-potas-i-magnez/ https://teczka.pl/ciaza/ciaza-a-zapotrzebowanie-na-potas-i-magnez/#respond Fri, 11 Sep 2020 13:12:56 +0000 https://teczka.pl/?p=1249793 Spodziewasz się dziecka i masz świadomość, że w tym okresie zwiększa się zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych. Suplementujesz kwas foliowy i witaminę D, dostarczasz wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Czy jednak pamiętasz o magnezie i potasie? Sprawdź, jak wygląda zapotrzebowanie na te składniki mineralne w okresie ciąży. Ciąża jest okresem szczególnym – nie tylko z powodu rozwijającego […]

Artykuł Ciąża a zapotrzebowanie na potas i magnez pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
Spodziewasz się dziecka i masz świadomość, że w tym okresie zwiększa się zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych. Suplementujesz kwas foliowy i witaminę D, dostarczasz wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Czy jednak pamiętasz o magnezie i potasie? Sprawdź, jak wygląda zapotrzebowanie na te składniki mineralne w okresie ciąży.

Ciąża jest okresem szczególnym – nie tylko z powodu rozwijającego się płodu, ale również z uwagi na zwiększone potrzeby żywieniowe. Z miesiąca na miesiąc rośnie zarówno zapotrzebowanie kaloryczne, jak i zapotrzebowanie na wiele witamin i składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu i przebiegu ciąży.

Magnez – jaką rolę odgrywa w organizmie?

Magnez jest pierwiastkiem, który odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka. Pomaga:

  • regulować przewodnictwo nerwowo-mięśniowe
  • w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego
  • w procesie wchłaniania wapnia
  • poprawić koncentrację oraz pamięć
  • przeciwdziałać negatywnym skutkom stresu
  • w pracy serca
  • w łagodzeniu stanów niepokoju wewnętrznego.

Jak wygląda zapotrzebowanie na magnez w ciąży?

Zapotrzebowanie na magnez w ciąży wyraźnie rośnie, co ma związek z rozwijającym się płodem. Dziecko pobiera składniki odżywcze pochodzące z diety matki, stąd zachodzi konieczność dostarczenia większej ilości pierwiastków.

Zgodnie z obowiązującymi normami, zapotrzebowanie na magnez w ciąży rośnie nawet dwukrotnie. Przyjmuje się wzrost do 12 mg na każdy kilogram masy ciała[1]. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników mówią o suplementacji nawet do 1000 mg magnezu na dobę[2].

Co z potasem w ciąży?

W okresie ciąży ważna jest także odpowiednia podaż potasu – składnika, który pomaga utrzymać optymalne ciśnienie tętnicze krwi. To niezwykle ważne, ponieważ nadciśnienie w okresie oczekiwania na dziecko może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.

Jak pokazują obowiązujące normy, zapotrzebowanie na potas w ciąży może wynieść nawet 4700 mg[3].

Skąd czerpać magnez i potas w ciąży?

Zapotrzebowanie na magnez w ciąży pomaga pokryć prawidłowo zbilansowana dieta. Produktami bogatymi w ten pierwiastek są m.in. orzechy, rośliny strączkowe, produkty zbożowe, nabiał, gorzkie kakao. Podobnie jest w przypadku potasu, który znaleźć można m.in. w szpinaku, pomidorach, batatach. 

Nawet najlepiej zbilansowana dieta może nie wystarczyć na pokrycie pełnego zapotrzebowania. W takim przypadku warto sięgnąć po leki bez recepty, które są stale kontrolowane. Przykładem może być m.in. Aspargin, który w przeciwieństwie do suplementów diety, zawiera sole asparginowe magnezu i potasu – składniki dopuszczone do obrotu wyłącznie w lekach.

Pamiętaj! Zawsze skonsultuj się z lekarzem, zanim zastosujesz preparat.

[1] https://aspargin.pl/faq/czy-mozna-stosowac-aspargin-w-ciazy

[2] http://www.imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf

[3] https://aspargin.pl/faq/czy-mozna-stosowac-aspargin-w-ciazy

Artykuł Ciąża a zapotrzebowanie na potas i magnez pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/ciaza/ciaza-a-zapotrzebowanie-na-potas-i-magnez/feed/ 0
Fakty i mity na temat mleka modyfikowanego https://teczka.pl/ciaza/fakty-i-mity-na-temat-mleka-modyfikowanego/ https://teczka.pl/ciaza/fakty-i-mity-na-temat-mleka-modyfikowanego/#respond Wed, 26 Feb 2020 15:07:44 +0000 https://teczka.pl/?p=1249423 Każda mama chce dla swojego maleństwa jak najlepiej. By zapewnić dzieciom optymalne warunki wzrostu i rozwoju, z uwagą dobieramy wszystkie ich akcesoria, ubranka, zabawki, a przede wszystkim – produkty, które wprowadzamy do ich diety. Jeśli któreś z nich budzą nasze wątpliwości, zwykle podchodzimy do nich z rezerwą i pewnymi obawami. Jednym z takich produktów dla […]

Artykuł Fakty i mity na temat mleka modyfikowanego pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
Każda mama chce dla swojego maleństwa jak najlepiej. By zapewnić dzieciom optymalne warunki wzrostu i rozwoju, z uwagą dobieramy wszystkie ich akcesoria, ubranka, zabawki, a przede wszystkim – produkty, które wprowadzamy do ich diety. Jeśli któreś z nich budzą nasze wątpliwości, zwykle podchodzimy do nich z rezerwą i pewnymi obawami.

Jednym z takich produktów dla niemowląt, wokół których narosło wiele mitów, jest mleko modyfikowane. Tymczasem, jeśli jest dobrze dobrane, odpowiednio przygotowane i właściwie wprowadzane do diety maluszka, z powodzeniem może być ono pełnowartościową podstawą diety dziecka w pierwszych latach jego życia. Co trzeba wiedzieć o mleku modyfikowanym i które z dość powszechnych stwierdzeń na jego temat mijają się z prawdą?

Mit 1: dzieci karmione mlekiem modyfikowanym częściej chorują

Ekspertom, którzy pracują nad udoskonaleniem mieszanek mleka modyfikowanego dla niemowląt, nie udało się do tej pory opracować receptury identycznej z naturalnym mlekiem matki. W kwestii substancji odpowiedzialnych za wspieranie układu odpornościowego dziecka w ostatnich latach poczynione zostały jednak znaczne postępy. Należy jednak pamiętać, że mleko matki jest doskonałym pokarmem dla dziecka na każdym etapie jego rozwoju.

Mit 2: mleko modyfikowane nie zaspokaja pragnienia dziecka

Wśród młodych mam – z niejasnych powodów – dość powszechne jest przekonanie, że karmionemu mlekiem modyfikowanym dziecku trzeba też dodatkowo serwować wodę lub herbatkę. To nieprawda: mieszankę mleka modyfikowanego przygotowuje się zawsze na bazie wody, dzięki czemu jest ona w stanie zaspokoić zarówno głód, jak i pragnienie niemowlęcia. Warto jednak wiedzieć, że zwiększone zapotrzebowanie na płyny pojawia się czasem u każdego dziecka, niezależnie od sposobu, w jaki jest karmione. Trzeba zwrócić na to szczególną uwagę w upalne letnie dni oraz w zimowym sezonie grzewczym, gdy powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche.

Mit 3: karmienie mlekiem modyfikowanym wymaga regularnego harmonogramu

Choć mleko matki i mleko modyfikowane mają nieco inny skład i nieco inne pochodzenie, zarówno jedno, jak i drugie stanowi pełnowartościowy posiłek dla niemowlęcia. Nie wiadomo więc, skąd wzięło się mylne przeświadczenie, że o ile przy karmieniu piersią dziecko powinno dostawać pokarm na żądanie, o tyle butelkę z mlekiem modyfikowanym należy mu podawać dokładnie co trzy godziny. Niektóre dzieci będą domagały się karmienia częściej, inne z większymi przerwami – wszystko zależy jednak od indywidualnych potrzeb, a nie od rodzaju pokarmu.

Mit 4: mleko modyfikowane można przygotować na zapas – nie psuje się

To jeden z ulubionych argumentów zagorzałych przeciwników karmienia mlekiem modyfikowanym – to „sztuczne” mleko, pełne szkodliwej chemii, dzięki której długo się nie psuje! Nic bardziej mylnego: wystarczy przeczytać etykietę takiego produktu, by przekonać się, jak jest naprawdę. Przygotowana mieszanka mleka modyfikowanego nie może być przechowywana w podgrzewaczu dłużej niż 30 minut, a w lodówce wytrzyma maksymalnie dwie godziny. Po przekroczeniu tego czasu zaczną się w niej namnażać niebezpieczne dla układu pokarmowego dziecka bakterie, które mogą powodować bóle brzucha i biegunki.

Artykuł Fakty i mity na temat mleka modyfikowanego pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/ciaza/fakty-i-mity-na-temat-mleka-modyfikowanego/feed/ 0
Brak apetytu w ciąży – czy stanowi powód do niepokoju? https://teczka.pl/ciaza/brak-apetytu-w-ciazy-czy-stanowi-powod-do-niepokoju/ https://teczka.pl/ciaza/brak-apetytu-w-ciazy-czy-stanowi-powod-do-niepokoju/#respond Thu, 16 Jan 2020 09:35:45 +0000 https://teczka.pl/?p=1249360 Większość kobiet spodziewających się dziecka zmaga się z nieposkromioną chęcią jedzenia. Tymczasem niektóre panie uskarżają się na brak apetytu w ciąży. Kiedy zmniejszone uczucie głodu powinno być powodem do niepokoju? W jaki sposób przeciwdziałać takiemu zjawisku? Wyjaśniamy. Zdrowe odżywianie i dostarczanie organizmowi dodatkowej porcji kalorii – szczególnie po I trymestrze ciąży – odgrywa kluczową rolę. […]

Artykuł Brak apetytu w ciąży – czy stanowi powód do niepokoju? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
Większość kobiet spodziewających się dziecka zmaga się z nieposkromioną chęcią jedzenia. Tymczasem niektóre panie uskarżają się na brak apetytu w ciąży. Kiedy zmniejszone uczucie głodu powinno być powodem do niepokoju? W jaki sposób przeciwdziałać takiemu zjawisku? Wyjaśniamy.

Zdrowe odżywianie i dostarczanie organizmowi dodatkowej porcji kalorii – szczególnie po I trymestrze ciąży – odgrywa kluczową rolę. Energia oraz cenne składniki odżywcze z pożywienia są potrzebne do rozwoju płodu. Dlatego brak apetytu w ciąży może martwić wiele kobiet. Czasami jednak nie ma ku temu żadnych powodów.

Nudności i wymioty – przyczyny braku apetytu

W pierwszym trymestrze ciąży większość kobiet zmaga się z nudnościami, wymiotami oraz nadwrażliwością na niektóre zapachy. Są to czynniki wpływające na zmniejszony apetyt, które wynikają ze zmian hormonalnych.

Warto podkreślić, że brak apetytu w tym okresie jest całkowicie naturalny i nie stanowi powodu do niepokoju. Zwykle ma charakter przejściowy – mija wraz z ustąpieniem nudności, wymiotów oraz nadwrażliwości na zapachy.

Kiedy brak apetytu w ciąży może zaniepokoić?

Zdarzają się sytuacje, kiedy kobieta nie jest w stanie nic przełknąć przez dłuższy czas. Brak apetytu może stać się problemem wówczas, gdy przyszła mama przez kilka dni nie je żadnego wartościowego posiłku i gdy doszło do zmniejszenia się masy ciała o więcej niż 3 kg względem wagi wyjściowej. 

Nie można bagatelizować również sytuacji, w której kobieta ciągle zmaga się z wymiotami. Mogą one doprowadzić do poważnego odwodnienia organizmu, co stanowi zagrożenie nie tylko dla samej mamy, ale również rozwijającego się płodu.

Brak apetytu w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Walka z brakiem apetytu w ciąży powinna przebiegać małymi kroczkami. Na pewno nie można wmuszać w siebie jedzenia, ponieważ będzie to jedynie nasilało nudności i prowokowało wymioty. Co zatem można zrobić, aby poprawić apetyt?

  • Pij wodę

Woda reguluje apetyt, dlatego warto zadbać o wypijanie jej sporej ilości. Przez cały dzień staraj się wypić nawet 6 szklanek.

  • Sięgaj po drobne zdrowe przekąski

Drobne przekąski wzmagają głód, dlatego stanowią nieocenioną pomoc w walce z brakiem apetytu. Sięgaj więc po orzechy, migdały, suszone owoce – już nawet niewielka ich ilość będzie pobudzać wydzielanie enzymów trawiennych.

  • Jedz mniejsze porcje, ale częściej

Staraj się jeść mniejsze porcje posiłków z większą częstotliwością. Dzięki temu unikniesz przepełnienia żołądka i jednocześnie zapobiegniesz powstaniu zgagi.

  • Postaw na aktywność fizyczną

Nie chodzi o intensywne uprawianie sportu, ale delikatną aktywność np. spacery czy pływanie. W ten sposób pobudzisz apetyt i z większą chęcią sięgniesz po jedzenie.

Brak apetytu zwykle nie jest powodem do niepokoju. Jeżeli jednak masz wątpliwości lub martwi Cię to, zawsze możesz skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.

Artykuł Brak apetytu w ciąży – czy stanowi powód do niepokoju? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/ciaza/brak-apetytu-w-ciazy-czy-stanowi-powod-do-niepokoju/feed/ 0
Jak poradzić sobie z mdłościami w ciąży? https://teczka.pl/ciaza/jak-poradzic-sobie-z-mdlosciami-w-ciazy/ https://teczka.pl/ciaza/jak-poradzic-sobie-z-mdlosciami-w-ciazy/#respond Sat, 29 Nov 2014 05:00:24 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10747 O tym, jak powinna wyglądać dieta kobiety w ciąży, i czego sobie trzeba niestety odmawiać, aby uniknąć mdłości i w pełni cieszyć się stanem błogosławionym.

Artykuł Jak poradzić sobie z mdłościami w ciąży? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Mdłości są naturalnym objawem ciąży i jako takie nie powinny budzić niepokoju u przyszłej mamy, gdyż nie zagrażają życiu dziecka. Wpływają jednak negatywnie na samopoczucie kobiety ciężarnej. Wystarczy odpowiednia dieta i nawyki żywieniowe, aby zapobiec niepożądanym nudnościom i wymiotom.

W ciąży ważna jest przede wszystkim regularność spożywania posiłków. Przyszła mama powinna jeść co 3-4 godziny, czyli często, ale mniejsze porcje. W ten sposób uniknie zarówno uczucia głodu, jak i przejedzenia. Zalecane jest, aby pierwszy posiłek dnia kobieta w ciąży zjadła jeszcze w łóżku.

Jeśli chodzi o wybór produktów, to warto wybierać te najmniej przetworzone i sezonowe. Ze względu na mdłości kobiety ciężarne powinny stawiać na potrawy lekkostrawne i raczej unikać smażonych i tłustych potraw (w tym fast foodów), które obciążają żołądek. Warto zadbać w diecie o produkty zawierające witaminę B6, która zapobiega nudnościom. Należą do nich m.in. warzywa zielone, jaja, ryby, orzechy, pestki dyni, ziemniaki oraz marchew. Szczególnie polecane na walkę z nudnościami są migdały. Z diety ciężarna powinna wyeliminować z kolei ostre przyprawy oraz nabiał. Powinna ograniczyć także spożywanie surowych owoców i warzyw.

Przy mdłościach należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Zaleca się szczególnie picie wody mineralnej, naparów z melisy, mięty, nagietka oraz ze świeżego imbiru. Przyszła mama, która zmaga się z nudnościami, powinna odstawić wszystkie napoje gazowane, czerwoną i zieloną herbatę, soki owocowe oraz mleko. Jeśli chodzi o czarną herbatę, to jest ona wskazana, ale trzeba uważać, żeby nie była za mocno zaparzona. Mocne napary z ziół również mogą podrażnić nasz żołądek i zadziałać niekorzystnie. Istotne jest, aby – niezależnie od rodzaju napoju – pić małymi łykami niewielkie porcje.

W przezwyciężeniu nudności pomagają spacery na świeżym powietrzu, spanie w przewietrzonym wcześniej pokoju, unikanie intensywnych i nielubianych zapachów (np. zapachu papierosów, benzyny, odświeżacza do powietrza) oraz unikanie stresujących sytuacji. Bez konsultacji z lekarzem ciężarna nie powinna przyjmować żadnych leków przeciwwymiotnych.

Drogie Mamy, a Wy jak sobie radziłyście z nudnościami w okresie ciąży? Czy faktycznie przestrzegałyście powyższych reguł?

Artykuł Jak poradzić sobie z mdłościami w ciąży? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/ciaza/jak-poradzic-sobie-z-mdlosciami-w-ciazy/feed/ 0
Po czym poznać, że jesteś w ciąży? https://teczka.pl/ciaza/po-czym-poznac-ze-jestes-w-ciazy/ https://teczka.pl/ciaza/po-czym-poznac-ze-jestes-w-ciazy/#respond Sat, 29 Nov 2014 01:58:26 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10746 Czujesz, że jesteś w stanie błogosławionym? Sprawdź, czy objawy, z którymi masz do czynienia, faktycznie są objawami występującymi u kobiet w ciąży.

Artykuł Po czym poznać, że jesteś w ciąży? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Pierwsze objawy ciąży nie są wcale czytelne i oczywiste. Zdarza się, że kobiety nie rozpoznają stanu błogosławionego, i pojawiające się symptomy tłumaczą sobie zatruciem pokarmowym, traktują jako początek choroby czy efekt przemęczenia. Jak zatem rozpoznać, że w naszym ciele rozwija się nowe życie? Jeśli większość z poniższych objawów występuje równocześnie:

zanik menstruacji – brak okresu uważany jest za podstawowy sygnał stanu błogosławionego. Czasami u kobiet we wczesnym etapie ciąży pojawia się krwawienie (tzw. plamienie implantacyjne), ale jest ono zdecydowanie krótsze i mniej obfite niż zwykła miesiączka. Należy jednak pamiętać, że okres może opóźnić wiele czynników typu: stres, przemęczenie, nagła zmiana wagi, przebyta choroba. Brak menstruacji może wynikać również z problemów hormonalnych.

mdłości oraz wymioty – pojawiają się zazwyczaj w godzinach porannych i wieczornych. Częściej występują u ciężarnych, które spodziewają się pierwszego dziecka. Nudności mogą trwać do kilku godzin. Jest to objaw dokuczający ponad połowie kobiet w stanie błogosławionym. Mdłościom towarzyszy często nadwrażliwość na różne zapachy.

zawroty głowy – ciąża powoduje podwyższenie poziomu hormonów we krwi, a to z kolei rozszerzenie naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia u kobiety spodziewającej się dziecka. W efekcie może dojść nawet do omdleń ciężarnej.

nadmierny apetyt – na początku ciąży kobieta może mieć większy apetyt ze względu na zmiany hormonalne, jakie zachodzą w jej organizmie. Pojawiają się wówczas tzw. zachcianki. Zdarza się także, że wcześniej ulubione potrawy przestają ciężarnej smakować.

wrażliwość piersi – piersi kobiety ciężarnej już w pierwszych dniach od zapłodnienia stają się nabrzmiałe, czulsze na dotyk, a nawet bolesne. Zdarza się, że skóra wokół brodawek ciemnieje, a żyłki stają się bardziej widoczne. Mogą się pojawić także niewielkie guzki.

uczucie zmęczenia i rozdrażnienie – w pierwszych trzech miesiącach przyszła mama potrzebuje zazwyczaj więcej snu. Ciąży towarzyszą również zmienności nastrojów bądź apatia, a nawet stany depresyjne.

przebarwienia na skórze – u niektórych ciężarnych pojawiają się przebarwienia na wargach sromowych, brodawkach, a nawet na twarzy.

Rozpoznajesz powyższe objawy u siebie? Aby się upewnić, że spodziewasz się dziecka, możesz wykonać test ciążowy. Wiarygodność wyniku takiego testu szacuje się na 95-99%. Jeśli chcesz mieć 100% pewności, to udaj się do lekarza ginekologa.

Artykuł Po czym poznać, że jesteś w ciąży? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/ciaza/po-czym-poznac-ze-jestes-w-ciazy/feed/ 0
Jak zapobiegać rozstępom w ciąży? Domowe sposoby https://teczka.pl/ciaza/jak-zapobiegac-rozstepom-w-ciazy-domowe-sposoby/ https://teczka.pl/ciaza/jak-zapobiegac-rozstepom-w-ciazy-domowe-sposoby/#respond Tue, 25 Nov 2014 06:59:24 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10735 Rozstępy są zmorą wielu kobiet, ale najczęściej pojawiają się u przyszłych mam jako wynik rozciągania się skóry. Pozbyć się ich jest trudno, ale zapobiec powstawaniu... o wiele łatwiej!

Artykuł Jak zapobiegać rozstępom w ciąży? Domowe sposoby pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Ciąża jest dla kobiety pięknym stanem radosnego oczekiwania na ukochane maleństwo. Jest jednak również okresem, w którym ciało przyszłej mamy zmienia się, a waga pokazuje coraz więcej kilogramów. Wraz ze wzrostem masy ciała dochodzi do rozciągania się skóry, co w ponad 50% przypadków kończy się rozstępami.

Rozstępy są jednym z największych wrogów kobiety. Nie da się ich usunąć aktywnością fizyczną czy odpowiednią dietą. Jedynym ratunkiem, kiedy rozstępy już się pojawią, jest tak naprawdę wizyta w gabinecie medycyny estetycznej i seria zabiegów, która uszczupli nasz portfel o kilka tysięcy, a może wcale nie przynieść spektakularnych rezultatów. Dlatego lepiej zadbać o skórę w trakcie ciąży, niż później martwić się nieestetycznymi czerwonymi pręgami, które pojawiają się przede wszystkim na brzuchu, piersiach, udach oraz pośladkach.

Jak nie dopuścić do powstawania rozstępów w trakcie ciąży? Odpowiedź brzmi: przez odpowiednią dietę, ruch oraz systematyczne nawilżanie skóry.

Wyrzuć z głowy slogan „W ciąży jedz za dwoje” i wprowadź „W ciąży jedz dla dwóch”. Dbaj o swoją wagę i staraj się nie przytyć za dużo (za normę uważa się 11-14 kg). Odstaw fast foody i niezdrowe jedzenie na rzecz warzyw, owoców, produktów zbożowych, orzechów, ryb oraz chudego mięsa. Dzięki wprowadzeniu ich do jadłospisu dostarczysz organizmowi odpowiednią ilość cynku oraz krzemu, które odpowiadają za jędrność oraz elastyczność Twojej skóry.

Druga zasada? Ruszaj się! Ciąża to nie choroba i na pewno nie zwalnia Cię od aktywności fizycznej. O porady dotyczące gimnastyki poproś swojego lekarza, który ćwiczenia dostosuje do Twojej kondycji oraz stanu zdrowia; np. uprawianie jogi w ciąży – tak dzisiaj popularne wśród przyszłych mam – nie jest najlepszym pomysłem, jeśli wcześniej w ogóle z jogą nie miałaś do czynienia. Uważaj na siebie, ale nie rezygnuj w ogóle z ruchu, który nie tylko pozwoli Ci zachować odpowiednią wagę, ale także poprawi ukrwienie Twojej skóry i zmniejszy tym samym szansę pojawienia się rozstępów.

Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną warto dopełnić zadbaniem o dobre nawilżenie skóry. Obecnie w drogeriach znajdują się na półkach dziesiątki kremów i balsamów, które mają działać przeciwko rozstępom. Pamiętaj jednak, że musisz wybrać taki, który jest przeznaczony dla kobiet w ciąży. Poza tym sam zakup kremu czy balsamu nie wystarczy. Należy go regularnie stosować najlepiej już od pierwszego trymestru (rozstępy pojawiają się zazwyczaj dopiero w szóstym, siódmym miesiącu). Wcierając dokładnie preparat, dobrze jest wykonać dodatkowo masaż skóry. Aby kremy lepiej się wchłaniały, można również stosować raz bądź dwa razy w tygodniu delikatne peelingi, które złuszczają naskórek.

Nie chcesz stosować kremów i innych produktów drogeryjnych? Możesz uchronić swoją skórę, wcierając w nią naturalne oleje, m.in. zwykłą oliwę z oliwek czy popularne w kosmetyce olejki z pestek winogron bądź masła shea. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie olejki zaleca się kobietom w ciąży, więc koniecznie przed użyciem sprawdź informacje na etykiecie.

Czasami jednak pomimo wielu prób uniknięcia rozstępów te i tak się pojawiają. Dzieje się tak dlatego, że skłonność do rozstępów niejako dziedziczymy – jeśli Twoja mama miała problemy ze skórą po ciąży, to możesz przypuszczać, że Ty również je napotkasz.

Udało Wam się uniknąć rozstępów w ciąży? Jaki sposób pielęgnacji skóry wybrałyście? Czy powyższe zasady naprawdę działają?

Artykuł Jak zapobiegać rozstępom w ciąży? Domowe sposoby pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/ciaza/jak-zapobiegac-rozstepom-w-ciazy-domowe-sposoby/feed/ 0
Nadciśnienie w ciąży – definicja, skutki, leczenie https://teczka.pl/ciaza/nadcisnienie-w-ciazy-definicja-skutki-leczenie/ https://teczka.pl/ciaza/nadcisnienie-w-ciazy-definicja-skutki-leczenie/#respond Fri, 13 Jan 2012 12:32:10 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10175 Ze względu na możliwe dosyć ciężkie powikłania niekontrolowanego i nieleczonego nadciśnienia w ciąży, każda kobieta ciężarna powinna mieć mierzone ciśnienie tętnicze krwi.

Artykuł Nadciśnienie w ciąży – definicja, skutki, leczenie pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Na wstępie należy podać definicję nadciśnienia tętniczego u kobiet ciężarnych. Rozpoznaje się je, jeśli ciśnienie tętnicze wynosi lub przekracza wartość 140/90. Istnieje powszechnie używana klasyfikacja nadciśnienia tętniczego u kobiet ciężarnych. Ważne jest, aby lekarz przeprowadził z kobietą planującą ciążę lub kobietą, która jest we wczesnej ciąży, dokładny wywiad. Może się bowiem zdarzyć, że kobieta leczy się z powodu nadciśnienia tętniczego od dłuższego czasu, jeszcze zanim zaszła w ciążę. Taki stan nazywamy nadciśnieniem przewlekłym.

Ważna jest także granica, jaką stanowi 20 tydzień ciąży, ponieważ jeśli kobieta ciężarna nie leczyła się wcześniej na nadciśnienie tętnicze, a zostało ono wykryte w czasie trwania ciąży, ale przed ukończeniem 20 tygodnia, to także określa się je jako przewlekłe nadciśnienie. Natomiast odmienna sytuacja to taka, gdy po 20 tygodniu ciąży dochodzi do podwyższenia ciśnienia tętniczego, a dodatkowo stwierdza się u kobiety ciężarnej obecność białkomoczu. Wówczas określa się to jako stan przedrzucawkowy.

Dlaczego nadciśnienie w ciąży jest niebezpieczne?

Wysokie ciśnienie tętnicze u kobiet ciężarnych zwiększa ryzyko pojawienia się patologii w okresie ciąży. Może dojść do zbyt wczesnego oddzielania się łożyska, może zaistnieć konieczność wcześniejszego zakończenia ciąży. U takich pacjentek niestety może dojść także do obumarcia płodu. Mając na uwadze dobro zarówno matki, jak i dziecka, taka pacjentka musi pozostawać pod stałą opieką specjalisty.

Idealnie byłoby, gdyby kobiety leczone z powodu nadciśnienia planowały ciążę. W każdym przypadku dla lekarza ginekologa ważne są informacje dotyczące podłoża nadciśnienia oraz chorób z nim współistniejących, stopnia zaawansowania choroby. Niezmiernie istotne są wartości ciśnienia tętniczego. Gdy nie przekraczają one 160/110, uważa się, że jest to nadciśnienie łagodne. Pozostałe przypadku klasyfikowane są jako ciężkie. Kobiety ciężarne z łagodnym nadciśnieniem tętniczym powinny szczególnie dbać o to, aby w ich diecie było jak najmniej sodu. Powinny także prowadzić spokojny tryb życia. Obowiązkowo należy u nich kontrolować ciśnienie tętnicze oraz zlecać wykonanie analizy moczu.

Kiedy włącza się leki obniżające ciśnienie u kobiet w ciąży?

Uważa się, że jeśli u kobiety ciężarnej ciśnienie rozkurczowe wynosi powyżej 110 mmHg to powinno się rozpocząć leczenie farmakologiczne. Nie każdy lek obniżający ciśnienie nadaje się do stosowania w ciąży. Panie, które były leczone np. preparatami zawierającymi inhibitory konwertazy, powinny je odstawić. W ciąży lekiem do obniżania ciśnienia z tak zwanego pierwszego rzutu jest metyldopa. Można także stosować labetalol i nifendypinę.

Lekarze najbardziej boją się rozwoju u pacjentek stanu przedrzucawkowego. Stanowi on zagrożenie dla zdrowia i życia matki oraz płodu. Dlatego należy zrobić wszystko, aby mu zapobiec.

Czy któraś z Was borykała się z nadciśnieniem w ciąży? Jakie leczenie zastosował lekarz? Czekamy na komentarze!

Artykuł Nadciśnienie w ciąży – definicja, skutki, leczenie pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/ciaza/nadcisnienie-w-ciazy-definicja-skutki-leczenie/feed/ 0