Ciąża Nadciśnienie w ciąży - definicja, skutki, leczenie

Nadciśnienie w ciąży – definicja, skutki, leczenie

-

Na wstępie należy podać definicję nadciśnienia tętniczego u kobiet ciężarnych. Rozpoznaje się je, jeśli ciśnienie tętnicze wynosi lub przekracza wartość 140/90. Istnieje powszechnie używana klasyfikacja nadciśnienia tętniczego u kobiet ciężarnych. Ważne jest, aby lekarz przeprowadził z kobietą planującą ciążę lub kobietą, która jest we wczesnej ciąży, dokładny wywiad. Może się bowiem zdarzyć, że kobieta leczy się z powodu nadciśnienia tętniczego od dłuższego czasu, jeszcze zanim zaszła w ciążę. Taki stan nazywamy nadciśnieniem przewlekłym.

Ważna jest także granica, jaką stanowi 20 tydzień ciąży, ponieważ jeśli kobieta ciężarna nie leczyła się wcześniej na nadciśnienie tętnicze, a zostało ono wykryte w czasie trwania ciąży, ale przed ukończeniem 20 tygodnia, to także określa się je jako przewlekłe nadciśnienie. Natomiast odmienna sytuacja to taka, gdy po 20 tygodniu ciąży dochodzi do podwyższenia ciśnienia tętniczego, a dodatkowo stwierdza się u kobiety ciężarnej obecność białkomoczu. Wówczas określa się to jako stan przedrzucawkowy.

Dlaczego nadciśnienie w ciąży jest niebezpieczne?

Wysokie ciśnienie tętnicze u kobiet ciężarnych zwiększa ryzyko pojawienia się patologii w okresie ciąży. Może dojść do zbyt wczesnego oddzielania się łożyska, może zaistnieć konieczność wcześniejszego zakończenia ciąży. U takich pacjentek niestety może dojść także do obumarcia płodu. Mając na uwadze dobro zarówno matki, jak i dziecka, taka pacjentka musi pozostawać pod stałą opieką specjalisty.

Idealnie byłoby, gdyby kobiety leczone z powodu nadciśnienia planowały ciążę. W każdym przypadku dla lekarza ginekologa ważne są informacje dotyczące podłoża nadciśnienia oraz chorób z nim współistniejących, stopnia zaawansowania choroby. Niezmiernie istotne są wartości ciśnienia tętniczego. Gdy nie przekraczają one 160/110, uważa się, że jest to nadciśnienie łagodne. Pozostałe przypadku klasyfikowane są jako ciężkie. Kobiety ciężarne z łagodnym nadciśnieniem tętniczym powinny szczególnie dbać o to, aby w ich diecie było jak najmniej sodu. Powinny także prowadzić spokojny tryb życia. Obowiązkowo należy u nich kontrolować ciśnienie tętnicze oraz zlecać wykonanie analizy moczu.

Kiedy włącza się leki obniżające ciśnienie u kobiet w ciąży?

Uważa się, że jeśli u kobiety ciężarnej ciśnienie rozkurczowe wynosi powyżej 110 mmHg to powinno się rozpocząć leczenie farmakologiczne. Nie każdy lek obniżający ciśnienie nadaje się do stosowania w ciąży. Panie, które były leczone np. preparatami zawierającymi inhibitory konwertazy, powinny je odstawić. W ciąży lekiem do obniżania ciśnienia z tak zwanego pierwszego rzutu jest metyldopa. Można także stosować labetalol i nifendypinę.

Lekarze najbardziej boją się rozwoju u pacjentek stanu przedrzucawkowego. Stanowi on zagrożenie dla zdrowia i życia matki oraz płodu. Dlatego należy zrobić wszystko, aby mu zapobiec.

Czy któraś z Was borykała się z nadciśnieniem w ciąży? Jakie leczenie zastosował lekarz? Czekamy na komentarze!

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy fundusz inwestycyjny może zbankrutować?

Odwiedzając placówki banków jesteśmy przez ich pracowników namawiani do skorzystania z oferty funduszy inwestycyjnych, które mogą przynieść dużo wyższe zyski od zwykłej lokaty bankowej w trakcie trwania hossy oraz spore straty w trakcie giełdowych spadków.

Sposoby na bolące stawy

Zdrowe stawy oraz ich odpowiednie funkcjonowanie stanowią podstawę naszego zdrowia i niezależności ruchowej. W jaki sposób dbać o ich zdrowie i radzić sobie z problemami związanymi z ich dysfunkcją bądź z bólem odczuwanym w ich okolicach?

Zobacz też

Muffinki truskawkami z kruszonką – przepis

Muffinki to niezwykle smaczny i bardzo prosty do przygotowania deser, który z łatwością przyrządzi każda, nawet najmniej wprawiona Pani domu. Co więcej, nie wymagają one dużego wkładu pracy. Najlepiej smakują z dodatkiem aromatycznych i niezwykle smacznych truskawek. Poniżej przedstawiamy przepis na doskonałe muffinki z dodatkiem tych świeżych owoców.

Trybunki konferencyjne dla każdego przedsiębiorcy

Zdarza Ci się organizować lokalne kampanie marketingowe lub różnego rodzaju spotkania, konferencje, czy nawet wystawiać swoich przedstawicieli handlowych na...

Czy warto ozonować mieszkanie? Sprawdź jak wybrać generator ozonu

Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dodatkowych i wygodnych funkcji oferuje nam nowoczesna technologia. Równie często bagatelizujemy ją...

Może Cię zainteresuje: