Czy w ciąży można uprawiać seks

Ciąża to okres wyjątkowych zmian w ciele oraz psychice kobiety. Dla przyszłych rodziców jest to czas przygotowywania się do wychowywania dziecka. Nie powinni jednak zapominać o pielęgnowaniu łączącej ich relacji. W związku z tym, że istotnym elementem relacji jest współżycie, wyjaśniamy, czy seks z kobietą w ciąży jest bezpieczny dla niej i rozwijającego się płodu.

Czy można uprawiać seks w ciąży?

Ginekolodzy i położnicy zgodnie twierdzą, że w przypadku braku jakichkolwiek nieprawidłowości nie ma przeciwwskazań do uprawiania seksu w ciąży. Jest bezpieczny także dla płodu, chronionego przez mięśnie macicy, pęcherz płodowy oraz wypełniający go płyn owodniowy. Dzięki temu nie odczuwa on nic poza delikatnym kołysaniem; dodatkowo hormony wydzielające się podczas orgazmu mają nań zdecydowanie pozytywny wpływ – podobnie jak na samą kobietę.

Nie ma także powodu, by unikać seksu oralnego i analnego w ciąży – oczywiście pod warunkiem, że zarówno kobieta, jak i jej partner, mają nań ochotę. Można także bez przeszkód korzystać z akcesoriów takich jak wibratory erotyczne.

Seks kobiet w ciąży – dlaczego budzi obawy?

W przypadku większości przyszłych rodziców obawa przed uprawianiem seksu wynika z niewiedzy, jak również zmiennego samopoczucia kobiety, co ma znaczący wpływ na libido. Zmiany hormonalne, emocjonalne i fizyczne sprawiają, że w wielu osobach rodzi się lęk przed dyskomfortem lub poronieniem. Złe samopoczucie w pierwszym trymestrze sprawia też często, że ochota na seks w ciąży zmniejsza się praktycznie do zera – co jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Zdarzają się również takie dolegliwości jak suchość pochwy, którą na szczęście można zniwelować, stosując odpowiednie lubrykanty od N69.

Z kolei seks w 4-6 miesiącu ciąży, czyli w drugim trymestrze, wiele osób określa jako najlepszy w życiu. Większość dolegliwości ustępuje, kobieta adaptuje się do nowej sytuacji, a zaokrąglone kształty i powiększające się piersi sprawiają, że jest ona jeszcze atrakcyjniejsza w oczach swojego partnera.

Bezpieczny seks w zaawansowanej ciąży

Nieco trudniejszy staje się seks w trzecim trymestrze ciąży. Pojawiają się nowe dolegliwości, takie jak bóle pleców czy dyskomfort związany z bardzo powiększonym brzuchem. Ponadto niektóre kobiety czują się w tej sytuacji aseksualne. Jest to zupełnie normalne zjawisko; ważne, by nie zmuszać się do niczego, na co się nie ma ochoty.

Seks w zaawansowanej ciąży również jest bezpieczny, chyba że lekarz zaleci inaczej. Może się zdarzyć, że wskazane będzie unikanie współżycia w ostatnich tygodniach, aby zapobiec przedwczesnemu rozpoczęciu akcji porodowej.

Nawet jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do seksu w 3. trymestrze ciąży, różni się on od tego, który para uprawiała do tej pory. Przede wszystkim ważne jest takie dobranie pozycji, by nie uciskać powiększonego brzucha. Należy także unikać sytuacji, w której kobieta leży na plecach – macica może bowiem uciskać na naczynia krwionośne transportujące krew do nóg, blokując jej prawidłowy przepływ.

Intensywne stosunki i orgazmy mogą także powodować nieprzyjemne skurcze macicy, spowodowane między innymi działaniem prostaglandyn zawartych w spermie.

To wszystko sprawia, że przyszli rodzice mogą chcieć zrezygnować na jakiś czas z klasycznego seksu z penetracją. Wiele osób chce jednak pielęgnować intymność. Jest to możliwe dzięki różnego rodzaju pieszczotom i wyrafinowanym technikom, uwzględniającym między innymi seks oralny czy korzystanie z gadżetów, w tym różnego rodzaju wibratorów, takich jak popularne króliczki: https://n69.pl/wibratory/wibratory-kroliczki.

Seks w ciąży – przeciwwskazania

Istnieją przypadki, w których lekarze zalecają zachowanie wstrzemięźliwości w ciąży.

Należą do nich następujące sytuacje:

– krwawienia z dróg rodnych,
– przebyte wcześniej poronienia,
– ciąża zagrożona poronieniem,
– łożysko przodujące,
– infekcje układu moczowo-płciowego,
– niektóre przypadki ciąż mnogich,
– zagrożenie porodem przedwczesnym ze skróceniem szyjki macicy,
– odpłynięcie płynu owodniowego.

Konieczne jest także zgłaszanie lekarzowi bólu w podbrzuszu lub utrzymującej się przez kilka dni po stosunku brązowo-czerwonej wydzieliny z pochwy. W innych sytuacjach, o ile lekarz nie zaleci inaczej, można z powodzeniem cieszyć się seksem w ciąży i jego korzystnym wpływem na organizm kobiety – udowodniono bowiem, że u osób, które uprawiały seks w tym czasie, poród przebiega łatwiej i jest obciążony mniejszym ryzykiem powikłań, między innymi dzięki regularnym treningom mięśni dna miednicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here