Ciąża Palenie w ciąży – negatywne skutki dla dziecka

Palenie w ciąży – negatywne skutki dla dziecka

-

O tym, że palenie w czasie ciąży jest szkodliwe wiedzą niemal wszyscy. Mimo to wiele przyszłych matek sięga po papierosy. Zobacz, z jakimi konsekwencjami wiąże się dostarczanie tytoniu do organizmu kobiety ciężarnej.

Poród przedwczesny, poronienie a palenie w ciąży

Pierwszym zagrożeniem związanym z paleniem w ciąży jest podwyższone ryzyko wcześniejszego porodu, a nawet poronienia. Przedwczesne przyjście na świat i związane z nim wcześniactwo może negatywnie wpłynąć na dalsze funkcjonowanie dziecka. Zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych – począwszy od zaburzeń pracy serca, aż po trudności w rozwoju psychoruchowym.

Wykazano także, że dzieci, które z powodów medycznych zaraz po urodzeniu musiały znajdować się z dala od czułych ramion rodziców, np. w inkubatorze, mają słabiej wytworzoną więź emocjonalną z opiekunami.

Palenie w czasie ciąży a wady rozwojowe dzieci

Należy podkreślić, że maluchy, których matki paliły w trakcie ciąży, rodzą się z mniejszą niską masą urodzeniową niż dzieci kobiet rezygnujących z tej używki. Noworodek palącej waży zwykle około 150-300 g mniej od noworodka matki niepalącej. Nierzadko dzieci matek, które paliły w czasie ciąży, rodzą się ze zdeformowanymi rękami oraz nogami. Mogą pojawić się u nich także wady serca.

Tytoń ma tak ogromny wpływ na organizm płodu, że w przyszłości dziecko może borykać się z chorobami krążenia czy układu oddechowego. Matka, która pali w ciąży, musi liczyć się również z tym, że palenie w czasie ciąży może doprowadzić do tego, że diametralnie wzrośnie ryzyko wystąpienia alergii, astmy czy częstych zapaleń ucha środkowego. Palenie w ciąży ma również wpływ na rozwój emocjonalny i intelektualny malucha. Obserwuje się deficyty rozwojowe w tych obszarach u dzieci, których matki paliły w czasie ciąży.

Ciąża i papieros a śmierć łóżeczkowa

Należy mieć świadomość, że palenie w ciąży jest czynnikiem zwiększającym ryzyko śmierci łóżeczkowej. Jak dotąd, jej jednoznaczne przyczyny nie zostały do końca określone przez naukowców, ale dowiedziono, że o wiele częściej zgon następuje wśród dzieci, które w życiu płodowym miały dostarczane do organizmu substancje z papierosów.

Dlatego rezygnując z palenia w okresie ciąży, zapewniasz maluchowi większą ochronę przed problemami z oddychaniem, które mogą zakończyć się tragicznie.

Jak widać, palenie w czasie ciąży prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji dla maluszka, które mogą pojawić się nie od razu, lecz po wielu latach. Zanim więc podejmiemy decyzję o postaraniu się o potomka, warto rzucić palenie, by w ten sposób zadbać o zdrowy start dla malucha. Jednak pozbycie się nałogu nie jest łatwe. Warto wesprzeć się czymś, co pomoże przejść przez najtrudniejsze momenty. Skuteczne mogą okazać się więc tabletki Recigar. Zmniejszają one głód nikotynowy, a zatem minimalizują ryzyko sięgnięcia po papierosa nawet w pierwszych dniach od odstaienia. Jedno opakowanie wystarczy na pełną terapię, trwającą 25 dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Na co zwrócić uwagę, kupując telewizor dla gracza?

Takie kwestie, jak przekątna ekranu (czyli to, jaki będzie...

Jak zmienić kształt paznokci?

Nie ma jednego, idealnego kształtu płytki bo każdy jest ładny na swój sposób. Są jednak pewne kanony do których wiele osób zmierza. Zawsze też można tak wypiłować paznokcie aby nasze dłonie wyglądały ładniej.

Zobacz też

Rymowanki do nauki angielskiego

Ważne jest, aby zaopatrzyć się w odpowiedni zasób rymowanek, żeby później móc z czego wybierać. W tym celu, rodzice powinni być przygotowani na wprowadzenie jednej lub dwóch rymowanek (w zależności od zapału dziecka do nauki, jego zainteresowań i chęci do czytania). Jeśli jesteś rodzicem, na pewno znasz możliwości swojego dziecka. Umiesz też odszyfrować jego nastroje, jesteś więc w stanie odczytać po zachowaniu dziecka, czy dzisiaj jest „ten” dzień do nauki nowej rymowanki.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: