Większość kobiet spodziewających się dziecka zmaga się z nieposkromioną chęcią jedzenia. Tymczasem niektóre panie uskarżają się na brak apetytu w ciąży. Kiedy zmniejszone uczucie głodu powinno być powodem do niepokoju? W jaki sposób przeciwdziałać takiemu zjawisku? Wyjaśniamy.
Zdrowe odżywianie i dostarczanie organizmowi dodatkowej porcji kalorii – szczególnie po I trymestrze ciąży – odgrywa kluczową rolę. Energia oraz cenne składniki odżywcze z pożywienia są potrzebne do rozwoju płodu. Dlatego brak apetytu w ciąży może martwić wiele kobiet. Czasami jednak nie ma ku temu żadnych powodów.
Nudności i wymioty – przyczyny braku apetytu
W pierwszym trymestrze ciąży większość kobiet zmaga się z nudnościami, wymiotami oraz nadwrażliwością na niektóre zapachy. Są to czynniki wpływające na zmniejszony apetyt, które wynikają ze zmian hormonalnych.
Warto podkreślić, że brak apetytu w tym okresie jest całkowicie naturalny i nie stanowi powodu do niepokoju. Zwykle ma charakter przejściowy – mija wraz z ustąpieniem nudności, wymiotów oraz nadwrażliwości na zapachy.
Kiedy brak apetytu w ciąży może zaniepokoić?
Zdarzają się sytuacje, kiedy kobieta nie jest w stanie nic przełknąć przez dłuższy czas. Brak apetytu może stać się problemem wówczas, gdy przyszła mama przez kilka dni nie je żadnego wartościowego posiłku i gdy doszło do zmniejszenia się masy ciała o więcej niż 3 kg względem wagi wyjściowej.
Nie można bagatelizować również sytuacji, w której kobieta ciągle zmaga się z wymiotami. Mogą one doprowadzić do poważnego odwodnienia organizmu, co stanowi zagrożenie nie tylko dla samej mamy, ale również rozwijającego się płodu.
Brak apetytu w ciąży – jak sobie z nim radzić?
Walka z brakiem apetytu w ciąży powinna przebiegać małymi kroczkami. Na pewno nie można wmuszać w siebie jedzenia, ponieważ będzie to jedynie nasilało nudności i prowokowało wymioty. Co zatem można zrobić, aby poprawić apetyt?
- Pij wodę
Woda reguluje apetyt, dlatego warto zadbać o wypijanie jej sporej ilości. Przez cały dzień staraj się wypić nawet 6 szklanek.
- Sięgaj po drobne zdrowe przekąski
Drobne przekąski wzmagają głód, dlatego stanowią nieocenioną pomoc w walce z brakiem apetytu. Sięgaj więc po orzechy, migdały, suszone owoce – już nawet niewielka ich ilość będzie pobudzać wydzielanie enzymów trawiennych.
- Jedz mniejsze porcje, ale częściej
Staraj się jeść mniejsze porcje posiłków z większą częstotliwością. Dzięki temu unikniesz przepełnienia żołądka i jednocześnie zapobiegniesz powstaniu zgagi.
- Postaw na aktywność fizyczną
Nie chodzi o intensywne uprawianie sportu, ale delikatną aktywność np. spacery czy pływanie. W ten sposób pobudzisz apetyt i z większą chęcią sięgniesz po jedzenie.
Brak apetytu zwykle nie jest powodem do niepokoju. Jeżeli jednak masz wątpliwości lub martwi Cię to, zawsze możesz skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.