Ciąża Czy w ciąży można uprawiać seks? Wyjaśniamy

Czy w ciąży można uprawiać seks? Wyjaśniamy

-

Ciąża to okres wyjątkowych zmian w ciele oraz psychice kobiety. Dla przyszłych rodziców jest to czas przygotowywania się do wychowywania dziecka. Nie powinni jednak zapominać o pielęgnowaniu łączącej ich relacji. W związku z tym, że istotnym elementem relacji jest współżycie, wyjaśniamy, czy seks z kobietą w ciąży jest bezpieczny dla niej i rozwijającego się płodu.

Czy można uprawiać seks w ciąży?

Ginekolodzy i położnicy zgodnie twierdzą, że w przypadku braku jakichkolwiek nieprawidłowości nie ma przeciwwskazań do uprawiania seksu w ciąży. Jest bezpieczny także dla płodu, chronionego przez mięśnie macicy, pęcherz płodowy oraz wypełniający go płyn owodniowy. Dzięki temu nie odczuwa on nic poza delikatnym kołysaniem; dodatkowo hormony wydzielające się podczas orgazmu mają nań zdecydowanie pozytywny wpływ – podobnie jak na samą kobietę.

Nie ma także powodu, by unikać seksu oralnego i analnego w ciąży – oczywiście pod warunkiem, że zarówno kobieta, jak i jej partner, mają nań ochotę. Można także bez przeszkód korzystać z akcesoriów takich jak wibratory erotyczne.

Seks kobiet w ciąży – dlaczego budzi obawy?

W przypadku większości przyszłych rodziców obawa przed uprawianiem seksu wynika z niewiedzy, jak również zmiennego samopoczucia kobiety, co ma znaczący wpływ na libido. Zmiany hormonalne, emocjonalne i fizyczne sprawiają, że w wielu osobach rodzi się lęk przed dyskomfortem lub poronieniem. Złe samopoczucie w pierwszym trymestrze sprawia też często, że ochota na seks w ciąży zmniejsza się praktycznie do zera – co jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Zdarzają się również takie dolegliwości jak suchość pochwy, którą na szczęście można zniwelować, stosując odpowiednie lubrykanty od N69.

Z kolei seks w 4-6 miesiącu ciąży, czyli w drugim trymestrze, wiele osób określa jako najlepszy w życiu. Większość dolegliwości ustępuje, kobieta adaptuje się do nowej sytuacji, a zaokrąglone kształty i powiększające się piersi sprawiają, że jest ona jeszcze atrakcyjniejsza w oczach swojego partnera.

Bezpieczny seks w zaawansowanej ciąży

Nieco trudniejszy staje się seks w trzecim trymestrze ciąży. Pojawiają się nowe dolegliwości, takie jak bóle pleców czy dyskomfort związany z bardzo powiększonym brzuchem. Ponadto niektóre kobiety czują się w tej sytuacji aseksualne. Jest to zupełnie normalne zjawisko; ważne, by nie zmuszać się do niczego, na co się nie ma ochoty.

Seks w zaawansowanej ciąży również jest bezpieczny, chyba że lekarz zaleci inaczej. Może się zdarzyć, że wskazane będzie unikanie współżycia w ostatnich tygodniach, aby zapobiec przedwczesnemu rozpoczęciu akcji porodowej.

Nawet jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do seksu w 3. trymestrze ciąży, różni się on od tego, który para uprawiała do tej pory. Przede wszystkim ważne jest takie dobranie pozycji, by nie uciskać powiększonego brzucha. Należy także unikać sytuacji, w której kobieta leży na plecach – macica może bowiem uciskać na naczynia krwionośne transportujące krew do nóg, blokując jej prawidłowy przepływ.

Intensywne stosunki i orgazmy mogą także powodować nieprzyjemne skurcze macicy, spowodowane między innymi działaniem prostaglandyn zawartych w spermie.

To wszystko sprawia, że przyszli rodzice mogą chcieć zrezygnować na jakiś czas z klasycznego seksu z penetracją. Wiele osób chce jednak pielęgnować intymność. Jest to możliwe dzięki różnego rodzaju pieszczotom i wyrafinowanym technikom, uwzględniającym między innymi seks oralny czy korzystanie z gadżetów, w tym różnego rodzaju wibratorów, takich jak popularne króliczki: https://n69.pl/wibratory/wibratory-kroliczki.

Seks w ciąży – przeciwwskazania

Istnieją przypadki, w których lekarze zalecają zachowanie wstrzemięźliwości w ciąży.

Należą do nich następujące sytuacje:

– krwawienia z dróg rodnych,
– przebyte wcześniej poronienia,
– ciąża zagrożona poronieniem,
– łożysko przodujące,
– infekcje układu moczowo-płciowego,
– niektóre przypadki ciąż mnogich,
– zagrożenie porodem przedwczesnym ze skróceniem szyjki macicy,
– odpłynięcie płynu owodniowego.

Konieczne jest także zgłaszanie lekarzowi bólu w podbrzuszu lub utrzymującej się przez kilka dni po stosunku brązowo-czerwonej wydzieliny z pochwy. W innych sytuacjach, o ile lekarz nie zaleci inaczej, można z powodzeniem cieszyć się seksem w ciąży i jego korzystnym wpływem na organizm kobiety – udowodniono bowiem, że u osób, które uprawiały seks w tym czasie, poród przebiega łatwiej i jest obciążony mniejszym ryzykiem powikłań, między innymi dzięki regularnym treningom mięśni dna miednicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrobić dobre zdjęcia grupowe?

Dobre zdjęcie grupowe, wbrew pozorom, wcale nie jest proste i wymaga o wiele więcej zaangażowania i zdolności komunikacji niż komenda wysyłająca wyższych do drugiego rzędu a niższych do pierwszego. Takie zdjęcia rzadko kiedy się udają.

Jak tanio urządzić wesele?

Wielkie huczne wesela są dziś często zastępowane skromniejszymi przyjęciami. Czasem jest to spowodowane chęcią zaoszczędzenia lub z trendem skromnych, kameralnych przyjęć weselnych. Istnieje jednak kilka innych sposobów na zorganizowanie wesela po niższej cenie, niekoniecznie rezygnując z jego huczności.

Zobacz też

Jak wymienić wycieraczki?

Jeśli w czasie jazdy w deszczu włączone wycieraczki powodują powstawanie jakichkolwiek smug na przedniej szybie, czas najwyższy pomyśleć nad ich wymianą. Jest to czynność tak prosta, że poradzi z nią sobie każdy, bez względu na umiejętności techniczne.

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Koszula męska — czym kierować się przy wyborze?

Męski ubiór to nie tylko garnitur i spodnie. Stylowy wygląd to odpowiednie dobranie wszystkich elementów garderoby, tak aby tworzyły...

Może Cię zainteresuje: