Ciąża Palenie w ciąży – negatywne skutki dla dziecka

Palenie w ciąży – negatywne skutki dla dziecka

-

O tym, że palenie w czasie ciąży jest szkodliwe wiedzą niemal wszyscy. Mimo to wiele przyszłych matek sięga po papierosy. Zobacz, z jakimi konsekwencjami wiąże się dostarczanie tytoniu do organizmu kobiety ciężarnej.

Poród przedwczesny, poronienie a palenie w ciąży

Pierwszym zagrożeniem związanym z paleniem w ciąży jest podwyższone ryzyko wcześniejszego porodu, a nawet poronienia. Przedwczesne przyjście na świat i związane z nim wcześniactwo może negatywnie wpłynąć na dalsze funkcjonowanie dziecka. Zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych – począwszy od zaburzeń pracy serca, aż po trudności w rozwoju psychoruchowym.

Wykazano także, że dzieci, które z powodów medycznych zaraz po urodzeniu musiały znajdować się z dala od czułych ramion rodziców, np. w inkubatorze, mają słabiej wytworzoną więź emocjonalną z opiekunami.

Palenie w czasie ciąży a wady rozwojowe dzieci

Należy podkreślić, że maluchy, których matki paliły w trakcie ciąży, rodzą się z mniejszą niską masą urodzeniową niż dzieci kobiet rezygnujących z tej używki. Noworodek palącej waży zwykle około 150-300 g mniej od noworodka matki niepalącej. Nierzadko dzieci matek, które paliły w czasie ciąży, rodzą się ze zdeformowanymi rękami oraz nogami. Mogą pojawić się u nich także wady serca.

Tytoń ma tak ogromny wpływ na organizm płodu, że w przyszłości dziecko może borykać się z chorobami krążenia czy układu oddechowego. Matka, która pali w ciąży, musi liczyć się również z tym, że palenie w czasie ciąży może doprowadzić do tego, że diametralnie wzrośnie ryzyko wystąpienia alergii, astmy czy częstych zapaleń ucha środkowego. Palenie w ciąży ma również wpływ na rozwój emocjonalny i intelektualny malucha. Obserwuje się deficyty rozwojowe w tych obszarach u dzieci, których matki paliły w czasie ciąży.

Ciąża i papieros a śmierć łóżeczkowa

Należy mieć świadomość, że palenie w ciąży jest czynnikiem zwiększającym ryzyko śmierci łóżeczkowej. Jak dotąd, jej jednoznaczne przyczyny nie zostały do końca określone przez naukowców, ale dowiedziono, że o wiele częściej zgon następuje wśród dzieci, które w życiu płodowym miały dostarczane do organizmu substancje z papierosów.

Dlatego rezygnując z palenia w okresie ciąży, zapewniasz maluchowi większą ochronę przed problemami z oddychaniem, które mogą zakończyć się tragicznie.

Jak widać, palenie w czasie ciąży prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji dla maluszka, które mogą pojawić się nie od razu, lecz po wielu latach. Zanim więc podejmiemy decyzję o postaraniu się o potomka, warto rzucić palenie, by w ten sposób zadbać o zdrowy start dla malucha. Jednak pozbycie się nałogu nie jest łatwe. Warto wesprzeć się czymś, co pomoże przejść przez najtrudniejsze momenty. Skuteczne mogą okazać się więc tabletki Recigar. Zmniejszają one głód nikotynowy, a zatem minimalizują ryzyko sięgnięcia po papierosa nawet w pierwszych dniach od odstaienia. Jedno opakowanie wystarczy na pełną terapię, trwającą 25 dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Soul Calibur – sterowanie

Sterowanie w Soul Calibur składa się z 4 rodzajów ataku, które możemy ustawić według własnych preferencji w menu gry.

Cera mieszana – pielęgnacja

Jedna z częściej występujących rodzajów cery, i trzeba przyznać, najtrudniejsza w codziennej pielęgnacji. Masz cerę mieszaną, jeśli w jakiś czas po umyciu, broda, czoło i nos zaczynają się błyszczeć.

Zobacz też

Brioszki – przepis

Brioszki to rodzaj maślanych bułeczek drożdżowych pieczonych w specjalnych foremkach lub z powodu ich braku w foremkach do muffinek.

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Koszula męska — czym kierować się przy wyborze?

Męski ubiór to nie tylko garnitur i spodnie. Stylowy wygląd to odpowiednie dobranie wszystkich elementów garderoby, tak aby tworzyły...

Może Cię zainteresuje: