Ciąża Ciąża a zapotrzebowanie na potas i magnez

Ciąża a zapotrzebowanie na potas i magnez

-

Spodziewasz się dziecka i masz świadomość, że w tym okresie zwiększa się zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych. Suplementujesz kwas foliowy i witaminę D, dostarczasz wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Czy jednak pamiętasz o magnezie i potasie? Sprawdź, jak wygląda zapotrzebowanie na te składniki mineralne w okresie ciąży.

Ciąża jest okresem szczególnym – nie tylko z powodu rozwijającego się płodu, ale również z uwagi na zwiększone potrzeby żywieniowe. Z miesiąca na miesiąc rośnie zarówno zapotrzebowanie kaloryczne, jak i zapotrzebowanie na wiele witamin i składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu i przebiegu ciąży.

Magnez – jaką rolę odgrywa w organizmie?

Magnez jest pierwiastkiem, który odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka. Pomaga:

  • regulować przewodnictwo nerwowo-mięśniowe
  • w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego
  • w procesie wchłaniania wapnia
  • poprawić koncentrację oraz pamięć
  • przeciwdziałać negatywnym skutkom stresu
  • w pracy serca
  • w łagodzeniu stanów niepokoju wewnętrznego.

Jak wygląda zapotrzebowanie na magnez w ciąży?

Zapotrzebowanie na magnez w ciąży wyraźnie rośnie, co ma związek z rozwijającym się płodem. Dziecko pobiera składniki odżywcze pochodzące z diety matki, stąd zachodzi konieczność dostarczenia większej ilości pierwiastków.

Zgodnie z obowiązującymi normami, zapotrzebowanie na magnez w ciąży rośnie nawet dwukrotnie. Przyjmuje się wzrost do 12 mg na każdy kilogram masy ciała[1]. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników mówią o suplementacji nawet do 1000 mg magnezu na dobę[2].

Co z potasem w ciąży?

W okresie ciąży ważna jest także odpowiednia podaż potasu – składnika, który pomaga utrzymać optymalne ciśnienie tętnicze krwi. To niezwykle ważne, ponieważ nadciśnienie w okresie oczekiwania na dziecko może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.

Jak pokazują obowiązujące normy, zapotrzebowanie na potas w ciąży może wynieść nawet 4700 mg[3].

Skąd czerpać magnez i potas w ciąży?

Zapotrzebowanie na magnez w ciąży pomaga pokryć prawidłowo zbilansowana dieta. Produktami bogatymi w ten pierwiastek są m.in. orzechy, rośliny strączkowe, produkty zbożowe, nabiał, gorzkie kakao. Podobnie jest w przypadku potasu, który znaleźć można m.in. w szpinaku, pomidorach, batatach. 

Nawet najlepiej zbilansowana dieta może nie wystarczyć na pokrycie pełnego zapotrzebowania. W takim przypadku warto sięgnąć po leki bez recepty, które są stale kontrolowane. Przykładem może być m.in. Aspargin, który w przeciwieństwie do suplementów diety, zawiera sole asparginowe magnezu i potasu – składniki dopuszczone do obrotu wyłącznie w lekach.

Pamiętaj! Zawsze skonsultuj się z lekarzem, zanim zastosujesz preparat.

[1] https://aspargin.pl/faq/czy-mozna-stosowac-aspargin-w-ciazy

[2] http://www.imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf

[3] https://aspargin.pl/faq/czy-mozna-stosowac-aspargin-w-ciazy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zooterapia dla dzieci – co to, cele, jak działa?

Terminem zooterapii określamy terapię ze zwierzętami. Form takiej terapii jest wiele. Oddzielnie prowadzone są zajęcia z udziałem zwierząt, w innym przypadku jest to edukacja z udziałem zwierząt.

Jak wybrać szafę i ją zaaranżować?

W mieszkaniach i domach, gdzie nie ma możliwości wydzielenia oddzielnej garderoby, stosuje się z reguły szafy. Często oprócz ubrań i butów, są one też dobrą skrytką na pościel, ręczniki i rzadziej używane przedmioty jak materac dla gości, śpiwory czy walizki. Na rynku dostępny jest ogromny wybór tych mebli – już nie tylko możemy idealnie dopasować je do rozmiarów wnętrz, w których mają stanąć, lecz także, dzięki odpowiednim kolorom i materiałom, podkreślić unikatowy charakter danej przestrzeni.

Zobacz też

Mój mąż się onanizuje, czy to normalne?

Jeśli żona przyłapie swojego męża na masturbacji, nie powinna popadać w panikę. Większość ludzi czasami się onanizuje, nawet jeśli mają stałego partnera. Problem jednak pojawia się wtedy, gdy masturbacja zaczyna zastępować normalne współżycie. Kiedy onanizm w małżeństwie jest normalny, a kiedy może budzić zaniepokojenie?

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: