Ciąża O czym musisz pamiętać w trakcie ciąży?

O czym musisz pamiętać w trakcie ciąży?

-

Odpowiedzialna postawa w czasie ciąży to konieczność. Pamiętajcie, że jako przyszli rodzice dbacie nie tylko o własne zdrowie, ale także o rozwój i zdrowie dziecka! Podpowiadamy, jakie kwestie powinniście wziąć pod uwagę i o czym pamiętać w czasie ciąży, a także w trakcie jej planowania.

Konieczne badania prenatalne

Badania prenatalne to ważna część prawidłowego dbania o przebieg ciąży. Pozwalają sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo i wykryć ewentualne wady genetyczne i wrodzone. Jeśli stanie się to odpowiednio wcześnie, w wielu przypadkach będzie można im przeciwdziałać, tj. podjąć leczenie jeszcze na etapie ciąży lub tuż po porodzie. Badania prenatalne przygotowują też rodziców na sytuację, gdy na świat ma przyjść dziecko z wadą. Nie jest to już dla nich zaskoczeniem i mają szansę dowiedzieć się na ten temat więcej.

Badania prenatalne pozwalają wykryć następujące wady i choroby płodu: przepuklinę oponową i pępowinową, mukowiscydozę, wady serca, zespół Downa, hemofilię, zespół Edwardsa, zespół Turnera i zespół Patau. Nie wszystkie z nich są uleczalne, ale na przykład wady serca i wady układu moczowego można z powodzeniem operować jeszcze w łonie matki.

Badania prenatalne dzielą się na inwazyjne i nieinwazyjne. Te pierwsze obarczone są ryzykiem powikłań i uszkodzenia płodu. Wykonuje się je przy podejrzeniu poważnych wad genetycznych. Badania nieinwazyjne nie stwarzają żadnego zagrożenia ani dla dziecka, ani dla kobiety. Należy do nich np. USG genetyczne płodu, test podwójny PAPP-A (beta hCG), test potrójny z krwi, echokardiografia płodowa i testy NIFTY. IONA, HARNMONY i PANORAMA. Badania te pozwalają wykryć nieprawidłowości takie jak zespół Patau, zespół Downa i zespół Edwardsa, wady wrodzone serca i zaburzenia krążenia oraz ocenić budowę i rozwój płodu na danym etapie ciąży.

Najczęściej wykonywane badanie prenatalne inwazyjne to amniopunkcja. Nakłuwa się podczas niego powłoki brzuszne i pobiera płyn owodniowy, który następnie bada się pod kątem chorób genetycznych.

Badania prenatalne powinno się wykonywać w terminie zaleconym przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne – dokładny harmonogram powinien przedstawić przyszłej mamie jej lekarz.

Niezbędne szczepienia

W czasie ciąży należy szczególnie dbać o zdrowie. Nie zaleca się jednak wykonywania wówczas szczepień ochronnych, chyba że zachodzi taka konieczność. Natomiast warto zadbać o nie na etapie planowania ciąży i upewnić się np. czy wcześniej zostało wykonane szczepienie przeciwko różyczce. To choroba zakaźna szczególnie groźna dla płodu, szczepionkę powinny otrzymać dziewczynki w 13. roku życia. Po porodzie zaleca się natomiast przestrzegać kalendarza szczepień noworodka. Pomoże to uchronić dziecko przed chorobami zagrażającymi jego zdrowiu i życiu.

Właściwe odżywianie i tryb życia

Odpowiedzialna postawa w czasie ciąży i na etapie jej planowania to także przestrzeganie zasad zdrowej diety i zdrowego trybu życia. Oznacza to rezygnację z fast foodów i przetworzonej żywności oraz sklepowych słodyczy na rzecz warzyw, owoców, olejów roślinnych, chudego mięsa dobrej jakości, nabiału i ryb morskich. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu pomoże zaś zachować dobrą kondycję i dotleni organizm.

Przygotuj wyprawkę dla maluszka

I wreszcie ostatnia, ale równie ważna kwestia: wyprawka dla maluszka. Warto przygotować ją wcześniej, by tuż przed porodem i zaraz po nim uniknąć niepotrzebnego stresu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Makijaż do pracy

Stanęłaś pewnie kiedyś przed problemem, jaki makijaż wybrać do twarzy. Szczególnie kobiety, które lubią wyrazistą kreskę i ostre kolory, mogą mieć problem ze zmianą swoich nawyków. Zanim jednak nałożysz poranny make-up, zapoznaj się z kilkoma istotnymi wskazówkami. Pamiętaj o tym, że czasem nawet niewielki szczegół w makijażu może sprawić, że wywrzesz na kimś negatywne wrażenie. A przecież w pracy lepiej wzbudzać respekt i szacunek, niż prowokować śmiech za swoimi plecami. Twoja twarz to Twoja wizytówka, dlatego musisz dbać o nią z głową. Pamiętaj, że profesjonalny wygląd wpływa na to, jak traktują Ciebie inni. Przesadny makijaż umniejszy autorytet.

Zarobki we Wrocławiu

Mediana zarobków w 2013 r. we Wrocławiu wyniosła 4700 zł brutto. Tym samym Wrocław pod względem wysokości wynagrodzeń wyprzedza Poznań (4500 zł) oraz Kraków (4400 zł). Jak wyglądają zarobki w poszczególnych branżach?

Zobacz też

Maty dezynfekcyjne – sprawdzone rozwiązanie w czasach koronawirusa

Ostatnie miesiące udowodniły jak istotny wpływ na nasze życie...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Koszula męska — czym kierować się przy wyborze?

Męski ubiór to nie tylko garnitur i spodnie. Stylowy wygląd to odpowiednie dobranie wszystkich elementów garderoby, tak aby tworzyły...

Może Cię zainteresuje: