Ciąża Ciąża a zapotrzebowanie na potas i magnez

Ciąża a zapotrzebowanie na potas i magnez

-

Spodziewasz się dziecka i masz świadomość, że w tym okresie zwiększa się zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych. Suplementujesz kwas foliowy i witaminę D, dostarczasz wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Czy jednak pamiętasz o magnezie i potasie? Sprawdź, jak wygląda zapotrzebowanie na te składniki mineralne w okresie ciąży.

Ciąża jest okresem szczególnym – nie tylko z powodu rozwijającego się płodu, ale również z uwagi na zwiększone potrzeby żywieniowe. Z miesiąca na miesiąc rośnie zarówno zapotrzebowanie kaloryczne, jak i zapotrzebowanie na wiele witamin i składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu i przebiegu ciąży.

Magnez – jaką rolę odgrywa w organizmie?

Magnez jest pierwiastkiem, który odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka. Pomaga:

  • regulować przewodnictwo nerwowo-mięśniowe
  • w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego
  • w procesie wchłaniania wapnia
  • poprawić koncentrację oraz pamięć
  • przeciwdziałać negatywnym skutkom stresu
  • w pracy serca
  • w łagodzeniu stanów niepokoju wewnętrznego.

Jak wygląda zapotrzebowanie na magnez w ciąży?

Zapotrzebowanie na magnez w ciąży wyraźnie rośnie, co ma związek z rozwijającym się płodem. Dziecko pobiera składniki odżywcze pochodzące z diety matki, stąd zachodzi konieczność dostarczenia większej ilości pierwiastków.

Zgodnie z obowiązującymi normami, zapotrzebowanie na magnez w ciąży rośnie nawet dwukrotnie. Przyjmuje się wzrost do 12 mg na każdy kilogram masy ciała[1]. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników mówią o suplementacji nawet do 1000 mg magnezu na dobę[2].

Co z potasem w ciąży?

W okresie ciąży ważna jest także odpowiednia podaż potasu – składnika, który pomaga utrzymać optymalne ciśnienie tętnicze krwi. To niezwykle ważne, ponieważ nadciśnienie w okresie oczekiwania na dziecko może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.

Jak pokazują obowiązujące normy, zapotrzebowanie na potas w ciąży może wynieść nawet 4700 mg[3].

Skąd czerpać magnez i potas w ciąży?

Zapotrzebowanie na magnez w ciąży pomaga pokryć prawidłowo zbilansowana dieta. Produktami bogatymi w ten pierwiastek są m.in. orzechy, rośliny strączkowe, produkty zbożowe, nabiał, gorzkie kakao. Podobnie jest w przypadku potasu, który znaleźć można m.in. w szpinaku, pomidorach, batatach. 

Nawet najlepiej zbilansowana dieta może nie wystarczyć na pokrycie pełnego zapotrzebowania. W takim przypadku warto sięgnąć po leki bez recepty, które są stale kontrolowane. Przykładem może być m.in. Aspargin, który w przeciwieństwie do suplementów diety, zawiera sole asparginowe magnezu i potasu – składniki dopuszczone do obrotu wyłącznie w lekach.

Pamiętaj! Zawsze skonsultuj się z lekarzem, zanim zastosujesz preparat.

[1] https://aspargin.pl/faq/czy-mozna-stosowac-aspargin-w-ciazy

[2] http://www.imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf

[3] https://aspargin.pl/faq/czy-mozna-stosowac-aspargin-w-ciazy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Ciasto czekoladowo-pomarańczowe – przepis

Ciasto – jajka wbij do miski, dodaj dwie łyżki ekstraktu waniliowego oraz cukier, dobrze wymieszaj. Czekoladę połam na drobne kawałki, wrzuć do rondelka, dodaj masło, całość rozpuść na małym ogniu. Gdy czekolada rozpuści się dodaj masę jajeczną i mąkę, mieszaj energicznie aby nie było żadnych gródek. Dużą blachę obłóż papierem do pieczenia, przelej do niej masę i piecz od 25 do 35 minut w temperaturze 180 stopni. Po upieczeniu poczekaj aż ciasto ostygnie i włóż je do lodówki.

Dżentelmen – zachowanie

Wbrew pozorom dżentelmen, czyli dobrze wychowany mężczyzna, nie jest staroświeckim słowem. Czasy zmieniają się, podobnie jak reguły savoir-vivre’u, ale zawsze ustala się normy właściwego wychowania. Niegdyś pomiędzy kobietami i mężczyznami były większe różnice w etykiecie. Nadal jednak mężczyzn obowiązują zasady wychowania, nakazujące większy szacunek.

Zobacz też

Jak naprawić roletę bagażnika?

Auta kombi ze względu na duże bagażniki są bardzo funkcjonalne. Aby oprócz funkcjonalności płynącej z dużej powierzchni bagażowej zachować również odpowiednią estetykę, do przykrywania części bagażowej stosowane są zwijane rolety.

Konsultant telefoniczny – łatwa i przyjemna praca?

Znalezienie pracy konsultanta telefonicznego nie jest trudne, nawet jeśli jesteś początkującym i nie masz doświadczenia. Możesz zaoferować elastyczne godziny...

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Każdego roku policja w Polsce odnotowuje około 10 000 kradzieży aut. Wraz z rozwojem technologii zabezpieczających takich przestępstw jest...

Może Cię zainteresuje: